İçeriğe Yönlendir

Debriyaj Pedalına Az Dokunup Çektiğimde Araçta Tek Seferlik Küçük Silkeleme Oluyor.

Serkan AKÇIN
Çözüme git Serkan AKÇIN tarafından,

Recommended Posts

Serkan AKÇIN

Arkadaşlar merhaba,

Tiguan 2011 model Manuel vites aracımın debriyajına azıcık dokunup çektikten 1 sn kadar sonra araçta küçük bir silkeleme oluyor.

Vites değiştirdiğimde vites değişimi gerçekleştikten yaklaşık 1 sn kadar sonra silkeleme düşük devirlerde mutlaka oluyor.

4,5,6 viteslede bu sorun yok. Belki de hissedilmeyecek derece oluyor ben fark edemiyorum.

2-3 ustaya baktırdım.

Baskı balata olarak öngörmediler. Çünkü vites değişimi gerçekleşmiş oluyor hemen 1 sn sonra silkeliyor.

Bujiler ve bobinlerden şüphelendiler. Her ikisi de tüm takım değişti ama değişen bir şey olmadı.

Araçta Prins LPG var. Bu sorunu hem gazda hem benzinde yapıyor.

Prins yetkili servisiyle gazdayken tur attığımızda herhangi bir sorun LPG kaynaklı görünmüyor dedi. Tüm değerler normal ve arıza da oluşmuyor dedi.

Bu sorun ne zaman nüksetti derseniz enjektörlerimin 2 tanesi tıkalıymış. Tümü solüsyona yatırıldı, temizlendi. Bu sorun yaşanmaya başlandı. Belki eskiden de vardı ama enjektör sorunu gizlemiş olabilir diye düşünülebilir.

Çeşitli moturcu ustalarından gelen yorumlar şöyle. Sizce hangisine inanayım bilemedim.

• Yüksek basınç pompası sorunu olabilir dedi birisi ama LPG'de de yapınca ki %5 karışım varken bu sorun yaratmaz diyen var.
  • Buji, Bobin değiştirmelisin diyen oldu. Denedik değişmedi.
  • Siboplardan kaynaklanabilir diyen bir kısım var.
  • Tüm motor yapılacak diyen var.
  • Aracı hiç uğraşma değiştir diyen var.

Bana bir uzman lazım.

Bi bakarsın debriyaj pedalı elektroniğinden bile olabilir belki bu. Müşir sanırım adı. 

Biraz destek atın yorumlayın bana yol gösterin.

Çünkü cihaz bağlayıp görünen bir hata değil. Bu da çözüm bulmayı çok zorlaştırıyor.

Araç: Benzin+LPG 150 Hp Manuel Vites Tigaun 2011 4x4

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

boşta drururken debriyaja basınca motor devri (az) yükseliyor mu?

Serkan AKÇIN yazdı:

Araç: Benzin+LPG 150 Hp Manuel Vites Tigaun 2011 4x4

vesile ile en sevdiğim kombin.

Yorum bağlantısı
Serkan AKÇIN
Çağlar Bayur yazdı:

boşta drururken debriyaja basınca motor devri (az) yükseliyor mu?

vesile ile en sevdiğim kombin.

Hayır yükselmiyor. Esasında başka herhangi bir şekilde hiç bir koşulda sorunum yok. Sadece vites değişim sonrası ara gazı yerir gibi az öne atılması var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yükselmesi lazım? diğer manuel tsi kullancılardan da teyit alınabilir. vites değişirken devir aşağı iniyor mu _ vites geçişi aralığında

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Sorunu bulana çözene kadar daha bir çok şeyi değiştirtirler. Vw klasiği.

Yorum bağlantısı
Serkan AKÇIN
Çağlar Bayur yazdı:

yükselmesi lazım? diğer manuel tsi kullancılardan da teyit alınabilir. vites değişirken devir aşağı iniyor mu _ vites geçişi aralığında

Aracımın başına gittim. Hem benzinde hem LPG de rolantide çalışırken sayısız defa debriyaja bastım bastım çektim devir göstergesinin kılı kıpırdamadı. Oldukça sabit.

Vites değiştirirken de deneyeceğim ama devir tersine yukarı çıkıyor bile olabilir. Emin değilim ayrıca cevap vereceğim ona.

Muhammet Ali Deli yazdı:

O konuda ustam yanımda. Elindeki ürünleri kullandırıyor. Örneğin bobin. Oldu mu bakıyor. Olmadı eskisine dönüyor. Vw klasiğidir belki ama benim yetkili servis insan dostu şimdilik :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Serkan AKÇIN yazdı:

O konuda ustam yanımda. Elindeki ürünleri kullandırıyor. Örneğin bobin. Oldu mu bakıyor. Olmadı eskisine dönüyor. Vw klasiğidir belki ama benim yetkili servis insan dostu şimdilik :)

Akıllı insanı severim usta :) vw biniyorsan dürüst ustan olacak yoksa sıkıntı para yetişmez. Umarım tez zamanda çözersiniz sorunu :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan AKÇIN
Çağlar Bayur yazdı:

Vites geçişinde de denedim. Devir hiç düşmedi. Aksine sanki biraz yukarı kaçtı.

Yorum bağlantısı
Serkan AKÇIN
Muhammet Ali Deli yazdı:

Vites geçişlerinde devir  inmiyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan AKÇIN yazdı:

Vites geçişinde de denedim. Devir hiç düşmedi. Aksine sanki biraz yukarı kaçtı.

olması gereken bu, peki silkeleme ne zaman oluyor tam olarak? vitesi 3 e aldık ve gaza tam bastık o sırada mı?

Yorum bağlantısı
Serkan AKÇIN
Çağlar Bayur yazdı:

olması gereken bu, peki silkeleme ne zaman oluyor tam olarak? vitesi 3 e aldık ve gaza tam bastık o sırada mı?

Gaza tam basmaya gerek yok. Vitesi 3 e aldıktan sonra istop etmeyecek kadar sakin gaz verip debriyaj ayağımda tam serbest kaldığı anın hemen peşinde silkeletiyor. Hatta gaza sabit basıp düz yolda debriyaj azıcık basıp çekincede aynı şey oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Serkan AKÇIN yazdı:

Hatta gaza sabit basıp düz yolda debriyaj azıcık basıp çekincede aynı şey oluyor.

elektronik bir gariplik bu, yani mesela pedal müşürü

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Debriyaj konum sensörü olabilir. Benzer sorunu yaşarken debriyaj sensörünü değiştirdim düzeldi. 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Çağlar Bayur yazdı:

elektronik bir gariplik bu, yani mesela pedal müşürü

Usta adamın hali başka oluyor. Çok mantıklı.

Yorum bağlantısı
Serkan AKÇIN

Müşir değişikliğini bir deneyeceğiz. Dizel araçlarda oluyor genellikle dediler bunun için ama sanırım çok derinlerde bir debriyaj kutusu var Tiguan da. Ona ulaşmak baya zor. Bakalım değiştirmeyi deneyelim. Haber vereceğim sonucu. Başka aklına gelen bir tespit olursa paylaşırsanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Serkan kuzenimdir. Olayı telefonda epey yorumladık.. 

En son enjektörlere temizlik yapıldı, sorun da enjektör bakımından sonra başladı dedi. 

Ben de mantık olarak tersten git dedim :)

Enjektörden başla. 

Olur olmaz bilmem.. Ben oyumu enjektörden yana kullanıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Serkan kuzenimdir. Olayı telefonda epey yorumladık.. 

En son enjektörlere temizlik yapıldı, sorun da enjektör bakımından sonra başladı dedi. 

baştan data eksik... ben enjektörcü gibi enjektörcü uzun süredir görmedim.  ben sök tak işçiliğe oy veriyorum o zaman

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

baştan data eksik... ben enjektörcü gibi enjektörcü uzun süredir görmedim.  ben sök tak işçiliğe oy veriyorum o zaman

Bozmuş diyorsun yani :)

Yorum bağlantısı
Serkan AKÇIN
Serkan AKÇIN yazdı:

Bu sorun ne zaman nüksetti derseniz enjektörlerimin 2 tanesi tıkalıymış. Tümü solüsyona yatırıldı, temizlendi. Bu sorun yaşanmaya başlandı. Belki eskiden de vardı ama enjektör sorunu gizlemiş olabilir diye düşünülebilir.

Data eksik değil. İlk mesajımda bu kapsam var. Ama işçilik temiz mi orası yukarıya havale. Nasıl anlayacağım şimdi doğru iş mi yapıldı. Bilgisayara bağlayınca temiz kağıdı çıkıyor motorun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan AKÇIN
Çağlar Bayur yazdı:

temizlenmye çalışılan benzin enjektörü mü lpg mi?

BENZİN

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Sizin arabanın motoruna benzer bir motoru var benim arabanın. Rölantideyken debriyaja basınca motor devri sabit kalıyor. Vites geçişlerinde devir düşüyor. Sizin kavrama gecikmeli oluyor olabilir mi? Sizin pedalla işiniz bitiyor ama kavrama 1 saniye geç kalıyor gibi.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serkan AKÇIN

Debriyaj müşiri değiştirildi sonuç değişmedi.

Enjektörleri ustam denemek amaçlı piyasadan sağlam bulamıyor. Ancak sıfır almak gerekli ve taktığımızda da geri dönüşü yok. Tüm maliyet 13binlere geliyor ve şu an bu ücrete giremem.

Baskı balata değişimi zamanı gelmişti zaten ilk önce onu değiştirmeye karar verdik.

Bakalım sonuç değişecek mi bilgi veririm.

Ankarada denemelik 4 adet enjektör bulabilmenin yolu nedir?

Bulup deneyeceğim ve olursa sıfır dahi alabilirim.

Sanırım passat filan tüm tsi'larda enjektörler stadartmış.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Enjektörü test etmek için değiştirmeye gerek yok Serkan.. 

Enjektörcünün söküp test edebilmesi gerekir. 

Bu teklifle girmedin mi, yorum yapmadı mı ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...