İçeriğe Yönlendir

Maaşınıza Ne Kadar Oranda Zam Bekliyorsunuz?

Sani Gerşon

Yüzde Kaç Zam Bekliyorsunuz?  

131 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Hamit inan yazdı:

...

İmam olmak vardı bu dünyada. Mevzuatta aynı güncelleme yok asker mühendis kadar alıyor :)

Zaten yapmakla yükümlü olduğu birşeyi yaparak üstüne para alıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Zaten yapmakla yükümlü olduğu birşeyi yaparak üstüne para alıyor.

Cem yılmaz gibi işte. Evde tek başına şakalar yapsa kendi güler ama sahnede para veriliyor
  • Beğen 4
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Selim Bilgin yazdı:

Bilgisayar mühendisliği diploması maalesef hiç bir anlam ifade etmiyor. İçini tamamen boşalttılar. Mühendis diploması olup hiç bir şey bilmeyen de var başka mesleklerden geçip kendini çok iyi geliştiren de

Kardeşim 2 yıllık Maliye mezunu. "Ben bu işi yapmıycam yazılımcı olcam vs" dedi. Askerliğini yaptı geldi. 1 yıldır evde oturdu kendi kendine bişeyler yaptı bilgisayarıyla. Yalan yok hiç umudumuz yoktu. "Gir sigortalı bir işe çalış" dedik falan ama nafile. Sürekli bilgisayar başında uğraştı. 3 ay önce "ben artık hazırım" dedi, iş başvurularına başladı. Hemen bir şirketten çağırdılar işe başladı. Benim ömrümde hiç görmediğim şartlarda ve hiç görmediğim bir maaşla. Ben 10 yıldır çalışıyorum bu şartlara ulaşamadım. Adam 1 yıl evde oturup meslek öğrendi şimdi benden daha iyi durumda :D diyeceğim o ki, söylediğiniz çok doğru. Diplomasız olup başka meslekten gelip kendini geliştirenler var.

Fırat Önal yazdı:

Hamit bey naptınız? Ben 16 yıllık öğretmenim . 3/3 kademem ve derecem. 1 çocuk var. Eşim çalışıyor. 53xx lira maaş yattı. Mesleğe yeni başlayan bir memur 5000 bile almıyordur sanırım.

Bekar, sözleşmeli memur arkadaşım asgari ücret zammını duyunca "ben bu ay 4.100 TL aldım" diye sızlandı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Bekar, sözleşmeli memur arkadaşım asgari ücret zammını duyunca "ben bu ay 4.100 TL aldım" diye sızlandı.
Bende bunu anlamıyorum işte. Asgari ücretli çalışan herkes at hırsızı mı?
4250 yi hakedemez mi. Almasın mı. Sürünsünler de rahat edelim bence.
Üniv mezunu birsürü insan var asgari ücretle çalışan. Ortaokul terk ama 5000 hakedip 2825 de kalan da var.
Hiçbir konuda samimi değiliz malesef.
  • Beğen 4
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Üniv mezunu birsürü insan var asgari ücretle çalışan. Ortaokul terk ama 5000 hakedip 2825 de kalan da var.

öbürü alıyor diye sızlanmıyor, kendi için sızlanıyor. o da biliyor meseleyi.

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Ali Gök yazdı:

Memur maaşı ne kadar  

Yönetici değil ortalama bir memurun maaşı ?

4300 bizde yeni başlayan memur maaşı. 

Hamit inan yazdı:

6000-8500 arası kadrosuna göre

hangi kurum o 10 yıllık memurum. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ahmet Caliskan yazdı:

Kardeşim 2 yıllık Maliye mezunu. "Ben bu işi yapmıycam yazılımcı olcam vs" dedi. Askerliğini yaptı geldi. 1 yıldır evde oturdu kendi kendine bişeyler yaptı bilgisayarıyla. Yalan yok hiç umudumuz yoktu. "Gir sigortalı bir işe çalış" dedik falan ama nafile. Sürekli bilgisayar başında uğraştı. 3 ay önce "ben artık hazırım" dedi, iş başvurularına başladı. Hemen bir şirketten çağırdılar işe başladı. Benim ömrümde hiç görmediğim şartlarda ve hiç görmediğim bir maaşla. Ben 10 yıldır çalışıyorum bu şartlara ulaşamadım. Adam 1 yıl evde oturup meslek öğrendi şimdi benden daha iyi durumda :D diyeceğim o ki, söylediğiniz çok doğru. Diplomasız olup başka meslekten gelip kendini geliştirenler var.

Kardeşe tebrikler. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Öyle değil. Herkes mahalle marketinde kasiyerlik yapmıyor. İnsanlar asgari ücretin artmasına dertlenmiyor, kendi maaşına dertleniyor. Örnekleyeyim;

2850 asgari ücret belirlendiğinde pandemi sebebiyle ücretsiz izindeydik şirketçe. Haziranda işbaşı bilgisi geldi, işe gittim. Benim ünite müdürü genel müdür olmuş. Çağırdı, "tek kalacaksın, yanındaki arkadaşını Antalya şubemize müdür yardımcısı göndereceğim, tek idare edebilir misin? dedi. Ederim ama maaş konusunu gözden geçirelim, malum, eridi maaş dedim, hallettim dedi ve %75-80 civarı zam verdi. 2950 lira maaş alıyordum pandemi öncesi, 5500 lira+agi+yol dedi. Eyvallah dedim, odama geçtim. Bana bunu verirken şoförüme 4000 lira, aşçıma 4000 lira, vb. şekilde yukardan aşağıya doğru göreve, eğitime, görevin getirdiği sorumluluklara ve kabullenilen risklere göre maaşları belirledi. Bazılarına tamam dedik, bazılarına pazarlık ettik tekrar, artırılmasını sağladık falan.

Şu an asgari ücret zammı ile, temizlikçi 4250 lira maaş alacak, sabah 8:30 akşam 17:00 çalışıyor, temizliğini yapıp gidiyor.

Ben aynı şirkette vardiya amiriyim (vardiya amiri, ramp şefi, operasyon amiri, planlama şefi, müdürümüz olmadığında vekaleten ünite müdürü görevlerini yürütüyorum, düzeli olarak bana bağlı 5 şoför ve 4 güvenlik görevlisi, var, yine bana bağlı ekipman sorumlusuna bağlı 2 de depocu, yani fiilen 12 kişi ile uğraşıyorum, mesaisi, vardiyası, yolu vb., üzerine de 30 personelin vardiya şefiyim işte) sabah 8 akşam 18 çalışıyorum fiilen, mesai sonrası telefonum, mailim falan hiç durmuyor, şu an bu mesajı yazarken işe çağırılabilirim. Yaptığım en ufak hatanın cezası 250 $ ve ben 5500 lira maaş alacağım. 4250 lira alıp başımı yastığa rahat koymak isterim. Aradaki 1250 lira her gece "sorun var mı acaba?" diye diken üstünde başucumda telefon ile uyumaya değmez. 

Benim dertlendiğim nokta, kendi adıma, asgari ücrete yapılan zam değil, bana yapılacak zammın birilerinin insafına bırakılmış olması. Ben bu şirkete ilk işe girdiğimde asgari ücretin iki katı maaş alıyordum. Asgari ücreti belirleyen komisyon özel sektör maaşlarının tamamına aynı oranda zam yapılmasını şart koşmalı. "Asgari ücret 4250 oldu" dememeli, "SGK'da bildirilen maaşlara %50 zam yapılacaktır" demeli. Aynı oranda zammı kamu çalışanlarına da vermeli. 

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
İlkay Başaran yazdı:

Hak eder neden hak etmesin. Hatta en çok onlar hak eder. Burada sızlanılan konu; işçi şahsa çalışır, memur ise devlete (ki devlet kavramının nasıl nasıl kutsandığını, hangi sıfatlar yüklendiğini hepimiz biliriz) çalışırken, koskoca muhterem zatışahane devletimizin şahsa çalışanlarla aynı ücreti layık görmesi.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Herkesin emeğinin karşılığını alması dileğiyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal
İlkay Başaran yazdı:

Neden at hırsızı olsun ki. Şimdiye kadar hatta bundan sonra da asgari ücretlinin maaşına üzüldüm ve üzüleceğim. Herkes emeğinin karşılığını alsın. Herkes insanca yaşasın.  Burada kimse çok zam yapıldı demiyor, hatta tam aksine keşke enflasyon altında ezilmeseler diyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Mert Gülkokan yazdı:

Ben kardeşimi anlatayım sana maaş konusunda faydası olur
Fizik mezunu 4 yıllık
Mezun olunca dersanede öğretmenlik yaptı o arada muğla üniversitesinde yenilebilir enerji üzerine yüksek lisans yaptı
Bir ara marmariste bal sattı yine tatmin olmadı yazılım işine meraklı idi
Almanyada medikal sistemler üzerine 2 yıllık yüksek lisans ayarladı
Orada yazılım işine yöneldi bende yazılıma yönel dedim
Bir yazılım firması ile proje yaptılar bitirme tezi olarak
Firmanın patronu üniversiteden hocalarına sunum yaptı
Yazılım mantık olarak şöyle sana sağlık üzerine sorular soruyor ve sonunda yapay zeka hastalığını tahmin ediyor ve seni yönlendiriyor

Şu an viyana merkezli bir yazılım firmasında yazılımcı olarak çalışıyor geçen ay sözleşme yaptı yıllık 35 bin euro alıyor Avusturya oturum izni vermediği içi Almanyada kalıyor vergiler kesildiğinde aylık 1950 euro gibi bir para eline geçiyor

O nasıl vergi 3 binden 2 bine düşüyor. %20 civarı diye biliyorum kesinti. 

1950€ ile hayatta kalırsın tabi.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Hak eder neden hak etmesin. Hatta en çok onlar hak eder. Burada sızlanılan konu; işçi şahsa çalışır, memur ise devlete (ki devlet kavramının nasıl nasıl kutsandığını, hangi sıfatlar yüklendiğini hepimiz biliriz) çalışırken, koskoca muhterem zatışahane devletimizin şahsa çalışanlarla aynı ücreti layık görmesi.

Burada asıl olan çalışıp haketmek değil mi? Şahsa çalışanlarla zatışahane devlete çalışanların aynı ücrete layık görülmesi ne demektir?
Demek istediğim buydu işte.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erdem Doğan yazdı:

O nasıl vergi 3 binden 2 bine düşüyor. %20 civarı diye biliyorum kesinti. 

1950€ ile hayatta kalırsın tabi.

eee ordaki halk vergi veriyor da ülke refaha ulaşıyor..

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Ahmet Caliskan yazdı:

Seçim zamanı kadro alanlardandir. Kpss den girmemistir.  İstasnalar kaideyi bozmaz diyorum.

Ne kadar boş beleş insan var ise bu şekilde kamu personeli oldu peşinden adaletten bahsetmeye başladı. İlk okul diplomasını zar zor almışlar aylak aylak gezmekten. Kendini üniversitesi mezunu, dirsek çürütmus insan ile bir tutup yüzü kizarmadan adalatten bahsediyorlar birde.

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Öyle değil. Herkes mahalle marketinde kasiyerlik yapmıyor. İnsanlar asgari ücretin artmasına dertlenmiyor, kendi maaşına dertleniyor. Örnekleyeyim;

2850 asgari ücret belirlendiğinde pandemi sebebiyle ücretsiz izindeydik şirketçe. Haziranda işbaşı bilgisi geldi, işe gittim. Benim ünite müdürü genel müdür olmuş. Çağırdı, "tek kalacaksın, yanındaki arkadaşını Antalya şubemize müdür yardımcısı göndereceğim, tek idare edebilir misin? dedi. Ederim ama maaş konusunu gözden geçirelim, malum, eridi maaş dedim, hallettim dedi ve %75-80 civarı zam verdi. 2950 lira maaş alıyordum pandemi öncesi, 5500 lira+agi+yol dedi. Eyvallah dedim, odama geçtim. Bana bunu verirken şoförüme 4000 lira, aşçıma 4000 lira, vb. şekilde yukardan aşağıya doğru göreve, eğitime, görevin getirdiği sorumluluklara ve kabullenilen risklere göre maaşları belirledi. Bazılarına tamam dedik, bazılarına pazarlık ettik tekrar, artırılmasını sağladık falan.

Şu an asgari ücret zammı ile, temizlikçi 4250 lira maaş alacak, sabah 8:30 akşam 17:00 çalışıyor, temizliğini yapıp gidiyor.
Ben aynı şirkette vardiya amiriyim (vardiya amiri, ramp şefi, operasyon amiri, planlama şefi, müdürümüz olmadığında vekaleten ünite müdürü görevlerini yürütüyorum, düzeli olarak bana bağlı 5 şoför ve 4 güvenlik görevlisi, var, yine bana bağlı ekipman sorumlusuna bağlı 2 de depocu, yani fiilen 12 kişi ile uğraşıyorum, mesaisi, vardiyası, yolu vb., üzerine de 30 personelin vardiya şefiyim işte) sabah 8 akşam 18 çalışıyorum fiilen, mesai sonrası telefonum, mailim falan hiç durmuyor, şu an bu mesajı yazarken işe çağırılabilirim. Yaptığım en ufak hatanın cezası 250 $ ve ben 5500 lira maaş alacağım. 4250 lira alıp başımı yastığa rahat koymak isterim. Aradaki 1250 lira her gece "sorun var mı acaba?" diye diken üstünde başucumda telefon ile uyumaya değmez. 

Benim dertlendiğim nokta, kendi adıma, asgari ücrete yapılan zam değil, bana yapılacak zammın birilerinin insafına bırakılmış olması. Ben bu şirkete ilk işe girdiğimde asgari ücretin iki katı maaş alıyordum. Asgari ücreti belirleyen komisyon özel sektör maaşlarının tamamına aynı oranda zam yapılmasını şart koşmalı. "Asgari ücret 4250 oldu" dememeli, "SGK'da bildirilen maaşlara %50 zam yapılacaktır" demeli. Aynı oranda zammı kamu çalışanlarına da vermeli. 
Bende beton santralinde kalite kontrol sorumlusuyum. Benim işimdeki riski de ben anlatayım. Hazırladığım reçeteye göre giden betonun ne olup olmadığı 28 gün sonra ortaya çıkıyor. Bu arada 2 kat daha çıkılmış oluyor. Diyelim düşük çıktı mukavemet ve yıkılmalı dedi çevre şehircilik. Bunun maliyetini değil ben 7 sülalem ödeyemez. Dededen fakiriz. Risksiz iş yok malesef. Operatör doktorun riskini maaşa kıyaslarsak milyon tl alması lazım. Malesef hayat böyle değil.
Bekçi mesela benim maaşıma yaklaştı şuan. Aradaki makas azaldı. Bekçilik kolay mı? Hayır. Ben akşam 20 de gelip sabah 20 ye kadar 200 metrede bir olan butonlara basamam sabaha kadar. Yağmuru var donu var sıcağı var iti var kopuğu var.
Bende iş garantimin olmasını ve kafamı daha rahat yastığa koymak isterdim mesela. Her krizde her işler düştüğünde işten çıkar mıyım acaba çıkarırlar mı korkusu en ala streslerden. Bunu herkes bilir.
Allah herkese helal ve hayırlı kazanç versin. Kolay iş yok.
  • Beğen 6
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Bende beton santralinde kalite kontrol sorumlusuyum. Benim işimdeki riski de ben anlatayım. Hazırladığım reçeteye göre giden betonun ne olup olmadığı 28 gün sonra ortaya çıkıyor. Bu arada 2 kat daha çıkılmış oluyor. Diyelim düşük çıktı mukavemet ve yıkılmalı dedi çevre şehircilik. Bunun maliyetini değil ben 7 sülalem ödeyemez. Dededen fakiriz. Risksiz iş yok malesef. Operatör doktorun riskini maaşa kıyaslarsak milyon tl alması lazım. Malesef hayat böyle değil.
Bekçi mesela benim maaşıma yaklaştı şuan. Aradaki makas azaldı. Bekçilik kolay mı? Hayır. Ben akşam 20 de gelip sabah 20 ye kadar 200 metrede bir olan butonlara basamam sabaha kadar. Yağmuru var donu var sıcağı var iti var kopuğu var.
Bende iş garantimin olmasını ve kafamı daha rahat yastığa koymak isterdim mesela. Her krizde her işler düştüğünde işten çıkar mıyım acaba çıkarırlar mı korkusu en ala streslerden. Bunu herkes bilir.

İlkay hocam tamam da, siz ne derseniz deyin, olması gereken, herkesin maaşının reel enflasyon oranında artması ya da enflasyonun durdurulmasıdır.

Riskleri yarıştıracaksak emin olun bir uçağın 15 dk rötarının bedelini forum olarak ödememiz bile pek olası değil :) Mesele şu, şantiyede size çay getiren, etrafı temizleyen personel de emek veriyor. Ben bunu inkar etmiyorum. Tabi ki herkese emeğinin hakkı verilsin, ama asgari ücrete %50, sağlık çalışanına 3 ila 5 bin verilirken öğretmen unutulmasın, memur unutulmasın, akademisyen unutulmasın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Eskiden olsa karot sonucuyla çözülür derdim ama sanırım beton kırma makinelerini online sisteme bağlamışlar. Kalibresi de zorunlu. Çok sıktılar. 

o değil de yanan betonu napıyorsunuz? 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Eskiden olsa karot sonucuyla çözülür derdim ama sanırım beton kırma makinelerini online sisteme bağlamışlar. Kalibresi de zorunlu. Çok sıktılar. 

o değil de yanan betonu napıyorsunuz? 
Standartta çok problem yaşıyoruz. Geçtiğimiz 2 yıl boyunca sahadan havuza numune alış süresini 72 saate çıkardı çevre şehircilik. Böyle bir saçmalık dünyada yok. 35 40 derece sıcakta şahit numuneler 3 gün bekliyor dışarda su görmeden. Aynı tse numune standardını 1 gün kalıpta 27 gün 20 derece suda duracak diyor.
Numunelerde çipli sisteme geçildi evet. Ebis sisteminde ve preslerde hep sıkıntı var. Bizim standart preslere göre 2 3 mpa düşük ölçüyor.
Yanan betondan kastın çok beklemiş beton mu mesela yazın 2 saat kışın 3 gibi. Eğer arıza vb olur ve döküm yapılamazsa ve uzayacaksa başka şantiyeye yönlendiririz. O da yoksa priz geciktirici ile çimentoyu uyuturuz. O da yoksa çöpe gider. Çöpte priz alınca yol dolgusu vb için kullanılır. Ya da konkasöre verilip yeniden betonda kullanılabilir. Yüzde 10 u geçmeyecek şekildeydi yanlış hatırlamıyorsam.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Standartta çok problem yaşıyoruz. Geçtiğimiz 2 yıl boyunca sahadan havuza numune alış süresini 72 saate çıkardı çevre şehircilik. Böyle bir saçmalık dünyada yok. 35 40 derece sıcakta şahit numuneler 3 gün bekliyor dışarda su görmeden. Aynı tse numune standardını 1 gün kalıpta 27 gün 20 derece suda duracak diyor.
Numunelerde çipli sisteme geçildi evet. Ebis sisteminde ve preslerde hep sıkıntı var. Bizim standart preslere göre 2 3 mpa düşük ölçüyor.
Yanan betondan kastın çok beklemiş beton mu mesela yazın 2 saat kışın 3 gibi. Eğer arıza vb olur ve döküm yapılamazsa ve uzayacaksa başka şantiyeye yönlendiririz. O da yoksa priz geciktirici ile çimentoyu uyuturuz. O da yoksa çöpe gider. Çöpte priz alınca yol dolgusu vb için kullanılır. Ya da konkasöre verilip yeniden betonda kullanılabilir. Yüzde 10 u geçmeyecek şekildeydi yanlış hatırlamıyorsam.

Yanan beton yani yolda fazla kalmış, şantiyenin geri gönderdiği falan. Adam betona başlıyor. 5 araba gönderiyorsun. Son araba zaten 1,5-2 saat beklemiş. Yol da gitmiş. Hava da sıcak. Şantiye o araba fazla diyor mesela. Hep merak ederim. İnşallah grobeton oluyordur derdim. santrallere güvenmezdik çünkü. Hele sevkiyatçıya. Hele tokatlılara :) 

ha ben geri göndermem. Hesabım iyidir. Diğer blok sorumlusu yapardı bu işi hep :) 

Üç gün şantiye ortamında susuz mu bekliyor? O numuneden hayır gelmezki. Bari sulansa. Kuru kuru. Öff düşünemedim yani. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)
Hamit inan yazdı:

6000-8500 arası kadrosuna göre

Kaynak nedir hocam ? Doğru değil çünkü. 

Şöyle düzelteyim mesela öğretmen maaşı 4000 ile yaklaşlık 6500 lira arasında değişir.

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Yanan beton yani yolda fazla kalmış, şantiyenin geri gönderdiği falan. Adam betona başlıyor. 5 araba gönderiyorsun. Son araba zaten 1,5-2 saat beklemiş. Yol da gitmiş. Hava da sıcak. Şantiye o araba fazla diyor mesela. Hep merak ederim. İnşallah grobeton oluyordur derdim. santrallere güvenmezdik çünkü. Hele sevkiyatçıya. Hele tokatlılara [emoji4] 

ha ben geri göndermem. Hesabım iyidir. Diğer blok sorumlusu yapardı bu işi hep [emoji4] 

Üç gün şantiye ortamında susuz mu bekliyor? O numuneden hayır gelmezki. Bari sulansa. Kuru kuru. Öff düşünemedim yani. 

Bizde ist deki gibi sıkıntılar olmuyor. En uzak şantiyemiz 30 dk. Geçen hafta 12 m3 c40 betonu bahçe duvarına çevirmek zorunda kaldık ama o da oluyor. Arıza vb.
Yeni standart bu yılbaşında 36 saate düşürecek bekleme süresini. Yaz için yine uzun. 72 den çok iyi. Balıkesirde çsb toplantısında ilk 72 duyurulduğunda itiraz ettim tüm betonlar düşük çıkar diye. Mantık sahadaki şartları sağlamak dedi beyefendi. Aynı şartta gelişecekmiş. 300 metreküp betonun nem kaybı ile 225 santimetrelik küp numuneninki aynı mı olacak dedim. Neyse 2 sene sonra biraz döndğler yanlıştan. Buna da şükür. Üzüldüğüm konu devlet bize öğreteceğine biz öğretmeye çalışıyoruz.
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Kaynak nedir hocam ? Doğru değil çünkü. 

Benim ve arkadaşlarımın bordro. Üç arkadaş aşağı yukarı aynı derece aynı kadroda nerede ise maaslarimizda aynı. Geçen imam bir arkadaş ile sohbet ettik aşağı yukarı 6500-7000 demişti bana. Veri hazirlama vs. Kadrolardan çok emin değilim ama yarın sorarım arkadaşlara.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
İlkay Başaran yazdı:

Üzüldüğüm konu devlet bize öğreteceğine biz öğretmeye çalışıyoruz.

İnsan eksik bir şeyler hissediyor değil mi... Eksik olan şey liyakat. Belirttiğiniz kuralları kim neye göre belirliyor, bu kişinin/kişilerin ihtisası ne, neye göre seçilip ise alındılar? 

İşi sizden öğreniyorlar ama kuralları onlar belirliyor. Sonra maaş alıp akşam rahat rahat uyuyabiliyorlar. 

İşimi layıkıyla yapamadığım, sistemin engelini aşamadığım için bıraktım öğretmenliği. Kafamı yastığa koyduğunda rahat etmeli insan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

İnsan eksik bir şeyler hissediyor değil mi... Eksik olan şey liyakat. Belirttiğiniz kuralları kim neye göre belirliyor, bu kişinin/kişilerin ihtisası ne, neye göre seçilip ise alındılar? 

İşi sizden öğreniyorlar ama kuralları onlar belirliyor. Sonra maaş alıp akşam rahat rahat uyuyabiliyorlar. 

İşimi layıkıyla yapamadığım, sistemin engelini aşamadığım için bıraktım öğretmenliği. Kafamı yastığa koyduğunda rahat etmeli insan.

Orada problem liyakat değil. Tecrübe eksikliği. Sahada çalışmamış adam bakanlıkta karar mercinde oturursa bu durum ortaya çıkıyor işte. Yoksa adamın diploması var yani. 

İlkay Başaran yazdı:

Bizde ist deki gibi sıkıntılar olmuyor. En uzak şantiyemiz 30 dk. Geçen hafta 12 m3 c40 betonu bahçe duvarına çevirmek zorunda kaldık ama o da oluyor. Arıza vb.
Yeni standart bu yılbaşında 36 saate düşürecek bekleme süresini. Yaz için yine uzun. 72 den çok iyi. Balıkesirde çsb toplantısında ilk 72 duyurulduğunda itiraz ettim tüm betonlar düşük çıkar diye. Mantık sahadaki şartları sağlamak dedi beyefendi. Aynı şartta gelişecekmiş. 300 metreküp betonun nem kaybı ile 225 santimetrelik küp numuneninki aynı mı olacak dedim. Neyse 2 sene sonra biraz döndğler yanlıştan. Buna da şükür. Üzüldüğüm konu devlet bize öğreteceğine biz öğretmeye çalışıyoruz.

nem kaybı belki tabliye betonunda fazla diyebilirsin ama orada şu unulmuş. Sahada beton sulanıyor hocam. Kürlüyoruz. Gerçekte çok iyi kürkenmese bile ilk iki gün sulanıyor yani. Numunenin neyi eksik de kürlenmiyor. 

ayrıca karot sonucu bile (fck-4)x0,85 demişsin. Ee? Yerindeki betonun karot sonucu neden düşük olabiliyor? Kaldı ki başlıkları efsane güzel yapılıyor. 

beton işi çok pahalı. Bir araba beton 5-6 bin tl. Öff paraya bak. Çöp olması ne demek. Mikser, pompa bakım maliyet. 

ben hala sevkiyatçıdayım. Allah günahlarını affetsin onların :)  Biri vardı, meslek hastalığı olmuş. Normal hayatında da doğru konuşamıyordu artık. Yalandan hayat kurmuştu kendine 😁😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...