İçeriğe Yönlendir

Emniyet Kemerinin Önemi!

Osman Karasu

Recommended Posts

Osman Karasu
(düzenlendi)

1 gün önce Balıkesir'de 15 kişinin ölümüne sebep olan kazayı birçoğunuz duymuşdur.Haberi ilk duyduğumda çok bilgi verilmedi ama kaza detayları ortaya çıkınca insan kendi başına gelmese bile, ihmal ve ticari kaygı iddiaları ortaya çıkınca maalesef tutamıyor kendini.

Hayatını kaybeden şoförlerden birinin yakını, abeyinin 12 saatlık bir yoldan geldiğini, başka bir şoförün rahatsızlanmasıyla istememesine ve yoldan geldiğini belirtmesine rağmen zoraki hastalanan şoförün yerine yola çıkması istendiğini belirtti.Kullanılan aracında arızalı kısımlarının olduğunu tamir edilmesi gerektiği yönünde telefon mesajları atılmış onu da paylaştı.

Kaza da iki şoför de dahil 15 kişi hayatını kaybetti.Rabbim kaza sonucu vefat eden kullarına rağmet eylesin, yakınlarının sabırlarını arttırsın.

Haber kaynaklarından verilen bilgilere göre; yalnız 1 kişi emniyet kemeri takılı seyahat ediyormuş ve hafif sıyrıklarla kazayı atlatmış.Bir kez daha emniyet kemerinin önemi ortaya çıkarken, her bayram öncesi ve sonrası yaşanan kazaların bitmemesiyle veya minimum seviyelere inmemesiyle, uzun mesafeli seyahatlerde daha kapsamlı ve daha ciddi bir yolculuk profili çizilmeli diye düşünüyorum.

Örnek olarak; tüm koltuklardaki emniyet kemerlerinin aktif olarak kullanılmasıyla ancak araç hareket edebilir.

Aracın şoföre paralel bakan kısmında saydam kamera olmalı ve şoförün göz hareketleri kontrol edilmeli.Standart altı göz kapanması ya da kapanmaması durumunda şoför sesli olarak uyarılmalı kayıtlara geçmeli.

Virajlara gelinmeden 200 metre kadar öncesinde araç hızı otomatik düşürülmeli manuel hız kullanımına disabled edilmeli.

2 saatte bir zorunlu mola verilmeli.

Çok sık kaza görülen virajlar yeniden düzenlenmeli ve genişletilmeli.

Yola çıkacak araçlarının yolculuk öncesinde belli kontrollerden geçmeden yola çıkmasına izin verilmemeli.

Dolaylı ya da ihmalkar davranarak insanların ölümüne ya da yaralanmasına sebebiyet veren firmaların yüksek miktarlarda maddi ve manevi cezaralara çarptırılması hatta firmanın kapanmasına kadar gitmeli.

Kazadan büyük oranda yolcuların etkilenmesiyle beraber, duyan insanlar da tedirgin olmaktadır.Hatta bu tür haberler insanların otobüs ile uzun mesafe yolculuklar yapma düşüncesinden dahi vazgeçirecek psikolojik sorunlar da oluşturmaktadır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

tarihinde Osman Karasu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araba ile 2 sokak mesafeye giderken takarekn, otobüste daha otogarda takarken etraftan bakarlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

araba ile 2 sokak mesafeye giderken takarekn, otobüste daha otogarda takarken etraftan bakarlar.

Alışkanlıktır, vitese geçmeden kemer takarım.

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Çağlar Bayur yazdı:

Kimin nereye baktığı önemli değil valla abi, arabaya ailecek bineceksek bebeği bebek koltuğuna bağlarım, 6 yaş çocuğum yükseltece kendisi oturup kemerini takar hanım ve ben daha hareket etmeden takarım bu 1 km gidilecek yol olsa bile böyle kucakta getirivereyim ön tarafta senin kucağında araba sürsün vs kesinlikle şu sıralar yasak belki boş arazide bu işlemi yaparım ama 1 araç bile geleceğini bildiğim yerde yapmam. Kesinlikle alışkanlık ve davranış biçimiyle alakalı bir durum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Arif Aykın yazdı:

arabaya ailecek bineceksek bebeği bebek koltuğuna bağlarım

test sürüşüne gitmiştik, önce bebek koltuğu rahat takılıyor mu ve puset bagaja sığar mı diye bakmıştım, bunlar olmaz ise sürüşe bile çıkmam dedim. satıcı peki dedi... hayatının satışını yapmıştır :)

accord a bavul sığmamıştı almadım, yükleme ağzı hoşuma gitmemişti.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Geçen pazar günü babam geçirdiği kazayı sadece hafif doku zedelenmesiyle atlatmasının en büyük sebebi Emniyet Kemeridir.

Şükür bu yeni arabalar insanın beynini öpüyor. Ve zoraki taktırıp sonra da alışkanlık haline getiriyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

Alışkanlıktır, vitese geçmeden kemer takarım.

ben daha arabaya binmeden takıyorum. kilo vermişim bu aralar.

Arif Aykın yazdı:

Kimin nereye baktığı önemli değil valla abi, arabaya ailecek bineceksek bebeği bebek koltuğuna bağlarım, 6 yaş çocuğum yükseltece kendisi oturup kemerini takar hanım ve ben daha hareket etmeden takarım bu 1 km gidilecek yol olsa bile böyle kucakta getirivereyim ön tarafta senin kucağında araba sürsün vs kesinlikle şu sıralar yasak belki boş arazide bu işlemi yaparım ama 1 araç bile geleceğini bildiğim yerde yapmam. Kesinlikle alışkanlık ve davranış biçimiyle alakalı bir durum.

çok önemli bu ama. hız vs bir başka. gelir birisi yandan girer boyunlar gitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bir gün yola çıktık, hızım 20-30 km/h gibiyken frene bir asıldım. Arkada annem benim arkaya yapıştı. Tabi bana kızacak gibi oldu ama "anne hızım daha 30 bile değil, 80-100 km hızla aynısı olsa sana ne olur biliyor musun" dedim ve o gün kemer takmaya ikna ettim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bu bir kültür meselesi, aynı İSG' de olduğu gibi. Olmayınca olmuyor arkadaş.

Bir arkadaşım, eşi ve doğal olarak çocukları (6 yaş) kesinlikle kemer takmazlar, arabada çocukları varken kaza atlatmış olmalarına rağmen :shok:

Ama benim arabaya bindiğinde yanında anne babası olsa dahi kemer takmak zorundadır, bunu bilir.

Benim kızım (5 yaş) ise, çok nadir olarak kemer takmayı unuttuğumuzda, anında bizi uyarır ve ben de "bir şey olmaza" demem, anında durup takarım. 

Bazen bir musibette işe yaramıyor yani :i-ih: Daha beterini, kimsenin görmemesi dileğiyle...

tarihinde İsa Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Dogan Arsiray yazdı:

hız vs bir başka. gelir birisi yandan girer boyunlar gitti.

Doğan abi burada ne demek istediğini anlamadım kusura bakma

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Arif Aykın yazdı:

6 yaşındaki çocuk için çocuk koltuğu daha güvenli.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Arif Aykın yazdı:

Doğan abi burada ne demek istediğini anlamadım kusura bakma

insanlar kısa mesafe diye çocuklarını bağlamıyorlar yada ellerinde tutmaya çalışıyorlar. çok yanlış. onun için yazdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Kemerin önemini anlata video:

Sadece sizin takmanız önemli değil, siz taksanız da kaza esnasında kemer takmayan biri üzerinize uçabilir.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

2021 yılında kemerin faydasını tartışmak garip , sakız orucu bozar mı sorusu gibi bir şey.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Bence , emniyet kemeri > diğer tüm aktif pasif güvenlik donanımları ve yazılımları. marka model fark etmeksizin söylüyorum , traktörlerde dahi emniyet kemeri defalarca hayat kurtarmıştır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Dogan Arsiray yazdı:

insanlar kısa mesafe diye çocuklarını bağlamıyorlar yada ellerinde tutmaya çalışıyorlar. çok yanlış. onun için yazdım.

Anladım evet ben çok şükür öyle yapmıyorum çocuk en kısa mesafede bile olsa hemen kemeri takıyor. Ben takmazsam hemen uyarıyor.

Evren Erakçora yazdı:

6 yaşındaki çocuk için çocuk koltuğu daha güvenli.

Evet ama koltuk artık küçük geldi bir de ikinci çocuk gelince koltuk yükselteci aldık. Çocuğun boynuna gelmiyor kemer ve sorun olmuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

10 yıl kadar önce arabadan inmeme 50 metre kalmıştı ki ön yolcu koltuğundan inmek için kemerimi açtım ve o an yandan bir araba bize çarptı ve kendimi ön direkte buldum kafa travması yaşadım. O günden sonra bindiğim gibi kemer takarım inme zamanı kemeri açarım. Yolcu bindiyse arabama kemerini takmadan hareket etmem. Çok ciddiyim bu konuda biz durmak üzereyken bile bu sonucu yaşadıysak hareket halinde Allah korusun

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Şoförün takıp arkasındakinin takmaması da çok riskli. Öndekiler takıyor arkadakiler kemersiz. Öndeki ölmeyecekse de arkadakinin sayesinde gidiyor kafadan kazalarda. Arka cam önündeki nesneler de tehlike saçıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...