İçeriğe Yönlendir

Egea Cross 1.6 Multijet Kullanım İzlenimlerim

Burak Kuşçu

Recommended Posts

Burak Kuşçu

Herkese Merhaba,

Uzun süredir caddelerde gördüğümüz Egea Cross hakkında kullanım izlenimlerimi paylaşmak istedim.

Araç çalıştığım şirket tarafından kullanımıma sunulan şirket aracım,

2021 model 1.6 Multijet Lounge paket toscana yeşili rengi rengini özellikle seçtim ve çok sevdim.

3 haftadır kullanıyorum 3.000 Km yol yaptım. Tahminimce 3 yıl 100.000 km daha beraber devam edeceğiz.

Şehir içi ve şehirler arası karma tüketimim 6.3 lt az yaksın diye zorlamıyorum aşırı hor kullanmıyorum normal kullanım verisi.

Lounge paket donanımları

-10 inç dokunmatik ekran mevcut. Ekran geçişleri ve hassasiyeti bir önce ki şirket aracım tiguan ile aynı

-Kablosuz telefon şarjı

-Kablosuz apple carplay, bir çok araçta bulunmayan bir özellik tiguan da kablolu bağlantı mevcuttu.

- Kör nokta uyarı sistemi : Gerçekten çok stabil çalışıyor uyarının olduğu yönde sinyal verdiğimde sesli uyarıyor.

- Hayalet gösterge

- kararan dikiz aynası, Renkli camlar ( Ön cam ve yan iki cam hariç yan zamlara sonradan film çektirdim.)

Sanıyorum ki lounge pakete ilave olarak plus paket beraberinde koltuk ısıtma adaptif sürüş gibi özelliklerde ilave ediliyor fakat benim aracımda bunlar yok.

Kullanım izlenimleri,

-          Kablosuz carplay ve kablosuz şarj ikilisi güzel çalışıyor. Telefonum şarjda dururken ekrandan harita açabiliyorum yine telefonumda ki youtube müzik uygulaması ile müzik dinliyorum.

Mıknatıslı telefon tutucu, şarj kablosu ve şarj girişi gibi aksesuarlardan kurtulmuş oldum.

-          1.6 130 hp motor gerçekten çok atik tüm beklentilere cevap veriyor.

-          Süspansiyonları biraz sert bu da beraberinde aracı bir miktar konforsuzlaştırıyor kıyas yapmam gerekirse fiat punto ile benzer diyebilirim.

-          Yalıtım motor kısmında fena değil diyebilirim sınıfında ki araçlar ile benzer ama nedense arka tekerleklerin ses ve uğultusunu çok duyuyorum. Hatta yağmurlu havalarda yerdeki ufak taş parçalarının davlumbaza çarpış sesi net olarak geliyor.

-          Ses sistemi orta seviye denilebilir yüksek seviyelere çıkmıyor netliği bozulmuyor.

-          Yakıt tüketimi karma 6.3 lt Bursa nın yüksek kesimlerinde oturuyorum bu yüzden yakıt verileri bende pek gerçeği yansıtmamakta uzun yolda 5.2 seviyesine rahatlıkla düşebilir diye düşünüyorum.

-          Egea cross un kullanıcı kitlesi oluşmuş bazı cross kullanıcıları geçerken selam veriyor 😊

-          Çok dikkat çekiyor gittiğim çoğu yerden merak edip incelemek isteyen oluyor.

-          Ön konsol tamamen yumuşak malzeme, sedan da durum nasıldı bilmiyorum ama bence güzel.

-          Bence özellikle şehir içi kullanımı olan bir aileye uygun bir otomobil olduğunu düşünüyorum.

Neden tercih ettim ?

-          Sık sık Bursa-İstanbul, Bursa-İzmir arası gidip geliyorum. Aslında daha konforlu bir otomobille seyyahat etmek isterdim ama açıkçası 1.3 benzinli baz paket bir sedan otomobil yerine 1.6 130 hp bir otomobil ile devam etmek daha cazip geldi.

-          Boş paket bir otomobil yerine daha dolu en azından car play olan bir otomobil olması beni cezbetti.

-          İyi bir hafta sonu aracı olduğunu düşündüm: Hafta sonları bisiklet ve kamp gibi aktiviteler yapıyorum beyaz sedan bir araç yerine görseli dolayısıyla bu tip ortamlara daha çok yakışıyor.

-          Tavan barlarının oluşu yaza doğru araç üstü çadır monte etmek istersem  işime yarayacak diye düşündüm.  Yine aynı şekilde tavan üstü bisiklet taşıma aparatını da kolaylıkla monte edebilirim.

Almayı düşünen yada aklınıza takılan sorularınızı bu başlık altından cevaplayabilirim.

h4g4vif.jpeg

oszgsz8.jpeg

i28ku9d.jpeg

de665g7.jpeg

tn6sdgs.jpeg

• Beğen 15
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Çalıştığım İl Sağlık Müdürlüğünde kiralık araç olarak kullanma fırsatımız oldu Sedan kasasını, yazdıklarınıza katılıyorum, Şırnak gibi dağlık ve rampa olan arazide bile performansı kendini hissettiriyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Mert Yeldan yazdı:

Otomatiği yok sanırım.

Evet sadece manuel seçeneği mevcut. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kazasız belasız kullanın.

Sanırım cruise control yok. Direksiyonda göremedim?

Şerit takip vs de yok bu durumda galiba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

oto olmaması büyük hata tabii fiat için, 500x de kullanılan oto şanzıman gibi birşey kullansalarmış daha çok satardı sanırım, gerçi artık araba alma devride yalan olmak üzre ama olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Sani Gerşon yazdı:

Resimden belli olmuyor sanırım ama o urban paket ile birlikte geliyordu, lounge pakette de olması lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Sani Gerşon yazdı:

Fotoğraf biraz karanlık çıkmış. Cruise control var fakat şerit takip yok. Lounge paket üzerine ilave paket olarak alınıyormuş. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

oto olmaması büyük hata tabii fiat için, 500x de kullanılan oto şanzıman gibi birşey kullansalarmış daha çok satardı sanırım, gerçi artık araba alma devride yalan olmak üzre ama olsun...

Aslında egea, doblo, fiorino, linea, punto, 500 serisinde  tamamında otomatik şanzıman seçeneği mevcut. Cross ta olmamasının sebebi otomatik şanzıman ile euro 6.2 normlarını sağlayamamak olabilir diye düşünüyorum sanırım yeni bir otomatik şanzıman üzerinde çalışılıyormuş.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Ara ara dönüp baktırıyor kendine.

Otomatik olsaydı süper olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Demircan

hayırlı olsun aynı aracın otomatiği sanırım 2022 ilk çeyrekte gelecek ama yüzde 80 lik vergi dilimi+kur farkı ile 400 bin tller rahat eder ve yine memur kesimi çok zor ulaşır bu araca ne yazıkki....

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Hayırlı olsun. Dışını çok beğendiğim bir araba egea. Yan aynada led farlarını ve ızgarısını görünce kendine baktırıyor. Otomatik olmaması gerçekten satışta fiat türkiye’yi çok kısıtlıyordur

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

otomatik üzerinde çalışıyorlarmıymış, çok geç kalmışlar seneye daha acı fiyatlar olacak....

fiat 500x de eur6d normu vardı galiba, bunun daha sıkısı çıkmadıysa şanzıman uyar bence, olmamasında başka bir iş var bence, zaten oto olduğu an o fiyat fırlar, birde bu var....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Ali Cihangiroğlu yazdı:

otomatik üzerinde çalışıyorlarmıymış, çok geç kalmışlar seneye daha acı fiyatlar olacak....

fiat 500x de eur6d normu vardı galiba, bunun daha sıkısı çıkmadıysa şanzıman uyar bence, olmamasında başka bir iş var bence, zaten oto olduğu an o fiyat fırlar, birde bu var....

Şöyle bir yazı var Abi.

''Euro 6.2 standardı ayrıca Euro 6.d-TEMP olarak adlandırılmaktadır. 2020 yılının Ocak ayında, Euro 6.d veya Euro 6.d olarak da bilinen Euro 6.3 standardı başarılı olacaktır.''

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tamer Topaç yazdı:

Şöyle bir yazı var Abi.

''Euro 6.2 standardı ayrıca Euro 6.d-TEMP olarak adlandırılmaktadır. 2020 yılının Ocak ayında, Euro 6.d veya Euro 6.d olarak da bilinen Euro 6.3 standardı başarılı olacaktır.''

hoydaa dahada sıkıcaklar demekki, belli canım niyet,  sıka sıka 2 silindire düşecek motorlar , ondan sonra 2 zamanlıya düşmeden defteri kapatacaklar, tam elektrikliye geçilecek, kibrtilerde dahil alayı bitecek yakıt kullananların....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

hoydaa dahada sıkıcaklar demekki, belli canım niyet,  sıka sıka 2 silindire düşecek motorlar , ondan sonra 2 zamanlıya düşmeden defteri kapatacaklar, tam elektrikliye geçilecek, kibrtilerde dahil alayı bitecek yakıt kullananların....

Binek araçlar da bir şekilde şuan için sağlanabiliyor ama, ticari grup daha erken dönüşecek gibi,

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Amaç zaten elektrikliye yöneltmek. Kimse o elektrik nasıl üretiliyor sorgulamayacak ya da, bizonları.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Burak Kuşçu yazdı:

1.6 130 hp bir oto

1.6 multijet çok performanslı bir motor. Crossun kalibresinde tüm ihtiyaçları fazlasıyla karşılar. Normal sedan egea 1.6 kullanma fırsatım olmuştu. Ses vb konularda tam tatmin etmese de motor atiklik hız gibi konularda fazlasıyla tatmin etmişti. 

Hayırlı olsun kazasız belasız güle güle kullanın inşallah :) 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

alayı bitecek yakıt kullananların....

Gelecekte gidişat bu yönde itirazımız yok lakin öyle 3-5 senede bitecek şey değil benzin, dizel vs. Ali bey.

Doğacak inanılmaz elektrik ihtiyacını karşılayacak nükleer hidroelektrik santralleri de benzine dizele göre çok daha masum değiller diye düşünüyorum. Ayrıca elektrikli araçlarda kullanılacak pillerin içeriği ve doğaya zararları konusunu da araştırdığınızda yine gösterilenden farklı sonuçlara ulaşılabiliyor. 

Kısacası, biz insanoğlu rahatlığımızın peşinde olduğumuz müddetçe doğaya dünyaya mutlaka zarar verecek bir şeyler yapıyor olacağız. 

Doğa bir yerden sonra kusunca insanoğlunun pisliğini o dönem bulursa ata eşeğe binmeye geri dönecek insanlık. Görür müyüz biz orasını bilemem tabi. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Muhammet Ali Deli yazdı:

Doğacak inanılmaz elektrik ihtiyacını karşılayacak nükleer hidroelektrik santralleri de benzine dizele göre çok daha masum değiller diye düşünüyorum. Ayrıca elektrikli araçlarda kullanılacak pillerin içeriği ve doğaya zararları konusunu da araştırdığınızda yine gösterilenden farklı sonuçlara ulaşılabiliyor. 

Bataryaların vereceği zarar malum en az Fosil yakıt emisyonu kadar zararlı ,  bana göre Batılı Ülkelerin bunu sorun etmeme nedenleri elektronik çöplüğüne çevirdikleri bazı Afrika ülkeleri...

Oraya atar geçeriz hesabı yapıyorlardır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Fatih Evcin yazdı:

Hayırlı olsun Burak. :) Denemey.. :D 

Sağol abi :) Yeni yıl zammını bir görelim sonra haberleşiriz 😂

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Burak Kuşçu yazdı:

Sağol abi :) Yeni yıl zammını bir görelim sonra haberleşiriz 😂

Geçen dükkanın önünden geçtim ama pazardı :D 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Muhammet Ali Deli yazdı:

Gelecekte gidişat bu yönde itirazımız yok lakin öyle 3-5 senede bitecek şey değil benzin, dizel vs. Ali bey.

Kısacası, biz insanoğlu rahatlığımızın peşinde olduğumuz müddetçe doğaya dünyaya mutlaka zarar verecek bir şeyler yapıyor olacağız. 

taşıma

Doğa bir yerden sonra kusunca insanoğlunun pisliğini o dönem bulursa ata eşeğe binmeye geri dönecek insanlık. Görür müyüz biz orasını bilemem tabi. :) 

Öyle tabii, petrol bitene dek benzin dizel devam edecek, tam elektriğie ancak zengin ülkeler tam olarak geçemesede baya geçecekler ama taşımacılıkta dizele devam, öyle kolay kolay bitmez bu iş...

elektrik üretimi olayında evet hiç masum değil, hep derim zaten mesela egr dpf gibi bu pil vs. olaylarıda masum değil, dolaylı yoldan çok daha betere zarar veriyoruz....

sonuca gelşrsek, doğadan dayağı yiyeceğiz, hiç kaçışı yok, eşik çoktan geçildi, dünya nüfusu acaip oranda azalacak, doğa yoluyla kesin bu net ötesi, bundan önce savaş yada başka şeyleokkalı bir kıyımda muhtemel, bu ihtimal çokta uzakta değil bu arada...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Corolla’da yok

pilsiz radyo vardır onda.. sıfır enerji

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

pilsiz radyo vardır onda.. sıfır enerji

corrolla AM_FM Radio by Doyota (lütfen kola asılmadan açmayınız, araba çekişten düşebilir)

ffb8b2b6b89df353d4634777b18a561d.jpg

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...