İçeriğe Yönlendir

Renault Megane 3 EDC dci Motor takozu ( kulağı) değişimi

Yücel Metin

Recommended Posts

Yücel Metin
(düzenlendi)

İyi günler Abilerim, Arkadaşlarım. Megane 3 aracımın kilometresi gereği (230000km)değiştirmeyi düşündüğüm motor kulaklarını Ankara OtoAhmet' den uygun fiyata bulunca değiştirdim.
Bizim Megane dizel araçlarda şanzımanın ön ve arkasında, motorun sağ tarafta 2 tane olmak üzere 4 tane takoz(kulak) var.
bu kulaklardan şanzıman arka takozu daha önce değiştirmiştim . Sağ ön tarafta bulunan iki kulağıda dün değiştirdim. Motoru alttan kriko yardımıyla destekleyerek kulaklardaki yükü kaldırmış oldum, sonrasında 18 lokma ile büyük kulağın, 16 lokma ile küçük kulağın civatalarını gevşetip söktüm. Yenilerini takmasıda motoru oynatmadığım için zor olmadı eski kulağın bıraktığı izi referans alarak aynı yere getirerek sabitledim kulakları. Eski kulak sağlam durmasına rağmen, söktüğümde yenisine göre orta kısmının çökmüş olduğunu gözlemledim.

MARKA : HUTCHINSON

OEM : 112100020R

Fiyat : 700 TL ( ön ve arka 2 adet kulak fiyatı)

551e0bae2767a78f3a8ab61db09e25d9.jpgdba09e0005294949528bac5c77595cc9.jpg90c754f66685462c991f22c768f3d1a6.jpg7c923ac0a23b3f2fe8c9d1a013c3555c.jpg8915b6a4cb47356dc4310c4ca3af0904.jpg16685ff72eb791efd32ea9c92260a3bf.jpg

tarihinde Yücel Metin tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Elinize sağlık. Değişimden sonra bir fark hissettiniz mi ?

benim fluence da 208bini geçti şuan bir şikayetim yok. Daha önce değişim oldu mu bilemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin
Oğuzkan Erışık yazdı:

Elinize sağlık. Değişimden sonra bir fark hissettiniz mi ?

benim fluence da 208bini geçti şuan bir şikayetim yok. Daha önce değişim oldu mu bilemiyorum.

Evet fark oldu, mesela direksiyonu tutarken hissettiğim titreşim gitti,  Bu sabah ilk çalıştırmada  soğuk motor ile farkı daha fazla hissettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Furkan Avcı yazdı:

En sevdiğim, kendin yap :)

Elinize sağlık.

Sen yine de S'de kendin yapma Furkan hocam :) Ne olur ne olmaz :D 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Murat Sahın yazdı:

Sen yine de S'de kendin yapma Furkan hocam :) Ne olur ne olmaz :D 

Aşk olsun Murat hocam benim konuyu takip etmiyorsun sanırım :D

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
(düzenlendi)

Furkan Avcı yazdı:

Aşk olsun Murat hocam benim konuyu takip etmiyorsun sanırım :D

Sezonda işler rahat vermiyordu, şimdi rahatladık, bu sefer de evin tadilatı ile uğraşıyorum. Gözümü açamıyorum ki :D 

Eskişehire gelirsem bir tur gezdirirsin artık beni :) 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Murat Sahın yazdı:

Sezonda işler rahat vermiyordu, şimdi rahatladık, bu sefer de evin tadilatı ile uğraşıyorum. Gözümü açamıyorum ki :D 

Eskişehire gelirsem bir tur gezdirirsin artık beni :) 

Eyvallah beklerim her zaman, tabiki, bir turda ben arka koltukta otursam :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Furkan Avcı yazdı:

Eyvallah beklerim her zaman, tabiki, bir turda ben arka koltukta otursam :D

E arka koltuk benimdi ama :D 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Murat Sahın yazdı:

E arka koltuk benimdi ama :D 

Bi tur sen Bi tur ben işte. Ben hiç oturmadım orda :)

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Furkan Avcı yazdı:

Bi tur sen Bi tur ben işte. Ben hiç oturmadım orda :)

Anlaştık :) 

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat Selçuk AYIK

Merhaba elinize sağlık benim aracımda da uzunca bir süredir sarsıntı vardı, araştırmalar yaparken sizin konunuzu gördüm, foruma da bu sayede üye oldum. bendeki araç 247 bin km de. uzunca zamandır sarsıntı var, geçen sene yeni sandık motor koyduk başka bir sebepten o zaman ustama kulakları da kontrol etmesini herşey ortada iken bozuk olanı değiştirmeyi istedim ama paranla bile iş yaptıramıyorsun memlekette. Yeni motor alıştıkça  sarsıntı da eski seviyelere geldi hatta gün gün artıyor. Motor sağ üst takozun üstünden artık parmak giriyor bendekinde. Bende kulakları değişmek istiyorum, alttaki kulakları değişirken bir konu açmamışsınız galiba bulamadım, ben işi şansa bırakmamak için hepsini aynı anda değişmek istiyorum, alttakileri değişirken görsel var mı elinizde ? Birde ön de bir adet daha bağlantı gözüküyor onu değişmeye gerek var mı ? Marka Hutchinson mu almalı ? Aşağıya parçaların şemasını buldum ekliyorum. 4 adet takozu aynı anda temin edip değişmeli mi sizce ?

112.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Yücel Metin

Uzun zamandır giremiyorum foruma. Piyasayı araştırarak buldum markayı orjinal üretici diye biliyorum, bence gerek yok kontrol ederek arızalı görülenler değiştirilebilir. Alt şanzıman takozu  farklı zamanda değiştirmişti, köşedeki akünün altındaki takoz ise kontrol ettim sorun görmediğim için değişmedi. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...