İçeriğe Yönlendir

Auris , Focus , Corolla ve Diğerleri

Aytac Sakal

Recommended Posts

Aytac Sakal

Focus ile yollarımız ayrıldı ve yeni araç bakma zamanı geldi...

Bütçem Maximum 150000 Tl 120 K. altı 2013 üzeri araç hedefliyorum 1. Kriterim Güvenlik Sonrasında Motor ve Güvenilirlik.Dizel yada Benzin Lpg farketmez 0,9-1-1,2 lt hacimleri düşünmüyorum.

Gönlümde TDCİ Focus 3 ile Auris 1,6 var. Sonrasında Corolla 1,6 geliyor ama bu bütçe ile zor.İlanlarda 1,33 Benzin Lpg li  düşük km Auris ve Corolla çok fazla var.Bu araçlar için araştırdığım kadarı ile motor kasayı çekmiyor yorumları var Focus 110 alıştık hayal kırıklığı olurmu?Auris ile Corolla arası tercih ne olur ? piyasa açısından.D4D dizel Toyotalar ile Benzin Lpg Focuslar hakkındaki fikirlerinizide almak isterim.

Sonraki seçenek Astra , bu araçların Benzin Lpg olanları çelik sübap muhabbeti var sorun çıkartırmı ?  dizel olanların çekişi nasıl ?

Çok zor ama biraz km arttırırsak Captur da düşünüyorum 1,5 Dci olursa harika olur 1,3 Tce motorlar nasıl ?  Lpg ile olurmu ?

Ayrıca Megane Egea Clio ve İ20 de aklımızda bulunsun.

Fikirlerinizi ve tecrübelerinizi önemsiyorum yorumlarınız beni bütçeme göre yönlendirecektir...

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

sıfır km lpg/benzinli yeni Sandero?

Sanderoları nedense sevemedim sıfır Egea 1,4 ile İ20 taksit falan belki ama araç yok ve donanım olarak aklımda soru işaretleri var.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

LPG olmadan binerim derseniz 1.4 t turbo astra iyi seçenek olur. Focus her zaman sınıfının en iyi yol tutusuna sahip. Ama bence sizin değerlendirmeniz gereken olay şu 1.6 tdci focus performansına yakın olmasını istiyorsunuz. O yüzden performans olarak yakın araçları İnternet sitelerinden kiyaslayabilirsiniz. Auris corolla 1.33 size gelmez direk eleyin derim. Size turbolu sanırım 0-100 u 11 saniye altı araçlar lazım. İçlerinden bakıp tercih edebilirsiniz.

Örnek ilan

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-opel-2013-opel-astra-cosmo-active-select-68-bin-km-de-serv-bakimli-949335017/detay

Sadece km ye ve model yılına baktım

Siz ona göre kendi aramanizi yaparsınız.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Corollanın 1.33 benzinlisi de 1.4 D4D dizel olanı da çeviklik ve güç olarak Focusu aratır. O yüzden sürekli kıyaslama mantığıyla kullanacaksanız memnuniyet oluşmaz. Ama eski alışkanlıkları ve beklentileri bir kenara bırakırım derseniz en iyi sedan seçenek Corolla olur.

Mini suv farklı bir dünya, niyetiniz varsa Captur kullanan biri olarak kesinlikle tavsiye ederim, 1.3 tce den çok memnun kullananlar ama turbolu olması sebebiyle lpg pek tavsiye edilmiyor. 1.5 dizel isterseniz biraz km si fazla olan veya boyalı değişenli olanlar ön plana çıkıyor o rakama.

Şimdiden hayırlısı olsun.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Hacı Şenyurt yazdı:

LPG olmadan binerim derseniz 1.4 t turbo astra iyi seçenek olur

2,5 yıl kadar Benzinli Symbol kullandım  ideal dünya sonrasında Lpg bağlattık araç dağıldı.

Hacı Şenyurt yazdı:

Auris corolla 1.33 size gelmez direk eleyin derim.

Mecbur kalabiliriz nasip artık.

M. Asım Kahraman yazdı:

Ama eski alışkanlıkları ve beklentileri bir kenara bırakırım derseniz en iyi sedan seçenek Corolla olur.

Alışınca zor Asım Bey.

M. Asım Kahraman yazdı:

1.3 tce den çok memnun kullananlar ama turbolu olması sebebiyle lpg pek tavsiye edilmiyor. 1.5

Yakıt tüketimi nasıl acaba Renault motorları az yakıyor.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

1.3 tce'nin yakıt sarfiyatı;

şehir içi: 6.5

şehir dışı: 4.7 lt olarak görünüyor katalogda.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur yazdı:

yenisine ben bayıldım, önce vw nin hangi modeli bu diye bakmıştım.

vw modellerine bayılıyormusun :) 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

1.6 TDCI 110'luktan sonra 1.33 toyotalar illallah dedirir, benden uyarması. Diğerleri tercih. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Murat Sahın yazdı:

1.6 TDCI 110'luktan sonra 1.33 toyotalar illallah dedirir, benden uyarması. Diğerleri tercih. 

1,3 Astra J kasalardada sanırım Multijet motor var onlar nasıl ? G kasa akselerasyonu düşük geldi bana.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Aytac Sakal yazdı:

1,3 Astra J kasalardada sanırım Multijet motor var onlar nasıl ? G kasa akselerasyonu düşük geldi bana.

Hantal, yani araba ağır, motor küçük. Yine illallah dedirmesi muhtemel. G kasa 1.6 ise muhtemelen 1.3 astra j'yi tokatlar, öyle düşünmek gerek :D 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Murat Sahın yazdı:

Hantal, yani araba ağır, motor küçük. Yine illallah dedirmesi muhtemel. G kasa 1.6 ise muhtemelen 1.3 astra j'yi tokatlar, öyle düşünmek gerek :D 

Ben 1,3 ve 1,6 Multijet  Doblo kullanıyorum arada çok fark var bunlar G ve J Astralarda kullanılan motorlar olmalı oradan bir çekincem vardı fikrini almak istedim 🙂

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz
Çağlar Bayur yazdı:

sıfır km lpg/benzinli yeni Sandero?

1.0 ve de LPG ömürlü olur mu acaba? 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Aytac Sakal yazdı:

Ben 1,3 ve 1,6 Multijet  Doblo kullanıyorum arada çok fark var bunlar G ve J Astralarda kullanılan motorlar olmalı oradan bir çekincem vardı fikrini almak istedim 🙂

1.6 CDTI 136 hp, 1.6 Multijetten farklı yani. 1.3 multijet ona göre daha da hantal kalır o kasada. Hiç düşünme bile. 

Bu arada kodlarda karışıklık var sanırım, astra H olabilir mi G dediğin? G kasada tek dizel motor var, 1.7 ısuzu motoru, hani şu yazılımdan arkası simsiyah olmuş corsalar var ya tek kapı, onlardaki motor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Murat Sahın yazdı:

Bu arada kodlarda karışıklık var sanırım, astra H olabilir mi G dediğin? G kasada tek dizel motor var, 1.7 ısuzu motoru

Aynen öyle H olacak hata yapmışım G hiç kullanmadım H çok yavaş hızlanıyordu 🙂

Benzinli motorlar hariç Astraları şimdilik eleyelim.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Aytac Sakal yazdı:

Aynen öyle H olacak hata yapmışım G hiç kullanmadım H çok yavaş hızlanıyordu 🙂

Benzinli motorlar hariç Astraları şimdilik eleyelim.

1.6 cdti iyidir, ama triger için motor indiriyorlar. 1.4 T öneririm ancak lpg ile değil benzin ile binilecekse. 

J daha ağır H'a göre, motor aynı, kasa daha ağır, sonuç daha hantal bir araç.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
M. Asım Kahraman yazdı:

1.3 tce'nin yakıt sarfiyatı;

şehir içi: 6.5

şehir dışı: 4.7 lt olarak görünüyor katalogda

Kağıt üzerinde fena görünmüyor.

Murat Sahın yazdı:

. 1.4 T öneririm ancak lpg ile değil benzin ile binilecekse. 

Hacı Beyde aynı motoru önerdi Astrada seçenek netleşti.Şu an için Öncelik Focus TDCİ Corolla Auris 1,6 olmazsa 1,4 Astra yada TCE Captur

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
0-100 Focus tan hızlıymış.
Yani sizin istediğiniz km aralığında sanırım 130 bin civarında satın alabilirsiniz. Artan parayı da değerlendirip LPG üzerine gereken farkı vererek benzinde kullanabilirsiniz. Tabi sonuçta karar sizin.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Aytac Sakal yazdı:

Güzel motordur.. 1.3 olduguna aldanmayın. Keyifle uzun zaman kullandık. ayrıca cosmo olanı dolu doludur..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Alpay Sumer yazdı:

Güzel motordur.. 1.3 olduguna aldanmayın. Keyifle uzun zaman kullandık. ayrıca cosmo olanı dolu doludur..

Güzel motordan kastınız güvenilirlik anlamı çıkartıyorum aslında en önemlisi bu Focus beni uğraştırdı biraz aynı şeyleri yaşamak  istemiyorum 1,3 Performansı beni düşündürüyor  feragat edebilirmiyim yada mecbur kalırmıyım diyelim artık bakalım nasip.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Aytac Sakal yazdı:

Güzel motordan kastınız güvenilirlik anlamı çıkartıyorum aslında en önemlisi bu Focus beni uğraştırdı biraz aynı şeyleri yaşamak  istemiyorum 1,3 Performansı beni düşündürüyor  feragat edebilirmiyim yada mecbur kalırmıyım diyelim artık bakalım nasip.

Yok. yakıt yönüyle de kullanıslılık acısından da agresif kullanıma verdiği tepkilerle de biz memnunduk..

Ama beklentiniz hangi seviyede onu tam kestiremediğimizden tam cevap olmayacaktır. Deneme sürüşü yapılabilir.. Yine en iyisi kendiniz deneyimleyin bence.

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Alpay Sumer yazdı:

Yok. yakıt yönüyle de kullanıslılık acısından da agresif kullanıma verdiği tepkilerle de biz memnunduk..

Ama beklentiniz hangi seviyede onu tam kestiremediğimizden tam cevap olmayacaktır. Deneme sürüşü yapılabilir.. Yine en iyisi kendiniz deneyimleyin bence.

Focus TDCI 109 kullanıyordum 1,6 lt tabi o seviye 1,3 hacimde zor H kullandım 1,3 tatmin etmedi ama haklısınız mutlak denemek lazım fikir almak lazım en iyi kullananlar bilir.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Aytac Sakal yazdı:

Focus TDCI 109 kullanıyordum 1,6 lt tabi o seviye 1,3 hacimde zor H kullandım 1,3 tatmin etmedi ama haklısınız mutlak denemek lazım fikir almak lazım en iyi kullananlar bilir.

1.33lük motor tatmin etmez 100 hp den sonra. Artı kasa ağır lafı da doğru bu toyotalar için. Babamda 4 yıldır kullandığı d4d corolla var o motor bile bana göre yetersiz o araç için. He hızlanmıyor mu hızlanıyor gitmiyor mu gidiyor sorunsuz mu sorunsuz ama bana hiç zevk vermedi babam da hep der bunun 1.6 sını yapsa toyota vw'ye ford'a araba sattırmazdı diye. Neyse konuya dönecek olursa benzin+lpg güçlü bir focus da işinizi görür. Focus olmasın diyorsanız da benzin+lpg li corolla da gayet iş görür. Tercih meselesi

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...