İçeriğe Yönlendir

Motor Yağı Tecrübeleri

Deniz Kom

Recommended Posts

Deniz Kom

Merhaba arkadaşlar, 

Aracımla (Megane 3 1.5 dci ) yıllık yüksek kilometre yaptığım için yılda 3-4 defa bakıma giriyoruz, bazen 5 de oluyor. Piyasada bulunabilirlik, fiyat, tavsiye ve popülerite gibi kriterler göz önünde bulundurulduğunda araçlarımda farklı zamanlarda farklı markalara ait yağlar kullandım. Bunlarla ilgili bazı fikirlerim oluştu. Ben kendi fikirlerimi belirmek istedim. Belki siz de bu konuyu genişletip, benden çok daha fazla tecrübelisiniz, konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen yeni arkadaşlara kaynak olabilirsiniz. 

Aracımı genellikle şehir içinde, sıkışık trafikte sürüyorum. Yıllık ortalamam 40-50 bin km aralığı. 

Karşılaştırmaya konu olan yağlar Castrol Edge 5w30, Elf FullTech FE 5w30, Petronas Syntium 5000 5w30 olacak. Ben bu 3 yağı stok durumuna göre deneme şansı buldum. Kullandığım tüm filtreler orjinaldir. 

Aracımı ilk aldığımda çevremden beynime kazınan olguyla diğer markalara hiç bakmadan Castrol markasına yöneldim. Aracımı aldığımda üzerindeki yağ 2bin km'likti. Huyumdur, hiç kullanmadan doğrudan değişim yaptım. Değişim aralıklarım hep 8bin km oldu. ilk 2 seferde Castrol kullandım. Sonuç;

- İlk 1000 km'de dikkat çekici şekilde sessiz. 

- 3000 km sonra yağ karardı. Arabanın sesi arttı. 

- 8000 de yağ çamur gibi değişime girdi. 

- Motorda terleme yaptırdı.

- Her seferinde eksiltme yaptı.

Daha sonra sahte yağ haberleri de iyice arttığından, Renault servisinden ELF yağ aldım ve 2 sefer de onu kullandım. 

- İlk sessiz süre Castrol'dan daha uzun geldi. 2000 kadar gitti sanırım. 

- 3500-4000 aralığında karardı. 

- 8000'de değişime gittim.

- castrol kadar olmasa da eksilme oldu.

- Castrol kadar bir çamurlaşma olmadan değişim oldu. Kullandığım iki seferde de genel kanı olarak düşüncem ELF motor yağı DPF'li motorlarda (ya da en azından benim aracımda) Castrol'dan daha iyi. 

Sıradaki arkadaşımız Petronas oldu. Bunu çok güvendiğim bir ustanın tavsiyesiyle aldım. 

- Sessiz süre inanamazsınız ama 5000 km kadar sürdü. Aracım uzun süre kedi gibiydi. 

- 7000'den sonra kararma yaptı. 

- Terleme ve eksiltme yapmadı. 

- Yoğunluktan ötürü bakıma 12500'de girebildim. Yağda çamurlaşma olmadı. Tertemiz aktı aşağıya. Dün akşam değişimi yapan usta yağın 12500'lük olduğuna inanamadı. Faturasını göstermek zorunda kaldım :D

Bu tecrübelerim bana kendi aracımda Petronas ile devam etme kararını aldırdı.

Sizlerin de böyle tecrübeleri olmuştur mutlaka :) Belki sizler de yeşillendirmek istersiniz. 

P.S. Uygun görmeyip konuyu kilitler ya da silerseniz de hiç gücenmem ha :) benim yaptığım, bir aceminin hatıra defteri gibi oldu :D

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Petronasi ben de düşünüyordum ama çevremde kullanan olmadığı için fikir edinemedim.

1.6 tdci focus mk3 var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

castrol edgearaç passat yag temiz cıkdı eksiltme sıfır yapıskanlık koruyor kararma yok fakat 5000 sonrası motorda hafif ses artısı var koyarmısın koyarım aracın yagını mobil 1 esp 5-30 la degişdim sabah ilk çalısma gayet sessiz ama bana ince gibi geldi castrole göre mobil 1 , araç fiesta 1.5 tdci koyulan yag mobil süper 3000 degişim km 13000 yag da çamur vs yok akıcılık devam ama kayganlık kalmamıs artık motorda ses artısıda olmusdu yine komple aynı yagla yeniledim bu koydugumuz  yagları ticari araçlara koyup aynı yag 30 bın km degişim servis aralıgı veriyor servis yurtdısında otombıllerde 30 bın km diye yazan da var cocuklugumda yaglar 5000 km degişir di 10 bın oldu 15 bın oldu 30 bin oldu, daf tırlara mesela 80 bin km yag degişim aralıgı veriliyor nasıl bir yagsa artık biraz bizim pimpirikligimiz birazda ticari pazarlama, orjinal ürün olsun dpfli olsun aracın speklerini karsılasın hangi yag uygunsa begneiyorsanız onu koyun, motul koydum hem transporter hem fiestaya kapakda sarı bir krema tarzı tortu olusmusdu sanırım buharlşaması fazla yagın koymadım bir daha mastere sehll helix kullandım sıkıntı yok sonra elf koydu servis problem yok onlarda ses konusunda fikrim yok

Yorum bağlantısı
Ali Gök

sahte yağ olayına net çözüm bulması lazım devletin. youtube sahte yağdan motor yiyen araba videoları ile doldu resmen

petronası bi arkadaşım almış geçen ben özellikle markası bilinmedik yağları bu ara sahtesi olmaz fikriyle daha iyi olur düşüncesine girdim

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Petronası her bakımda kullanırım.  Başarılı bir yağ. Ustamın tavsiyesi ile kullandım.  Ford aracımda 3 kere dacia aracımda 1 kere kullandım. Sessizlik olarak fark ediyor.  Hatta mercedes servislerininde bu yağı kullandığını duymuştum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Deniz Kom yazdı:

yağ çamur gibi değişime girdi. 

köpüklendi mi? çamur gibi derken?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
Ali Gök yazdı:

sahte yağ olayına net çözüm bulması lazım devletin. youtube sahte yağdan motor yiyen araba videoları ile doldu resmen

petronası bi arkadaşım almış geçen ben özellikle markası bilinmedik yağları bu ara sahtesi olmaz fikriyle daha iyi olur düşüncesine girdim

foruma eklesek iyi olur aslında ama mehmet özyürek abim sekizsilindirin son videosu var bir bakıp uygunsa eklesin yagı yetkili servis koymus yag bozukmu sahtemi bilen yok yag bilidgin jel  olmus servis aracı satın almıs , buarada bize düsen üşenmeyip haftada bir motor kaputunu açıp yaga bir bakmak 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Erkan Işık yazdı:

foruma eklesek iyi olur aslında ama mehmet özyürek abim sekizsilindirin son videosu var bir bakıp uygunsa eklesin yagı yetkili servis koymus yag bozukmu sahtemi bilen yok yag bilidgin jel  olmus servis aracı satın almıs 

dün bi megan paylaştılar motor gitmiş onunda 25 bine tamir olmuş servis 40 bin istemiş 

karter tapasını açmışlar grese benzer bişe çıkıyordu içinden motorun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Deniz bey tecrübe tecrübedir, kıymet bilen istifade eder. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Bundan önce ford araçlarım oldu ve hep Mobil yağlarını tecrübe ettim. ilk aracımı 73 bin km ikinci aracımı  93 bin km kullandım. Her iki aracımda da hiç yağ eksiltme yoktu ve motor performansları %100 idi. Nerden biliyorum çünkü Focus 1 ve Focus 2 aracım kullanım kitapçığında yazan son hızları (180 km benim ulaştığım 5. vites 5200Dak/D ile185 e - 194 km benim ulaştığım 5. vites 6000 Dak/D ile 200 e ) düz yolda rahatla görüyordu ( Garmin el GPS i ve devir saati kontrolü ile )

Şu an kullandığım Jetta aracımda servis önerisi Castrol 5W 30 LL ancak bu yağ aracımı devirsiz kullanmama rağmen 10,000 km de 0,5 lt eksiltiyor. Devirli kullanırsam bu rakam 1 lt ye ulaşacak. Bu nedenle deneme amaçlı Mobil 1 ESP ye geçmek niyetindeyim.   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Çağlar Bayur yazdı:

köpüklendi mi? çamur gibi derken?

Çok koyu kıvamlı hale gelmişti. Sanki yağ yanmış gibi. Kötü de kokuyordu. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Mustafa Erkan yazdı:

Deniz bey tecrübe tecrübedir, kıymet bilen istifade eder. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Bundan önce ford araçlarım oldu ve hep Mobil yağlarını tecrübe ettim. ilk aracımı 73 bin km ikinci aracımı  93 bin km kullandım. Her iki aracımda da hiç yağ eksiltme yoktu ve motor performansları %100 idi. Nerden biliyorum çünkü Focus 1 ve Focus 2 aracım kullanım kitapçığında yazan son hızları (180 km benim ulaştığım 5. vites 5200Dak/D ile185 e - 194 km benim ulaştığım 5. vites 6000 Dak/D ile 200 e ) düz yolda rahatla görüyordu ( Garmin el GPS i ve devir saati kontrolü ile )

Şu an kullandığım Jetta aracımda servis önerisi Castrol 5W 30 LL ancak bu yağ aracımı devirsiz kullanmama rağmen 10,000 km de 0,5 lt eksiltiyor. Devirli kullanırsam bu rakam 1 lt ye ulaşacak. Bu nedenle deneme amaçlı Mobil 1 ESP ye geçmek niyetindeyim.   

Mustafa bey araç tsi ise yagı yakıyor inanmıyorsan el kitapçıgını aç oku, 1,4 tsi jetta 3,2 lt yag alır 10 binde 750 grm yag yakıyordu sırf yüzden arabayı satmısdım

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Gök yazdı:

Benim kafa da buna doğru gidiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Son 2 seferdir kendi aracımda elf kullanıyorum. Yeni arabam için yorum yapamayacağım henüz 1000 km oldu ama önceki araçta eksiltme vs yapmamıştı.

Babamın dizel 301de sıfırdan bu yana total 5 30 partiküllü yağ kullanıyoruz. Eksilme çamurlaşma vs olmadı.

e önceki aracımda motul kullanmıştım ama beklentilerimi karşılamadı. Sesli çalışma vardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Deniz Kom yazdı:

Çok koyu kıvamlı hale gelmişti. Sanki yağ yanmış gibi. Kötü de kokuyordu. 

egr ne durumda

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Ümit Türk yazdı:

Petronası her bakımda kullanırım.  Başarılı bir yağ. Ustamın tavsiyesi ile kullandım.  Ford aracımda 3 kere dacia aracımda 1 kere kullandım. Sessizlik olarak fark ediyor.  Hatta mercedes servislerininde bu yağı kullandığını duymuştum. 

Petronas, formula 1 de mercedese yağ tedarik ediyor. Beraber çalışıyorlar.

O bakımdan yağa guveniyorum ama fordlarda wss-m2c913-c standardi istiyor.

Petronasta bulamadim bu degeri.

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Çağlar Bayur yazdı:

egr ne durumda

Aracı ilk aldığımda enjektör ve EGR temizliği yaptırmıştım. Castrol'lerden sonra çekiş düşmesi olduğu için EGR tekrar söküldü. Tamamen kurum bağlamıştı. Temizlettim. Öyle devam ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Deniz Kom yazdı:

Aracı ilk aldığımda enjektör ve EGR temizliği yaptırmıştım. Castrol'lerden sonra çekiş düşmesi olduğu için EGR tekrar söküldü. Tamamen kurum bağlamıştı. Temizlettim. Öyle devam ediyorum. 

Kullanıs tarzınız çokmu yavas bir de mazotu aldıgınız bayi bir gözden geçirin arada düşük vites gazlayın mazotdan yapılan ekonmi tamirde gidiıyor bu sefer

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Erkan Işık yazdı:

Kullanıs tarzınız çokmu yavas bir de mazotu aldıgınız bayi bir gözden geçirin arada düşük vites gazlayın mazotdan yapılan ekonmi tamirde gidiıyor bu sefer

Boşluğu buldukça gazlıyorum. Ancak günlük 80km'lik yolumun hız ortalaması genelde 30 km (E5 trafiği). 

Güzergahım üzerindeki tüm istasyonları denedim ve markadan bağımsız, yakıtından memnun olduğum 3-4 istasyon haricinde almıyorum. 

Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Ben hep motul alırdım internetten gerçekten ucuza gelirdi fakat bu sefer 100 lira fazla verip Liqui Moly alacağım metro marketten.

Metro marketten yağ alınca ücretsiz değişim yapıyorlar mı?

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
Deniz Kom yazdı:

Boşluğu buldukça gazlıyorum. Ancak günlük 80km'lik yolumun hız ortalaması genelde 30 km (E5 trafiği). 

Güzergahım üzerindeki tüm istasyonları denedim ve markadan bağımsız, yakıtından memnun olduğum 3-4 istasyon haricinde almıyorum. 

Opet kalın geliyor mazotda benim kız bile farketmiş opet aldıgımda az yakıyor diye dedim bu araca koyma shel koyduruyorum 1.5 motora birde mazot sirkalsyonu cok olan yerden alıyorum 157 bin oldu daha maşallah dpf egr hatası almadık

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa
Öner Kurukuz yazdı:

1,6 dizel Focus için 

http://petronas-turkey.ewp.earlweb.net/tr/equipment/focus_mk_iii_1_6_diesel_70kw_saloon_t3db_FawEdQtcc?browse_path=/browse/cars/ford/2013/focus/diesel/1_6

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Öner Kurukuz yazdı:

Ford fiesta 1.4 benzinli aracımda çok rahat alıyordum. Ford onaylıydı. Sizin dizel olduğu için bilemiyorum. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

"Liqui Moly" marka yağı çok merak ediyorum.

Aracı aldığımdan beri Castrol kullanıyorum ama ilk bakımda Liqui Moly kullanmak istiyorum. Aracım Focus 3 1.6 TDCİ 108.800 km de.

Kullanan var mı Focus 3 'de bu markayı. veya kaliteli bir marka mıdır? Adını çok duyuyorum

Yorum bağlantısı
R.Bahadır Irmak

İki bakımdır Valvoline yağ kullanıyorum. Sessizlik, tüketim, eksiltme olsun çok çok memnunun. Piyasada bmw ll-01 onaylı 5w-30 yağ bulmak zor olduğu için araştırmalarım sonucu ulaştım ve çok memnun kaldım. 1800lerde kurulmuş ABD menşeili bir yağ firması, Türkiye de yaygın olmamasına karşın özellikle yabancı forumlarda bilindik bir yağ. Sonraki araçlarımda da tereddüt etmeden kullanacağım bir yağ, tek sıkıntı tedarik anlamında zor ulaşılabilir olması. Önceki bakımda motul kullanmıştım , sessizlik tüketim eksiltme olarak bariz daha üstün.
c0be6e553da664f87d15a69e3672c45e.jpg
2bd60d19b83e212e9f881c73cdde3a91.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
Zeki Yelboğa yazdı:

Aracım 85KW olan model  (zaten her ikisinde de aynı yağı öneriyor.)

Ancak ben o yağın petronas sitesindeki spectlerine baktığımda wss-m2c913-c ile ilgili bir bilgi bulamıyorum.

Hepsi burada ya da epey.com sitesinde de ford dizel uyumlu yağ deyince syntium 3000 ve 5000 modelini veriyor.

Ben emin olamadım sadece.

Ekleme:

Buldum şimdi. TDS dökümanında şöyle birşey yazıyor.

cesjxjw.png

Sanırım uyumlu.. Bundan 4 tane ya da 4lt olanını bulmak lazım.

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
ekleme
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...