İçeriğe Yönlendir

Elektronik El Freni

Erhan Odabaşı

Recommended Posts

Erhan Odabaşı

dün  ışıklarda rampa yukarı bir şekilde beklerken, yeşilin yanmasıyla normal hareket etmek istedim fakat aracın otomatik el freni bırakmadı.. bir iki denedim olmadı daha sonra elimle manuel indirip yoluma devam ettim.. daha sonra yolumun üstü bi rampada denedim sorun çıkartmadı.. araç 2015 golf manuel vites.. yokuş kalkış desteği var.. sıkıntı var mıdır? varsa nasıl çözülebilir? şimdiden teşekkürler..

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Auto Hold mu var yoksa sadece bekleme yapıp belli bir süre sonra mı bırakıyor sistem? Auto Hold bazen farklı arıza kodlarında  problemler çıkarıyor. Elle müdahele ile el frenini indirip devam ettiyseniz bir algılama problemi var gibi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Odabaşı
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Auto Hold mu var yoksa sadece bekleme yapıp belli bir süre sonra mı bırakıyor sistem? Auto Hold bazen farklı arıza kodlarında  problemler çıkarıyor. Elle müdahele ile el frenini indirip devam ettiyseniz bir algılama problemi var gibi. 

Auto Hold var hocam.. daha sonra aracın sisteminde bi arıza görünmedi..

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Arabayı yeni yıkatmış mıydınız? Ya da tozlu-çamurlu yollarda kulanmış mıydınız? Su birikimi olduğunda yıkattıktan sonra sistem sanki yapışmış gibi el frenini geç bırakabiliyor. Ya da toz kir benzeri duruma yol açabiliyor. Bir ihtimal yazılım güncellemesi gerekiyordur.

El freni kontrol ünitesi ya da Auto Hold güncellemesi vardı bir ara. Benim eski Tiguan'da yapmışlardı. Ama ben böyle bir sıkıntı yaşamadım. Serviste şasi numarası sorgulatılarak güncelleme olup olmadığı anlaşılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Odabaşı
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Arabayı yeni yıkatmış mıydınız? Ya da tozlu-çamurlu yollarda kulanmış mıydınız? Su birikimi olduğunda yıkattıktan sonra sistem sanki yapışmış gibi el frenini geç bırakabiliyor. Ya da toz kir benzeri duruma yol açabiliyor. Bir ihtimal yazılım güncellemesi gerekiyordur.

El freni kontrol ünitesi ya da Auto Hold güncellemesi vardı bir ara. Benim eski Tiguan'da yapmışlardı. Ama ben böyle bir sıkıntı yaşamadım. Serviste şasi numarası sorgulatılarak güncelleme olup olmadığı anlaşılabilir.

teşekkürler.. servise bi sorayım yazılım durumunu..

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Erhan Odabaşı yazdı:

dün  ışıklarda rampa yukarı bir şekilde beklerken, yeşilin yanmasıyla normal hareket etmek istedim fakat aracın otomatik el freni bırakmadı.. bir iki denedim olmadı daha sonra elimle manuel indirip yoluma devam ettim.. daha sonra yolumun üstü bi rampada denedim sorun çıkartmadı.. araç 2015 golf manuel vites.. yokuş kalkış desteği var.. sıkıntı var mıdır? varsa nasıl çözülebilir? şimdiden teşekkürler..

2016 sında bende benzer durumlar görüyorum . Muhtemelen Cenk beyin dediği gibi bir algılama farklılığı.  El frenini kendin bir kere indirip kaldırdıysan  sonra sanki senden bekliyor. Autoholdun açık olması da etkileyebilir. Arıza olarak görmüyorum.:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Erhan Odabaşı yazdı:

belki map sensöründe arıza vardır.  terminale bağlarlarsa görebilirler. 1.4 tsi da başıma gelmişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Auto Holdun el freniyle ilgisi yoktur bu arada, biliyorsunuz değilmi....

Erhan kardeş, sen rampada dururken el frenimi çektin yoksa oto holdmu devredeydi, hangisini kastettin?

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Elektronik park freni ile beraber çalışıyor yalnız sayın Cihangiroğlu. Vw'de öyle en azından.  :)

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Elektronik park freni ile beraber çalışıyor yalnız sayın Cihangiroğlu. Vw'de öyle en azından.  :)

:i-ih: normal olarak el frenini indirdiğinde ıııııiııığğğğ diye bir salma sesi duyuyormusun arka taraftan?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Autohold abs beyni ile direk kaliperleri tutar ve 4 tekeri kilitler. Park freni ile servo sistem. Mekanik halatı çekip bırakır. İkisi birbirinden bağımsız çalışıyor

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Autohold abs beyni ile direk kaliperleri tutar ve 4 tekeri kilitler. Park freni ile servo sistem. Mekanik halatı çekip bırakır. İkisi birbirinden bağımsız çalışıyor

söylemesene kardeşim tam faka bastıracaktım :D

el freni devreye girse habire dsg baskı değişimi yapardı arkadaşlar :D

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Araç park etti sanıp el frenini çekmiş. Auto hold bu kadar tutmaz. Manuel indirdim dediğiniz el freni değil mi? Autohold tuşuna basıp devre dışı bırakmadınız?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Erdem Doğan yazdı:

Araç park etti sanıp el frenini çekmiş. Auto hold bu kadar tutmaz. Manuel indirdim dediğiniz el freni değil mi? Autohold tuşuna basıp devre dışı bırakmadınız?

sanırım el freni çekmiş arkadaş, henüz cevap vermedi, sanmıyorum oto holdun yapacağını, yalnız şuda önemli, araç park etti sanıp el freni çektiyse o zaman sürücü kendisi çekti yada sensörlerde bir sorun var, çalışırken el freni çekmesi için aracın ya P ye alacaksın ya kapıyı açacaksın ya emniyet kemerini çıkaracaksın gibi şartlar var, acaba atıyorum emniyet kemer sensörümü bozukta kemer çıktı sandı otomatik el freni çekti araç, belikide böyle bir durum var...

Yada freni sürücü kendisi çektiyse el frenini, vitesi  D ye alıp yada D de beklerken gaza basınca açması gerekir normalde, açmıyorsa iş değişir...

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

sanırım el freni çekmiş arkadaş, henüz cevap vermedi, sanmıyorum oto holdun yapacağını, yalnız şuda önemli, araç park etti sanıp el freni çektiyse o zaman sürücü kendisi çekti yada sensörlerde bir sorun var, çalışırken el freni çekmesi için aracın ya P ye alacaksın ya kapıyı açacaksın ya emniyet kemerini çıkaracaksın gibi şartlar var, acaba atıyorum emniyet kemer sensörümü bozukta kemer çıktı sandı otomatik el freni çekti araç, belikide böyle bir durum var...

Yada freni sürücü çektiyse vitesi  D ye alıp yada D de beklerken gaza basınca açması gerekir normalde, açmıyorsa iş değişir...

Araç manuel diyor. Ya kemer çıkardığı için park etti sandı yada yanlışlıkla el freni çekildi. Sensör hatası olacağını sanmıyorum, yolda giderken de devreye girebilecek fren sisteminde bu tarz hatalar olamaz. Manuel araçta autohold un bu kadar tutması normal değil, ya rampayı çok dik algıladı, yeteri kadar gaza basılmadığı için geri kaymasın diye tuttu, ya da bir şekilde el freni çekildi..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Erdem Doğan yazdı:

Araç manuel diyor. Ya kemer çıkardığı için park etti sandı yada yanlışlıkla el freni çekildi. Sensör hatası olacağını sanmıyorum, yolda giderken de devreye girebilecek fren sisteminde bu tarz hatalar olamaz. Manuel araçta autohold un bu kadar tutması normal değil, ya rampayı çok dik algıladı, yeteri kadar gaza basılmadığı için geri kaymasın diye tuttu, ya da bir şekilde el freni çekildi..

pardon o kısmı atlamışım, yinede vites hariç diğer şeyler geçerli, yolda giderken kemer çıkarırsan el freni çekmez zaten, yani yolda yapmaz o işi, kafasının fena karışması lazım  zaten ozamana çoktan birşeyler olur....

kendisi detay versin helede....

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

:i-ih: normal olarak el frenini indirdiğinde ıııııiııığğğğ diye bir salma sesi duyuyormusun arka taraftan?

Park anındaki durumdan bahsediyorum. Evet o ses geliyor. Auto Hold açıkken elektronik park freni kendinden salıyor, değilken bırakmıyor. Eski tiuanda öyle idi benim. Hild hold ya da auto hold sistemi farklı tabi ki. Normal yokuşta bekleme yaparken el freni çekmiyor sistem. Ama bu olayda çekmiş herhalde park edildiğini sanarak.

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Odabaşı
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Erhan kardeş, sen rampada dururken el frenimi çektin yoksa oto holdmu devredeydi, hangisini kastettin?

rampada dururken el frenini kendim çekmedim, araç kendisi otomatik devreye alıyor ve auto hold hep açık arabada hocam..

Erdem Doğan yazdı:

manuel indirdiğim el freni, auto hold tuşuna hiç dokunmadım..

Ali Cihangiroğlu yazdı:

rampada dururken hiç bir şeye dokunmadım dediğim gibi hocam, araç freni otomatik devreye alıyor, sonra kalkış yaparken kendi otomatik bırakıyor.. ki bu kez bırakmadı ve ben freni manuel indirdim tuşla..

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Auto Hold açıkken elektronik park freni kendinden salıyor,

Auto hold ışığı yanarken araç durunca ekranda yeşil p kapıyı açınca kırmızi p lambası yandı. Yeşil yandığı zaman park freni üstünde ışık yok . Kapıyı açınca ekran kırmızıya dönüyor ve park freni üstünde ışık geliyor. Auto hold ışığı yanmaz iken park freni ile alakalı herhangi bir eylem yapmıyor araç. Elle müdahale etmek durumunda kalıyoruz.Araçtan park freni de çekmeden inilebiliyor. Araç birde sürücü kapısı açık ise hareket etmek isterseniz park freni bırakmıyor. Sizi ekranda frene basın diye uyarıyor. Frene bastığınızda elle kapı açık iken park frenini kapatabiliyorum. Anladım ki kapı açık iken ve Auto hold ışığı yanmiyorken park freni otomatik kapanmiyormuş.

Yorum bağlantısı
Erhan Odabaşı
Doğan Arşiray yazdı:

terminale bağlatın sensör arızasını görürsünüz zaten.

tamam hocam en kısa zamanda baktırayım.. teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

terminale bağlatın sensör arızasını görürsünüz zaten.

Sensör derken Map sensörü mü gerçekten.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Erhan Odabaşı yazdı:

tamam hocam en kısa zamanda baktırayım.. teşekkürler..

sensör bencede, rampada durduğunda normalde el freni sen çekmedikçe çekmez zaten, oto hold açıksa frene basınca tutar gaza basınca bırakır, el frenini ayrıca çekmez, eğer bildiğimiz el frenin çekiyorsa ki gır gır ses yapar duyarsın, bunu yapıyorsa neden yapıyor, normalde el freni çekmez araç..

daha açık yazayım, durdun rampada viteste yada boşta araç, motor çalışıyor, oto hold açık kendisi frene devam eder sen bıraksanda, aracı tutanda normal frenler el freni değil, bu şartlarda el freni çekmemeli, el frenini kapıyı açarsan yada kemeri çözersen çeker normalde, bunlar olmadan çekmemeli...

kısaca kontrol şart kardeş.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Park anındaki durumdan bahsediyorum. Evet o ses geliyor. Auto Hold açıkken elektronik park freni kendinden salıyor, değilken bırakmıyor. Eski tiuanda öyle idi benim. Hild hold ya da auto hold sistemi farklı tabi ki. Normal yokuşta bekleme yaparken el freni çekmiyor sistem. Ama bu olayda çekmiş herhalde park edildiğini sanarak.

hah anlaştık, dediğin gibi çalışır sistem, sen oto hold la el freni beraber çalışır dediğin için yazdıydım, yani hem normal frenler çalışıyor hemde mekanik el freni çekiliyor anlamı çıktığı için, zaten böyle mekaink fren bırakana kadar senin dsg çoktan yolcu olurdu kavrama değişmekten cep boşalırdı :)

"Park anındaki durumdan bahsediyorum. Evet o ses geliyor. Auto Hold açıkken elektronik park freni kendinden salıyor, değilken bırakmıyor." 

bende aracı park ettim oto hold açık yada kapalı el freni çekili, vitesi P den D ye alıp gaza dokunduğum an el frenide normal frenlerde boşalır, sendede böye değilmi, azıcık çok yavaşça giderken kapıyı açarsam hemen boşa atar el freni çeker, hızlı giderken kapı açarsam uyarıyor el freni çekmiyor tabii, yoksa drift mode on olurdu zaten :D

başka ne yaptıydım, araç P de kapı açık, D ye aldım gaza bastım, dııtttt kapıyı kapatın yazısı, ayrıca N ye alıp tekrar D ye almadıkça yürümüyor, güzel bu oto vites yahu, manuelden sıkılmışım vallahi, ohh valla, böyle numaralı atraksiyonlu şeylerdide severim, tabii bozulmadıkça :D

el freni çekmesi ilginç, sorun burada.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Erhan Odabaşı yazdı:

emniyet kemeri takılımıydı? Ayrica Kapı acık durumda da indirmiyor..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...