İçeriğe Yönlendir

1.0 Ibiza Sorunlar

Çağatay Özsoy

Recommended Posts

Çağatay Özsoy

Merhaba arkadaşlar,  bir kaç ay önce 2016 ibiza referance 1.0 mpi motor araç aldım.

1) kalkışta hirilti ve titreme oluyor. Ozellikle geri giderken kalkista titreyerek kalkiyor. 1.0 arac olmasindan dolayi gaz mi istiyor? 1.0 motor sahipleri sizde boyle birsey var mi? Atesleme sistemi veya enjektor kaynakli mi acaba? Yakit filtresi ve bujiler yeni degisti.

2) Ilk marstada zor çalışıyor  neden yapabilir? 2-3sn sonra

3) 120 den sonra 4000 devir civarinda motordon gelip giden bir ugultu oluyor basina gelen oldu mu? Vuuuu    vuuu gibi bir ses

4) 3000 - 4000 devir arasında gaza birden basarsam gaz pedalında hissettigim bir titreme başlıyor, ayağımı geri çekince titreme geciyor, yavaş yavaş basarsam normal hozlanarak devam ediyor. Balata degisimi yeni yapildi, volan taslanmadi. Volan nedeniyle mi yapıyor acaba? Boyle kullanirsam araca zarari olur mu?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

1) Ben Hyundai i10 kullanırken ara gazı vermeden ileri veya geri gidemezdim. Ara gazı vermeden yürütürsen titrer. 

2) Lpg varsa boğuluyor olabilir. 

3) dip gaz basınca boğulurdu benim araba. devirlendikce basman gerekiyor. 

4) titremelere yorum yapamıyorum. bende titreme yoktu. 

Bu videoda gaza basma oranım A thr2 % olarak göstren grafik mevcut . Devirlendikce gaza basıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Doğan Arşiray yazdı:

araç düz vitesmi? araç turbo mu?

Duz vites

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Ali Darbaz yazdı:

1) Ben Hyundai i10 kullanırken ara gazı vermeden ileri veya geri gidemezdim. Ara gazı vermeden yürütürsen titrer. 

2) Lpg varsa boğuluyor olabilir. 

3) dip gaz basınca boğulurdu benim araba. devirlendikce basman gerekiyor. 

4) titremelere yorum yapamıyorum. bende titreme yoktu. 

Bu videoda gaza basma oranım A thr2 % olarak göstren grafik mevcut . Devirlendikce gaza basıyorum. 

1) ilk defa bu kadar dusuk motorlu benzinli arac kullaniyorum, i10 da da oyle ise normal sanirim.

2) lpg hic yok, benzinde yapiyor

3) bogulma degil, zaten o anda o hizda sakin bir sekilde gidiyorken yapiyor. Triger filanda degisti gecende, acaba sente ayarini vs cok iyi yapamadilar mi? Oncesinde arac bende degildi anlayamıyorum.

4) daha once yoktu, bir kere petrol ofisinden benzin aldim, arac hiriltioi calismaya basladi, o zaman fark ettim ilk defa.ya volan dan yada motor kulakları gibi sanki. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ufak hacim atmosferikler ateşlemeye çok hassatır, buji tırnak aralığı bile etkiler, oncelikle bu göz ile bir ateşleme sistemi kontrol edilse iyi olur, kullanmadım ancak bu motor çok da pürzüsz ve titreşimsiz olmaz diye okudum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Çağlar Bayur yazdı:

ufak hacim atmosferikler ateşlemeye çok hassatır, buji tırnak aralığı bile etkiler, oncelikle bu göz ile bir ateşleme sistemi kontrol edilse iyi olur, kullanmadım ancak bu motor çok da pürzüsz ve titreşimsiz olmaz diye okudum

Bujiler volkswagen in orjinal bujisi degil ama bu motor icin olmasi gereken orjinal ngk. Buji konusunda sikinti olacagini sanmiyorum. Benzin enjektör arizasi olsa farklida olsa hata kodu gorulur sistemde degil mi? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

buji mesela cinsinden yani tırnak aralığı bile etkiler. her arızada kod çıkmaayabilir, falza hatalı ateşleme sayısı artmaya başlarsa emisyon arızası oalrak çıkar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Doğan Arşiray yazdı:

araç düz vitesmi? araç turbo mu?

mpi

Mutlaka bir sıkıntı var. Bana vakum yahut sente ayarı gibi geldi. Km kaçta?

eski sahibine kullandırsanız samimi biridi ise?

kalkıştaki titremenin balata titremesi olmadığına eminsiniz değil mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kalkıştaki titreme bence volandır.  
Motor şanzıman kulakları da bozuk olabilir.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Mehmet Göktürk yazdı:

mpi

Mutlaka bir sıkıntı var. Bana vakum yahut sente ayarı gibi geldi. Km kaçta?

eski sahibine kullandırsanız samimi biridi ise?

kalkıştaki titremenin balata titremesi olmadığına eminsiniz değil mi?

Turbo lumu kısmını görmemişim arkadasin, atmosferik dediginiz gibi.

93 binde arac. 

Al satcidan aldim, eski sahibi yok. 

Balata titremesi nedir? Bazen hic yapmiyor bazende stop edecek gibi oluyor kalkislarda.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Kalkıştaki titreme bence volandır.  
Motor şanzıman kulakları da bozuk olabilir.  

Banada oyle geliyor, volandansa boyle kullansam yakit disinda araca sanzimana bi zarari olur mu? Volon taslama yaparlarsa tekrar balata degistirmeme gerek var mi? 3bin km once degisti. Takozdon yaptigini nasil anlarim? Elimle sallayinca  bana normal geliyor

Çağlar Bayur yazdı:

buji mesela cinsinden yani tırnak aralığı bile etkiler. her arızada kod çıkmaayabilir, falza hatalı ateşleme sayısı artmaya başlarsa emisyon arızası oalrak çıkar.

Ariza kodu hic yok, yarin tekrar bakayim bağlayıp 

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bende opel corsa c vardı 1.0 motor. Rolantide titrerdi. Ara gazı vermeden kalkış yapardım, titreme olmazdı. Dip gaz yapardım boğulmazdı. Hatta daha çok ivmelenirdi. Yalnız bende buji kablosu yoktu.

Sizin araç normal değil. Sizdeki kalkışdaki titreme Alinin i10dan farklı. Ayrıca araçda gaz yememe durumu var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

ilk marşta zor alıp ikinci üçüncü marşlarda çok kolay alıyosa evap valfine bakın derim hocam, araç özellikle güneş altında kaldığında zor çalışıyosa. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Aksın da bozuk olabilir.  
Motor mu titriyor, kasa mı titriyor. Kullanmadan yorum yapmak zor bu titremeye. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aksın da bozuk olabilir.  
Motor mu titriyor, kasa mı titriyor. Kullanmadan yorum yapmak zor bu titremeye. 

Aks titremesine bilmiyorum ama hic oyle birsey degil. Bildiginiz gaza yuklenince araba bagiriyor ama gidemiyor gibi. 

Arastirmalarima gore titreme ve ugultuyu üyük ihtimal volandan yapıyor. Debriyaj balatasini geç değiştirmekten kaynaklandığını düşünüyorum 90binde ben değiştirdim, debriyaj sertleşme baslamisti). Ustada Debriyaj i degistirirken bakmadi volana. Simdi tekrar sanjiman inecek

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...