İçeriğe Yönlendir

Kış Aylarında Yaz Lastiği Kullanmak

Kadir Kaya29

Recommended Posts

H.Cenk Bayrakçı

Bizim burası karasal iklim olduğu için, ve kışın mecburen arabaya bindiğimiz için kışlık lastiklerimiz var. Eşim de ilçeye gelip gittiği için her iki arabada da kışlık lastikleri taktırdım. Yalnız bu sene havalar iyi gitti, aralık başında değiştirdik. Normalde 15 kasım civarı değiştiririz.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Araç hep şehiriçi kullanılıyorsa vr yaşadığınız ter ılıman iklime sahipse bence yaz lastiği yeterli.  Ancak iç kesimlerde yaşanıyor, rutin iş-okul a gidiliyorsa kış lastiğini bir emniyet valfi gib düşünün. İhtiyaç anında ani frende veya kar yağdığında bir rampayı çıkar yada inerken farkını gösteriyor. Düz yolda yavaş yavaş gidiyorsan yazlık da kışlık da benzer performans gösteriyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ben de kışlıkları taktım. Aracın süzülmesinde ciddi fark oldu. Eskiden süzülerek hafif hızımın arttığı inişlerde şimdi hızım azalıyor. Gerçi yağmur da var

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

4 mevsim gerçekten var mı ya.  Gerçekten faydalı mı? 

Nedense bana inandırıcı gelmiyor. Lastikçim bile saçma buluyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Peki kışın iyi yazlık lastik mi kötü kışlık lastik mi iyidir? 

(gönül ister iyi kışlık iyi yazlık olsun 😊

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Erol Güven yazdı:

Yaz kış yazlık lastik kullanıyorum. Şimdiye kadar kışlık lastik hiç kullanmadım.

Aynı durum bende de var. İstanbul da kar düşse bile gizli buzlanma olması için yola fırsat tanınmıyor ki :) Çok kar yağınca kışlık lastiğim bile olsa aracımı çıkarmıyorum zira kendime güveniyorum da karşı tarafa güvenmiyorum. Zaten toplasan İstanbul da kar 2-3 gün ancak duruyor...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Kadir Kaya29 yazdı:

Herkese iyi günler.

Kış aylarında +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda Kış lastiği kullanılması gerekiyor ama gördüğüm kadarıyla çevremde hiç kimse Kış lastiği taktırmıyor.Şuan 7 derece bandına kadar sıcaklık düşmüş durumda.Siz bu konuda neler yapıyorsunuz lastik değiştirmiyorsanız nelere dikkat ediyorsunuz.

Bir musibet bin nasihata bedeldir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Karaca yazdı:

en kötüsünden kışlık lastik daha iyidir o koşullarda

Ümit Türk yazdı:

4 mevsim gerçekten var mı ya.  Gerçekten faydalı mı? 

Nedense bana inandırıcı gelmiyor. Lastikçim bile saçma buluyor. 

satamayacağı her parça saçma gelir esnafa, yasal zorunluluk gelirse de en baş savunucusu yine aynı lastikçi olur, yazı dursun burada....

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Marşı vurunca Fizan a gidecek hazırlıkta olmalıyım yaz kış farketmez. 2020 Şubat ayındaki berbat karda son kasanın önceki kasa ön tekerine zincir takmış 4 çeker fakir Tiguanın arka kısmı sağa sola kayarak gitmeye çalışıyordu. Yanından geçip gitmenin havası paha biçilemez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Metin Akbal yazdı:

Marşı vurunca Fizan a gidecek hazırlıkta olmalıyım yaz kış farketmez. 2020 Şubat ayındaki berbat karda son kasanın önceki kasa ön tekerine zincir takmış 4 çeker fakir Tiguanın arka kısmı sağa sola kayarak gitmeye çalışıyordu. Yanından geçip gitmenin havası paha biçilemez.

Sene 2013 Lada samaram var. Gece aştiye gidiyorum. Sadece önlerde kışlığım var. Yokuşta bir tane 159 kafayı sağa sola sallıyor çıkmaya çalışıyor. Yokuş karla kaplanmış. Yanında durum abi çekeyim mi dedim. Git işine hemşerim ya dedi. Bende vitesi 1e takıp devam ettim :D Bu havayı yaşayanlar bilir :D 

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağlar Bayur yazdı:

kaloriferi de hamam gibidir

Aşırı çabuk ısınırdı hem de. Ondaki tadı hiç bir araba vermedi ne yalan söyleyim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Uzaktan konuşmak kolay olacak ama İstanbul'a kar yağdığında milletin yolda çektiği çileyi görünce bir türlü anlam veremiyorum yazlık ile yola çıkanlara. Zaten trafik kilitlenmek üzere, iki kişi kaysa yol kapanıyor, kilometrelerce kuyruk oluyor. 

Ben olsam ikinci el dahi olsa kışlık lastik alırdım. Kasım ayında 2020 üretimi bridgestone lm005 lastiği 1400 lira + kargoya aldım. En kötü böyle çözüm bulunur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

kış lastiği almayan arkadaşlarım bu mevzu geçince nedense anında sıralı bir bahane listesini saymaya başlıyorlar.

bende haklınız ne gerek var çok çok kaza yaparsın ne var sanki büyütecek diyorum 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mahmut Yıldız yazdı:

Uzaktan konuşmak kolay olacak ama İstanbul'a kar yağdığında milletin yolda çektiği çileyi görünce bir türlü anlam veremiyorum yazlık ile yola çıkanlara. Zaten trafik kilitlenmek üzere, iki kişi kaysa yol kapanıyor, kilometrelerce kuyruk oluyor. 

Ben olsam ikinci el dahi olsa kışlık lastik alırdım. Kasım ayında 2020 üretimi bridgestone lm005 lastiği 1400 lira + kargoya aldım. En kötü böyle çözüm bulunur. 

İstanbulluda hep bir özgüven var. Bıraksan yazlık lastikle Erciyes'e çıkmaya kalkar. 

- Zaten kar mı görüyoruz ?

- Benim lastiğim en kötü kış lastiğinden daha iyi durumda tutunması güzel giderim ben.

- Eskiden kış lastiği mi vardı ?

- Ben yaz lastiği ile Abant'a gittim. Rampada durmadığın sürece sorun yok.

gibi cümleleri yıllardır duyuyorum. Sen ne kadar önlem alırsan al. Yazlık lastikle sallana sallana geliyor gelmekte olan.

O sebeple lastiğim ne olursa olsun kışın aracı çıkartmamaya gayret gösteriyorum. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mustafa Karaca yazdı:

Kötü kışlık lastik karda değil kuruda kötüdür genelde.

Kar buzda en kötü kışlık en iyi yazlıktan iyidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Sene 2011 Tempra ile lapa lapa kar yağan havada buzlu bir yolda deyim yerindeyse yardıra yardıra gidiyorum bana bir şey olmaz modunda 😁

Düz yolda birden arka taraf yanıma gelmeye başladı, kaza yapmadan durdum ama kaç spin attık hatırlamıyorum. Daha da yazlık lastikle karda kışta çıkmadım, Ekim Kasım gibi takarım.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Aynen durumum bu Düzce yaşıyorum kışlar çok ağır geçmez ama Erzurumluyum hanım Antalyalı bir telefon ile veya acil bir durumda yola çıkmam gerekebilir. Kapımda aracım varsa 7/24 ben gitmem dememeli. Ben gidemiyorsam ne ambulans ne itfaiye aracı gelebilir.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Mustafa Karaca yazdı:

Sıfır yazlık lastiğim , 7 yıllık kışlık lastik kadar güven vermiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Aynen durumum bu Düzce yaşıyorum kışlar çok ağır geçmez ama Erzurumluyum hanım Antalyalı bir telefon ile veya acil bir durumda yola çıkmam gerekebilir. Kapımda aracım varsa 7/24 ben gitmem dememeli. Benim gidemiyorsam ne ambulans ne itfaiye aracı gelebilir.

Bence Düzce’de kışlık şart hocam

Selim Bilgin yazdı:

Kötü kışlık lastik karda değil kuruda kötüdür genelde.

Kar buzda en kötü kışlık en iyi yazlıktan iyidir.

hiç 20 derecede ıslak zeminde viraja girdin mi kışlıklarla? Aynı yerde yaz lastiğiyle arasında dağlar kadar fark var. Kışlıkla uçar gidersin kenardaki kanalda bulursun kendini. Aralık nisan arası hava çok kez 20 derece üstü olur. O yüzden çok tehlikeli diyorum. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Kışlık lastik de kasko gibi bana göre. Belki hayatınızda bir kez ihtiyacınız olacak (Çağlar abinin yukarıda verdiği örnek gibi) ve o gün iyi ki kışlık lastiğim vardı diyeceksiniz. 

96'dan beri İstanbul'dayım, Eskişehir'liyim,kıyaslarsak İstanbul'da kış görmedim 🙂 Ama karlı ve hafif yokuş yollarda uygun olmayan lastiklerle çıkmaya / inmeye çalışıp mağdur olan ve etrafındakileri mağdur eden çok gördüm ne yazık ki. 

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Kışın fazla araç kullanmıyorum bu yüzden hiç kar lastiği,kış lastiği almadım kullanmadım lakin mutlaka kullanılması gerekir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hiç 20 derecede ıslak zeminde viraja girdin mi kışlıklarla? Aynı yerde yaz lastiğiyle arasında dağlar kadar fark var. Kışlıkla uçar gidersin kenardaki kanalda bulursun kendini. Aralık nisan arası hava çok kez 20 derece üstü olur. O yüzden çok tehlikeli diyorum. 

Kurudayı sıcakta olarak değiştirelim.

Aynı şeyi diyoruz aslında.

Kar buz varsa kötü kışlık iş görür, kışlığın iyisi sıcakta kendini belli eder.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yaz kış kışlık lastik kullanıyorum 2 senedir. Yaz lastiğim yok. Bu gidişle de alamayacağım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...