İçeriğe Yönlendir

Çatlak Cam Muayeneden Geçer mi?

Emrah Korkmazz

Recommended Posts

Emrah Korkmazz

Herkese selamlar, aracımın muayene tarihi yaklaşıyor ve ön camda tam şoförün sağ omuz hizasına denk gelen görüşü engellemeyen  dikine 15 cm  tek parça çatlak var.Muayeneden geçer diyen var geçmez diyen var? Tuvturk bu konuya nasil yaklaşıyor? Hafif kusurla kurtulabilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Biraz muayene işlemini gerçekleştiren elamana bağlı olarak ta değişebiliyor. Çok pahalı değilse degistriseniz daha iyi olur tabi.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Benim yolcu tarafında çatlak var, her seferinde muayeneden geçiyor. Şoför tarafını bilemicem.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

duster, tam dediğin yerden aşşağı doğru 70 cm çatlak var, 2 kez geçti, bazen çizik var bazen çatlak diyorlar hafifi kusurla geçiyor, zaten geçer, görüşü engellemediği sürece geçer. 

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

duster, tam dediğinyerden aşşağı dopru 70 cm çatlak var, 2 kez geçti, bazen çizik var bazen çatlak diyorlar hafifi kusurla geçiyor, zaten geçer, görüşü engellemediği sürece geçer.

İnşallah geçeriz abi yoksa bir sürü hikaye olucak.Cam değiş, tekrar muayeneye git falan.

Azad Mirzade yazdı:

Benim yolcu tarafında çatlak var, her seferinde muayeneden geçiyor. Şoför tarafını bilemicem.

İnşallah biz de geçeriz.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Oradaki personele de bağlı fakat görüşe engel değil ise geçebilir.

Son gittiğimde fark etmiştim, eskisi kadar katı değiller muayenede

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Hacı Şenyurt yazdı:

Biraz muayene işlemini gerçekleştiren elamana bağlı olarak ta değişebiliyor. Çok pahalı değilse degistriseniz daha iyi olur tabi.

Kasko var aslında ama yetkili serviste orijinal cam takılırsa artık tramere işliyormus o yüzden beni de rahatsız etmediği için degistirmemistim.Yan sanayi camların da performansı nasıldır bilmiyorum.

Fatih Evcin yazdı:

Oradaki personele de bağlı fakat görüşe engel değil ise geçebilir.

Son gittiğimde fark etmiştim, eskisi kadar katı değiller muayenede

İnşallah geçeriz abi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

duster, tam dediğin yerden aşşağı doğru 70 cm çatlak var, 2 kez geçti, bazen çizik var bazen çatlak diyorlar hafifi kusurla geçiyor, zaten geçer, görüşü engellemediği sürece geçer. 

orjinal sanmıştır belki? malum daçya

• Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Benim anlamadığım Tüvtürk görevi güvenliği etkileyen durumları tespit etmek değil mi?  Çatlak cam niye muayeneden geçiyor ben anlamıyorum.  Geri vites ampülü patlayan aracı geçirmeyen tüvtürk nasıl olurda çatlak cama müsade eder. Görüşü etkilemeyen çatlaklara da müsade edilmemeli.  Madem o kadar ince detaya iniyorlar. Adaletli olmak lazım. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

patlak ampül başka şey ve tehlike yaratır, çatlak camın durumu farklı bence,  camdaki çatlak miniyse yada boydan boya fakat görüş alanı dışındaysa zararı zaten yok, fakat bu çatlak darbe aldığında yada durup dururken camın patlamasına sebeb oluyor yada kırılganlığını arttırıyorsa o zaman iş değişir, çatlağın tipi şeklide önemli, varsayımla konuşuyorum tabii, bunun bir gerekçesi olmalı mutlaka... 

yalnız çatlak camla, geri vites ampülü arasında seçim yaparsam, apül yanmıyorsa geçemezsin camla geçersin derim, direk sakat olan ampül çünki, direk risk, hele ön far ampülümü, çatlak cammı dersen kesinlikle cam geçer ampülden kalırsın, arada bariz fark var...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Ümit Türk yazdı:

Benim anlamadığım Tüvtürk görevi güvenliği etkileyen durumları tespit etmek değil mi?  Çatlak cam niye muayeneden geçiyor ben anlamıyorum.  Geri vites ampülü patlayan aracı geçirmeyen tüvtürk nasıl olurda çatlak cama müsade eder. Görüşü etkilemeyen çatlaklara da müsade edilmemeli.  Madem o kadar ince detaya iniyorlar. Adaletli olmak lazım. 

Bir darbe sonucu çatlayan cam diğer darbede çatlama yerine patlama etkisi yapabilir bunu düşünerek tehlike arz ettiği için muayeneden geçmeye bilir ki çoğu çatlak hafif kusur olarak geçiyor.Geri vites ampülü yada diğer tüm ampüller trafikte önem arz eder geri vites ampülü yanmayan aracın geri geldiği anlaşılmaz kazaya neden olabilir gibi.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Emrah Korkmazz yazdı:

yetkili serviste orijinal cam takılırsa artık tramere işliyormus

Cam değişti diye arabayı almayacak adam araba almasın bence. Sizinde içiniz rahat olsun cam değişimi diye yazıyor kaza veya çarpışma olarak geçmez. Orjinal imkanınız da varsa uğraşmayın yan sanayi ile.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Çatlak sürücünün görüş alanı dısında oldukca degişim için şart kosulmuyor tüvden geçiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oğuzkan Erışık yazdı:

Cam değişti diye arabayı almayacak adam araba almasın bence. Sizinde içiniz rahat olsun cam değişimi diye yazıyor kaza veya çarpışma olarak geçmez. Orjinal imkanınız da varsa uğraşmayın yan sanayi ile.

motor yağı değişen çıktı tam anlaşıyorduk araba da temizdi yeni yıkanmıştı çok üzüldüm

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emrah Korkmazz
Oğuzkan Erışık yazdı:

Şansımızı bir denicez bu haliyle.Gecemezsek orijinal değişim yoluna gidicem.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

patlak ampül başka şey ve tehlike yaratır, çatlak camın durumu farklı bence,  camdaki çatlak miniyse yada boydan boya fakat görüş alanı dışındaysa zararı zaten yok, fakat bu çatlak darbe aldığında yada durup dururken camın patlamasına sebeb oluyor yada kırılganlığını arttırıyorsa o zaman iş değişir, çatlağın tipi şeklide önemli, varsayımla konuşuyorum tabii, bunun bir gerekçesi olmalı mutlaka... 

yalnız çatlak camla, geri vites ampülü arasında seçim yaparsam, apül yanmıyorsa geçemezsin camla geçersin derim, direk sakat olan ampül çünki, direk risk, hele ön far ampülümü, çatlak cammı dersen kesinlikle cam geçer ampülden kalırsın, arada bariz fark var...

Abi kaza esnasında aracın yolcu mahallinin muhafazasında o cam aklınıza gelmeyecek kadar önem taşıyor. Yine hava yastıklarını da destekliyor. Olası bir kaza durumunda cam catlaksa patlayabiliyor ki bu iyi olan ihtimal. Patlamazsa daha büyük sıkıntı. Lamine camda çatlak varsa değiştirilmeli. 

Bir de bu görüş dediğiniz şey düz bir hat değil ki. Aracın A sütunları bile görüşe etki ediyorken önümüzdeki camda var olan bir kusurun görüşü etkilememesi mümkün değil. 

Emrah Korkmazz yazdı:

Şansımızı bir denicez bu haliyle.Gecemezsek orijinal değişim yoluna gidicem.

Cam değişimi diye işler, o tarihte başka hiç bir şey değişmemiş sadece ön cam değişmişken tramerde cam değişimi var diye arabaya burun kıvıran adama ben olsam araba satmazdim 😁

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Murat Sahın yazdı:

Abi kaza esnasında aracın yolcu mahallinin muhafazasında o cam aklınıza gelmeyecek kadar önem taşıyor. Yine hava yastıklarını da destekliyor. Olası bir kaza durumunda cam catlaksa patlayabiliyor ki bu iyi olan ihtimal. Patlamazsa daha büyük sıkıntı. Lamine camda çatlak varsa değiştirilmeli. 

Bir de bu görüş dediğiniz şey düz bir hat değil ki. Aracın A sütunları bile görüşe etki ediyorken önümüzdeki camda var olan bir kusurun görüşü etkilememesi mümkün değil. 

Cam değişimi diye işler, o tarihte başka hiç bir şey değişmemiş sadece ön cam değişmişken tramerde cam değişimi var diye arabaya burun kıvıran adama ben olsam araba satmazdim 😁

Murat transporterin öncamı sag dan çatladı ufakdı  camcı gezdim çizmediler sonrasında çatlak büyüdü büyüdü  kez muayeneye girdim cıkdım camdan kalmadı tüv cüye sordum dedigi çatlak ne zaman sürücünün önüne uzarsa sürücü görüş alanında olursa ozaman cam degişmeden gecmez mevzuat böyle

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Erkan Işık yazdı:

Murat transporterin öncamı sag dan çatladı ufakdı  camcı gezdim çizmediler sonrasında çatlak büyüdü büyüdü  kez muayeneye girdim cıkdım camdan kalmadı tüv cüye sordum dedigi çatlak ne zaman sürücünün önüne uzarsa sürücü görüş alanında olursa ozaman cam degişmeden gecmez mevzuat böyle

Abi her mevzuat doğru değildir, her doğru da mevzuata uygun değildir. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Plakalardan biri yoksa hafif kusurlu geçen araç çatlak camla muayeneden geçer.. Plaka işi değişti mü bilmiyorum ama biri yoksa hafif ikisi yoksa ağır kusurdu.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Murat Sahın yazdı:

teknik olarak çatlak cam darbe alınca daha kolay patıyorsa ki olabilir kesin konuşamıyorum bilmediğimden, haklı olabilirsin, bende kırık camla dolaşmazdım, görüş kısmı değişken ama, mesela kullandığım araçta dikiz aynasının oradan neredeyse aşşağı kadar çatlak var, öyle duruyor ve görüşü engeller derken ışık kırılması yapmıyor, dallı budaklı kırık oldumu yıldız kırık gibi o zaman fena oluyor, belkide bu tarz kırkları kastetmişlerdir,  yinede kırık olması doğru değil kanımca....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Hüseyin Sönmez yazdı:

Soru şu olmalıydı. Çatlak cam ile muayneden geçen var mı?

Var ama herkes geçer mi? Kurallar kişiye göre olduğundan, istatistiklere bakmak lazım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Serkan Toker yazdı:

Plakalardan biri yoksa hafif kusurlu geçen araç çatlak camla muayeneden geçer.. Plaka işi değişti mü bilmiyorum ama biri yoksa hafif ikisi yoksa ağır kusurdu.

hep denemek istedğim bir şey tek plaka ile muaneye gitmek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Çağlar Bayur yazdı:

hep denemek istedğim bir şey tek plaka ile muaneye gitmek

Al bir motorsiklet git abi :D :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...