İçeriğe Yönlendir

3 Faz ve Nötr Kopması Hakkında

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Erdoğan Temur

Merhabalar,

Daire içine 3 faz geliyor nötr kopmasında eşyaların yanmaması için nasıl önlem alabiliriz?

Parafudr alıp taktım ama daha kolay yolu var mı acaba? 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

En ucuz yöntem bu sanırım.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

3 fazlı olup, bobini 220v kontaktör bağla girişe.

Bobinin fazı değil de diğer iki fazdan biri kopar ise ? :) Üç seri kontaktör olabilir ama
Not: Kod yazarken forum iyi olmuyor. Arkadaş nötr kopması demiş zaten faz değil :)

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bobinin fazı değil de diğer iki fazdan biri kopar ise ? [emoji4] Üç seri kontaktör olabilir ama
Faz kopması hasar vermez evde. 380 ile çalışan bir cihaz yoksa
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Servet Aydın yazdı:
Hamit inan yazdı:
Bobinin fazı değil de diğer iki fazdan biri kopar ise ? emoji4.png Üç seri kontaktör olabilir ama

Aynen

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Geçenlerde evde avize değiştirmeye çalışıyorum, tavandan 3 kablo geliyor kontrol kalemi ile baktığımda 1 faz, kalan 2 tanesi nötr görünüyor. Avizeyi takıyorum sigorta atıyor. Uğraştım didindim olmadı. En sonunda elektrikçi çağırdım . Adam ölçü aletiyle baktı benim kontrol kalemiyle 2 nötr gördüğümün teki de fazmış. Kontrol kaleminin içindeki ampul yandı heralde o anda  şansa. Az kaldı çarpılıyordum.

deneme yanılma yaparken 2 fazı birbirine bağlamışım ne var yani bunda?😬

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Avizeye iki faz aynı hattan gelir. Sigorta atması kesin kısa devre yapman [emoji533]

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:
Hamit inan yazdı:
Bobinin fazı değil de diğer iki fazdan biri kopar ise ? emoji4.png Üç seri kontaktör olabilir ama

bizdeki gibi her kata ayrı faz bağlanmışsa o katın elektriği olmaz mesela. burada yazar evinin en az 3 katlı olduğundan bahsediyor. kaldırımı da bfgoodrich e uygun. @Servet Aydın

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

burada yazar evinin en az 3 katlı olduğundan bahsediyor.

Yeni binalarda daire içi sigorta kutularına 3 faz giriyor genelde. Tesisata linyelerle bölünerek ayrı ayrı dağıtılıyor 220 olarak kullanılıyor. Daire içinde nötr kesilirse sorun ( nötr olmadığı için faz tek başına birşey ifade edecez.)olmaz ama
daireye tek faz girer fakat bina içindeki diğer fazlardan biri kesilir ise prizde 215-230 V falan yerine yükün durumuna göre çok yüksek bir gerilim görülebilir. 
Yani alt dairenin notr hattı gider seninki gitmez ise tesisatında gerilim artışı olur.

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
bizdeki gibi her kata ayrı faz bağlanmışsa o katın elektriği olmaz mesela. burada yazar evinin en az 3 katlı olduğundan bahsediyor. kaldırımı da bfgoodrich e uygun. [mention=13526]Servet Aydın[/mention]
Zenginler yazmasın konu pahalılaşıyor
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Nötr girişten kesilirse gerilim artar bazı yerlerdede azalabilir.Bence aşırı gerilim rölesi yada sönümleyici kullanarak problemi çözebilirsiniz.

Nötr kesilirse kaçak akım açmaz çünkü nötr de oluşan etiketinde yazan akım (mA) değerini görmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Geçenlerde evde avize değiştirmeye çalışıyorum, tavandan 3 kablo geliyor kontrol kalemi ile baktığımda 1 faz, kalan 2 tanesi nötr görünüyor. Avizeyi takıyorum sigorta atıyor. Uğraştım didindim olmadı. En sonunda elektrikçi çağırdım . Adam ölçü aletiyle baktı benim kontrol kalemiyle 2 nötr gördüğümün teki de fazmış. Kontrol kaleminin içindeki ampul yandı heralde o anda  şansa. Az kaldı çarpılıyordum.

Bu olur , Hamit Beyin önerdiği rölelerde olur.

https://www.elektrix.com/gerilim-koruma-rolesi-3faz-asiri-gerilim-dusuk-gerilim-faz-yoklugu-ayarlanabilir-acma-gecikmesi-din-kutu-m3535-8699421434512?gclid=CjwKCAjwlrqHBhByEiwAnLmYULJwmmBT071iGT1Mg7nF2LtFvRvVPNiCcx6_q1ZSgJGlJZ2QngAo0xoCzHMQAvD_BwE

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:
Dogan Arsiray yazdı:
bizdeki gibi her kata ayrı faz bağlanmışsa o katın elektriği olmaz mesela. burada yazar evinin en az 3 katlı olduğundan bahsediyor. kaldırımı da bfgoodrich e uygun. [mention=13526]Servet Aydın[/mention]

Zenginler yazmasın konu pahalılaşıyor

faturadan mı anladın?

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Servet Aydın yazdı:

3 fazlı olup, bobini 220v kontaktör bağla girişe.

Kesinlikle servet abinin önerisine katılıyorum, fakat bu durum sizlerin daireye girişe kadar korur sonrası için koruma sağlamaz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cem Işık yazdı:

Bu klasik yapılan hatadır. HAtta bunu avizeye bağlarlar avize zayıf yanar.

nötür kopması durumunda ciddi bir sorun yaşamazsınız kaçak akım rölesi bildiğim kadarı ile nötürden geri dönüş algılamaz ise atar. onun gerisinde bir kopma varsa o zaman da daire içindeki nötür boşta sallanacaktır o nötüre başka bir kullanım girişi olmadığı için herhangi bir voltaj görülmeyecektir çünkü kaçak akım atmıştır.

Kaçak akımın atma anında bir olay olur mu? Bence çok çok kısa süreli bir pik görülebilir ancak bunu birçok cihazın girişi kaldırır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ama şu var. içeri fazlardan giren akım ile nötürden geri çıkanı bobinle dengeliyor röle. nötür kopuksa dengelemesi olanaksız. atmasını beklerim ben. ama fazdan faza geçişleri kontrol etmiyor diyorsak bunlar birbirini götürür diyorsak rölede onu bilemem. araştıracağım.  o kadar basit değil bu.

şu var:  "Wikipedia says, "To provide some protection with an interrupted neutral, some RCDs and RCBOs are equipped with an auxiliary connection wire that must be connected to the earth busbar of the distribution board. This either enables the device to detect the missing neutral of the supply, causing the device to trip, or provides an alternative supply path for the tripping circuitry, enabling it to continue to function normally in the absence of the supply neutral.""

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

evet yukarda dendiği gibi toprak girişli bir kaçak akım rölesi bu işi çözüyormuş yukarda Ahmet'in verdiği videodaki yöntem. Ama bunu içinde barındıran kaçak akım röleleri de var galiba.

image.thumb.png.e6a9a07db165368ae435d2efa75055ed.png

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

normal eve trifaz giriş bu kadar problemliyse, niye trifaz daireye girer veya illa girecekse bu problemi oluşturmayacak bir sistem neden konmaz. Aydınlatın beni :roportaj:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Göktürk yazdı:

evet yukarda dendiği gibi toprak girişli bir kaçak akım rölesi bu işi çözüyormuş yukarda Ahmet'in verdiği videodaki yöntem. Ama bunu içinde barındıran kaçak akım röleleri de var galiba.

image.thumb.png.e6a9a07db165368ae435d2efa75055ed.png

Üstte yazdığınızla aynı mantık gibi hocam. Varistör sadece akım sınırlamak için sanırım. Fazların 0 noktası bozulunca toprak arasında voltaj farkı oluyor termistör üzerinden akım geçirip röleyi attırıyor.

Furkan Avcı yazdı:

normal eve trifaz giriş bu kadar problemliyse, niye trifaz daireye girer veya illa girecekse bu problemi oluşturmayacak bir sistem neden konmaz. Aydınlatın beni :roportaj:

Sıkıntı zaten ev kısmında olmuyor gibi birşey furkan. Dağıtımda fazlardan biri kesilir ise eve gelen fazdaki gerilim aşırı artıyor. Tek faz gelse bile yetiyor. Yukarıdaki rölelerden biri fazlası ile iş görüyor zaten. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...