İçeriğe Yönlendir

Maf Sensörü Sorunu

Mesut Kara

Recommended Posts

Mesut Kara

XMerhaba motor arıza ışığı yanıyor da uzun süredir, maf sensörünü gösteriyo yüksek volt diye ben de ölçüm yaptım 12 voltluk değer 26, 5 voltluk değer de 10 v çıkıyor kabloda görünürde bir sıkıntı yok sokette sorun olabilir mi acaba nereye bakmalıyım

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

26 volt imkansız. sensör zaten 5 volt ile beslenip 3. kablodan sinyal yolluyor. bu nasıl mümkün olmuş olabilir?

ölçümü soketten yaptıysanız, avometrenin pili bitik olabilirmi? obd soketinde akü voltajı kaç volt?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan

26v değer 2.6 olmasın ? Referans aldığınız değerler hatalı sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Kara
Doğan Arşiray yazdı:

26 volt imkansız. sensör zaten 5 volt ile beslenip 3. kablodan sinyal yolluyor. bu nasıl mümkün olmuş olabilir?

ölçümü soketten yaptıysanız, avometrenin pili bitik olabilirmi? obd soketinde akü voltajı kaç volt?

Çok haklısınız şimdi baktım yanlış ölçüm yapmışım bir uçtan 5 v diğerinden 12 v geliyor, şu durumda  sensör mü arızalı oluyor

Hamit inan yazdı:

26v değer 2.6 olmasın ? Referans aldığınız değerler hatalı sanırım

Evet yukardaki ustam yazınca farkettim şimdi tekrar ölçtüm 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

universal cihazlar yanıltır, maf ta arıza şüphesi varsa, canlı veri okunmalı düzgün cihaz ile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mesut Kara yazdı:

Çok haklısınız şimdi baktım yanlış ölçüm yapmışım bir uçtan 5 v diğerinden 12 v geliyor, şu durumda  sensör mü arızalı oluyor

Evet yukardaki ustam yazınca farkettim şimdi tekrar ölçtüm 

maf sensörleri 5 volt ile beslenirler. sinyal ucu havanın akışına göre ısınan film yüzeyinin direncinin değişmesi ile deişiklik gösterir. önce arızayı silin. sonra soketi çıkartıp tekrar arıza koduna bakın. eğer hala voltaj yüksek diyorsa kontrol ünitesi bozuktur.

yanlız şöyle bir çeviri hatası oluyor. eğer devre için mesela maf sinyal voltajı "HIGH" diyorsa, oradaki yüksek olan şey potansiyel farkıdır, voltaj değil, yani kablo kopuk biryerde. ama MAF verisi için HIGH diyorsa yani programlandığı değerin üzerinde bir voltaj varsa MAF sensörü bozuktur. soketi sökünce HIGH demeye devam ediyorsa kablo kopuk demektir.

kodu paylaşırsınız.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...