İçeriğe Yönlendir

Serviste Sahte Yedek Parça

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Bugün iş yeri arkadaşımla sohbet ederken konu sahte ürüne geldi. Arkadaşın babasının tamirhanesi var bayrampaşa’da. Motorcraft’ın filtrelerini söyledi. Sahtesinin orijinali ile çok benzer olduğunu, ayırt etmenin mümkün olmadığını söyledi. Her şeyi ile birebir orijinali ile aynı ürün. Arkadaşın babası bu sahte ürünü getirenin distribütör olduğunu söyledi. Satıcı yetkili servislerin bile bu üründen aldığını söylemiş. 

bu kadar sahte işin döndüğü yerde zaten böyle bir olay bekliyordum. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Kötünün iyisi gelir umarım elimize. Buraya kadar düşmüşüz demek... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

hadi hava filtresi falan bir nebzede yağ fena, geçen bizimkiler çakma castrol yağ almışlar, transitin motor pert, usta yağdan demiş, gerçi o aracı zalak gibi kullanıp bakımlarını aksatıyorlardı ama olabilir, kutusundanda anlaşılmıyormuş, şahsen bakamadım....

bu sebeble kendi aracıma bakayım hele dedim, serviste var tamamda kendim Motul yağ alsam nereden alacağım, siteden yetkli satıcı buldum ondan alırım artık, herhalde ondada üç kağıt olmaz ne dersiniz?

bu arada bana uyan yağ Motul Specific 17  imiş (RN17) 5.4 lt. yağ alıyor motor, 5 lt. yağa 584 tl diye buldum, sanırım yağa 600 kaat bayılacağız, yandık valla...

Motul_109841_SPECIFIC_17_5W-30_5L.png?15

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yetkili servis tüm yedek parçaları markanın kendisinden almıyor mu? Özel servis mi dedim. Yok yetkili demiş babası. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

hadi hava filtresi falan bir nebzede yağ fena, geçen bizimkiler çakma castrol yağ almışlar, transitin motor pert, usta yağdan demiş, gerçi o aracı zalak gibi kullanıp bakımlarını aksatıyorlardı ama olabilir, kutusundanda anlaşılmıyormuş, şahsen bakamadım....

bu sebeble kendi aracıma bakayım hele dedim, serviste var tamamda kendim Motul yağ alsam nereden alacağım, siteden yetkli satıcı buldum ondan alırım artık, herhalde ondada üç kağıt olmaz ne dersiniz?

bu arada bana uyan yağ Motul Specific 17  imiş (RN17) 5.4 lt. yağ alıyor motor, 5 lt. yağa 584 tl diye buldum, sanırım yağa 600 kaat bayılacağız, yandık valla...

Reno 5-30 mu kullanıyor. Ne kaba kalın yağ bunlar da. Biraz kibar olun. 0-20, 0-16 kullanın 😁😁

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Yağın çakma olup olmadığı ya da ne mal olduğu vitesli motosiklette çok net belli oluyor. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Benim yakın zamanda başıma gelen "kol çıkarma" denilen hadisenin tamamen bu nedenle olduğunu düşünüyorum artık. Serviste sahte yağ koydular. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Orjinal diye kivrandim buldum aldım. 5000 olmadan hemen boşaltıp attım. Sanırım sahte idi. Orjinal ise daha beter. Triger zenciri bile sangir sangir olduydu. Shellden devam et abim. Benim araba kendine geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yetkili servis tüm yedek parçaları markanın kendisinden almıyor mu? Özel servis mi dedim. Yok yetkili demiş babası. 

Reno 5-30 mu kullanıyor. Ne kaba kalın yağ bunlar da. Biraz kibar olun. 0-20, 0-16 kullanın 😁😁

bakmadıydım aslında, motul secici bunu çıkardı, sanki 0-40 kullanıyordu, dur hele bakayım ...

İlkay BAŞARAN yazdı:

Yağın çakma olup olmadığı ya da ne mal olduğu vitesli motosiklette çok net belli oluyor. 

evet orası öyle...

Ayhan Asil yazdı:

Benim yakın zamanda başıma gelen "kol çıkarma" denilen hadisenin tamamen bu nedenle olduğunu düşünüyorum artık. Serviste sahte yağ koydular. 

yuh artık yaa, geçmiş olsun...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

sitenin birinde 0-40 yazıyor, castrol yağ bulucu bulamadı, özel yağmış irtibat kurun diyor :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Doğruluğundan zerre kadar şüphem yok. Geçen farklı bir konuda yazmıştım rulmanların mesela aynısını yapıp lazerle isim basıyorlar orjinal diye satıyorlar, yurtdışına bile. Aklınıza gelebilecek her şeyin sahtesi var ülkede ve bakın burası daha acıklı gerçek sanılıyor ayırdetmesi çok zor. Sahteyi gerçekten ayırdedecek usta bulmakta zor artık. Ayrıca bu işi en güvendiğimiz firmalar da yapıyor. Bu konuda başımıza neler geldi neler.. 

3. Dünya ülkesinde yaşıyoruz artık alışın böyle şeylere.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Muhammet Ali Deli yazdı:

Doğruluğundan zerre kadar şüphem yok. Geçen farklı bir konuda yazmıştım rulmanların mesela aynısını yapıp lazerle isim basıyorlar orjinal diye satıyorlar, yurtdışına bile. Aklınıza gelebilecek her şeyin sahtesi var ülkede ve bakın burası daha acıklı gerçek sanılıyor ayırdetmesi çok zor. Sahteyi gerçekten ayırdedecek usta bulmakta zor artık. Ayrıca bu işi en güvendiğimiz firmalar da yapıyor. Bu konuda başımıza neler geldi neler.. 

işte o lazerle filtrelerin lastik kısımlarına seri kodları falan basıyorlarmış. Orijinali ile aynısı oluyormuş. Servis bile anlamıyormuş malı

Ali Cihangiroğlu yazdı:

sitenin birinde 0-40 yazıyor, castrol yağ bulucu bulamadı, özel yağmış irtibat kurun diyor :D

Kitapçıkta ne spek kodları istiyor baksana abi. Markalar kafasına estiğini önerir. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Orjinal Motorcraft filtre basit bir incelemeyle her türlü bakarak, dokunarak ve ağırlığıyla anlaşılır kalitesiyle kendini bariz belli eder.

Orjinal Fomoco Hava Filtresi:

nochhz4.jpeg

Sahte Fomoco:

1cg9uaf.jpeg

Ambalajından bile mesajı veriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

işte o lazerle filtrelerin lastik kısımlarına seri kodları falan basıyorlarmış. Orijinali ile aynısı oluyormuş. Servis bile anlamıyormuş malı

Kitapçıkta ne spek kodları istiyor baksana abi. Markalar kafasına estiğini önerir. 

kitapçık hikaye, ne miktar nede yağ tipi yazıyor :angry:

yalnız bulduğum Renault RN17  spec yağ olması gerektiği, 5.4 lt. alıyor

likid moli sitesinden baktığımda 5-30 yada 0-20 yağ kullanılabileceği...

motor H5H tipi motor

https://www.liqui-moly.com/en/service/oil-guide.html#oww:/api/v1/oww/101/IRL/ENG/1/2fe16d62b7251a3c/5ad67ea64a3beb84/cdd7689e7de364481e96ca8e3b138fa1/

sanırım uygun olan 0W-20 olan, start stopa uygundur falanda demiş, 5-30 daha tırt olanı...  0-20 için eski motorlara uygun değil diyor, bu yeni tip motora göreymiş... motor zaten Eur6  motor... 

• ACEA C5
  • Renault RN 17 FE

21584.png

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Hah sanırım burası iyi, ELF e baktım buldu....

https://total-dnk.lubricantadvisor.com/advice.aspx?lang=eng&br=total&type=cdd7689e7de364481e96ca8e3b138fa1

Capacity : Capacity 5,4 litre Service fill

Use : Flexible (max)
Intervals : Change 30000 km/ 24 months
Products : Evolution RN Tech Sport 0W-40    
  : Evolution RN Tech Elite FE 0W-20    
  : Evolution RN Tech Elite 5W-30

pol_pl_Elf-Evolution-RN-Tech-Elite-FE-0W

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kitapçık hikaye, ne miktar nede yağ tipi yazıyor :angry:

yalnız bulduğum Renault RN17 FE spec yağ olması gerektiği, 5.4 lt. alıyor

likid moli sitesinden baktığımda 5-30 yada 0-20 yağ kullanılabileceği...

motor H5H tipi motor

https://www.liqui-moly.com/en/service/oil-guide.html#oww:/api/v1/oww/101/IRL/ENG/1/2fe16d62b7251a3c/5ad67ea64a3beb84/cdd7689e7de364481e96ca8e3b138fa1/

sanırım uygun olan 0W-20 olan, start stopa uygundur falanda demiş, 5-30 daha tırt olanı...  0-20 için eski motorlara uygun değil diyor, bu yeni tip motora göreymiş... motor zaten Eur6  motor... 

• ACEA C5
  • Renault RN 17 FE

21584.png

Kitapçığa baktım da ne yağ viskozitesi yazıyor ne spek gereksinimleri. Çok ilginç. Üstüne yağ değişim periyodu 30bin km önermiş. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

piyasada hologramsız opar ve citroen yedek parçacasına rastladım bende kutu birebir aynı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kitapçığa baktım da ne yağ viskozitesi yazıyor ne spek gereksinimleri. Çok ilginç. Üstüne yağ değişim periyodu 30bin km önermiş. 

saçma sapan, şanzımanada yağ değişimi yok diyorlar, buda saçma, üretici Magna galiba 80 binde bir diyordu yanlış hatırlıyor olabilirim, ben 60 bine hatta 50 bine geldimi değişirim yağını....

şimde elfe a baktım, şanzıman için 120 bin diyor yada 72 ayda bir, demekki 6 ama ben 5 senede bir değişeyim, yinede Magna Getrag tan sormak lazım...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

saçma sapan, şanzımanada yağ değişimi yok diyorlar, buda saçma, üretici Magna galiba 80 binde bir diyordu, ben 60 bine hatta 50 bine geldimi değişirim yağını....

Bir de diğer ülkelerdeki kitaplara bakmak lazım. Arabayı kullan at diye yapmış olamazlar :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

dingilize baktım zaten 1.3 satışta yok, 90 lık 1.0 lar var, neyse bulucaz artık, yada kullan at değil ömürlük yapmışlar :D

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

dingilize baktım zaten 1.3 satışta yok, 90 lık 1.0 lar var, neyse bulucaz artık, yada kullan at değil ömürlük yapmışlar :D

Tabi, o seçenek de var 😁

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Muhammet Ali Deli yazdı:

3?  Ben saydım, 30. sınıf ülkeler klasmanına bile giremeyiz maalesef. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ali abi bende tırstığım için bu mevzudan, geçen petrol ofisi koydum. Ona pek rağbet yok dolayısı ile sahtesiyle uğraşmazlar heralde :) Bana kalsa sendeki yağ on numara beş yıldız, lakin hep bir şüphe olacak. Acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Adamlar sahte ürün satar tabi. Dolandırıcılığın cezası mı var ki? Kimsenin umrunda değil. Bu işi yaparsam başıma iş mi gelir diye bir derdi yok adamların. Maalesef her şeyi düzgün yapan adam daha stresli bu ülkede. Sahteciler dolandırıcılar daha rahat. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

bitimişiz biz, adam olmamız için yeni nesli alıp başka gezegende yetiştirip buradaki nesil yolcu olunca getirmek lazım, yoksa düzelmez bu iş...

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bitimişiz biz, adam olmamız için yeni nesli alıp başka gezegende yetiştirip buradaki nesil yolcu olunca getirmek lazım, yoksa düzelmez bu iş...

Yani diyorsun ki covidi fırsata çevirelim,  bencede😅🤣😉

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...