İçeriğe Yönlendir

Eski Motorda Karter Havalandırma Hortum İptali

Levent Güzelkalp

Recommended Posts

Levent Güzelkalp

Merhabalar;

81 Model Bir ladam var bu sıralar işi git gel yapıyorum yaklaşık günde 20 km falan

Şöyle Bir Sorunum var 

Motordan Hava Filtresine giren geniş bir karter havalandırma hortumu var.

Bu Hortumdan epey bir yağ buharı geliyor. 

Bu yağ Lpg Bağlantısının üzerinde yoğunlaşıyor sıvı hale gelip karbüratöre oradan motora akıyor ve koku oluyor. 

Ben bu hortumu hava filtresinden söküp  aşağıya doğru versem bu yağ buharı yola doğru aksa ne gibi bir sorun olabilir.

Sizlere sormadan yapmak istemedim . 

Yorum bağlantısı
Hasan Yıldız

Amaç yanmamış gazları emmeden tekrar yanma odasına göndermek ve emisyonu düşürmek yağ buharı bonusu oluyor.
Hortumun filtre kabına girdiği yerde bir hazne ve bu haznede bir sünger olması gerekli. Sünger yoksa takılmalı aşırı yağlanmış ise değiştirilmeli(bulaşık süngeri iş görür).
Hortumu sarkitmanin havayı ,yolları ve doğayı kirletmek ten gayri araca zararı yoktur!!!
Tabi ki sürekli damlayan yağa oluşacak alışkanlığınız, bir sorun anında oluşacak yağ kaçaklarını göz ardı edeceğiniz ve büyük bir sorunun on belirtilerini anlamanizi engelleyecegini unutmayın...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Amaç yanmamış gazları emmeden tekrar yanma odasına göndermek ve emisyonu düşürmek yağ buharı bonusu oluyor.
Hortumun filtre kabına girdiği yerde bir hazne ve bu haznede bir sünger olması gerekli. Sünger yoksa takılmalı aşırı yağlanmış ise değiştirilmeli(bulaşık süngeri iş görür).
Hortumu sarkitmanin havayı ,yolları ve doğayı kirletmek ten gayri araca zararı yoktur!!!
Tabi ki sürekli damlayan yağa oluşacak alışkanlığınız, bir sorun anında oluşacak yağ kaçaklarını göz ardı edeceğiniz ve büyük bir sorunun on belirtilerini anlamanizi engelleyecegini unutmayın...
Bir kontrol edeyim belki bir yag tutması icin bir sünger vardir yonsa oraya birsey uydurayim eger sonuc alamazsam yere dogru egerim zaten 40 yasinda araba gorunen bir yag kacagi yok insallah olmaz yoksa edirne sogunda yuruyerek git gel zor olacak gerçek araci ogluna kaptirdim [emoji3]
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

çıkışına hortum arası filtre takabilrsin broadway vs de kullanılan tarzda veya oil cath can tarzı birşey ypılabilir

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Levent Güzelkalp yazdı:

Merhabalar;

81 Model Bir ladam var bu sıralar işi git gel yapıyorum yaklaşık günde 20 km falan

Şöyle Bir Sorunum var 

Motordan Hava Filtresine giren geniş bir karter havalandırma hortumu var.

Bu Hortumdan epey bir yağ buharı geliyor. 

Bu yağ Lpg Bağlantısının üzerinde yoğunlaşıyor sıvı hale gelip karbüratöre oradan motora akıyor ve koku oluyor. 

Ben bu hortumu hava filtresinden söküp  aşağıya doğru versem bu yağ buharı yola doğru aksa ne gibi bir sorun olabilir.

Sizlere sormadan yapmak istemedim . 

Çevreyi kirletmiş olursun

Bir de rölanti ayarları değişir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
çıkışına hortum arası filtre takabilrsin broadway vs de kullanılan tarzda veya oil cath can tarzı birşey ypılabilir
Nasi bir filitre olabilirki abi benzin fikitresi gibi birsey ise hemen dolar gibi geliyir
Çevreyi kirletmiş olursun
Bir de rölanti ayarları değişir.
Peki körlesem nasi olur hocam
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Hortum arası filtre Broadway in benzin filtresi mesela95a924320fe1fa9c628c2029b1a58a80.jpg

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Oil catch can de bu yağ yakalama tankı türkçeleştirmek gerekirse.6c4f0e9eb427af70fcd9d18e90b35075.jpg

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Levent Güzelkalp yazdı:

piston aşağı iner

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
piston aşağı iner
Super yorum abi o [emoji3]
Bosa salinca cok bir sikinti olur mu
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Levent Güzelkalp yazdı:

Super yorum abi o emoji3.png
Bosa salinca cok bir sikinti olur mu

boştan illa bir vitese geçilecek, o ara yüksek bir darbe alır alt yataklar, karter havalandırma hortumu çok masum gözüken bir sistemin parçasıdır ancak çok önemlidir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN
Çağlar Bayur yazdı:

boştan illa bir vitese geçilecek, o ara yüksek bir darbe alır alt yataklar, karter havalandırma hortumu çok masum gözüken bir sistemin parçasıdır ancak çok önemlidir

@Çağlar Bayurabinin dediğine imzamı atıyorum,  ufak bir hortumun ne kadar tesirli olduğunu kısa zaman önce tecrübe ettim fiestam da

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Bosa derken hortumu bosa asagiya birakmak diye sordun abicim . Direk dogaya salinca bir zarari olur mu diye eski dodge kamyonlar gibi [emoji2]
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gökhan DOĞAN yazdı:

@Çağlar Bayurabinin dediğine imzamı atıyorum,  ufak bir hortumun ne kadar tesirli olduğunu kısa zaman önce tecrübe ettim fiestam da

vesile ile: zamane motorlarında elektronik o kadar ön planda ki, mekanik borular parçalar unutuldu, buji arızasında önce beyni sökmeye çalışan çok

Levent Güzelkalp yazdı:

Direk dogaya salinca bir zarari olur mu

hali ile olur, çıkan buharı yakalayıp tanka doldurmalı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...