İçeriğe Yönlendir

Araçlarımızın Km Başına Yakıt Dahil Kullanım Maliyetleri Hesaplama

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Avrupa’da elektrik pahalı

prize kapılasın :rofl:

Murat Gedik yazdı:

Aracım 1.6 Lt, 2011 model focus otomatik.

şu anda tüm tabular yıkldı yahu, cebeşle aynı çıkar bu hesaba göre kullanma maliyeti

nefis grafikler harika bir takip sistemi .

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Ortalama 1-1,5 TL’ye geliyor galiba. Benim km’de 1,5 TL masrafım olsa, aldığım keyif 10,00 TL olsa. 8,5 TL kardayım.

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Selçuk Bakış yazdı:

Uno

Sadece yakıt 0.55

bütün diğer giderler dahil 1.39

Araca yaptığım bütün masraflar dahildir. Sadece otopark ve yıkama eklenmedi 

Pug 2008

Sadece yakıt 0.55

Bütün diğer giderler dahil 1.78

Not: Bu araçtaki veriler henüz 5 aylık olduğundan amortisman şimdilik yüksek çıkıyor.

Araca yaptığım bütün masraflar dahildir. Sadece otopark ve yıkama eklenmedi 

Araç satılık mı? 😄

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Sabah istasyonlardaki fiyatları gördükten sonra hesap yapmaya gerek kalmadı....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

km de 1 liranın altında maliyeti olan araba yok gibi 

var, cruze

tüketimine harcadığını başkası ödüyor mesela

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
Ali Gök yazdı:

km de 1 liranın altında maliyeti olan araba yok gibi 

Şirket arabası var :) 

Sistemden baktım toplamda yapılan km , 126000

İlave yakıt bedeli 5 sene için 2800 tl 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Şimdi hesaplamadım ama Kadjar'ı alırken buradaki kalemlerin yer aldığı bir tablo oluşturup satın alma ve kullanma maliyeti diye iki kalemde inceleyerek karar vermiştim. Yakıtı, lastiği, aküyü, bakımı, muayeneyi, sigorta ve kaskoyu falan ekleyip bir tablo yapmıştım. Mesela aracın biri 19 inç lastikliydi ve 17 inç lastiğe göre epey fark ediyordu. 

Ya da Nissan ile Renault arasında bakım maliyeti 2 katından fazlaydı. Çünkü Nissan 10 binde bakım yaparken Renault 20 binde yapıyor ve buna ilave Nissan servisi daha pahalı. Güncel durumu da bir ara hesaplarım. 

Ekleme: Ben hesabı yaparken yıllık maliyet olarak bakmıştım. Kilometreye göre yapmamanın sebebi yıllık kilometrenin değişmesi ama sigorta muayene vb masrafların kilometreye bağlı olmadan değişmesiydi. 

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Şirket arabası var

vergisiz yakıtla şirketlerin araba gezdirmesini kınıyoruz, kar payı dağıtsınlar halka

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

mtv-kasko-sigorta = 36.000 TL

Adam mı öldürdün?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Satılık mtv var 

😁

kasko: 3000

trafik: 1000

mtv: 3500

x5 yaptım. 37.500 imiş 😁 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

o arabanın da masrafı yok mu? Şirket sizin çalıştığınız şirket değil mi? Kafir mi?

Ama gider gösterdikleri ve araçlar alınırken ötv mi kdv mi birisi  olmadığı için nisbeten ekonomik galiba alım maliyeti. 

Elbetteki masrafı var ancak bana yansıyan birşey yok. Araçlar kiralanıyor, yakıt hariç tüm giderler vergiden düşülüyor ( Mtv, sigorta, lastik, bakım , muayene v.s.) Kiralamak satınalmaktan daha avantajlı.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
Erdem Bozkurt yazdı:

Sabah istasyonlardaki fiyatları gördükten sonra hesap yapmaya gerek kalmadı....

Akaryakıta zam geldimi gelmedimi? Önce bu konuyu netleştirelim .

Shell in sitesinde fiyatlar 9.71 ama EPDK biz zam yapmadık diyor?. 

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Mustafa Erkan yazdı:

Akaryakıta zam geldimi gelmedimi? Önce bu konuyu netleştirelim .

Shell in sitesinde fiyatlar 9.71 ama EPDK biz zam yapmadık diyor?. 

zam Geldi 8,8'den 9,8-9,9a çıktı rakamlar,tekrar bir zam daha gelecek diye haberlere istinadan açıklama sanırım

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mahmut Yıldız yazdı:

Şimdi hesaplamadım ama Kadjar'ı alırken buradaki kalemlerin yer aldığı bir tablo oluşturup satın alma ve kullanma maliyeti diye iki kalemde inceleyerek karar vermiştim. Yakıtı, lastiği, aküyü, bakımı, muayeneyi, sigorta ve kaskoyu falan ekleyip bir tablo yapmıştım. Mesela aracın biri 19 inç lastikliydi ve 17 inç lastiğe göre epey fark ediyordu. 

Ya da Nissan ile Renault arasında bakım maliyeti 2 katından fazlaydı. Çünkü Nissan 10 binde bakım yaparken Renault 20 binde yapıyor ve buna ilave Nissan servisi daha pahalı. Güncel durumu da bir ara hesaplarım. 

Ekleme: Ben hesabı yaparken yıllık maliyet olarak bakmıştım. Kilometreye göre yapmamanın sebebi yıllık kilometrenin değişmesi ama sigorta muayene vb masrafların kilometreye bağlı olmadan değişmesiydi. 

Maliyet sizin için sizin km ye göre burada..

Erhan Doruk yazdı:

Elbetteki masrafı var ancak bana yansıyan birşey yok. Araçlar kiralanıyor, yakıt hariç tüm giderler vergiden düşülüyor ( Mtv, sigorta, lastik, bakım , muayene v.s.) Kiralamak satınalmaktan daha avantajlı.

5 araçtan fazlaysa

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Erhan Doruk yazdı:

Yakıtın ve kira ücretinin tamamı masraf olarak düşülemiyor diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
Çağlar Bayur yazdı:

vergisiz yakıtla şirketlerin araba gezdirmesini kınıyoruz, kar payı dağıtsınlar halka

Dağıtıyor zaten...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ersen Tapan yazdı:

Yakıtın ve kira ücretinin tamamı masraf olarak düşülemiyor diye biliyorum. 

Tamamı gider

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yunus Gökhan Ay yazdı:

Dağıtıyor zaten...

ibanıma baktım henzü düşmemiş

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Arkadaşlar binin araçlarınıza. Keyfini alın araçlarınızın. Doğrudur ülkenin durumu ve akaryakıtın pahalı olması ama bunları hesapladıkça keyif almazsınız araçlarınızdan. Benim oyuncağımdır arabam. Bu hesaplara girdikçe uzaklaşırım oyuncağımdan. Tek keyfim tek moral kaynağımdır kendileri. Mehmet hocam affına sığınarak yazdım bunları konunu baltalamak istemem şimdiden kusuruma bakma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ayhan Asil yazdı:

Araç satılık mı? 😄

Canlıya bağlı 😅

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Arda Bülent Güzel yazdı:

Arkadaşlar binin araçlarınıza. Keyfini alın araçlarınızın. Doğrudur ülkenin durumu ve akaryakıtın pahalı olması ama bunları hesapladıkça keyif almazsınız araçlarınızdan. Benim oyuncağımdır arabam. Bu hesaplara girdikçe uzaklaşırım oyuncağımdan. Tek keyfim tek moral kaynağımdır kendileri. Mehmet hocam affına sığınarak yazdım bunları konunu baltalamak istemem şimdiden kusuruma bakma.

Bizim için oyuncak değil ulaşım aracı olduğu için hesap yapmak durumunda kalabiliyoruz. Ayrıca bu keyif almamıza engel değil. Güzel bir kebapçıya gittiğinde hesabın kaça olduğunu elbette bilerek yeriz ama yine eğleniriz. Pek çok kişi yakıt hesabını düşünüyor, ben de düşünüyorum, mesela ben sakin kullanıyorum..Ben de bilirim kırmızıya yaklaşırken araç sollamayı makas atmayı. En alasını yaparım. Ankaraya 2 saatte de giderim.  Ama yapmıyorum. Hem mali sebeplerden hem saygıdan da tabi.

Araçların yaktığı yakıtın aslında çok da büyük olmadığı, diğer giderlerin de önemli olduğu aslında bu konunun ana teması.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...