İçeriğe Yönlendir

Fiber Adsl Tesisatı ve Sonrası..

Metin Mankal

Recommended Posts

Metin Mankal

Bizim sokakta fiber döşeniyor. 5 gündür İnternet yok. İki gün daha sürecekmiş. Sonrasında bir takım işlemler yapmamız gerekiyormuş. Ne yapacağız. Modem değişecek falan deniyor.. Bir de fiberi döşeyen Telekom. Ben dsmartlıyım. Ve dsmartın hiç bir şeyden haberi yok.. Şimdi bana modemi kim verecek. Ayrıca apartman iç tesisat fiberi desteklemiyor. Ne olacak bizim halımız... Kayınvalidem bir süre bizde.. Yedi yirmidört dizi izliyor.. Yardım... 

• Beğen 3
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tüm teknik bir yana, en sonda belirtilen problem çok fena. fiber döşenirken şu andaki kabloların kopmuş olması bir hata değil mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Metin Mankal yazdı:

Bizim sokakta fiber döşeniyor. 5 gündür İnternet yok. İki gün daha sürecekmiş. Sonrasında bir takım işlemler yapmamız gerekiyormuş. Ne yapacağız. Modem değişecek falan deniyor.. Bir de fiberi döşeyen Telekom. Ben dsmartlıyım. Ve dsmartın hiç bir şeyden haberi yok.. Şimdi bana modemi kim verecek. Ayrıca apartman iç tesisat fiberi desteklemiyor. Ne olacak bizim halımız... Kayınvalidem bir süre bizde.. Yedi yirmidört dizi izliyor.. Yardım... 

Benzer dertten muzdaribiz hocam. Kablo ücretsiz apartman santraline kadar vercez diyorlar da eee kata kadar ne olacak belli değil . D smartliyim bende 1 haftadır net yok o kısmın ücretini almayacağız dediler ama gerisi ne olacak bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

tüm teknik bir yana, en sonda belirtilen problem çok fena. fiber döşenirken şu andaki kabloların kopmuş olması bir hata değil mi?

Bence internet bir süre olmazsa kayınvalide gider. 

• Beğen 2
  • Mutlu 11
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İşin bir tekniği, bir de pratiği var.

Tekniği: Fiber döşenirken 2 seçenek halinde son kullanıcıya imkan sunulabilir. Saha dolabına fiber gelebilir ya da apartmana fiber gelebilir. Saha dolabına gelirse sizin için değişen bir şey yolmaz. ADSL modeminiz varsa VDSL modeme geçmenizz gerekir.

Apartmana gelirse iş değişebilir. Daireye de fiber kablo çıkıp sonlandırıcı ile cat6 ya dönebilir ya da apartman dolabından direkt cat6 alıp bir wan router ile internete erişebilirsiniz.

Pratiği: Sırtınızı yaslayın ve size gelecek talimatları bekleyin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Fibere geçmek zorunda değilsin hocam. 
internet fiber gelebilir ancak sen istersen kaldığın yerden devam edebilirsin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Mehmet Ozyurek yazdı:

Fibere geçmek zorunda değilsin hocam. 
internet fiber gelebilir ancak sen istersen kaldığın yerden devam edebilirsin. 

Zorlayacaklar gibi görünüyor abi. Bir haftadır sürekli dsl problemi yaşıyorum ve çok sinir bozucu şekilde. Yarım saat geliyor 1 saat gidiyor biz geliyor dip gaz hızla 2 saat sonra 1 mbit zor alıyor. Tüm civar bu şekilde. Sanki kasıtlı olarak bıktırmaya çalışıyorlar. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tahir İlter yazdı:

Zorlayacaklar gibi görünüyor abi. Bir haftadır sürekli dsl problemi yaşıyorum ve çok sinir bozucu şekilde. Yarım saat geliyor 1 saat gidiyor biz geliyor dip gaz hızla 2 saat sonra 1 mbit zor alıyor. Tüm civar bu şekilde. Sanki kasıtlı olarak bıktırmaya çalışıyorlar. 

Olabilir.  Yaparlar bunu da. 

Bizim iş yerine fiber kutu koydular isteyen geçmişti, ona binaen düşünmüştüm ama burada farklı olabilir.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bence internet bir süre olmazsa kayınvalide gider. 

Ya ben Allahın sevgili kuluyum sanırım... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Süperonline için anlatıyorum, önce yollar kesilerek kablolar döşeniyor. Bina içlerine de bir kutu koymak vasıtasıyla, isteyen bina sakinlerinin evlerine kablo döşeniyor. Genellikler modem de değiştiriliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Bence vakit kaybetmeden BTK üzerinden durumu anlatan bir başvuru yapın. Fiber ile mevcut altyapıyı ayrı yapmak durumundalar, yoksa diğer firmaların hizmeti sizde olduğu gibi aksar. 

Ki daha sıkıntısı şu, bugün 10 abone varsa 10 portluk yeni sistem yaparlarsa ve de bu süreçte 1 abone bile olsa yeni başvuru gelirse kendi üzerlerinden diğer taraftan 1 kişi boş port yok yanıtını almak durumunda kalır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Genelde apartman girişine kutu koyuyorlar. Buradan dairelere telefon hattı ile internet geliyor. Eski sistem çalışmaya devam ediyor. Fiber için abonelik yapılırsa modem değişiyor ve aynı kablodan fiber hizmeti alınıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ben kendim fiber destekli modem almıştım.Fiber hat döşendikten sonra aynı fiyata ve aynı hızda fiber olan aboneliğe geçtim.Hız aynı ama internette kopma veya kesilme sorunu neredeyse kalmadı.Fİber bence çok iyi.Bir kaç gün idare edin ve isterseniz kendiniz fiber destekli modem alıp işlemler sonrası fibere geçin direk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Daha 6 ay önce apartmanıma ve da,reme fiber hattı gelmiş birisi olarak durumu anlatayım.

Önce mahalleye kanallar açılıp Telekom müteahhit firması tarafından fiber çalışması yapıldı. Bu sırada hiç bir şekilde hat kesilmesi vs durum yaşanmadı. İnşaat bittikten sonra telekoma gidip dilekçe verdiğimizden midir bilmiyorum aynı müteahhit firma apartmanın kablo dairesine kadar fiber hattı çekti. Yan apartmanda annemler oturuyor oraya çekilmedi. Sonrasında telekomun kendi ekibi gelip fiber sonlandırma işlemini gerçekleştirdi kablo dairesinde. Aynı müteahhit firma dairelerin girişlerine kadar tek korlu fiber kablo çekimini de yaptı ve gitti daire içerisine girecek kadar kablo payı bıraktılar. Sonrasında telekoma başvurdum süperonline kullanıyordum ve telekom fiber abonesi oldum. Daireye gelip fiber sonlandırma yapılıp media converter ile fiberden cat6 kablo dönüşümü yapılıp yeni modeme bağlandı. Eski modeminiz varsa oda çalışır fakat çalışma bant aralıkları düşükse sorun yaşanabilir. Eski hattımda kablo dairesinden daireye kadar hala aktif duruyor. Bizim müteahhit her dairede telefon kablosunu mutfak dolabının üstüne koymuş ortak nokta diye ve odalara cat 6 çekmiş fakat 2 damar kullanmış. Bende modemi mutfak dolabı üstüne koydum tekrar ve cat 6 kablolarının ucuna rj45 sonlandırdım ve odalarda da rj45 prizi yaptım. Şimdi bilgisayarımıda taşısam uydu cihazını veya televizyonu da taşısam wi-fi bağlantıdan daha sağlıklı olan kablolu bağlantıyı aktif odalarda kullanabiliyorum. Bu işlemler için ekstra hiç bir ücret ödenmedi telekom firmasına. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Arif Aykın yazdı:

Daha 6 ay önce apartmanıma ve da,reme fiber hattı gelmiş birisi olarak durumu anlatayım.

Önce mahalleye kanallar açılıp Telekom müteahhit firması tarafından fiber çalışması yapıldı. Bu sırada hiç bir şekilde hat kesilmesi vs durum yaşanmadı. İnşaat bittikten sonra telekoma gidip dilekçe verdiğimizden midir bilmiyorum aynı müteahhit firma apartmanın kablo dairesine kadar fiber hattı çekti. Yan apartmanda annemler oturuyor oraya çekilmedi. Sonrasında telekomun kendi ekibi gelip fiber sonlandırma işlemini gerçekleştirdi kablo dairesinde. Aynı müteahhit firma dairelerin girişlerine kadar tek korlu fiber kablo çekimini de yaptı ve gitti daire içerisine girecek kadar kablo payı bıraktılar. Sonrasında telekoma başvurdum süperonline kullanıyordum ve telekom fiber abonesi oldum. Daireye gelip fiber sonlandırma yapılıp media converter ile fiberden cat6 kablo dönüşümü yapılıp yeni modeme bağlandı. Eski modeminiz varsa oda çalışır fakat çalışma bant aralıkları düşükse sorun yaşanabilir. Eski hattımda kablo dairesinden daireye kadar hala aktif duruyor. Bizim müteahhit her dairede telefon kablosunu mutfak dolabının üstüne koymuş ortak nokta diye ve odalara cat 6 çekmiş fakat 2 damar kullanmış. Bende modemi mutfak dolabı üstüne koydum tekrar ve cat 6 kablolarının ucuna rj45 sonlandırdım ve odalarda da rj45 prizi yaptım. Şimdi bilgisayarımıda taşısam uydu cihazını veya televizyonu da taşısam wi-fi bağlantıdan daha sağlıklı olan kablolu bağlantıyı aktif odalarda kullanabiliyorum. Bu işlemler için ekstra hiç bir ücret ödenmedi telekom firmasına. 

Bizde de aynen bu şekilde oldu.

Daire kapımızın önüne kadar döşediler ve içeriye çekmek için fazladan pay bıraktılar.

Şuan fiber kullanmıyorum, mevcut TT aboneliğim ile devam ediyorum. Modemim 2.4 ve 5.0 GHZ bant aralığını destekliyor. Sanırım fiberi de desteklemekte.

Bu süreçte kesinti yaşamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Aldığımız evde 3 yıldır bizde de alt yapı yok . Süperonline geldi apartman girişine kadar kazı yaptı kutu da koydu ama dairelere gelen giden yok 4 aydır :) Aradığımda 1 ayda da gelebilirler 1 yılda da diyorlar . İnşallah öyle olmaz sizin iş @Metin Mankalhocam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Modemi değiştirirsen vede internet sağlayıcın hızlı internet veriyorsa daha hızlı internet alırsın. Yoksa Mehmet abinin dediği gibi kaldığın yerden devam edersin.

Bizim köyde şuan fiberde yok doğalgazda yok. Bunlar kombi alıp tesisat kurmazlar diye vermiyor bize doğal gazı. Versede tüpü bedava kullansak :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Bu gün bina ve  ev tesisatı değiştirilmiş. Dsmartı aradım.. Bir iki güne hattınızı açarız dediler..Aynı fiyat 16 mbit 24 oldu..9lira aylık modem ücreti eklendi..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Mankal yazdı:

24 oldu

24mbps internet mi kalmış ya.

Benim evde kablonet var, 100mbps kullanıyorum, 110TL.

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Sani Gerşon yazdı:

İnternetim açıldı.. Şu an uçuyo sanki..

Not:Burada kablo net yok..Tv + internet 105 Tl ödüyorum..

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Mankal yazdı:

Not:Burada kablo net yok..Tv + internet 105 Tl ödüyorum..

:kafa2:

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Sani Gerşon yazdı:

Port bulamayıp wi-fi internet kullanan ve ADSL kullanmak zorunda kalan arkadaşların yanında benim 24 Mbps uçuyor 🥲

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Aydın Sert yazdı:

Bizde de aynen bu şekilde oldu.

Daire kapımızın önüne kadar döşediler ve içeriye çekmek için fazladan pay bıraktılar.

Şuan fiber kullanmıyorum, mevcut TT aboneliğim ile devam ediyorum. Modemim 2.4 ve 5.0 GHZ bant aralığını destekliyor. Sanırım fiberi de desteklemekte.

Bu süreçte kesinti yaşamadım.

Bende ki modem de 2.4 ve 5 ghz desteklemekte tt nin kendi getirdiği modem büyük ihtimal sizinki de direkt destekler bir tek araya media converter takacaklar. Ücret ödemeden direkt aynı fiyata daha yüksek hızda kullanabilirsiniz bence tt ile bir görüşün derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Sani Gerşon yazdı:

Biz 256 kb leri görmüşüz..o zamanın 100 katı şimdi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Mankal yazdı:

Biz 256 kb leri görmüşüz..o zamanın 100 katı şimdi...

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...