İçeriğe Yönlendir

Astra H 120 ile 140 Arası Direksiyon Titreme

Murat Ekinci

Recommended Posts

Murat Ekinci

Dün 80 km'lik bir yola gittim ilginç bir şekilde  hızım 120 ye geldiğinde direksiyon titremesi başlıyor 140 ı geçtiğim zaman titremeden eser kalmıyor titreme sadece 120 ile 140 arasında oluyor rot-balans ayarından olsa belli bir hıza geldiğinde sürekli yapması lazım değil mi sorunu nerede aramak lazım. 

Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Çağlar Bayur yazdı:

sürekli yapmaz yüksek hızda keser mesela

Aynen öyle Çağlar bey, 110 ile gittiğim de hiç bir sorun yok yada 140 ı geçtiğimde, problem neden kaynaklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Balans

Daha önceki aracımdan biliyorum  belli bir hıza geldiğimde ( 100 ve üzeri ) sürekli direksiyon titremesi oluyordu balans ayarı yaptırınca düzelmişti bu belli bir aralıkta yaptığı için farklı bir sorun olabilir mi diye merak ettim açıkçası

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

arka jantlarda eğrilik olabilir. 90~100 km/h hızdan sonraki titremeler genellikle arka jant veya lastik taban eğriliğinden olabilir.

Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Metin Uzunoğlu yazdı:

arka jantlarda eğrilik olabilir. 90~100 km/h hızdan sonraki titremeler genellikle arka jant veya lastik taban eğriliğinden olabilir.

Metin bey öyle bir durum olsa geçmiş zamanda lastik değişiminde balans yapılırken lastikçi belirtirdi sanırım gözden kaçacak bir durum değil jant eğriliği sanırım balans da tutmaz eğri jant  ki  jant eğilecek bir kazısı da yok aracın

Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Ali Gök yazdı:

araba 6. viteste ve hafif rampa tırmanışındamı oluyor ?

Hayır, normal düz yolda 120 yi geçtikten sonra başlıyor titreme 140 ve sonrası kesiliyor ok gibi gidiyor

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Lastik değişimi falan oldu mu, yoksa bir süredir araçta takılı olan lastikle mi titreme oluştu? Tarif ettiğiniz durum lastik hatasına benziyor. Hunter Road force 9700 balans makinesi olan bir yerde baktırın. Fiyatı normalden balans ayarından fazladır. Size lastikte falan sorun varsa nokta atışı tespit yapar. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Mahmut Yıldız yazdı:

Lastik değişimi falan oldu mu, yoksa bir süredir araçta takılı olan lastikle mi titreme oluştu? Tarif ettiğiniz durum lastik hatasına benziyor. Hunter Road force 9700 balans makinesi olan bir yerde baktırın. Fiyatı normalden balans ayarından fazladır. Size lastikte falan sorun varsa nokta atışı tespit yapar. 

Lastik değişimi olmadı uzun süre takılı olan lastikler de var bu sorun, balans ayarına gideceğim, gitmeden önce bu durumun farklı bir sorundan kaynaklı olup olmadığını değerli forum üyelerinden öğrenmek istedim .Lastikler orta seviyede diş yeme olayı da yok aslında Continental marka 2018 üretim

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Lastik hatası gibi düşünüyorum. 110-120 gibi başlayan uğultu-titreşim vs genelde eski /hatalı lastikten oluyor

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Alpay Sumer yazdı:

Rot balans yapilmasi lazim.. Bazi surat araliklarinda yapmasi buna isarettir.

Yorumların geneli,  sorunun balans ile alakalı olduğunu gösteriyor müsait bir zaman gidip balans ayarı yaptırmakta fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Murat Ekinci yazdı:

Metin bey öyle bir durum olsa geçmiş zamanda lastik değişiminde balans yapılırken lastikçi belirtirdi sanırım gözden kaçacak bir durum değil jant eğriliği sanırım balans da tutmaz eğri jant  ki  jant eğilecek bir kazısı da yok aracın

Balans yapıldıktan sonra da oluşabilecek bir durum. Bir çukura veya taşa değmeniz yeterli.

Birde şu nokta önemli titreme sadece direksiyonda mı yoksa araç gövdesinde de oluşuyor mu.   

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

araba kaçıncı viteste 5. viteste de yapıyormu aynısını ? yoksa sadece 6 da mı yapıyor

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Ali Gök yazdı:

araba kaçıncı viteste 5. viteste de yapıyormu aynısını ? yoksa sadece 6 da mı yapıyor

Ali bey açıkçası 5. viteste 120 km hıza çıkmadım, bu hızlara ulaştığımda vites 6 da oluyor genelde bi fikriniz varsa 5. viteste o hızlarda deneyebilirim 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Genelde ya jant yamuktur ya lastik topaldır ya da balans ister.

Yorum bağlantısı
Ferhat Yavuz

lastiklerinizi değiştirin aynı sıkıntı bende de olmuştu.lastik değişimiyle düzeldi.ustaar balans dediler olmadı jant eğri dediler olmadı en son lastikleri değiştirdim süper oldu.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Murat Ekinci yazdı:

Ali bey açıkçası 5. viteste 120 km hıza çıkmadım, bu hızlara ulaştığımda vites 6 da oluyor genelde bi fikriniz varsa 5. viteste o hızlarda deneyebilirim 

aynı araba bende vardı 6. viteste  hafif rampada olsa 100 110 gibi hızlarda yemez  hafif titrer gibi yapardı 5 e alınca genelde geçerdi o sebeple vitesi soruyorum ısrarla

o araba 130 dan sonra 6 ya daha çok meilli

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Ali Gök yazdı:

aynı araba bende vardı 6. viteste  hafif rampada olsa 100 110 gibi hızlarda yemez  hafif titrer gibi yapardı 5 e alınca genelde geçerdi o sebeple vitesi soruyorum ısrarla

2.0 T mi araç :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Süha Demirtaş yazdı:

2.0 T mi araç :D 

yemiyor araç 100 120 ile 6. vitesi  anca 130 dedimi rahatlıyor  100 le 6 ya geçince rampa resmi görse vites istiyor hemen  

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Ali Gök yazdı:

yemiyor araç 100 120 ile 6. vitesi  anca 130 dedimi rahatlıyor  100 le 6 ya geçince rampa resmi görse vites istiyor hemen  

120 de devir ne oluyor 6 da

Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Ali Gök yazdı:

Anladım Ali bey , benim araçta 110 ile giderken 6. viteste gaza bastığım zaman 120-130 sıkıntısız ivmeleniyor titreme olmuyor dolayısıyla 5. vitese düşürmeden gaz yemesi iyi 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...