İçeriğe Yönlendir

Golf 6 Turbo Arızası

Adem Uçak

Recommended Posts

Adem Uçak

Selamın aleyküm,

aracım 2012 model 14 TSİ 122 HP 

140 binde yaklaşık 6-7 ay önce aldım 

Aracımı aldığım zaman hiç bir arızası yoktu rolanti de bile çalıştığına şüphe ediyordum öyle sessiz titreşimsizdi bi kaç ay önce rölantide sallanma başladı dalgalanıyordu ve içeride beni sallıyordu aynı zamanda araç içi tavan aydınlatmaları bile akü biter gibi pır pırlama yapıyordu daha sonra uzun yolda turboyu kesmeye başladı durup stop edince geri kendine geliyordu bilgisayara bağlandığında turbo yüksek basınç veya düşük basınç arızası veriyordu ve tam turbo devreye gireceği zaman gaz kesiyordu gitmiyordu araç ve normal yolda giderken bile asr ışığını yakıyordu sürekli araç patinaj çekmezken  bile ve arıza hala  devam ediyor 

Bide şu an rolantideyken motorda takırtı  sesi geliyor ve debriyaja bastığım da sesi kesiyor kaldırınca ses devam ediyor.

be motor sallantı yaparak rölantide çalışması bozuluyor bu arızalarla ilgili yardım edebilecek ve ya başına gelmiş birileri var ise yardımlarını bekliyorum 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Adem Uçak yazdı:

Selamın aleyküm,

Aracımı aldığım zaman hiç bir arızası yoktu rolanti de bile çalıştığına şüphe ediyordum öyle sessiz titreşimsizdi bi kaç ay önce rölantide sallanma başladı dalgalanıyordu ve içeride beni sallıyordu aynı zamanda araç içi tavan aydınlatmaları bile akü biter gibi pır pırlama yapıyordu daha sonra uzun yolda turboyu kesmeye başladı durup stop edince geri kendine geliyordu bilgisayara bağlandığında turbo yüksek basınç veya düşük basınç arızası veriyordu ve tam turbo devreye gireceği zaman gaz kesiyordu gitmiyordu araç ve normal yolda giderken bile asr ışığını yakıyordu sürekli araç patinaj çekmezken  bile ve arıza hala  devam ediyor 

Bide şu an rolantideyken motorda takırtı  sesi geliyor ve debriyaja bastığım da sesi kesiyor kaldırınca ses devam ediyor.

be motor sallantı yaparak rölantide çalışması bozuluyor bu arızalarla ilgili yardım edebilecek ve ya başına gelmiş birileri var ise yardımlarını bekliyorum 

Çok geçmiş olsun. İnşallah kenarda paranız vardır. İncir ağacı is coming.

İyi bir vw ustası bulun bence sorun tek bir yerden kaynaklı değil gibi. Her şeyine baksın. İçerde titretme olayı sıkıntı..

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bu motor aksamı sıkıntıları aynı anda mı yaşanmaya başladı?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Muhammet Ali Deli yazdı:

İncir ağacı is coming.

Winterdir o winter :D 

Ne zaman TSI bakmaya başlasam gelip bir başlıkta böyle bir mesaj yazıyorsun, tırsıp vazgeçiyorum hocam :D 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

TSI’da vuruntu varsa buji ve bobinden başlanmalı. Her şeyden önce işi bilen bir usta şart. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
Adem Uçak yazdı:

Selamın aleyküm,

isityorsan usta tavsiye edebilirim turbo arızası  ben 14000 km de yasamısdım  degişen parçaların dökümüde var ama bakmam lazım 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Uçak

@Çağlar Bayur buji bobin sıfır hepsini kendim değiştirdim sarsıntı geçmedi aracın kompresör testi de yapıldı her hangi bir sorun çıkmadı

@Muhammet Ali Deli korkutmayın abi 😂

@Tansu Kalafatoğluilk önce rolanti sonra tekleme sonrada turbo sonra da motordan gelen takırtı sesi maalesef sırayla ve hepsi mevcut 

şu an tekleme yok ama rolanti de sallanma bayırlar da gaza birden basınca turbo devreye gireceği zaman gazı kesiyor ve araba hızlanmıyor 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Adem Uçak yazdı:

şu an tekleme yok ama rolanti de sallanma bayırlar da gaza birden basınca turbo devreye gireceği zaman gazı kesiyor ve araba hızlanmıyor

Yol kardeşim korkutma amaçlı değil inşallah en az masrafla çözersin sorunu.. Ama birden fazla sıkıntı var gibi önceki mesajda da yazdım ya. 

Sen iyi bir vw ustası araştır çevrenden, vw ustası çok ama bildik tanıdık bulmaya çalış daha iyi olur kardeşim. :)

Murat Sahın yazdı:

Winterdir o winter :D 

Ne zaman TSI bakmaya başlasam gelip bir başlıkta böyle bir mesaj yazıyorsun, tırsıp vazgeçiyorum hocam :D 

Hocam doğru winterdı ya dimi :D Al hocam tsi iyisine denk gelirsen ne ala :)

Yorum bağlantısı
Adem Uçak

@Muhammet Ali Deliaracı İstanbul da servise soktum orada turbo arızalı dediler ama dışarda çok yer baktırdım kimse turboda bir şey yok dediler serviste bakan ustayı bulduk aradık turbo da arıza olsa üfleme duman olur diye oda biz bi ihtimal turbo arızalı dedik olayına getirdikleri map sensörleri arızalı ikiside değişecek dedi büyük ihtimalle onlar yanlış hava basıncı verip turboyu arızaya sokuyor dediler manifoldun üzerinde ki sensörü yeniledim bosch marka aldım hava filtresi üzerinde bulanını yenilemedim öyle yola geldim sorun yoktu memlekete geldim aynı sorun yine vardı iyi bir elektronikçi cihaza bağladı ve 6-7 tane sensör arızası veriyor turboyla alakalı dedi muhtemelen elektronik bir arıza var araçta dedi 

Yorum bağlantısı
Adem Uçak

En son motor arıza ışığı yaktığın da p0299 arızası verdi araç 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Benzer şekilde golf7 1.4 tsi araçta turbo arızası yaşadı kayın biraderim.

Yetkili servis 10 küsur bine turboyu değiştirecekti fakat son anda vazgeçip çekiciyle aracı sanayiye götürdük. Orada anlayan birisi turbonun açılıp kapanmasını sağlayan mekanik bir parçayı değiştirdi hatta tornada ürettirdi, turbo düzeldi. 1000 küsura çözmüştük 3 sene oldu.

Parçanın adı westgate miliymiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Turbonun içinde bir parça degişiyor parça degişdikden sonra arabaya yeni yazılım atılıyor 2014 yılında maliyeti 3500 tl idi  1.4 tsi cax motor 122 hp servis kaadını bulamadım aracı sıksıtrıdınmı arac turbodan cıkıyor kendını korumaya alıyordu

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Rehberli diagnoz

turbo şarj basınc kabı kont ayar

conta

turbo sökmek takmak

turbo tamır edildi

conta

turbo tamir takımı

egzos manıfold contası 

kullanılan parçalar bunlarmıs 2015 yılında yapılmıs servıs kaadında bunlar yazıyor 

Bunlar yapıldıkdan sonra araca yeni yazılımı şart kosmuslardı yazılım olmassa garanti yok diye el mecbur yazılımı yaptırmısdık işin özeti arac yazılım sonra kısılmıs olarak cıkmısdı

Bende kızıp 18000 km de turbodan arıza verırsek bunun sonu ne olur diye kızıp satmısdım

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Adem Uçak yazdı:

@Muhammet Ali Deliaracı İstanbul da servise soktum orada turbo arızalı dediler ama dışarda çok yer baktırdım kimse turboda bir şey yok dediler serviste bakan ustayı bulduk aradık turbo da arıza olsa üfleme duman olur diye oda biz bi ihtimal turbo arızalı dedik olayına getirdikleri map sensörleri arızalı ikiside değişecek dedi büyük ihtimalle onlar yanlış hava basıncı verip turboyu arızaya sokuyor dediler manifoldun üzerinde ki sensörü yeniledim bosch marka aldım hava filtresi üzerinde bulanını yenilemedim öyle yola geldim sorun yoktu memlekete geldim aynı sorun yine vardı iyi bir elektronikçi cihaza bağladı ve 6-7 tane sensör arızası veriyor turboyla alakalı dedi muhtemelen elektronik bir arıza var araçta dedi 

Kardeşim. Bence son cümlen doğru. Elektronik arıza var. Vw severler cevaplayacaktır bunu. Benim şahsi düşüncem hard bir sorun olduğu yönünde. Ancak iyi bir usta bulur ve çözer. Vw ye akıl ermez ne zaman ne yapacağı belli olmaz. Ama yaşadığın sorun gerçekten çok kötü bir sorun. Turbolu araçlarda turbo aracın en önemli parçalarından biri. O olmazsa saçma sapan bir hale dönüyor araç. Umarım tez zamanda çözüme ulaşırsın kardeşim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Uçak

Elektronikçi bütün tesisatı söküp bakmalıyız dedi beyini falan ancak öyle arızayı buluruz dedi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

turbo mekanik bir pervane nesi arızalanırmış çok merak ediyorum ah bir görsem... sonu gelmeyen arızalar, işe hakim olmayan ustalarla başlıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Çağlar Bayur yazdı:

turbo mekanik bir pervane nesi arızalanırmış çok merak ediyorum ah bir görsem... sonu gelmeyen arızalar, işe hakim olmayan ustalarla başlıyor

Westgate miliymiş bizimkisi mesela

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Emre Şimşek yazdı:

Westgate miliymiş bizimkisi mesela

vites kolu elektrikli  kilidi de dsg arızası olarak geçiyor mesela :rofl:

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Çağlar Bayur yazdı:

vites kolu elektrikli  kilidi de dsg arızası olarak geçiyor mesela :rofl:

O da bir şey mi, araba dururken rolanti de hafif titreme yapıyor, dsg den olabilir miş.:hohoho:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam turbo konusunda baya iyi firmalar var diye biliyorum. Bulunduğunuz bölgede olmayabilir ancak kargo ile gönderdiğinizde çözüyorlar ve geri gönderiyorlar. Tabi bu durum sorun turbonuzdaysa.. Sorun bana da mekanik değil elektronik gibi geldi. İnşallah en yakın zamanda çözersiniz..

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Adem Uçak yazdı:

Elektronikçi bütün tesisatı söküp bakmalıyız dedi beyini falan ancak öyle arızayı buluruz dedi 

Beyinlik iş yok tesisat vs de sökmeye gerek yok kronik sorun yazdıklarımı okursan cevabı orada 

Mert Gülkokan yazdı:

Valla mert 18000 kmde arıza vermişdi sıkıstırdınmı arabayı arızaya geciyordu turbonun içinde pervane ile beraber bişi var onu degişmişlerdi ama yeni motor yazılımını şart kosmuslardı 

Yorum bağlantısı
Adem Uçak

Bizim burada bir vw ayrılma usta sorunun turbonun arkasında bir parça var ondan kaynaklanıyor onun değişmesi halimde düzelir dedi maliyet ise 3.500 civarı söyledi oda kesin değil açılıp bakılacak dendi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...