İçeriğe Yönlendir

2022 Otoyol ve Köprü Zammı

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Selim Bilgin
Mehmet Göktürk yazdı:

Köprü senin zaten. Sadece kazık fiyata aldın taksitle.

"Köprü işletmecisi" olarak düzelteyim o zaman.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Erkut Uysal yazdı:

Parayi gömmüşüm dolara 8 TL den ben geçmicemde kim geçicek be... :D

Daha Damat bey konusurken attim kenara... :D

Sen adamsın. 

Ben 2.71den gömdüm zamanında Marmaris'te çalışırken. 

Kârımı hesap etmiyorum bereketi kaçmasın diye. 

Her şey bir yana işi hala dalgaya alan tipler var. 

Ben yapmam yapan düşünsün ben kuru ekmek yerim et yiyen düşünsün gibi.. 

Bu kafayla doların 100 kira olması da müstehak bunlara hocam. 

Adam sorgulamıyor, ben zaten yapmıyorum yapamıyorum yapan düşünsün diyorsa bir organizma, orada ciddi manada bir sorun vardır. 

Bizim ülkede de var olan durum maalesef bu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Muhammet Ali Deli yazdı:

Sen adamsın. 

Ben 2.71den gömdüm zamanında Marmaris'te çalışırken. 

Kârımı hesap etmiyorum bereketi kaçmasın diye. 

Her şey bir yana işi hala dalgaya alan tipler var. 

Ben yapmam yapan düşünsün ben kuru ekmek yerim et yiyen düşünsün gibi.. 

Bu kafayla doların 100 kira olması da müstehak bunlara hocam. 

Adam sorgulamıyor, ben zaten yapmıyorum yapamıyorum yapan düşünsün diyorsa bir organizma, orada ciddi manada bir sorun vardır. 

Bizim ülkede de var olan durum maalesef bu. 

Ama şimdi öyle diyosunda Muhammet Ali adamlar yol yapti yani... 

Aslinda Mayalar da 4 bin yıl önce yol yapiyodu ama bizimki başka yol yani öyle böyle yol değil... Çok fena... Göremiyosunuz bazı gerçekleri...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Muhammet Ali Deli yazdı:

Sözün özü, bu ülkede bir gün korku eşiği kırılıp insanlar bağıra çağıra isyan etmeye başlayacak her türlü haksızlığa. 

Mesele tilki gibi saklanıp insanlar bağırırken ortaya çıkmak değil, asıl yiğitlik öncülerden olabilmek. Doğruyu yanlışı açık ve net konuşabilmek her zaman. 

İnsanlar korkmayı bırakıp zincirlerini kırabildiğinde insandır. 

isyan etme sebebleri tamamen duygusal olacak yalnız, akıllandıklarından değil, bu toplum düzelmez, gelecek nesil çocuklarda umut var, onlarıda köreltmezlerse tabii...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Abiler, dostlar, benim yazdıklarım, söylediklerim kimseye karşı değil. ..

Mesele doların 13 lira filan olması da değil temelde. .

Asıl mesele insanların korkaklığı, Fransızlar yakıta 20 sent zam geldi diye yeri yerinden oynattı, biz bizim paramız bir günde %20 değer kaybetti susuyoruz. Birkaç cesur insan dışında milletin neredeyse tamamı evinde oturup nereden nasıl kısar da ay sonunu getiririm hesabı yapıyor. 

Bir şeyler yapamıyorsanız da en azından dile getirmekten korkmayın. Bunu da elimizden alamaz ya kimse...

Silivri soğuktur diye dalga geçiyoruz ya hani.. Evlerimizin Silivri'den daha soğuk olması mı lazım illaki en azından konuşmak için? 

Lütfen kimse yanlış anlamasın rica ediyorum. Susturmayın kimseyi ve dik durun. 

Yanlışa yanlış doğruya doğru diyebilmeli insanlar. Derdim kimseyi galeyana getirmek değil lakin şu durumda dahi susmak yersiz. 

Bizler halkız, biz görev verir biz alırız. Kimse devlet değildir. Devlet biziz. Korkmayın, istenen şey halkın korkup sinmesi zaten. Korkmayın en azından yanlışa yanlış diyin ki onlar sizden yani bizden korksun. 

Bakın bu ülkede bugüne kadar hiç yaşanmayan şeyler yaşanıyor. 

Karneyle un alınıyor denen dönem 2. Dünya savaşı yıllarında oldu ki o yıllarda dünyada insanlar ekmek bulamazken İsmet İnönü karneyle dağıttı dedi ki herkese yetsin. Tüp alamıyoruz dedikleri dönem 1974 Kıbrıs Barış harekâtı dönemiydi ki bütün dünya bize ambargo uyguluyordu Ecevit yine de bir şekilde her şeyi temin edip sırayla da olsa karneyle de olsa halka veriyordu. 

Yaşlılar iyi bilir o dönemde şerefimiz gururumuz vardı tüp sırası beklesek de. Ekmek sırası beklesek de.. 

Şimdi savaş yok bir şey yok ortada, 1 kilo şekerden fazlasını alamıyorsun bir marketten. 1 kilo çaydan fazlası yasak. Yalan demeyin bizzat denedim yaşadım bugün..

Ayrıyeten ülkemizin itibarı hiç olmadığı kadar yerlerde dışarda. 

Biz hakediyor muyuz bunu? 

Savaş olur anlarım da dış güçler lafı var ortada. Mecliste dış güçler araştırılsın önergesi veriliyor iktidar reddediyor. Buna ne demeli? 

Bakın gidişat iyi değil samimi söylüyorum. 

Market market gezin gücünüz yettiği ölçüde 20şer 30ar kilo şeker kuru erzak filan alın depolayın evlerinize.. 

Ekmek 4-5 lira olacak deniyor ekmek o para olursa gerisi ne olur düşünün artık. 

Bu konu vesile olsun birileri okusun diye yazmak istedim. 

Dediğim gibi, rahmetli levent ustanın da dediği gibi, "niyetimiz kimseyi kırmak değildir, şurdakini buraya koymak değildir....." 

Çokta yazmayacağım bu konulara bundan sonra çünkü canım çok sıkkın üzgünüm. İleri gitmek istemiyorum. Kendimden değil korkum bana bir şey yapamazlar da burada abilerin arkadaşların başı ağrımasın. Kimsenin hakkına girmek istemem. 

Ama tekrar söylüyorum. Korkmayın. Susmayın. Demokratik şekilde eleştirin. Çekinmeyin. 

Cümleten iyi geceler. 

Erkut Uysal yazdı:

Ama şimdi öyle diyosunda Muhammet Ali adamlar yol yapti yani... 

Aslinda Mayalar da 4 bin yıl önce yol yapiyodu ama bizimki başka yol yani öyle böyle yol değil... Çok fena... Göremiyosunuz bazı gerçekleri...

Abi yaptık dedikleri yollar arnavutluk yollarından daha kötü. Y.İ.Devret modeli dünyanın en kötü şeyi olabilir. Avrasya tünelinde araba sarsılıyor. Ankara Niğde otobanında Kuzey Marmara otobanında aydınlatma yok. Para alıyorsun madem o kadar insan iki direk koyar aydınlatma için. 

Her şey bir yana abi, sonuna kadar katılıyorum, göremiyorlar gerçekleri. Eskiden yolu köprüyü devlet kendi yapıyordu şimdi niye yaptırıyor vatandaşa yüklüyor diyorsun. Tık yok. Söylenecek söz çokta Silivri milivri de değil korkum Mehmet reis banlamasın bizi şuradan. Siyasetten filan. Yani ne desek boş. Haklı doğrularımızla demokratik biçimde bu işi çözmemiz lazım milletçe. Atatürk'te bunu isterdi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Ali Cihangiroğlu yazdı:

olacak yalnız, akıllandıklarından değil, bu toplum düzelmez, gelecek

Onlar alışkın reis aldatılmaya kandırılmaya. 

Sen ben yandaş onlar baştan beri(!) muhalif olur sonunda demedi deme :)

Ben zaten %30luk bir kesimden umudumu tamamen kestim de inşallah kalan kısım kurtulmasını sağlayacak şu ülkenin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Muhammet Ali Deli yazdı:

Bir şeyler yapamıyorsanız da en azından dile getirmekten korkmayın. Bunu da elimizden alamaz ya kimse...

Muhammet aşağı yukarı aynı düşüncelerdeyiz.
Biri senin hakkını yer adalet ararsın
Birinin hakkı yenir onun hakkını savunursun
Birde hakkın yeniyordur biri seni savunur ona destek olursun.
Bizim insanımız bırak birinin hakkını aramayı, bırak kendi hakkını aramayı kendi hakkını arayana bile destek olmaktan aciz.

Sırada 10-15 kişi bekliyoruz ve ben en önde olduğum halde bu kişi ile cebelleşiyorum ve herkes tiyatro izler gibi izliyor..... Bir kişide gık desin ALLAH aşkına. Bu insanlar mı ekmeğini parasını alana karşı gelecek, bu insanlar mı vatanı koruyacak bu insanlar mı cennete gidecek........... 
Kendi hakkını aramaktan aciz arayana destek olmaktan aciz bir toplum olur mu ? Olurmuş demek. Olursa da sonucu böyle olurmuş....

Çalıştığım kurumun hastanesinde yaşadığım olayın şikayet dilekçesi.
"11.11.2021 tarihinde saat 10-10:30 dolayında EKG-1 polikliniğinde adının daha sonradan xxxxxxx (Gastroloji- Acil Tıp Teknisyeni) olduğunu öğrendiğim personel hastalarla sıra beklerken kendi yakınlarını sıraya sokmadan polikliniğe girmek istemiş ve kendisine hastalar beklerken kendi yakınlarını muayeneye sokamayacağını personel önceliğinin sadece personelin kendisi için geçerli olduğunu benimde personel olduğum halde beklediğimi söylediğimde ben girerim deyip EKG-1 e girmiştir. Çıkışında personel kartını göstermesini hakkında şikâyette bulunacağımı söylediğimde kartının yanında olmadığını odama gelirsen kartımı da kim olduğumu da görürsün şeklinde cevap vermiştir. Bu konuşmayı benimle hastane yönetimi önünde yapabilir misin dediğimde ise her yerde yapabileceğini söylemiş peki yönetime gidelim deyince benim işim var deyip arkasını dönüp gitmiştir. Etik Davranış ve Etik Kültürünün kurumumuzda oturması için her türlü eğitimin verildiği bu günlerde kamu personeli tutumu ile bağdaşmayan, halka hizmet bilinci, dürüstlük ve standartlara uymayan, nezaket ve saygıdan uzak bu personelinizden şikayetçiyim. Gereğinin yapılacağını umarak size bildiririm. Saygılarımla arz ederim."

Ali Cihangiroğlu yazdı:

hep firmanın cebinemi gidiyor yoksa başka yerleremi

Detaydaki şeytanı görenlerdensin  Saygılarımı sunuyorum :) 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Hamit inan yazdı:

Sırada

Ben de sonuna kadar katılıyorum size. Toplumda kim kime dum duma herkes çıkarcı, elinde biraz yetki olan hemen etrafına yarar sağlamaya çalışıyor asıl işini bırakıp. İnanılmaz bir yozlaşma var. Balık baştan kokar derler ya hocam, mesele tam olarak bu.. Ama şu da var insanlar çok bozuk, nasılsanız öyle yönetilirsiniz hadisi tam bize uyuyor şu an. 

Hep dedim çözüm eğitim. Bu ülkede eğitim sorunu köy enstitüleri kapatıldığında başladı. Eğitim sadece okuma yazma matematik coğrafya öğretmek değil, asıl eğitim insani eğitimdir. İnsan olma toplum kurallarına uyma eğitimidir. Biz çok şey kaybettik bu yüzden. Şu yaşadığımız dönem de cahilliğin eğitimden güçlü olduğu dönem...

2 dil bilip üniversiteyi dereceyle bitiren çocuklara ilkokul mezunu olup adam kıtlığından memur yapılmış 50sine varmadan emekli olmuş ülkenin kaymağını yemiş ve yemeye devam eden tipler iş beğenmiyorsunuz filan diyor, gir a101e çalış diyor. Ne denir buna? 

Hakkımızda hayırlısı ne diyeyim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Muhammet Ali Deli yazdı:

Ben de sonuna kadar katılıyorum size. Toplumda kim kime dum duma herkes çıkarcı, elinde biraz yetki olan hemen etrafına yarar sağlamaya çalışıyor asıl işini bırakıp. İnanılmaz bir yozlaşma var. Balık baştan kokar derler ya hocam, mesele tam olarak bu.. Ama şu da var insanlar çok bozuk, nasılsanız öyle yönetilirsiniz hadisi tam bize uyuyor şu an. 

Hep dedim çözüm eğitim. Bu ülkede eğitim sorunu köy enstitüleri kapatıldığında başladı. Eğitim sadece okuma yazma matematik coğrafya öğretmek değil, asıl eğitim insani eğitimdir. İnsan olma toplum kurallarına uyma eğitimidir. Biz çok şey kaybettik bu yüzden. Şu yaşadığımız dönem de cahilliğin eğitimden güçlü olduğu dönem...

2 dil bilip üniversiteyi dereceyle bitiren çocuklara ilkokul mezunu olup adam kıtlığından memur yapılmış 50sine varmadan emekli olmuş ülkenin kaymağını yemiş ve yemeye devam eden tipler iş beğenmiyorsunuz filan diyor, gir a101e çalış diyor. Ne denir buna? 

Hakkımızda hayırlısı ne diyeyim.

Sorunun temeli toplum, toplumun temeli çocuk, çocuğun temeli anne. Medyaya dikkat et ev hanımları dolaylı yoldan aşağılanıyor aciz bir varlık gibi gösteriliyor.

"İyi çocuk yetiştirmek ve annelik yapmak iyi bir fabrika kurmaktan daha kıymetlidir. Anneliği bu yüzden en önemli meslek olarak görmek gerekiyor. Ev hanımlığını küçültmek, psikolojik olarak yapılan bir savaş taktiğidir. Nevzat TARHAN"

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Eeee yapacak bir şey yok , çarşambanın gelişi salı dan belliydi ama insanlar ya at gözlüğü ile baktılar yada bakar körler.

Venezuella ya çeyrek var zaten , bilmeyen var ise venezuella nasıl bu duruma geldi bi araştırın isterseniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Öngür yazdı:

Eeee yapacak bir şey yok , çarşambanın gelişi salı dan belliydi ama insanlar ya at gözlüğü ile baktılar yada bakar körler.

Venezuella ya çeyrek var zaten , bilmeyen var ise venezuella nasıl bu duruma geldi bi araştırın isterseniz.

%90’ geliri petrol. Hatalı politika ile diğer iş sektörlerinin bitmesi. Sonra toparlayamama. 

biz de her sektörden biraz var. Çalışıyorlar. Venezuela olmayız ama alım gücümüz düştükçe kötü oluruz.

1990’da 1 dolar 2500tl idi. 2000’de ise 650bin tl. 

alın gücünün hemen iyileştirilmesi lazım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Hamit inan yazdı:

Sorunun temeli toplum, toplumun temeli çocuk, çocuğun temeli anne. Medyaya dikkat et ev hanımları dolaylı yoldan aşağılanıyor aciz bir varlık gibi gösteriliyor.

"İyi çocuk yetiştirmek ve annelik yapmak iyi bir fabrika kurmaktan daha kıymetlidir. Anneliği bu yüzden en önemli meslek olarak görmek gerekiyor. Ev hanımlığını küçültmek, psikolojik olarak yapılan bir savaş taktiğidir. Nevzat TARHAN"

Aile toplumun temelidir diye boşa dememişler,  buradaki kritik durum ise şu, Aile kavramı bozuldu, Cumhuriyetin ilk yılları ne güzeldi, hani köy enstitülerinin olduğu, Liselerde Felsefe derslerinin olduğu dönemler, o zamanın nesilleri sayesinde bu günlere geldik, o nesiller gitmek üzre çoğuda gitti, onların sağlam kalmış çocuklarının çocuklarıda sanırım bizler oluyoruz, sen ben Mehmet hoca, Hüseyin bey gibi düşünen insanların sayısı az, neyseki biraz aklını kullanan nesillerde yetişti, z kuşağı vs. diyorlarya, eğer bu kıvılcım sönerse işte o zaman bittik demektir....

Arkadaşlarda demiş hani, biz daha kendi rönesansımızın başlarındayız, daha din savaşlarını bile yapmamışız, bu konuda en ileri olan toplumda sadece biziz bu arada ve bizimde durumuz üstte yazdığım gibi, bilim fen akıl mantık kullanıp doğmalardan sıyrılıp, başarıya gelişmeye ulaşmak lazım, yoksa birşeyi doğrudur diye kabul edip orada bırakıp gitmemek lazım, halbuki o doğru sen körü körüne doğru kabul ettiğin için doğrudur farkında değilsindir gibi, bizdeki en büyük sıkıntılardan biride bu bence, bunları aşmadan ilerleme olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Annem memur babam işçi. 1993 te yazlığı almışlardı ayvalıktan. Yine krizler vb vardı ama neredeyse her haftasonu gibi cumadan ayvalığa gider pazar balıkesire dönerdik. Yollar eski araba 2,0 karbüratör. lpg diye birşey icad edilmemiş. Gidiş geliş 300 km. Kıymalı yumurta yemek olmadığında öğün geçirmek için yapılırdı. Siyasiler tv de toplanıp açıkoturum yaparlardı falan. Değişik yıllardı. Hükümet üzerinden tv de mizah yapılabiliyordu. 150 tane kanal yoktu ama heidi nin dede iyi içerdi.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

heidi nin dede iyi içerdi.

Sonra o da bırakmak zorunda kaldı 😂

alım gücü fena değildi. Çalışan iyi kötü ev araba alabiliyordu. O zamanlar piyasa da böyle değildi. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sonra o da bırakmak zorunda kaldı 😂

alım gücü fena değildi. Çalışan iyi kötü ev araba alabiliyordu. O zamanlar piyasa da böyle değildi. 

metile geçti :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Annem memur babam işçi. 1993 te yazlığı almışlardı ayvalıktan. Yine krizler vb vardı ama neredeyse her haftasonu gibi cumadan ayvalığa gider pazar balıkesire dönerdik. Yollar eski araba 2,0 karbüratör. lpg diye birşey icad edilmemiş. Gidiş geliş 300 km. Kıymalı yumurta yemek olmadığında öğün geçirmek için yapılırdı. Siyasiler tv de toplanıp açıkoturum yaparlardı falan. Değişik yıllardı. Hükümet üzerinden tv de mizah yapılabiliyordu. 150 tane kanal yoktu ama heidi nin dede iyi içerdi.

hey gidi dimi :)  benim durumda benzerdi, ama sen daha şanlıymışsın, onlar yazlığa 1968 de koop olarak girmişlerdi, biz sadece yaz tatilinde Ankara_Burhaniye yapardık, babam emekli olduktan sonra işkence bitti kaçtık Ankaradan, aklıma geldi,o zamanlar babamın araba sizinki gibi 2.0 dı Peco 504 idi, mermi gibi gider deli gibi yakardı sadece gidiş 2 depo harcardı 700 km. de, benzinin ucuz olduğu zamanlardı, hey gidi hey... :)

ecea1de5d038c5ce95d11024232bf8d4.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Yahudi mercedesi :) Çok severim bu arabayı. Öyle deli gibi de yakmazdı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

Yahudi mercedesi :) Çok severim bu arabayı. Öyle deli gibi de yakmazdı.

bunların acaip özellikleri varmış, kilitli difransiyel, elektrikli süspansiyon falan, vay be, gaza geldim video buldum, çocuk toplamış...

şahsen bende bunun tipini çok severdim, özellikle bagaj kapağının eğimini...

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Abd kasa derler buna abi. Uzun tampon çift far. Arjantin bunların yatağı. Hala sıfıra yakını var orada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Öngür yazdı:

bol gofret aldım, her biri depo benzin niyetine

Ali Cihangiroğlu yazdı:

benzinin ucuz olduğu zamanlardı,

kıyaslama yapalım? şu an tarihin en ucuz benzini var

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

bol gofret aldım, her biri depo benzin niyetine

kıyaslama yapalım? şu an tarihin en ucuz benzini var

o zaman gelirimiz yüksek benzin uygundu diyim, yoksa şuan benzinin en çok olduğu zamanlardayız...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

İstanbul köprüleri artık gidiş geliş ayrı ücretlendirilecek. Tek yön 8,25 TL. Yani geçen seneye göre 25 zamlanmış. 

avrasya tüneli 5-24 saatleri arası 53 TL, 0-5 saatleri arası 26,5 TL

Özel yollar ile ilgili haber çıkmadı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İstanbul köprüleri artık gidiş geliş ayrı ücretlendirilecek. Tek yön 8,25 TL. Yani geçen seneye göre 25 zamlanmış. 

Dün karşıya geçen ne olacak ?

Dönüşte bir daha mı ödeyecek?

Dün Çağlar'dan gelmişti bu soru :)

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Dün karşıya geçen ne olacak ?

Dönüşte bir daha mı ödeyecek?

Dün Çağlar'dan gelmişti bu soru :)

Zaten ücretlendirme anadoluya dönüşte başlıyordı. Sıfır noktası dönüş yani. O yüzden dönüşte 8,5 ödemesi problem değil :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...