İçeriğe Yönlendir

Aks mı Yoksa Körük mü?

Erkut Uysal

Recommended Posts

Erkut Uysal

Herkese merhaba...

Araç ile sağa veya sola dönüşlerde direksiyonu tam tur çevirdiğimde sağ ön taraftan tıkır tıkır tıkır ses geliyor...

Bugun yazlık lastikleri takarken fark ettim ki sağ aksın olduğu bölge yağlanmış... Tahminimce körükte kaçak var... 

Aks ta herhangi bir boşluk göremedim elle yokladığımda...

Bu yüzden aks ın sağlam olduğunu düşünüyorum...

Sizce ne yapmalıyım ?

Aks degistirmek 5 bin TL 

Körük degisimi 500 TL serviste...

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Akslar sökülür fiziki durumu elle gözle kontrol edilir ustanız karar versin bence.

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Erkut Uysal yazdı:

Herkese merhaba...

Araç ile sağa veya sola dönüşlerde direksiyonu tam tur çevirdiğimde sağ ön taraftan tıkır tıkır tıkır ses geliyor...

Bugun yazlık lastikleri takarken fark ettim ki sağ aksın olduğu bölge yağlanmış... Tahminimce körükte kaçak var... 

Aks ta herhangi bir boşluk göremedim elle yokladığımda...

Bu yüzden aks ın sağlam olduğunu düşünüyorum...

Sizce ne yapmalıyım ?

Aks degistirmek 5 bin TL 

Körük degisimi 500 TL serviste...

7800 liralık aks 300 liraya tamir edildi. Bence işin uzmanı bir aks ustası bulun.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Cavit Çırakoğlu yazdı:

7800 liralık aks 300 liraya tamir edildi. Bence işin uzmanı bir aks ustası bulun.

Körükle ilgili benden önceki sahibi tarafindan işlem yapılmış... Usta İstanbulun ilçesi Silivride bulmak çok zor... Hatta yok derim... İstanbula gidip gelmek astarı yüzünü geçer değmez eğer körükse...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkut Uysal yazdı:

Bugun yazlık lastikleri takarken fark ettim ki sağ aksın olduğu bölge yağlanmış... Tahminimce körükte kaçak var..

körük, yağ kaçağını engeller sadece, ses başlamış ise körük değişs ede düzelmez. aks kafasında sorun oluşmuş ise ve 5000TL ise, tamirini yapan yerler mevcut.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

körük, yağ kaçağını engeller sadece, ses başlamış ise körük değişs ede düzelmez. aks kafasında sorun oluşmuş ise ve 5000TL ise, tamirini yapan yerler mevcut.

Sol aks degistiginde duz giderkende ses yapiyordu abi... Sağ tarafta şuan sadece dönüşlerde ses yapiyor... 

Aks ı bugun elle yokladım ne bosluk ne bisi hic bisi yok ama aksın üzeri tamamen yagla kaplanmis 

Sorun 5000 TL ödemekte değil abi... Ustalarin bilgisizligi buna serviste dahil...

tarihinde Erkut Uysal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Tam tur çevirip kalkış yaptığında tak tuk sesler geliyorsa aks kafasından yapar Erkut.

Bir de aksı elle kontrol edip anlayabileceğini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Önder Özcan yazdı:

Tam tur çevirip kalkış yaptığında tak tuk sesler geliyorsa aks kafasından yapar Erkut.

Bir de aksı elle kontrol edip anlayabileceğini sanmıyorum.

Evet abi aynen dedigin gibi o zaman yapiyor...

60 ile 70 km arasi arac sallaniyo abi, elle kontroldeki amacım, bu sallanma aks tan kaynaklımıdır diye kontrol etmekti... 

Balans ayarı bugun yapıldı kışlıkları sökünce bir daha yolda test ettim sallama gene oldu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aks sökülüp temizlenip incelenmeden belli olmaz. arabyaa takılı iken elle sallanmaz taş gibi durur yerinde, elle sallanır hale gelen de ilkk virajda yerinden çıkar zaten , ancak sallamayı aks kafası değil, aks mili yapar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Çağlar Bayur yazdı:

aks sökülüp temizlenip incelenmeden belli olmaz. arabyaa takılı iken elle sallanmaz taş gibi durur yerinde, elle sallanır hale gelen de ilkk virajda yerinden çıkar zaten , ancak sallamayı aks kafası değil, aks mili yapar.

Komple değişim yapmak daha mantıklı o zaman abi... Mile işlem yaptırmak ne kadar güvenilir olabilir ki ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkut Uysal yazdı:

Komple değişim yapmak daha mantıklı o zaman abi... Mile işlem yaptırmak ne kadar güvenilir olabilir ki ?

mile işlem yok, aks kafasında boşluk oluşmuş ise onu doldurup tamir edebiliyorlar.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Çağlar Bayur yazdı:

mile işlem yok, aks kafasında boşluk oluşmuş ise onu doldurup tamir edebiliyorlar.

Ben bunu bir araştırayım abi o zaman... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

korukteki yirtigi erken farketmisseniz sorun olmaz. onemli olan yirtigin buyuyup mekanizmanin yagsiz kalmamasi ve yabanci maddelerin iceri girmemis olmasi.

koruk degisimi yapilirken mutlaka metal koruk kelepcesi kullansinlar. bazi servisler kolaya kacip plastik kelepce kullanabiliyor. buna dikkat edin. ayrıntılar önemlidir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Dış aks kafası.. 

Muhtemelen körüğü yırtılmış ve yağı atmıştır.. 

Öncelikle körüğü değişip kaliteli yağ basarak denenebilir.. Ses kesilmezse dış aks kafasını değişmek gerekir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erkut Uysal yazdı:

60 ile 70 km arasi arac sallaniyo abi,

3. viteste gaza yüklenince titriyorsa iç aks kafası da bozuktur.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Anlaşılan komple değişım daha garantili bir iş demek oluyor abi... 

Orjinal sağ aks fiyatı 2850 TL

Yan sanayi ürünler 400 TL den başlayıp 800 TL ye kadar gidiyor... 

Şimdiki sorum, orjinal mi olmali yoksa diger marka ürünler kullanılsak bir şey olurmu ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Şimdiki sorum, orjinal mi olmali yoksa diger marka ürünler kullanılsak bir şey olurmu ?

Orijinali kronik sorunlu ise boşa o kadar verme.
Ama düzeltilmiştir diyorsan pahalı değilmiş. Orijinal al.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Erkut Uysal yazdı:

Transitte sol taraftan gelen sesten dış aks kafası ile durumu kurtarmıştım. Orijinal de değildi takılan . Bence çok orjinalligine takılmadan iyi bir aks uzmanı bulmak gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkut Uysal yazdı:

aksta mucize ürünü ben hiç duymadım yani yan sanayiler 3-4 ayda bitebiliyor markaya özel bir durumdur arşatırmalı

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Transitte sol taraftan gelen sesten dış aks kafası ile durumu kurtarmıştım. Orijinal de değildi takılan . Bence çok orjinalligine takılmadan iyi bir aks uzmanı bulmak gerek.

Saglam bi usta bulayim o zaman abi...

Çağlar Bayur yazdı:

aksta mucize ürünü ben hiç duymadım yani yan sanayiler 3-4 ayda bitebiliyor markaya özel bir durumdur arşatırmalı

Uçuk fiyat farkı var arada abi... Haklısın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Erkut yağı boşaltınca da bozuk efekti yapabiliyor ask.
Qashqaide başıma geldi. Aks bulamadığım için Yağı basıp körüğü değişip devam etmek zorunda kalmıştım.
Sorunlar ortadan kalkmıştı.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Az önce dedigini denedim abi... Herhangi bir titreme yok... Dış aks kafası gibi duruyor şimdilik...

Mehmet Ozyurek yazdı:

Erkut yağı boşaltınca da bozuk efekti yapabiliyor ask.
Qashqaide başıma geldi. Aks bulamadığım için Yağı basıp körüğü değişip devam etmek zorunda kalmıştım.
Sorunlar ortadan kalkmıştı.

Valla kalbimiz temiz abi... Ayni anda yazdık... :D Bencede senin dediğin gibi aks körüğünden başlayayım ben işe abi... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...