İçeriğe Yönlendir

Kış Koşullarında Kaporta Bakımı Nasıl Olmalı?

ALİ SEYKAN

Recommended Posts

Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Bu da motorun hali. Cam suyu bittikçe güneş görür o kadar.
1cef0a8a40247774bfb8122b6c755ef6.jpg

2.elde en sevdiğim seçenek :wub:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Fırça ile üzerinde kar varsa temizlemek yeterli, zaten kar temizliyor, arada birde hava iyiyse su tutulabilir, başka bir şeye bence gerek yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

Bu da motorun hali. Cam suyu bittikçe güneş görür o kadar.

amaniiin, bunun yanına maske takmadan yaklaşmamak lazım :)

Valla ben binemem öyle leş gibi, her daim temiz olacak benim arabam, temizlik şart aga.... :)

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

kilyonun şeker verniği var oldukça boyacılar han hamam sahibi olur :rofl: , ilk soyulacak yeri de yazayım, B sütunun tavanla birleştiği yer

hkuk departmanı uyarısı ile, zaten kalkacak olan vernik kalkınca, kuş pisliği argümanına sığınabilmek için :mangal: toyota kitaçığında da 1000 km de bir motor yağına bakınız yazar... kilyo da yazmaz mesela...zira motoru sağlam

valla bilmem verniği atarsa, 10 sene içinde atmasın yeter :)   demek zaten kalkacak öylemi, sorun yok, ben güzel bakarım araca yemez öyle kuş pisliği yaktıda numarası, yemezler, buna rağmen sorun olursa reno düşünsün, veririm avukata bakarım yoluma, dert değil :)

doyotamı, sıkıntı yok, bunun motorda capan sayılır zaten, bunda yağa 20 binde bir bakılır oda yenilemek için :p

Selçuk Bakış yazdı:

Fırça ile üzerinde kar varsa temizlemek yeterli, zaten kar temizliyor, arada birde hava iyiyse su tutulabilir, başka bir şeye bence gerek yok.

kışın doğru, kışa girmeden korumayı çekmiş oluyorum zaten, kirlenirse su tutarım, yol yaptıysam baya kirlendiyse yıkarım adam akıllı, onun dışında kaba temizlik yeter, zaten deli koruma var kasti hasar, kaza bela olmadıktan sonra birşey olmaz.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
amaniiin, bunun yanına maske takmadan yaklaşmamak lazım [emoji4]

Valla ben binemem öyle leş gibi, her daim temiz olacak benim arabam, temizlik şart aga.... [emoji4]
Önemli olan iç temizliği. Ben içinde duruyorum. [emoji14]

daae10037b8eebdd3036e442de09a5ec.jpg

Marş motoru muyum ben banane kaput altından :crazy:

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

7 yıldır kullanıyorum 84 ay, belki 20 kez yıkanmıştır, 84/20=4,2 ayda bir ortalama.

benzinlikte kendi şampuanımla yıkarım (sonax), hala ilk günde olduğu gibi parlar, motor hiç yıkanmadı.

Bakıma bıraktığımda ilk notum motor ve dış yıkama istemiyorum olur.

Şu anda Karadeniz deyim mecburen 2-3 günde bir yağmur yıkıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
7 yıldır kullanıyorum 84 ay, belki 20 kez yıkanmıştır, 84/20=4,2 ayda bir ortalama.
benzinlikte kendi şampuanımla yıkarım (sonax), hala ilk günde olduğu gibi parlar, motor hiç yıkanmadı.

Bende hiç sevmem motor yıkama vb. Sadece kaput kilidine yağ sürerim o kadar. Birde menteşelerine. 13 yılın yağ filmi var motor bloğu üzerinde. Tamirci triger değişirken temizleyelim der hep. Kalsın korozyondan korur diyorum allah allah diyor bakışından belli.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

Önemli olan iç temizliği. Ben içinde duruyorum. emoji14.png

satlık mı :wub:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
satlık mı :wub:
2035 e kadar binecek gibiyim abi buna. İşi bırakmazsa tabi :)
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
İlkay Başaran yazdı:

2035 e kadar binecek gibiyim abi buna. İşi bırakmazsa tabi :)

yahu bi rönosunu satanı bulamadık şu forumda :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
İlkay Başaran yazdı:

icinizin güzelligi motora yansısa kötü mü olur 😂 

Çağlar Bayur yazdı:

okunuşu rönogeyt olsa kabul olur mu? 

Tanıdık bi sani var 😂

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağlar Bayur yazdı:

Flu var flu verelim abi 😃

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
İlkay Başaran yazdı:

İlkay abi maşallah. Megane 2 bence gerçekten harika bir araba. Senin arabanın rengini de çok beğeniyorum. Paketin de çok güzel. Ağzının tadıyla bin 👑

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
İlkay abi maşallah. Megane 2 bence gerçekten harika bir araba. Senin arabanın rengini de çok beğeniyorum. Paketin de çok güzel. Ağzının tadıyla bin [emoji146]
Teşekkür ederim Oğuzkan sağolasın.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

motor temiz dediysek öyle hababam silmiyorum, zaten alırken koruma yaptırmıştım :p    sadece zaten çok sık yıkamam o kadar koruma boşunamı, sadece toz fazla olursa ha birde kuş pisliği gördümmü hemen silerim, yıkadığım zamanlar kaputu açıp motorun bezle tozunu alırım o kadar sızan suları falan silerken arada kaynıyor buda,  aracın içi zaten fabrikadan çıkmış gibi, çorapla bin misafir odasına girmiş gibi ol :D

fiestada aynıydı, çorapla bin, içi ekstra temiz olacak, orada yaşıyoruz dediğin gibi...

Çağlar Bayur yazdı:

5-10 sene içinde anca oda belki, yoksa daha çooook beklersin :p

haa ekmek parasına satış hariç, o zaman zaten sende araba peşinde olmazsın..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:
Osman Ünal yazdı:

Bende hiç sevmem motor yıkama vb. Sadece kaput kilidine yağ sürerim o kadar. Birde menteşelerine. 13 yılın yağ filmi var motor bloğu üzerinde. Tamirci triger değişirken temizleyelim der hep. Kalsın korozyondan korur diyorum allah allah diyor bakışından belli.

periyodik yağlamaları aksatmıyorsun aferim, tıpkı benim gibi :)

yağlı kirli leüüşşş mod, motoru korozyondanmı korur, ohooo senin motor dökme demirmi peehhhhh :p

yalnız iç mekan rengi zor renk, temizlik lazım, gördüğüm kadarıyla:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Osman Ünal yazdı:

hocam zaten bizde yada bende diyim, öyle ha bababam yıkamıyorum, kışın zaten ender yıkarım, yağmur halleder, anca yağmurda yol yaparsam uzun yol falan, hani arabanın yanı gri bir kirle kaplanırya, elle silmeden çıkmaz, o zaman adamakıllı yıkarım, yazında ayda 1 falan, kirlenme durumuna bağlı, oda benzinlite su tutup yolda basarım biraz su falan kalmaz, silmem bile, yazın zaten pek kirlenmezde, koruması falanda olunca zaten kirde pek tutmaz.... 

benim yıkamam böyle, ama yıkadımmı tam yıkarım korumaların alayını yenilerim iç dış, şampuan Gyeon Bath+ hiç affetmem, üstüne Meg seramik katklılı hızlı cila ve iş tamam...

içi zaten hep temizdir, anca paspasa birşey dökülür silkerim gider ki oda havuz paspas zaten ve altında halı paspasta var, bagaj keza havuz var, birşey olmaz, habire yıkanmaz zaten araç gerek yok, ama çokta kirlenmemeli, kuş pisliği falan gördünmü uygun şekilde çıkaracaksın hemen, mesela reçine gelir bazen, silmem bile, öyle kalır, gözüme takılırsa kolonya ile silerim geçer gider :)

sizin orada hergün duş var gibi zaten, hep temizdir :)

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

periyodik yağlamaları aksatmıyorsun aferim, tıpkı benim gibi :)

yağlı kirli leüüşşş mod, motoru korozyondanmı korur, ohooo senin motor dökme demirmi peehhhhh :p

yalnız iç mekan rengi zor renk, temizlik lazım, gördüğüm kadarıyla:)

13 yaşında bu araba abi hatta 14. Daha hiç silinmedi hiçbiryeri baksana taban halısına. Arabayı yıkamam dediysek eşek niyetine binmem :) Arabanın içinde bişey yiyenin kafasını bedeninden ayırırım :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Arabayı ne zaman yıkatsam yağmur yağar (Bol çamurlu)

Ayda bir kafi.

Çok temiz arabaya binmeyi sevmiyorum, yeni alınan ayakkabı gibi çamura basmaktan, su birikintisinden geçmekten çekinme psikolojisi sarıyor.

Hareket özgürlüğümü kısıtlayacağına kirli kalsın daha iyi 😄

Motoru dizelde bir iki kez yıkatmıştım, bir sorun olmadı ama şu anki benzinlide yıkatmıyorum, kirli kalsın, kafamı ağrıtamam.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

13 yaşında bu araba abi hatta 14. Daha hiç silinmedi hiçbiryeri baksana taban halısına. Arabayı yıkamam dediysek eşek niyetine binmem :) Arabanın içinde bişey yiyenin kafasını bedeninden ayırırım :crazy:

:D  valla bende izin vermem, yerlersede anında süpürürüm, süpürge hazırdır, fırça boldur :)

temiz senin araç belli, içi temiz yani, yinede 14 senede bej döşeme haliyle kirlenir, öyle leş olmaz tabii ama kirlenir, evde koltuğu bile siliyorsun yılda kaç kez, yıkasan yada silsen kesin çıkar kir..

tabii görüntüye baktığımızda yaşına göre içi cillop gibi, sonuçta araba bu, evin içiyle bir değil, benim dediğim temizlik derinlemesine olan, hani yaparsan kir çıkar mutlaka demek istedim...

gerçi senin yerinde olsam aynen şuan yaptığın gibi kullanırdım, yıkamazdım yani, yeterli çokta abartmaya gerek yok, zaten eskisi kadar bende uğraşmıyorum artık, yaş ilerledikçe zevklerde değişiyor, araba zevki bende pek kalmadı artık, araba işte kullanırım bakarım, bakımını aksatmam ama 10 sene önceki halim gibide bakmam açıkcası, o yüzden bu yaptığım korumaların sebeblerinden biride aslında uğraşmak istemem, harap olmasına izin vermem fakat abartmamada,  seramik korumanın olayı bu aslında, uğraşmaya gerek kalmıyor, arada bir yıkarım şampuanla, üstüne hızlı cila, sil geç, bu bile emin ol yıllarca aynı halde kalmasına yeter boyanın, neyse böyle işte...

şu şantiye kapansın teste gelirim, bal dök yala değilse bittin sen :D  gelecek hal kalırda topu atmayız inşallah, dur benzin parası biriktireyim hele, stokta olmuyorki meret saklayalım, depoda bile stok olmuyor, en fazla 3 ay bekler depoda, sonrası ilave yapman lazım...

Celal Aydın yazdı:

Arabayı ne zaman yıkatsam yağmur yağar (Bol çamurlu)

Ayda bir kafi.

Çok temiz arabaya binmeyi sevmiyorum, yeni alınan ayakkabı gibi çamura basmaktan, su birikintisinden geçmekten çekinme psikolojisi sarıyor.

Hareket özgürlüğümü kısıtlayacağına kirli kalsın daha iyi 😄

Motoru dizelde bir iki kez yıkatmıştım, bir sorun olmadı ama şu anki benzinlide yıkatmıyorum, kirli kalsın, kafamı ağrıtamam.

benzinde yıkama sakat, hele basınçlı yıkama,  şuanki aracı yıkamam mesela, fazla sensörlü elektronik vs, sil geç korumalı zaten...

bende çok sık yıkamam, sanki habire yıkarmışım gibi algı olmasın, hatta azıcık kirli olmalıki nazar değmesin göze batmasın, hele hele şu zamanlarda özellikle kirli kalmalı aslında, hain çoktur bizde helede yeniyse araç, sende var bende yok der gelir çizer Vatan hainleri, nasıl almış ne zorlukla almış demez çizer,  korkarimki bu gidişat devam ederse bu haset kitlede artacak, neyse hayırlısı artık... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oğuzkan Erışık yazdı:

Flu var flu verelim abi 😃

röno dedik, samsung tv falan üretsin :f1:

Ali Cihangiroğlu yazdı:

5-10 sene içinde anca oda belki,

eksik pistonluları listeye almıyoruz

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

eksik pistonluları listeye almıyoruz

evet almamak lazım, neyski benimki 4 zilindir merso glb stayla:p

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

benimki 4 zilindir

eski tekonolecileri de tek tek yazmayalım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

eski tekonolecileri de tek tek yazmayalım

heheh yanlış olmasın, bu arada yine beni bağlamaz yaz :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağlar Bayur yazdı:

samsung

Herkesin içinde çok ayıp oldu 😪😃😃😃

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...