İçeriğe Yönlendir

Renault Megane 3 Kalorifer Motoru Arızası Değişimi

Yücel Metin

Recommended Posts

Yücel Metin
(düzenlendi)

Abilerim Arkadaşlarım herkese iyi hafta sonları diliyorum. Bugünkü konumuz yenileme yada bakım değil ne yazıkkı arıza yapan kalorifer motoru değişimi. Dün sabah aracın içinin ısınmaması ile fark ettiğim kalorifer fan motoru arıza için, form sitelerde dolaştım biraz. Aynı arıza ile Tamirciler giden araç sahiplerinin fan motoruna ulaşmak için ustaların ön göğsün tamamını sökdüklerini ve yüksek işçilik istedikleri yazmışlar. Ön göğüs bir defa sökülür ise eskisi gibi takılamayacağı( trim sesleri) şüphesi ile birlikte kolları sıvadım iş başa düştü. Fan motorunu söken yabancı kullanıcıların video uygulamalarını inceleyerek işe başladım.

Gerekli takımlar

T20

Yıldız tornavida

-İlk iş torpido kapağı T20 uçlu tornavida yardımı ile sökülüyor, polen filtresi için söktüğümden zor olmadı. Unutmadan Yan tarafta airbag düğmesinin bulunduğu kapakta 2 adet vida var.

-Ardından yolcu tarafı havalandırma bakalit borularını söküyoruz.

-çalışma alanımızı açtık.

-havalandırma yön klaper kutusu 3 adet yıldız vida ve kol sökülerek yerinden çıkarılıyor. Çalışma alanı dar mıknatıs ile vidaları tutmalısınız, havalandırma borularına düşerse sıkıntı olabilir.

Motorun bulunduğu bölüme ulaştık.

-üç adet yıldız çevre vidaları söküyoruz motor kazanı yan tarafını açmış olduk

Motoru yerinden çıkarak için sağa doğru çevirmeniz ve kendinize çekmeniz gerekiyor püf noktasıda burası.

Ve motor elimizde.

Fan motorunu test ettim ve çalışmadı, elimle kanadını çevirdiğim de ise çalışmaya başladı. Sıkışmış olabilaceğini düşünerek, eve çıkarıp bir güzel temizledik hava tuttum kontak sprey ile yağladım temizledim. Yerine taktığımda çalıştığını görünce çok sevinmiştim bu pahalılık ta param cebimde kaldığı için. Ne yazıkki bu mutluluğum bir kaç saat sürdü. Gene aynı arıza meydana geldi. Tekrar söktüm ve gene aynısı ilk hareketi verirsem çalışıyor. Başka yolum kalmadığı için yedek parçacı oto Ahmet'e giderek Kale marka parçayı 680 TL'ye alarak montajını gerçekleştirdim. Bu arıza ile karşılaşacak Megane 3 kullanıcılarına tavsiyem yeni motor almaları yönünde olacak çünkü tekrar sökmek takmak zahmetli ve parçaları yıpratıyor.8718dc0589f73275612a0188cb49b139.jpg0eef5cded7e9a0d30ca469d961ea8611.jpgb8effddba9d3289b796af21961adcf15.jpgb0a5ddcc52cf314039487088e550d0ff.jpg7a1f0161207d23351c03f82f5104266a.jpg0e385fae0207ca3f27bed77aedc20e48.jpgda91daa31c348f2a9cc6c3e85bf6609e.jpg

tarihinde Yücel Metin tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu gibi parça işçilik bilgileri nimettir, ihtiyacı olana :nazar: benim anladığım herhangi bir plastikkesilmden bu kalorifer motoru çıkabiliyor? doğru mudur?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

@Çağlar Bayur abi evet kesmeden kırmadan yandan çıkartıp değişim yapılabiliyor. çalışma alanı dar biraz dikkat ile kolayca eli anahtar tutan herkes yapar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

En sevdiğim paylaşımlardan, elinize sağlık, geri topladıktan sonraki mutluluk çok güzel demi :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

elinize saglik. kalorfier motorunun içi açılan cinste mi bilmiyorum ama kömürlerini degistirmek daha ekonomik bi çözüm olurdu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

@Furkan Avcı hocam  teşekkürler. Böyle ince işleri sanayiye götürmek istemiyorum, kendim içime sinecek şekilde yapıyorum. Verdiği mutluluğun tarifi yok tabiki

Coşku Mert yazdı:

elinize saglik. kalorfier motorunun içi açılan cinste mi bilmiyorum ama kömürlerini degistirmek daha ekonomik bi çözüm olurdu

Denedim sıkı plastik presti. Megane 2 lerde değişimi yapılıyor ama bunlarda zor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Elinize sağlık , bu tip pratik çözümleri ve detayları paylaşmak Forumların en büyük faydalarından.Çok başarılı bir çalışma...

Kondansatörlü olabilir diye düşünmüştüm ama değilmiş inceleyince gördüm olsa kalkınma sorunu kolay çözülürdü.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Metin

Eski motoru isteyen, tekrar hayata döndürebilirim diyen arkadaşım olursa gönderirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yücel Metin yazdı:

-havalandırma yön klaper kutusu 3 adet yıldız vida ve kol sökülerek yerinden çıkarılıyor. Çalışma alanı dar mıknatıs ile vidaları tutmalısınız, havalandırma borularına düşerse sıkıntı olabilir.

Yücel Metin yazdı:

Motoru yerinden çıkarak için sağa doğru çevirmeniz ve kendinize çekmeniz gerekiyor püf noktasıda burası.

2 adet çok değerli bilgi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bu bilgiyi yetkili servis bilmez. Bravo. Motorun muhtemelen kömürleri bitik. Göğüs almadan motoru alan sen eminim ki motorun kömürleri de değiştirir [emoji106]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...