İçeriğe Yönlendir

Ford Fusion - Yakıt Tüketimi

Cem Topuzca

Recommended Posts

Cem Topuzca

Merhaba aracı yeni aldım 2005 model dizel şehir içi yakıt tüketimi 7,8 lt normalde 5 civarı olması lazım daha hiç servise götürmedim sizce sorun enjektörlerde midir?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İstanbulda şehiriçi 5 lt mi olmalı? Tİpik istanbul trafiği -ki akşam köprü trafiği hariç- en az 7 lt olur zaten. 5 leri görmek için sabah 05.00 te yola çıkıp Gece 01.00 de dönmek gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Topuzca

Beylikdüzü Arnavutköy rotasında kısmen trafik kısmen açık yol geçen ay çanakkaleye gittim ortalama 90 km hız ile gidiş dönüş tam dolu depo 675 km de yakıt bitti çok fazla tüketim değil mi sizce ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Topuzca yazdı:

ortalama 90 km hız ile gidiş dönüş tam dolu depo 675 km

27-33 lt arası tüketmesi lazım. siz kaç lt aldınız bu yolculukta?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Topuzca yazdı:

42 litre yakıt aldım

fazla. yolda arkadan duman atmıyor mu bu motor? gece dikiz aynasından daha çok belli eder?

Cem Topuzca yazdı:

Beylikdüzü Arnavutköy rotasında

bu rota da 7 lt tüketim çok

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sorun olduğu belli kontroller yapılmalı kızdırma bujisi, maf, enjektör gibi

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

motor ne 1.4 1.6?

5.5 larda olmalı tüketim sakin şehiriçi aşırı trafikte beklemeden ama bi bindiğinizde en az 10 km gidilen kullanımda. 1.6 ile.

Önder Özcan yazdı:

İstanbulda şehiriçi 5 lt mi olmalı? Tİpik istanbul trafiği -ki akşam köprü trafiği hariç- en az 7 lt olur zaten. 5 leri görmek için sabah 05.00 te yola çıkıp Gece 01.00 de dönmek gerek.

ben sürekli karşıya felan gidiyorum öyle trafikte sürekli yatmıyorum. nerde  bu trafik?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

motor ne 1.4 1.6?

5.5 larda olmalı tüketim sakin şehiriçi aşırı trafikte beklemeden ama bi bindiğinizde en az 10 km gidilen kullanımda. 1.6 ile.

ben sürekli karşıya felan gidiyorum öyle trafikte sürekli yatmıyorum. nerde  bu trafik?

Mars’ta da yok bu trafik. Nerede acaba :) 

30.sn’den sonra izleyin hocam. 10km dur kalk nasıl gidiyoruz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Göktürk yazdı:

motor ne 1.4 1.6?

Nerde bu sakin şehiriçi trafiği bi söyler misin abi bana? Bir üst mesajda Tansu video koymuş, ben de üşenmesen bu saatte arabadan kameranın sd kartını alıcam da neyse. Bugün (pazar) saat16.00 da bostancıdan E5 e girdim uzunçayır köprü yoluna kadar çok ağır yürüyen trafik, köprü (15 temmuz) yoluna ayrıldığım an duran trafik, abartısız. Oradan köprüye kadar duran- durk kalk ilerledim. Beşiktaşa gittim, 12,4 lt. Hadi benim motor büyük, 1,6 olan da 8-9 dan az yakmaz o trafikte.

Güzergah ve kullanım saatleri tüketimde çok önemli.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

pazar günü milletin dönüş saatinde gitmiyorum tabi. 

bostancıdan beşiktaşa gidecek olsam önce üsküdara arkadan çıkarım son girişten girerim.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

2005 model fusion 1.4 tdci asm yarı otomatık araca sahıbım.

Daha biraz önce araç ile bandırmadan yola cıkıp izmit'e gelmiş bulunmaktayım. Yolun yarısı ucretsız sehırler arası az bir kısmıda otobanda olmak üzere ortalama hızım 110km diyebiliriz.  Hesapladıgım güncel yakıt ortalaması şuan 4 - 4.5 litre civarı. (Klima Kapalı)

İstanbul tarafiği çok değişken fakat çanakkale yolcugunuzu baz alırsak yakıt tuketımınız bence baya yuksek oranda.

tarihinde Mert ER tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

1,6 Dizel olanı uzunyolda sakin kullanımda 4,5 lt civarı yakar şehir için en fazla 6 lt görür.  Enjektör vb sıkıntılar olması muhtemel.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Topuzca

Değerli yorumlarınız için teşekkürler araç 1.4 belirtmeyi unutmuştum herkese kazasız az trafikli seyirler dilerim

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Korcan Güneş

Aracı 3000 Devire getirmeden genelde 2000-25000 devir arasında vites geçişi yapıyorum pek hor da kullanmıyorum. şehir içi ortalama 10L uzun yol 6.5-7LT civarında yakıyor 2004 1.6 araçta tüp yok benzinli 90-110 arası devirli kullandığım zaman max 6.2 LT'ye düşüyor sizce problem nereden kaynaklı. yol bilgisayarı yok yol bilgisayarı olsa ordan takip edeceğim ama :)

Son olarak birde  OBD cihazı ile yapılabildiğine dair yazılar görmüştüm forumda aradım o konuları bulamadım. OBD cihazı ile araç beynine bağlanıp uygulama üzerinden bunu kontrol ettiğim zaman araca herhangi bir zararı olur mu ayrı konu açıp kalabalık yapmak istemedim.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Korcan Güneş yazdı:

Aracı 3000 Devire getirmeden genelde 2000-25000 devir arasında vites geçişi yapıyorum pek hor da kullanmıyorum. şehir içi ortalama 10L uzun yol 6.5-7LT civarında yakıyor 2004 1.6 araçta tüp yok benzinli 90-110 arası devirli kullandığım zaman max 6.2 LT'ye düşüyor sizce problem nereden kaynaklı. yol bilgisayarı yok yol bilgisayarı olsa ordan takip edeceğim ama :)

Son olarak birde  OBD cihazı ile yapılabildiğine dair yazılar görmüştüm forumda aradım o konuları bulamadım. OBD cihazı ile araç beynine bağlanıp uygulama üzerinden bunu kontrol ettiğim zaman araca herhangi bir zararı olur mu ayrı konu açıp kalabalık yapmak istemedim.

Bir sır vereyim mi 1.6 benzinli fort için normal değerler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korcan Güneş
Hüseyin Sönmez yazdı:

Bir sır vereyim mi 1.6 benzinli fort için normal değerler. 

yani aslında 6.2L de kalsa normal de 6.5-7 arasında son bir kaç aydır hocam o yüzden yazdım, geçenlerde samsuna gittim uzun yolda 6.6 LT yaktı arada bir 130ları gördüm  100km de 0.5L içinde çok kurcalamadım ama merak etmiştim sadece.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hava soğuyunca normaldir bir de hava filtresi tıkandıkça artar ayrıca yanlış yağ (10-40 vs) koyunca da artar

Lastik havası düşerse artar vs

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Mehmet Göktürk yazdı:

Hava soğuyunca normaldir bir de hava filtresi tıkandıkça artar ayrıca yanlış yağ (10-40 vs) koyunca da artar

Atmosferik motor sonuçta hava basıncı ile de cidddi değişim olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Hava soğuyunca havanın yoğunluğu arttığı için mi fazla yakıyor motor?

Yorum bağlantısı
Korcan Güneş
Mehmet Göktürk yazdı:

kendi aracıma 1-2 kere 10W40 yanlış yağ koymuşlardı. yakıt artması gibi araç sesli çalışmaya başladı. 5W30 hem sessiz çalıştırıyor hemde performans olarak daha atik oluyor araç

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Korcan Güneş yazdı:

kendi aracıma 1-2 kere 10W40 yanlış yağ koymuşlardı. yakıt artması gibi araç sesli çalışmaya başladı. 5W30 hem sessiz çalıştırıyor hemde performans olarak daha atik oluyor araç

Usta kısmısı işte..

soğukta çok yakmasının nedeni ilk başta soğuk iken yanmanın tam verimde olmaması. motor ısınıncaya kadar epey zaman geçiyor. Bir de motora giren hava soğuksa yanıncaya kadar yine ısınması gerekiyor. Yoğunluk konusu aslında pozitif katkı sağlar az da olsa ama soğuk olması işi bozar.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Aynı araçtan kullanmıştım bence değerleriniz normale yakın. Dütüş stilinize bağlı olarak şehirler arası yolda 5,5~6 lt ye belki inebilirsiniz.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...