İçeriğe Yönlendir

Çankırı Doğal Tuz Lambası

Aydın Sert

Recommended Posts

Aydın Sert

Dostlar Merhaba,

4,5 yaşında bir oğlum var. Son dönemde gece yatarken öksürük ve burun tıkanıklığı sorunları olmaya başladı. Sabah kalktığında ağzı burnu dolu, geniz akıntısı oluyor. Gece uyurken ağzı açık uyuyor. Öksürük ve balgam için birkaç kere doktora gittik, ciğerlerde bir sorun yok diyor, antibiyotik verdi kullandık, geçmedi. Tekrar antibiyotik ilaç vermek istemiyorum. Sorun ile alakalı araştırma yaparken Çankırı Doğal Tuz Lambasının bu tarz şikayetlere iyi geldiğini ve kullanıcı yorumlarının olumlu olduğunu gördüm. Üretim yeri Çankırı olan 2 firma buldum fakat ne kadar güvenilir bilmiyorum. Bu konu hakkındaki yorumlarınız nedir? Nereden güvenilir ve orijinal olarak alabilirim? Görüşleriniz benim için değerli.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Aynı sorun bende de var, takip ediyorum bende edineceğim bir tane.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ben çok seyehat ediyorum, iki yıl önce çankırıdan geçerken tuz lambalarından almıştım. Çocuğun odasına koydum ancak herhangi bir hastalığı olmadığı için olumlu veya olumsuz bir yanını gözlemedim.

Mantık olarak tuzun ısınarak havaya birşey yayacağını düşünmüyorum ama havadaki neme belki bazı iyonlar ser miktarda geçiyordur. Bu tip uygulamalar mağaralarda çok daha işe yarıyor. Özellikle astım hastalarında. bknz -> Tokat ballıca mağarası.

Size önerim tuz lambası yerine odasına bir baş soğanı ikiye bölüp koyun. Hem genzi açıyor hem de odanın havasındaki mikropları öldürüyor. Diğer bir yapılacak şey ise çocuk yatmadan odanın oksijen seviyesini arttırmak için havalandırmak . 

Bizimkinin burun tıkanıklığı olunca yastığının yanına biraz viks sürüyorum. ve soğuk buhar makinasını çalıştırıyorum. Çok rahat uyuyor sabaha kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Odaya nemlendirme cihazı koyun. Yeterli nem olmuyor muhtemelen.

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Bana bir arkadaşım belkide 5 yıl önce ev hediyesi olarak getirmişti. O zamandan beri kullanıyorum, plesibo etkisimidir bilmiyorum ama benim burun tıkanıklığıma iyi geliyor sanki, tabi ki burun spreyi gibi bir etkisi yok. Eşim gece lambasız uyuyamadığı için hem ona yarıyor hem de ben rahat hissediyorum her akşam 7 gibi açıp sabah uyanınca kapatıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Sani Gerşon yazdı:

Odaya nemlendirme cihazı koyun. Yeterli nem olmuyor muhtemelen.

Ben bilakis yüksek nem olduğu için sorun olabilir diye düşünmüştüm.

Kış geldiği için çamaşırları evde kurutuyoruz. Bunun yan etkisi olur diye tahmin etmiştim.

Yorum bağlantısı
Talha Burak Ertem

Öncelikle geçmiş olsun. Bulmuş olduğunuz firmalardan hangisinden alırsanız alın sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum zira Çankırı'da çarşıda pazarda satılan tuz ürünlerinin (sabun, yıkanma taşı, lamba vs) hiçbirinden bir zarar ziyan görmedim (en azından tüh sahteymiş gibi bir şikayetim olmadı). Bunun yanısıra Sani beyin dediği gibi nemlendirici buhar makinalarını tavsiye ederim. Soğuk buhar hem sizler için hem de çocuğunuz için iyi olacaktır. 

Çamaşırların evde kurutulması ile ilgili kullanılan deterjanların çamaşır üzerinde kalıntılarının etkisi allerjik bir reaksiyona sebep olabilir, Bu da öksürük için bir altyapı olabilir ama sebebi muhakkak bundandır diyemem. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

kızım için 3 ay önce aynı şikayetlerle doktora gittim. sürekli gece burun tıkanıklığı öksürük geniz akıntısı... yaşadığım il sakarya ve nemli bir bölge. doktorun ilk söylediği oda nem yüzdesi %25 in altına inmemesi %40 üstüne çıkmaması gerektiği şeklindeydi. dediği gibide oldu, eskişehire gitiğimizde kızım rahat uyku ve burun tıkanıklığı sıfırdı. bu durumuda allerjik bi reaksiyon olarak belirtmişti doktor. nem üzerinde durun bence. eve nem ölçer alın ve takip edin. geçmiş olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Aydın Sert yazdı:

Dostlar Merhaba,

4,5 yaşında bir oğlum var. Son dönemde gece yatarken öksürük ve burun tıkanıklığı sorunları olmaya başladı. Sabah kalktığında ağzı burnu dolu, geniz akıntısı oluyor. Gece uyurken ağzı açık uyuyor. Öksürük ve balgam için birkaç kere doktora gittik, ciğerlerde bir sorun yok diyor, antibiyotik verdi kullandık, geçmedi. Tekrar antibiyotik ilaç vermek istemiyorum. Sorun ile alakalı araştırma yaparken Çankırı Doğal Tuz Lambasının bu tarz şikayetlere iyi geldiğini ve kullanıcı yorumlarının olumlu olduğunu gördüm. Üretim yeri Çankırı olan 2 firma buldum fakat ne kadar güvenilir bilmiyorum. Bu konu hakkındaki yorumlarınız nedir? Nereden güvenilir ve orijinal olarak alabilirim? Görüşleriniz benim için değerli.

Aktuz ilyas bey çok yakın bir abim ve arkadaşımdır. Tavsiye ederim. Sorununuza lamba iyi gelebilirmi bilmiyorum.  Aklıma ilk gelen yün alerjisi yatak, yorgan, yastık, kazak, halı kesinlikle yün olmasın. Ben yüne yada toza maruz kaldığım anda dediğiniz olayı yaşıyorum. Ayrıca suya çeken kaliteli bir süpürge kullanın.
Güzel bir cam kaseye biraz dekor ekleyin içine kaya tuzu doldurun ve bir su bardağı suyu bittikçe tamamlayın. Tuz iyonlaşıyor ve tabağa sarıyor. Etkisi lambaya göre kat ve kat yüksek olacaktır. Ben kendi evimde bunu kullanıyorum. Etkisi var mı yokmu bilmiyorum ama hoş oluyor. Örnek bir resim ekleyeyim
Dg4BjvsX0AEDt_f?format=jpg&name=4096x409

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

@Fatih Evcin bilir 😁

bu tuzlar hiçbir işe yaramaz. Verdiği negatif iyon o denli azdır ki, hiçbir işe yaramaz. Ama dekoratif olarak güzel. 

Öncelikle öksürük nasıl? Ciğerden mi geliyor yoksa boğazdan mı? Eğer ciğerden geliyorsa eve hava makinesi alın. Çocuk hırlayarak nefes alıyorsa ve öksürüyorsa ventolin ve corteir kullanmanız gerekir. O2 de verebilirsiniz. Bronşları açar. 

bronşüt zatürre denir buna. Öksürük artmadan kesmeniz lazım. Zaman zaman antibiyotik kullanabilirsiniz. Ama korucuyu olarak mutlaka ve mutlaka onceair veya muadili ilacı alın. Faydasını göreceksiniz. Bu koruyucudur. 

akabinde eğer aleriden burnu tıkanıyorsa mometix veya muadil ilacın pediatrik olanını alın. Günde bir kere sıkın. Bir haftada faydasını göreceksiniz. Bunlar burun etlerini alerjiye bağlı olarak büyümesini engeller küçültür. 

ayrıca burun aspiratörü alın. Nefesle çekilen tipler güzel. 

boğazdan gelen öksürük için bricany gibi balgam sökücü kullanın. Burnunu sürekli açık tutmaya çalışın 

geçmiş olsun. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Fatih Evcin bilir 😁

bu tuzlar hiçbir işe yaramaz. Verdiği negatif iyon o denli azdır ki, hiçbir işe yaramaz. Ama dekoratif olarak güzel. 

Öncelikle öksürük nasıl? Ciğerden mi geliyor yoksa boğazdan mı? Eğer ciğerden geliyorsa eve hava makinesi alın. Çocuk hırlayarak nefes alıyorsa ve öksürüyorsa ventolin ve corteir kullanmanız gerekir. O2 de verebilirsiniz. Bronşları açar. 

bronşüt zatürre denir buna. Öksürük artmadan kesmeniz lazım. Zaman zaman antibiyotik kullanabilirsiniz. Ama korucuyu olarak mutlaka ve mutlaka onceair veya muadili ilacı alın. Faydasını göreceksiniz. Bu koruyucudur. 

akabinde eğer aleriden burnu tıkanıyorsa mometix veya muadil ilacın pediatrik olanını alın. Günde bir kere sıkın. Bir haftada faydasını göreceksiniz. Bunlar burun etlerini alerjiye bağlı olarak büyümesini engeller küçültür. 

ayrıca burun aspiratörü alın. Nefesle çekilen tipler güzel. 

boğazdan gelen öksürük için bricany gibi balgam sökücü kullanın. Burnunu sürekli açık tutmaya çalışın 

geçmiş olsun. 

2 ayrı doktora muayene ettirdik, ikisi de ciğerlerle ilgili bir sorun olmadığını söyledi. 

Uyurken hırıltılı nefes yok.

Bir anda öksürük geliyor, aşırı öksürüyor sonrasında balgam geliyor tükürüyor. 

Burnunu sümkürerek temizliyorum. Kısa bir süre sonra yine doluyor.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Cold mix alıp, 1 hafta kullanın. Gece, yaka ve yastığa 3-5 damla damlatmanız yeterli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Tamer Topaç yazdı:

Cold mix alıp, 1 hafta kullanın. Gece, yaka ve yastığa 3-5 damla damlatmanız yeterli. 

Bunu daha önce duymuştum. Aldım şimdi bir tane.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Aydın Sert yazdı:

Bir anda öksürük geliyor,

Reflü olmasın?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

astım testi yapıldı mı ? tuz lambası bizde her odada var, yararı var mı bilmem

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Aydın Sert yazdı:

Bunu daha önce duymuştum. Aldım şimdi bir tane.

Burun akıntısı ve balgamla gelen öksürük. Kesinlikle faydası olacak. Tavsiye uykuya daldıktan sonra yapın ki rahatsız olmasın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Aydın Sert yazdı:

Dostlar Merhaba,

Çankırı üyemiz @Cem Dilmen cevaplayacaktır. Görüştüğümüzde bana da tuz lambasının faydalı olduğunu iletmişti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Birkaç yıl kullandığımda çocuğumda o yılın kışında nadir hastalık oluştu tabi sebebi tuz lambası mı yoksa başka etkenler mi bilmiyorum. Genel olarak kullanıyorum ve hoşuma gidiyor. Ampül sık sık patlamıştı ucuz olunca gittim birkaç tane aldım patlayınca değiştiriyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Sani Gerşon yazdı:

Reflü olmasın?

Gece yatarken süt içiyor. Tetikliyor olabilir mi?

Çağlar Bayur yazdı:

astım testi yapıldı mı ? tuz lambası bizde her odada var, yararı var mı bilmem

Yapılmadı abi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bnece bir astım / polen alerjisine baktırmalı bizde var da oradan biliyorum :)

ventolin buhar makinası ile çok kolayca azalarak kayboluyor yıllar ile

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Çağlar Bayur yazdı:

bnece bir astım / polen alerjisine baktırmalı bizde var da oradan biliyorum :)

ventolin buhar makinası ile çok kolayca azalarak kayboluyor yıllar ile

Testi yaptırayım abi.

Buhar makinesi ile ventolin küçükken kullanmıştık. Uzun zamandır bir sıkıntı yoktu. Yaklaşık 1 aydır bu şekilde. İlk başlardakine göre azaldı ama ara ara gelen öksürük ve balgamdan kurtulamadı çocuk.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tam yükselme mevsimi, 10 gün öncesinden ufak ufak başladık biz de, mevsim geçişlerinde standart diyebilirm bizde bu iş.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bizde de var genelde gece lambası olarak kullanıyorum, işe yarıyor mu bilmiyorum. Temizliği de oluyor galiba.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Aydın Sert yazdı:

Dostlar Merhaba,

bunun iyon jeneratörü olarak işe yaramadığını kanıtlayan bir youtube videosu vardı. O şekilde iş yapabilmesi için yüzlerde derece ısıya maruz kalması lazımmış.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Aydın Sert yazdı:

Gece yatarken süt içiyor. Tetikliyor olabilir mi?

Mutlaka ki. Ben uzun zamandır süt içmiyorum mesela.

Laktoz intoleransı da olabilir, çok rahatsız eder.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...