İçeriğe Yönlendir

Yolda Çavuş Onbaşı İşaretleri

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Erhan Doruk

Bu işaretleri akçakoca yolunda da gördüm. Dağa tırmanışta V şeklinde görünce, yav dedim işi kime verdilerde ters çizmişler okları , birisi de uyarmamış bunları demiştim.

Konuyu görünce araştırma yaptım. Bu işaretlerle ilgili resmi bir sitede yazılı bir döküman bulamadım. Sadece sisli havalarda yol görüşünü arttırmak için yapılacağı yazıyor. 

Ama bence ya şartnameyi yanlış yazdılar, yada bilmediğimiz bir durum var :) Aslında Karayollarına bu durumu yazılı sorup cevap istemeli. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bende sürekli Çerkezköy'e giderken görüyordum. Demek mantığı buymuş. Güzel bir konu :good1:

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Bende sürekli Çerkezköy'e giderken görüyordum. Demek mantığı buymuş. Güzel bir konu :good1:
Neymiş mantığı ben anlamadım :)
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Köksal Yılmaz yazdı:

Neymiş mantığı ben anlamadım :)

Konunun özeti , Karanlıkta , sisili havada parlıyormuş ama yönü ters yapılmış. 😊

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Birkaç gün sonra bakayım dedim olay ya doğruya ya mangala bağlanır diye ama bu kadar insan mantık bulamadıysa demek ki mantıksız. Bölünmüş otoyola bile ters giren olduğunu düşünürsek bu işaret çok can yakar

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Daha önce gördüğüm yeri haritalardan buldum... 

Olay aynen bu 

bolu.thumb.png.60f5015c41b182bbc84d60d7b34b4c68.png

Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Birkaç gün sonra bakayım dedim olay ya doğruya ya mangala bağlanır diye ama

Eskiden olsa, gidip yerinde görelim der düşerdik yola..  Pahalılık fena büktü belimizi, bir olayı çözemedik.. :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben çokca görüyorum yollarda iken ancak bana da şu anki görsel mantıklı geliyor. İki kenar çizgi birleşiyor anlamı genelde şerit birleşimi simgesine benzer diye böyle çizilmiş olmalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Servet Aydın yazdı:

Ben çokca görüyorum yollarda iken ancak bana da şu anki görsel mantıklı geliyor. İki kenar çizgi birleşiyor anlamı genelde şerit birleşimi simgesine benzer diye böyle çizilmiş olmalı.

Ben ilk gördüğümde şok olmuştum.. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ben olayı çözdüm.

Bu işaret İngiltere'de takip mesafesini kontrol etmek için kullanılıyormuş.

Bizim Karayolları incelemek için İngiltere'ye heyet göndermiş.

Orada trafik soldan aktığı için bölünmüş yolda sol tarafta ileri doğru ok, sağ tarafta geri doğru ok var.

Giden heyet bunları fotoğraflayıp gelmiş, sonra aynen sola ileri ok sağa geri ok çizmeye başlamışlar.

Dağılabiliriz. :nargile:

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selim Bilgin yazdı:

Ben olayı çözdüm.

Bu işaret İngiltere'de takip mesafesini kontrol etmek için kullanılıyormuş.

Bizim Karayolları incelemek için İngiltere'ye heyet göndermiş.

Orada trafik soldan aktığı için bölünmüş yolda sol tarafta ileri doğru ok, sağ tarafta geri doğru ok var.

Giden heyet bunları fotoğraflayıp gelmiş, sonra aynen sola ileri ok sağa geri ok çizmeye başlamışlar.

Dağılabiliriz. :nargile:

Ciddi mi bu :)

Kaç kişi gitmişler.. gidenler geri dönmüş mü ?

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Bu işareti kim görürse görsün V harfinin tek uç kısmını yolun gidiş yönü olarak düşünür.

Kesinlikle hatalı yapılan bir uygulama.

Bu forumda bu kadar tecrübeli sürücü var. Kim aksini düşündü???

Yorum bağlantısı
Ali Gürbüz

Bence sisli havalarda şeridi ortalayabilmek için sivri kısım bize bakıyor.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Cok yogun sis olmadıgında yönü tartısmak hatta yanlıs oldugunu düsünmek bile mantıklı gelebilir. Ama görüsün yarım metreye dustugü durumlarda o okun ters olması seridin yakalanmasında o kadar etkili ki.. Mantık ters diyor.. Ama pratikte faydasını cok gördüm.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...