İçeriğe Yönlendir

Motor Rölantide Çalışırken Depoyu Doldurmak

İlyas Çeliksümer

Recommended Posts

İlyas Çeliksümer

Turbo dizel araçlara yakıt alma esnasında motorun çalışmasının herhangi bir zararı var mıdır? (Motor rölantide çalışırken depoyu mazot doldurmak) 

Yorum bağlantısı
İlyas Çeliksümer
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Böyle bişi yapmada amaç nedir ki

Pompacıya sormak lazım...

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Bence stop edip almakta fayda var. Sibirya’da Yakutsk bölgesinde oturmuyorsanız, yani motor stop edince donmayacaksa, motoru stop edebilirsiniz. Ben de amacı anlamadım. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlyas Çeliksümer
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Bence stop edip almakta fayda var. Sibirya’da Yakutsk bölgesinde oturmuyorsanız, yani motor stop edince donmayacaksa, motoru stop edebilirsiniz. Ben de amacı anlamadım. 

Pompacı zararlı olmadığını söyleyip depoyu doldurdu, 10 dk. ilerledikten sonra mazot pompası (beyni) bozuldu.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Zaten dizel yakıt çakmakla bile tutuşmuyor patlama olması için basınç lazım. Bir güvenlik sorunu olabileceğini zannetmiyorum ancak prosedür gereği ikmal sırasında ateşleme ve elektrik sistemi kapalı olmalıdır. LPG'de çakmağı bile tutuşturamayacak statik elektriğin yol açtığı ölüm ve yaralanmaları biliyoruz.

İlyas ÇELİKSÜMER yazdı:

Pompacı zararlı olmadığını söyleyip depoyu doldurdu, 10 dk. ilerledikten sonra mazot pompası (beyni) bozuldu.

Denk geliş olabilir mi ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlyas Çeliksümer
Çağrı Alaf yazdı:

Zaten dizel yakıt çakmakla bile tutuşmuyor patlama olması için basınç lazım. Bir güvenlik sorunu olabileceğini zannetmiyorum ancak prosedür gereği ikmal sırasında ateşleme ve elektrik sistemi kapalı olmalıdır. LPG'de çakmağı bile tutuşturamayacak statik elektriğin yol açtığı ölüm ve yaralanmaları biliyoruz.

Denk geliş olabilir mi ?

Tevafuk olmuş da olabilir...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlyas ÇELİKSÜMER yazdı:

beyin derken? hangi parça ya ne oldu

Yorum bağlantısı
İlyas Çeliksümer
Çağlar Bayur yazdı:

beyin derken? hangi parça ya ne oldu

Yanan yakıt pompasının beynini tamir yaptırmıştık. 

Yorum bağlantısı
İlyas Çeliksümer
Çağlar Bayur yazdı:

elektronik parça ise, o tesadüf olmuş.

Tevafuk olan nedir ustam?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)
İlyas ÇELİKSÜMER yazdı:

Demek ki zararlı olabiliyor. Biraz tesadüf olmuş. Pompa mı bozuldu, elektronik bir sistem mi? Hava yapmış sanki. 

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlyas Çeliksümer
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Demek ki zararlı olabiliyor. Biraz tesadüf olmuş. Pompa mı bozuldu, elektronik bir sistem mi? 

Pompa beyni revizyon görmüş...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlyas ÇELİKSÜMER yazdı:

Tevafuk olan nedir ustam?

bilmiyorum ben yazmadım

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlyas Çeliksümer

Yakıt alırken bazı pompacıların pompanın atmasından sonra DÜZ HESAP OLSUN DİYE bir miktar daha yakıt doldurması doğru mudur?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
İlyas ÇELİKSÜMER yazdı:

Yakıt alırken bazı pompacıların pompanın atmasından sonra DÜZ HESAP OLSUN DİYE bir miktar daha yakıt doldurması doğru mudur?

Doğru değil aslında, genleşme sonucu taşma için ayrılmış boşluğa dolduruyorlar.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

10 yılda 1 defa yeşil renkli bir istasyondan LPG aldım. 15-20 km sonra bobin gitti.

Belki denk geldi ama bir daha o markadan yakıt almadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Motor çalışırken yakıt almak güvenli değildir.  
Ancak arabada bir sorun oluşturmaz. 

Depoyu tıka basa doldurmak doğru değildir.  Genleşme alanı bırakmak gerekir.  Pompa buna göre yakıt vermeyi kesiyor zaten. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mehmet Ozyurek yazdı:

Motor çalışırken yakıt almak güvenli değildir.  
Ancak arabada bir sorun oluşturmaz. 

Depoyu tıka basa doldurmak doğru değildir.  Genleşme alanı bırakmak gerekir.  Pompa buna göre yakıt vermeyi kesiyor zaten. 

Dediğiniz benzinde doğru dizelde yanlış. Pompayı son hıza ayarladıklarında tazyikli doluyorken mazot köpürüyor pompaya değince de tam dolmadan atıyor. 

Klasik lafımdır pompacıya (farklı istasyona gidersem, her zaman gittiğim istasyonda bilir pompacılar zaten) atınca 4-5 lt daha doldur yavaş yavaş diye. 

Genleşme alanı 6 lt filan ayırdılarsa dediğiniz mantıklı. Attıktan sonra ortalama 5-6 lt alıyor kullandığım tüm dizeller için geçerli bu durum. 

Her istasyona girdiğimde fullerim depoyu, örneğin 55 lt depo 46 da filan atıyor diyelim eklemeyince de denedim araç 100-150 km az gidiyor. Kısacası depo tam fullenmemiş oluyor. 

Genleşme mantığının dizelde geçersiz olmasının bir diğer sebebi de benzin gibi uçucu bir ürün olmaması. 

İlyas ÇELİKSÜMER yazdı:

Turbo dizel araçlara yakıt alma esnasında motorun çalışmasının herhangi bir zararı var mıdır? (Motor rölantide çalışırken depoyu mazot doldurmak) 

Araç çalışırken yakıt alınmaz. Her istasyonda uyarı var aracı söndürün sigara içmeyin falan filan diye. Bu durumlardan dolayı sıkıntılar yaşanmış olmalı veya olabilir ki uyarıyorlar. 

Üstte de bir yazarın dediği gibi sibirya gibi bir yerde mecburi çalıştırmak zorunda değilseniz hiç gerek yok. Amaçsız bir şey. 

Yorum bağlantısı
Yasin Aygün

Merkezden uzak ilçe virajlarında gazlamaya giderdim astrayla yakıtı da geceleri aldığım için bazen gazladıktan sonra eve dönüşte yakıt almaya dururdum. Hemen stop etmemek adına rölantide bırakırdım depoyu doldururken. Hiçbir sorun da yaşamadım. (araba dizeldi)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Pompacı yürek yemiş. Dizel benzin farketmez istasyonda  güvenlik adına birşey olsaydı nasıl hesap verecekti.? Bu sebepten belkide araçta arıza oluştu. Kimin yüzünden pompacının yüzünden. 

3-5 dk motor kapalı dursa kime ne zararı var.  

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yakıt alırken, arabanın kontağı açıksa  yakıt deposu göstergem sapıtıyor . Düzelmesi zaman alıyor. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

En düz mantıkla zaten duran bir araç neden stop edilmezki.Boşa yakıt tüketimi sonuçta. 

Ama arızanın bende bu nedenle olduğunu düşünmüyorum. 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Gösterge bazen sapıtabiliyor, Kapatıp açınca kendine geliyor. Dizel için bunun haricinde bir sakınca yok. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...