İçeriğe Yönlendir

Fethiye için Rota Seçimi

M. Asım Kahraman

Recommended Posts

M. Asım Kahraman
(düzenlendi)

https://i.hizliresim.com/722c7tc.JPG

https://i.hizliresim.com/tiwvi4o.jpg

Merhaba arkadaşlar, nasipse önümüzdeki hafta sonu Fethiye yolcusuyum. Balıkesir'den o istikamete haritada iki rota öne çıkıyor.

Biri malum; Balıkesir-İzmir-Aydın-Akyaka-Fethiye hattı, 517 km 6 saate yakın, ücretli yol ile akıcı gitmek söz konusu.

Diğeri; Balıkesir-Akhisar-Gölmarmara-Alaşehir-Denizli hattı, 467 km 6saatten biraz fazla. Bu yolun Alaşehir- Denizli kısmına yabancıyım. 40 km daha kısa ama virajlı ve yorucu bir yol ise girmek istemem. Ancak temiz bir yol ise ve görülmesi gereken bir doğa içinden geçiyorsa görmek de istiyorum açıkçası.

Tecrübesi ve tavsiyesi olanlardan cevap rica ediyorum, teşekkürler.

Harita görselini yüklemede sıkıntı yaşadım görünmüyor malesef

tarihinde M. Asım Kahraman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Her iki yoldan da defalarca geçtim, rahatlıkla ikisinden de gidebilirsiniz.

İlk güzergah hızlı şoförlerin tercih edeceği yol. Otoban geçişi olan, nispeten kalabalık ve bir an önce otele kapağı atayım yolu. 

İkinci güzergah eskiden Akhisar-Salihli kavşağına kadar oldukça sıkıntılı ve tehlikeli bir yoldu. Ancak iki sene önce genişlettiler , sorun kalmadı diye biliyorum. Salihli kavşağından Buldan- Sarayköye kadar geniş ve sakin bir yol. Sarayköy Denizli arası biraz yoğun, Denizli Söğüt oradan da Fethiye yolu sakin ve hızlı akan bir yol.

Ben oldukça sakin araç kullandığım ve yolculuk esnasında gezmeli görmeli yerleri sevdiğim için ikinci güzergahı tercih ederdim. Her noktada durup manzaranın keyfini çıkartabilir, serinhisardan nohut leblebi alabilir,  küçük duraklarda dinlenebilirsiniz.   

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Mustafa Erkan yazdı:

Her iki yoldan da defalarca geçtim, rahatlıkla ikisinden de gidebilirsiniz.

İlk güzergah hızlı şoförlerin tercih edeceği yol. Otoban geçişi olan, nispeten kalabalık ve bir an önce otele kapağı atayım yolu. 

İkinci güzergah eskiden Akhisar-Salihli kavşağına kadar oldukça sıkıntılı ve tehlikeli bir yoldu. Ancak iki sene önce genişlettiler , sorun kalmadı diye biliyorum. Salihli kavşağından Buldan- Sarayköye kadar geniş ve sakin bir yol. Sarayköy Denizli arası biraz yoğun, Denizli Söğüt oradan da Fethiye yolu sakin ve hızlı akan bir yol.

Ben oldukça sakin araç kullandığım ve yolculuk esnasında gezmeli görmeli yerleri sevdiğim için ikinci güzergahı tercih ederdim. Her noktada durup manzaranın keyfini çıkartabilir, serinhisardan nohut leblebi alabilir,  küçük duraklarda dinlenebilirsiniz.   

Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında çok hızlı araç kullanmak, bir yere aceleyle varmak gibi bir adetim yok, yol kötü ve şehir giriş çıkışları sebebiyle çok dur kalklı olmadığı sürece sakin görülmesi gereken yerlerden geçmeyi, paralı yolun soğuk ve sıkıcı yapısına tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

722c7tc.JPG

tiwvi4o.jpg

Dediğniz gibi yorucu durum oluşmayacaksa denizli üzeri daha güzel yolculuk olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
M. Asım Kahraman yazdı:

https://i.hizliresim.com/722c7tc.JPG

https://i.hizliresim.com/tiwvi4o.jpg

Merhaba arkadaşlar, nasipse önümüzdeki hafta sonu Fethiye yolcusuyum. Balıkesir'den o istikamete haritada iki rota öne çıkıyor.

Biri malum; Balıkesir-İzmir-Aydın-Akyaka-Fethiye hattı, 517 km 6 saate yakın, ücretli yol ile akıcı gitmek söz konusu.

Diğeri; Balıkesir-Akhisar-Gölmarmara-Alaşehir-Denizli hattı, 467 km 6saatten biraz fazla. Bu yolun Alaşehir- Denizli kısmına yabancıyım. 40 km daha kısa ama virajlı ve yorucu bir yol ise girmek istemem. Ancak temiz bir yol ise ve görülmesi gereken bir doğa içinden geçiyorsa görmek de istiyorum açıkçası.

Tecrübesi ve tavsiyesi olanlardan cevap rica ediyorum, teşekkürler.

Harita görselini yüklemede sıkıntı yaşadım görünmüyor malesef

Merhaba,

Geçen sene 2. yoldan Köyceğiz'e gittim özellikle Denizli'den sonrası baya rampalı yokuşlu bir yoldu (siz o yola girmezsiniz muhtemelen) hatta bir yere geldiğimde dua ettim inşallah araba bir arıza vermez yoksa bizi burada kimse bulamaz diye :) genel olarak yeşillik sağa sola bakınırken zaman çabuk geçiyor 

Bayramda yine gideceğim ama bu sefer İzmir- Aydın tarafından  :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Arif Aykın yazdı:

722c7tc.JPG

tiwvi4o.jpg

Dediğniz gibi yorucu durum oluşmayacaksa denizli üzeri daha güzel yolculuk olabilir.

Görseller için teşekkür ederim, ne kadar yöntem denediysem de olmadı. 

Fatih Evcin yazdı:

Merhaba,

Geçen sene 2. yoldan Köyceğiz'e gittim özellikle Denizli'den sonrası baya rampalı yokuşlu bir yoldu (siz o yola girmezsiniz muhtemelen) hatta bir yere geldiğimde dua ettim inşallah araba bir arıza vermez yoksa bizi burada kimse bulamaz diye :) genel olarak yeşillik sağa sola bakınırken zaman çabuk geçiyor 

Bayramda yine gideceğim ama bu sefer İzmir- Aydın tarafından  :)

Köyceğiz için yukarıdaki istikametten çıkmış oldunuz sanırım, sapana kadarki kısımda sorun yoksa tercih edilir o zaman.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen

Denizli üzeri geldiğinizde, 40 dk civarı süren virajlı tek şeritli bir yol var biraz sıkıcı. Diğer taraftan Aydın üzeri yolu bilmemekle birlikte Dalaman' dan sonra bir tünel var 11 TL geçiş ücreti ve nakit gişede durup ödüyorsunuz. Eğer tünele girmeyim derseniz dağın etrafında dolanan ücretsiz tek şerit yol var. 10-15 dk sürüyor 11 TL için değmez diye düşünüyorum çünkü 6-7 TL zaten o yolda yakıt tüketir bence.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
(düzenlendi)
Cemal Demirezen yazdı:

Denizli üzeri geldiğinizde, 40 dk civarı süren virajlı tek şeritli bir yol var biraz sıkıcı. Diğer taraftan Aydın üzeri yolu bilmemekle birlikte Dalaman' dan sonra bir tünel var 11 TL geçiş ücreti ve nakit gişede durup ödüyorsunuz. Eğer tünele girmeyim derseniz dağın etrafında dolanan ücretsiz tek şerit yol var. 10-15 dk sürüyor 11 TL için değmez diye düşünüyorum çünkü 6-7 TL zaten o yolda yakıt tüketir bence.

Son iki yazdır Akyaka tarafına gidiyorum, mecburen en kolay ulaşım için hep Aydın hattını kullandım tabi genel anlamda konforlu bir yol ama sıkıcı,  bu sene Fethiye olunca ihtimaller arttı ve Denizli hattı güzel bir tecrübe olacak bizim için. Bahsettiğiniz tüneli önceki yıllarda sahil hattını gezerken kullandım, o paraya değer. 

tarihinde M. Asım Kahraman tarafından düzenlendi
İmla
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
M. Asım Kahraman yazdı:

tüneli

Macera yaşamak isterseniz tüneli kullanmayın. Çok eğlenceli ve bir okadar tehlikeli bir yol. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

2.rotada kamyon, traktör vs çok olur, 1 rota daha temiz, risk almak istemiyorsanız 1.rota.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Ali Darbaz yazdı:

Macera yaşamak isterseniz tüneli kullanmayın. Çok eğlenceli ve bir okadar tehlikeli bir yol. 

O macerayı yaşadınız galiba 🤣

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
M. Asım Kahraman yazdı:

O macerayı yaşadınız galiba 🤣

Tabiki, gene olsa gene yaparım. :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
M. Asım Kahraman yazdı:

Görseller için teşekkür ederim, ne kadar yöntem denediysem de olmadı. 

Köyceğiz için yukarıdaki istikametten çıkmış oldunuz sanırım, sapana kadarki kısımda sorun yoksa tercih edilir o zaman.

Denizli'den sonra bir yollara girdim :) bir daha girmem , gerekirse Fethiye'den dolanırım :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

4-5 yıldır her sene birinden gelir diğerinden giderim. İki yol da birbirinden güzel manzara açısından bakılınca. Daha önce gitmediğiniz varsa onu tercih edebilirsiniz. İzmir'den gelen yol duble fakat çok kalabalık. Diğer yol ise bazen 2 bazen 3 şeritli diğerine göre tenha ama yol küçük olunca daha fazla trafik oluyor. Hangi yolu tercih ederseniz edin ikisinde de çok fazla kıvrım var çok dikkatli olun hocam. Geçen yıl zincirleme kazalara rastladım dikkatli olmakta fayda var.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Eyüp Çetin yazdı:

4-5 yıldır her sene birinden gelir diğerinden giderim. İki yol da birbirinden güzel manzara açısından bakılınca. Daha önce gitmediğiniz varsa onu tercih edebilirsiniz. İzmir'den gelen yol duble fakat çok kalabalık. Diğer yol ise bazen 2 bazen 3 şeritli diğerine göre tenha ama yol küçük olunca daha fazla trafik oluyor. Hangi yolu tercih ederseniz edin ikisinde de çok fazla kıvrım var çok dikkatli olun hocam. Geçen yıl zincirleme kazalara rastladım dikkatli olmakta fayda var.

Tavsiyeleriniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Demirezen
Ali Darbaz yazdı:

Geçen hafta iki defa kullandım bana çok tehlikeli gelmedi ama eğlenceli.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Mustafa hocam iyi tatiller, iki yol da güzel. Yolda köfte yemek istersen Çine'de köfte yersin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Evren Erakçora yazdı:

Mustafa hocam iyi tatiller, iki yol da güzel. Yolda köfte yemek istersen Çine'de köfte yersin. 

Teşekkür ederim Evren Hocam, sana da iyi tatiller şimdiden. Geçen sefer durmamıştım Çine'de, bu sefer yazdım kenara. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Denizli-Fethiye arası çok sıkıntılı değildir. Keyifli yoldur. Deneyin. Hatta gidişte bir rotayı, dönüşte diğer rotayı deneyimleyebilirsiniz. :) 

Not: Aynı yolu iki kez kullanmayı sevmiyorum da :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Okay Kaygusuz yazdı:

Denizli uzeri gidilir. O tünele girilir 11tl verilir.

Teşekkür ederim, Denizli üzerinden gidersem o tüneli görmeyeceğim fakat oradayken sahil hattında gezmek için illaki tercih edilir.

Murat Sahın yazdı:

Denizli-Fethiye arası çok sıkıntılı değildir. Keyifli yoldur. Deneyin. Hatta gidişte bir rotayı, dönüşte diğer rotayı deneyimleyebilirsiniz. :) 

Not: Aynı yolu iki kez kullanmayı sevmiyorum da :D 

Aydın üzerini birkaç kere kullandım o yola yabancı değilim ama dediğiniz gibi giderken Denizli hattını tercih edeceğim gibi.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
M. Asım Kahraman yazdı:

Teşekkür ederim, Denizli üzerinden gidersem o tüneli görmeyeceğim fakat oradayken sahil hattında gezmek için illaki tercih edilir.

Aydın üzerini birkaç kere kullandım o yola yabancı değilim ama dediğiniz gibi giderken Denizli hattını tercih edeceğim gibi.

Hangi rotayı tercih ederseniz edin, keyif alacağınız, sıkıntı, arıza yaşamayacağınız bir yolculuk olsun diyor ve iyi tatiller diliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Ersin Gökdemir yazdı:

Hangi rotayı tercih ederseniz edin, keyif alacağınız, sıkıntı, arıza yaşamayacağınız bir yolculuk olsun diyor ve iyi tatiller diliyorum.

Amin, çok teşekkür ediyorum Ersin Bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
M. Asım Kahraman yazdı:

Amin, çok teşekkür ediyorum Ersin Bey.

Yolda lastik patlamasına karşın yedek lastiğin, pompa yada yama sıvısı var ise virajlı dağ yolundan gitmende sıkıntı yok. Bu aralar çok fazla jant kırma, lastik patlatma olayları görüyorum. Bende yedek lastik olduğu için Antalya yolunda çok rahat hissederek gittim. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Ali Darbaz yazdı:

Yolda lastik patlamasına karşın yedek lastiğin, pompa yada yama sıvısı var ise virajlı dağ yolundan gitmende sıkıntı yok. Bu aralar çok fazla jant kırma, lastik patlatma olayları görüyorum. Bende yedek lastik olduğu için Antalya yolunda çok rahat hissederek gittim. 

Bu hatırlatma çok iyi oldu sağ olasın, geçen araç hanımdayken lastik patlamış, Allah'tan eve yakındı hemen gittim ama arabadaki bijon anahtarı sıyırıyordu ben de sökemedim lastikçi çağırdım mecburen. Yola çıkmadan yeni bir bijon anahtarı almam lazım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...