İçeriğe Yönlendir

2012 C4 Soğutma Suyu

Gencay Bengli

Recommended Posts

Gencay Bengli

Değerli arkadaşlar merhaba,

Yakın zamanda 2012 model c4 aracımda triger değişimi yapacağım. Buna bağlı olarak devirdaim de değişecek. Soğutma suyunu da yenilemek durumunda kalacağım. Şu an aracımda SARI renkte antifiriz mevcut. Ben bunu her yerde bulamıyorum. Total'in eski ürünlerinde vardı ama yeni ürünlerinde turuncu ve yeşil renkte ürünler var.

Olaki sarı renk bulmazsam başka bir renk kullanabilir miyim? Hangi renk bize daha çok yakışır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bunun için aracın kullanma kılavuzunda hangi özellikleri istedğini belirten yazılar mevuttur. Bunu karşılan herhangi bir antifreeze'i kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben c5 in trigerini serviste değiştim. 
soğutma suyu da değişti.  Mavi gibi yeşil gibi bişey koymuşlar.  
Neden diye sordum.   
Bizde böyle dediler.  

Bakayım mı faturaya? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Sani Gerşon yazdı:

Bunun için aracın kullanma kılavuzunda hangi özellikleri istedğini belirten yazılar mevuttur. Bunu karşılan herhangi bir antifreeze'i kullanabilirsiniz.

Kılavuzda bunla ilgili bir ibare maalesef yok. Çok baktım

Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben c5 in trigerini serviste değiştim. 
soğutma suyu da değişti.  Mavi gibi yeşil gibi bişey koymuşlar.  
Neden diye sordum.   
Bizde böyle dediler.  

Bakayım mı faturaya? 

Abi eğer zahmet olmayacaksa bı baksan...

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mert Gülkokan yazdı:

Kullanacağın antifiriz total auto supra glaceelf
Rengi turuncu diye geçiyor
Totalin önerdiği de bu

Bu ürüne baktım da ürün dokümanını incelediğimde spesifikasyon olarak hangi koda bakmam gerek. Mesela yağda b712290 diye kod verilmiş ama soğutma suyunda böyle bir kod göremedim

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Antifriz nedir? Atom kütlesine varana kadar bakmaya gerek var mıdır?(Bilmediğim için soruyorum)

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Antifriz değişecek ama renginden ziyade özelliğine bakmanız uygun olacaktır. Aracınızın önerdiği marka ne ise onu kullanın. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Silikatlı silikatsız olması ana unsur
Honda der ki benim araçlarımı kullanıyorsan silikat ve borat olmayacak diyor

Silikat ne yapıyor peki aluminyumu bir güzel aşındırıyor
Silikat olup olmadığı yazar mı etiketlerde?
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mert Gülkokan yazdı:

Tds lerini incelemek lazım orada net şekilde yazıyor
Silikatsız antifirizler benim bildiklerim

Total auto supra glacelf (konsantre)
Total auto supra coolef (saf su eklenmiş şekilde)
Castrol radicool sf
Motul auto cool84508220957b60a01a8099b9017d0e6a.jpgPejo citroen kitapçıklarında antifiriz için özel bir spek yok maalesef az önce tekrar baktım üreticinin tavsiye ettiği antifirizi kullanın demiş

Totalin sitesine girdiğinizde yağ seçim menüsü var orada kullanılacak olan antifirizlerde var

Köksala yazdığım mesajdaki total antifirizleri alabilirsiniz

Bir sürü antifiriz baktım. Yahu birinde de spesifikasyon kısmında  Citroen yazmıyor. Muhtemelen bir kod var ama onu da bulamadım. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben de bayağı araştırdım ama bulamadım. Burada iki seçenek kalıyor. İlk olarak telefonla müşteri hizmetlerine sorup bilgi almaya çalışmak. İkinci olarak servise gidip kutunun üzerine bakmak.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Piyasadaki pembe antifrizler silikatlı. VW grubu kullanıyor. Japonlar genelde silikat istemiyor. Motor blokları benzer olsa bile su kanalları ve devirdaim farkından japonlar olası silikat sonucu tıkanmaların önüne geçmek istiyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Değişmedin mi sen onu :p

Çalışıyor.. kurcalamadım :)

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Ben aracı 2. El 55 bin km de aldım. Aldığımdan beri de antifiriz kısmına hiç dokunmadım. Araç 2012 model. Triger 10 yıl ya da 180 bin km de değişiyor. Ben yıldan yakalandım. Peki bende neden sarı renkte antifiriz var o kafama takıldı. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Gencay Bengli yazdı:

Ben aracı 2. El 55 bin km de aldım. Aldığımdan beri de antifiriz kısmına hiç dokunmadım. Araç 2012 model. Triger 10 yıl ya da 180 bin km de değişiyor. Ben yıldan yakalandım. Peki bende neden sarı renkte antifiriz var o kafama takıldı. 

Benimki de turuncu idi.. 

Servis değişince yeşil koydu.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Benimki de turuncu idi.. 

Servis değişince yeşil koydu.. 

inorganik demiş eski usül ucuz olan misss

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Eğer sorun olmayacaksa ben bu linkteki ürüne niyetlendim. Karşıladığı üretici onayları bir hayli fazla,  belki de birisi citroen içindir. 

Önemli olan niyet :)

Şaka bir yana ciddi anlamda birçok antifirize baktım. Hemen hemen her markaya onay kodu var ama citroen'e yok. 

https://www.hepsiburada.com/total-glacelf-auto-supra-organik-antifriz-3-lt-p-HBCV00000LV2HF

Kullanım ömrü 5 yıl olarak belirtişmiş. Araca herhangi bir zarar vermeyecekse bunu alayım diyorum.

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mert Gülkokan yazdı:

Dediğime gelmişsiniz total de bunu tavsiye ediyor zaten
Bende bu ürünğ koydum 308 ehdi motora triger değişirken

Aklımı Mehmet abinin inorganik yeşil antifirizi karıştırdı. Yoksa aklın yolu bir.  

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mert Gülkokan yazdı:

Yok içiniz rahat olsun
Babamın hondasına da aynısını koyduk birçok firmayı karşılıyor mesela bunda da honda tip 2 yazmıyor ama hondayı karşılıyor

Mert Bey son olarak bir şey sormak isterim. 3lt antifiriz 3lt de saf su ile işlem yapacağım. Doğru mu? 

Tam emin değilim ama sistem yaklaşık 6litre sıvı alıyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...