İçeriğe Yönlendir

Opel Sorunsalı

Hayrettin Bahadir

Recommended Posts

Hayrettin Bahadir

Geçen hafta (22/10/2021 Cuma) eşime Opel Mokka (Ultimate  paket) almak istedim, neredeyse tüm Türkiye'de ki bütün bayileri aradım ama nafile. Uzun uğraşlar sonucunda Trabzon Vardallar Opel bayisinde istediğimiz dolulukta aracı bulduk. Satış temsilcisi ile iletişim kurup 402bin TL olan fiyatı 390bin liraya anlaştık. Bu anlaşma işlem akşam saat  18:00 civarı sonuçlandı ve pazartesi günü ödeme yapılacak Trabzona gidilip aracın satışı alınacak ve bir çekici ile İzmir'e getirilecek diye sonuca bağlandı.
23/10/2021 cumartesi günü beni bayi aradı ve araca ZAM geldiğini, fiyatının 415 bin liraya yükseldiğini ama bana 410bin liraya verebileceklerini söyledi.
Tabi bu konuşmanın devamını itirazlar sinirlenmeler bir işe yaramadı.
Bana Whatsapptan aracın fotoğrafları ve fiyat bilgisini göndemişlerdi, bu bilgiler ışığında hukuki bir süreç başlatılabilir mi?

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Bayi aracı hangi ödeme şartları ile alıyor merak ediyorum.Uğraştığınıza değmez sonucu kimse kestiremez.

Kapitalist Düzen evrilmeye devam ediyor algı ve anlayış biçimlerimiz değişmeye başladı ben kendi adıma artık son evre olan kabullenişe geçtim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk
Hayrettin Bahadir yazdı:

Geçen hafta (22/10/2021 Cuma) eşime Opel Mokka (Ultimate  paket) almak istedim, neredeyse tüm Türkiye'de ki bütün bayileri aradım ama nafile. Uzun uğraşlar sonucunda Trabzon Vardallar Opel bayisinde istediğimiz dolulukta aracı bulduk. Satış temsilcisi ile iletişim kurup 402bin TL olan fiyatı 390bin liraya anlaştık. Bu anlaşma işlem akşam saat  18:00 civarı sonuçlandı ve pazartesi günü ödeme yapılacak Trabzona gidilip aracın satışı alınacak ve bir çekici ile İzmir'e getirilecek diye sonuca bağlandı.
23/10/2021 cumartesi günü beni bayi aradı ve araca ZAM geldiğini, fiyatının 415 bin liraya yükseldiğini ama bana 410bin liraya verebileceklerini söyledi.
Bana Whatsapptan aracın fotoğrafları ve fiyat bilgisini göndemişlerdi, bu bilgiler ışığında hukuki bir süreç başlatılabilir mi?

bayinin stoğunda hazır bulunan bir araç ise zam yapmamaları lazım,biraz bastırırsanız,eski fiyattan alabilme ihtimaliniz var.

Ama daha üretim aşamasında bayiye fatura edilmemiş bir araç ise zam yapabilirler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Hafta sonu kurlarda artış olacağı belliydi. Muhtemelen bu sebeple rakamı yukarı çektiler.

An itibariyle tekrar görüşülürse ilk anlaşılan fiyata olur vermemeleri için bir neden yok gibi.

Yine de hızlı hareket etmekte fayda var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Fotoğrafları gönderildiğine göre araç hazırda vardı. Eğer o araca ait ise?Üstelik araçlara zam ayın ilk haftasında oluyor. Siz 22sinde görüşmüş anlaşmaya varmışsınız. Dolayısıyla o ay içinde o aracın fiyatı belirlenmiş olmalı çoktan. Şu da var sitedeki fiyat listesi altında firma haber vermeksizin fiyatı değiştirebilir diye madde koymuş. Zaten tok satıcı firmalar bişe çıkmaz gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Satış sözleşmeniz yoksa hala araç bayiye ait. Hiç bir şey elde edemessiniz malesef. Aslında pazarlığınız senettirde. Ülkede sözle pazarlık biteli yıllar oldu maelesef. Presip olarak satıcının size aracı anlaştığınız fiyatdan vermesi lazım. Prensip, adalet ve boşluğu doldurulabilecek zibille şey malesef annesinin evinde kaldı. Yerinizde ben olsaydım ne yapardım. Basardım giderdim trabzona. Yanıma bir ikide sağlam pazarlıkcı arkadaş alırdım. Terletirdim sevgili arkadaşı. Almassanda laz böreği yer dönersin. Vaktin varsa git abi. Seni karşısında görünce çok farklı olacaktır.

Kutluay Selçuk yazdı:

bayiye fatura edilmemiş bir araç ise zam yapabilirler.

Yurda girmesi için preforma kesmesi lazım. Ötv hariç gümrük ile alakalı vergileri ödeniyor. Araç yurt içinde üretilmiş olsaydı şayet dediğiniz gibi olabilirdi. Mesela fiat reno herzaman daha avantajlılar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan

Kolllayın. Dolar sizin pazarlık yaptığınız andaki değerin altına inerse sarın adamlara extra indirim isterim diye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Araç plakalı mı yoksa ilk tescil sizin adınıza mı olacak? plakalı ise 2.el adına fiyat değişikliği etik olmasa da yapabilirler. eğer tescil yapılmamışsa , araç bayi stoğunda konsinye duruyorsa gelen marka zammını yansıtmak zorunda kalabilirler.  tüm bunların dışında , hiç bir yerde araç yokken indirim yapmaları da garip olmuş. normalde indirim yapmaz bayiler olmayan araca.

hukuki anlamda ise iki taraflı imzalanmış sözleşmeniz var ise , süreç uzunda olsa sözleşme rakamından alabilirsiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Faturası kesilmeden kimseye bi söz hakkı olacağını sanmıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Bence başkasına sattılar. Zam bahane. 

Diğer bir husus genelde sözleşemede belirtirler yada reklamlarda yazar. 

Fiyatları değiştirme hakkını saklı tutar diye bir ibare geçer.  En büyük koz onlar için. 

Hukuk açısından bir faydası olmaz zannımca. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

acı ama gerçek bayi haklı, sanayici ne yapsın tonlarca üretim yapan? bir laptopta, 15 dak da 1600 tl fiyat değişti yaklaşık aynı gün.lerdi... coğrafyamız bu şekilde yaşanmakta.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Hayrettin Bahadir yazdı:

Ben corsayı alırken tüm bayiler aynı şeyi söyledi eğer büyük zam yapılırsa bir kısmını biz karşılayıp bir kısmını alıcıya yansıtıyoruz dediler. Çok belirsiz bir durum olduğu için ben tek tek elinde araç var mı diye bayileri aradım İstanbulda buldum istediğim gibi ama 1000 kmdeydi bayi kendisi adına almış plaka takmış 30 bin lira uygun fiyat söyleyince aracı baktırdık aldık. Malesef Türkiye'de dört gün çok uzun bir zaman her şey olabiliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bir satış sözleşmesi olsaydı, kapora gönderilmiş olsaydı bir şeyler olurdu ama şu an bayi avantajlı konumda. Söz uçar yazı kalır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)
Serkan Toker yazdı:

Bir satış sözleşmesi olsaydı, kapora gönderilmiş olsaydı bir şeyler olurdu ama şu an bayi avantajlı konumda. Söz uçar yazı kalır.

Araç gelmeden sözleşme yapmıyorlarki malesef kapora verseniz de aynı zam yansıtılır diyor almazsanız kaporanızı geri veriyorlar.

Düzeltme: Ama anladığım kadarıyla Trabzon bayide araç varmış sözleşme yapılabilirmiş

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

BMW'de  böyle bir durum olsaydı, Almanya duman ederdi bayiyi :) Basit bir örnekle meslektaşıma bir G20 aldık, aynı durum yaşandı. Anlaşılan fiyatın 8000 tl altına fatura kesildi ve 2 periyodik bakım hediye edildi. Hep bunlar Almanya'nın alameti farikası :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Piyasadaki rakamların belirsizliği neticesinde, yapılan anlaşma ve pazarlama işleri sekteye uğrar

İki taraf da haklı sebepler söyleyecektir.

Herhangi bir protokol, tutanak, teslim evrakı, kaparo dekontu veya fatura olmayınca maalesef bir şey yapılamıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Sözleşme yapılmamış anladığım kadarıyla. Hukuki süreçten bir şey çıkmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Muhip Yılmaz yazdı:

BMW'de  böyle bir durum olsaydı, Almanya duman ederdi bayiyi :) Basit bir örnekle meslektaşıma bir G20 aldık, aynı durum yaşandı. Anlaşılan fiyatın 8000 tl altına fatura kesildi ve 2 periyodik bakım hediye edildi. Hep bunlar Almanya'nın alameti farikası :D 

borusan : kaporayı alırım teslim tarihi de vermem, araç gelince avro kurundan farkı da alırım demişti ama latte içip ayrılmıştım

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erol Güven

Biran önce orta yolu bulun bence biraz siz biraz onlar yoksa daha zam gelebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir
Köksal Yılmaz yazdı:

Abi fakirlere mi özendin, ne işin var opelle?

Bende sinirlendim gittim bi Renç aldım. :p

Erol Güven yazdı:

Biran önce orta yolu bulun bence biraz siz biraz onlar yoksa daha zam gelebilir.

Arkas İzmir'den Grandland X aldık

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Hayrettin Bahadir yazdı:

Bende sinirlendim gittim bi Renç aldım. :p

Abi onun tekeri çıkıyor diyorlar.

Senden uzak olsun. Kazasız cezasız sürüşler dilerim. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir
Fatih Sarıkaya yazdı:

Abi onun tekeri çıkıyor diyorlar.

Senden uzak olsun. Kazasız cezasız sürüşler dilerim. 

Yok be abi latife yapıyorum tabiki, Ranç almak kim biz kim

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Hayrettin Bahadir yazdı:

Yok be abi latife yapıyorum tabiki, Ranç almak kim biz kim

Daha iyisi yakışır abi. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Araç gelmeden sözleşme yapmıyorlarki malesef kapora verseniz de aynı zam yansıtılır diyor almazsanız kaporanızı geri veriyorlar.

Düzeltme: Ama anladığım kadarıyla Trabzon bayide araç varmış sözleşme yapılabilirmiş

2 kez olmayan arabayı aldım, ilkinde ruhsatı çıkarmışlar araba yoktu, ikinci de kapora verdim satış sözleşmesini imzaladım, arabaya iki defa indirim geldi bir de kendileri indirim yaptılar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...