İçeriğe Yönlendir

Yol Bilgisayarı ile Gerçek Yakıt Tüketimi Farkı

Fatih Düzen

Recommended Posts

Fatih Düzen

Selam,

Dizel C max aracımın yol bilgisayarına göre tüketimi aylardır 6.3 gösteriyordu. Şimdilerde ise 7.0 göstermeye başladı. Ayrıca önceden aldığım yakıtla yol bilgisayarı örneğin 400 km gidebileceğimi gösterirdi  kullanım sonrası gittiğim ve kalan km toplamı yaklaşık 400 km yi bulabiliyordu. 

Şimdilerde yakıt aldığımda örneğin 400 km gösyeriyor ilkinde kullandıkça gidilen ve kalan km topladığımda 300 km oluyor. Arada 100 km fark çıkmaya başladı. Bu 100 km nerededir?  En son denemek için aldığım yakıtta 300 km gösterdi aldığım yakıt ve 2 günlük şehir içi kullanım ile  gidilen ve kalan km toplamı 250 km lerde 50 km lik yakıt yine yok.( Klimayı içte cambuharını yok etme sonrası kapatırım hemen) Hem gidilmesi gereken km kaybı hem de ortalama 6.3 den 7 litreye çıkmasında sebep ne olabilir ?

Teşekkürler... 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Düzen yazdı:

6.3 den 7 litreye çıkmasında sebep ne olabilir

havalrın soğuması

Yorum bağlantısı
Fatih Düzen
Çağlar Bayur yazdı:

havalrın soğuması

Cvp için teşekkürler de Teknik bilgim yok araçlar hakkında Çağlar Bey dediğiniz olabilir. 100 km de 7 litre harcarsa 300 km 21 litre diyelim.Ok ama Son aldığım 20 lt idi yol bilgisayarı da 300 km gösterdi. Ama gidilen ve kalan toplamı 300 yerine 2 günde 250 gösteriyor. Bitmeye yakın toplam gidilen 200 km lere kadar düşüyor.

100 Km de soğuk diye 7 litre olsun. 200 km de yakıt bitince 14 lt olacak. Kayıp 100 km lik diğer 7 litreye ne oluyor. Bu kısmını anlamadım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Düzen yazdı:

Bu kısmını anlamadım. 

uzunca anlatım gerekir ancak, kısaca: o hesabı lineer yapmayın, e5 e girdik devamlı hep öyle gidersek menzil yüksek bir rakam yazar,zira az yakar.

e5 ten eminönüne saptık diyelim, eminönü trafiğinde 2 km gitsek 4 km azalır menzil zira tüketim değişti o trafikte ve daha çabuk bitecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Depoyu dolduruyorum 950 km mesafe gösteriyor. Otobana çıkıyorum 650 km sonra ışık yanıyor. Aradaki fark pedalın altında. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Menzil hesabından bir şeye ulaşamazsınız.. 

Hele ki sık güncelliyorsanız, iyice saçma veriler vermeye başlar.

Örnek, petrole sakin trafikte giderseniz 400 görürsünüz.. Sıkışık trafikte giderseniz 300 görürsünüz.. 

Yol bilgisayarı da fordlarda biraz düşük gösterir.. Siz gerçek tüketiminizi depo ölçümü ile yapın. 

Depoyu doldurup her şeyi sıfırlayın, depo bitince tekrar doldurun ve kaç litre yakıt almışsınız, kaç km yol yapmışsınız ona bakın. 

Ben dolu depo ile sakin kullanımda zaman zaman menzili 2000 km görüyorum. az bişey gazlarsam hemen 1600 e düşüyor. Ancak daha 1400 km'nin üstünü hiç yapamadım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ancak daha 1400 km'nin üstünü hiç yapamadım.. 

lem depon 100 lt onu da yaz, sonra gagıldan biri okuyup arabasını yakar

• Mutlu 9
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

100 yok ama 70 litre litre rahat alıyor :)

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Özellikle şehir içi kullanımda ve kış mevsiminde kalan menzil doğru orantı şeklinde doğrusal grafik ile göstermek ya da hesaplamaya çalışmak doğru olmaz. Sabit bir şekilde menzil azalmaz. kalan menzil Azalma miktarı artarak olur. Tam depo doldurun 100 km sonra tekrar tam depo doldurun tüketim hesaplaması yapacaksanız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Düzen

Cevaplarınız için teşekkürler. 

Demek istediğinizi anladım.Kullanım,trafik yoğunluğu vs sebepler tüketimi arttırır amenna.

5 aydan beri aynı şartlarda( yol,trafik vs aynı) kullanıyorum. Bu zamana kadar yakıt dolumunda yol bilgisayarı ile kullanım sonrası km yaklaşık örtüşüyordu.

Hava soğuduğu için tüketim artmıştır olabilir ama doldurulunca 21 litre 300 km gider deyip 100 km 7 litre eksikle 200 km ( 14 litre eder) ile bitince başka bir sebep olabilir mi diyor insan. 1/3 oranda azalması normal mi denilen sebepler dahi olsa. 

(2022 Sağlık,afiyet, huzur versin bu iletiyi okuyan herkese)

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

1400'i görünce gözlerim yuvasından çıktı. Galeriye gittim geldim bir an :)

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hamit inan yazdı:

1400'i görünce gözlerim yuvasından çıktı. Galeriye gittim geldim bir an :)

Önce 2000 yazmış. doğu ekspres’i mi bu arkadaş 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Eski Fiesta ile bir keresinde test ettim uzun yolda gidilen ve gittiğim km yola çıktığımdan fazlaya denk gelmişti, yani sonuç normal

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Mazda’da pompa ile yol bilgisayarı virgülüne kadar aynıydı. Hybrid corolla’da 15.000km denemede pompanın ekrandan 0,3 fazla çıktığını test ettim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...