İçeriğe Yönlendir

Altın Hesabı Açmak İçin En Uygun Banka Hangisi?

Bekir Çelik

Recommended Posts

Bekir Çelik

Merhaba arkadaşlar.

Ekonomik şartlar elverdiği ölçüde gram altın alarak birikim yapmak düşüncesindeyim. Al-sat yapmayı amaçlamıyorum. Günümüz şartlarında altın hesabı açmak için en uygun kurum neresidir? Popülarite Kuveyttürk'ten yana sanırım. Siz de aynı düşüncede misiniz?

Bazı altın piyasası sitelerinde makası en az olan banka Akbank gibi görünüyor ama gerçekte öyle değil sanırım. Sektör çalışanları bizi aydınlatabilirse müteşekkir kalırız. Şimdiden teşekkür ederim.

Not: Artısı eksisiyle fiziki altın almanın çok mantıklı olmadığını düşünüyorum. Farklı görüşlere açığım.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Tamamen yanlış düşünüyorsunuz. Altın fiziki olarak tutulur. En mantıklı seçenek budur. 

Yarım öbür gün kötü gün akçesi diyip hesaplarınızın %5ine 10 una el koymayacakları meçhul. 

Benim tüm altınım fiziki halde, işçiliği en düşük şekilde tutuyorum. Size de önerim budur. 

İlla ben anlamam kardeşim bankada tutucam diyorsanız da şu anki tüm bankalar içinde en iyi 2 banka, Kuveyt Türk ve Enpara(QNB Finansbank) hesaplarıdır. 

Tekrar söylüyorum, altını fiziki olarak tutun elinizde. Pişman olabilirsiniz ilerde. 

Yine de siz bilirsiniz. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tamer Olcay Çiçek

Al-Sat yapmak istemiyorsanız devlet bankalarının birinden altın hesabı açmanızı tavsiye ederim

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Muhammet Ali Deli yazdı:

Tamamen yanlış düşünüyorsunuz. Altın fiziki olarak tutulur. En mantıklı seçenek budur. 

Yarım öbür gün kötü gün akçesi diyip hesaplarınızın %5ine 10 una el koymayacakları meçhul. 

Benim tüm altınım fiziki halde, işçiliği en düşük şekilde tutuyorum. Size de önerim budur. 

İlla ben anlamam kardeşim bankada tutucam diyorsanız da şu anki tüm bankalar içinde en iyi 2 banka, Kuveyt Türk ve Enpara(QNB Finansbank) hesaplarıdır. 

Tekrar söylüyorum, altını fiziki olarak tutun elinizde. Pişman olabilirsiniz ilerde. 

Yine de siz bilirsiniz. 

Ben bu "fiziki mi hesap mı" mevsuzunda çok yazı, yorum vs okudum hocam da, fiziki olarak düşününce kuyumcusunun ahlaksızıyla muhatap olma (bu tanıma uymayanları tenzih ediyorum muhakkak), muhafaza edecek yer ve girilen risk vs durumları hesap açmaya yöneltmişti beni.

İşçiliği hurda altın alarak mı düşük tutuyorsunuz? Değilse nasıl acaba? :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Enpara’da makas azdır. Fakat altınları fiziki isterseniz 1kg ve katları olmalı. 

kuveyttürk sanırım istenildiği takdirde hesaptaki gram altınları fiziki olarak size verebiliyor. Tercih edilebilir. 

diğer ihtimal kesme altın. En saf hali budur. Fiziki olarak alınır, kasada saklanır. Makas en az bundadır. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Enpara’da makas azdır. Fakat altınları fiziki isterseniz 1kg ve katları olmalı. 

kuveyttürk sanırım istenildiği takdirde hesaptaki gram altınları fiziki olarak size verebiliyor. Tercih edilebilir. 

diğer ihtimal kesme altın. En saf hali budur. Fiziki olarak alınır, kasada saklanır. Makas en az bundadır. 

Tamamiyle deneyimsiz olduğum için soruyorum: Kesme altın dediğiniz has altın sanırım. (Nette aradım). Bunun makası, fiziki dediğinize göre kuyumcuların insafına mı kalıyor?

Yorum bağlantısı
Berke Kaya

Altın bankacılığının lideri  KuveytTürk,  istediğinizde fiziki olarak altını elinize alabilirsiniz. Bankacılık işlemlerinden ücret almıyorlar, eft,hesap işletim vs. Mobil uygulaması güzel.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Bekir Çelik yazdı:

Merhaba arkadaşlar.

Ekonomik şartlar elverdiği ölçüde gram altın alarak birikim yapmak düşüncesindeyim. Al-sat yapmayı amaçlamıyorum. Günümüz şartlarında altın hesabı açmak için en uygun kurum neresidir? Popülarite Kuveyttürk'ten yana sanırım. Siz de aynı düşüncede misiniz?

Bazı altın piyasası sitelerinde makası en az olan banka Akbank gibi görünüyor ama gerçekte öyle değil sanırım. Sektör çalışanları bizi aydınlatabilirse müteşekkir kalırız. Şimdiden teşekkür ederim.

Not: Artısı eksisiyle fiziki altın almanın çok mantıklı olmadığını düşünüyorum. Farklı görüşlere açığım.

Şuan bankadaki makas kuyumcudan daha az :) şuan zaten makasın fazla olması TL yi cazip kılmak gibi geliyor bana. 

Mesai saatleri içinde zaten banka en sağlamı .mesai saati dışında gram vs elinizde olsa ne olacak. Geçen kuyumcular birliği başkanı mi ne altın pos lafı ediyordu. O uygulama öncesinde iş bankasında vardı maxipara altın kart şeklinde. Anlaşmali kuyumcu ile fiziki altınınizi banka hesabınıza yatırıp işlem yapıyordunuz.

Muhammet Ali Deli yazdı:

Yine de siz bilirsiniz. 

Hayali para seven biri olarak fiziki altın tavsiyesi beni bitirdi.

Severek izliyorum sizi.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Kuveytin bazı atmleri altın veriyor. Aldığınız altının fiziki karşılığı var. Geriye kalan bütün bankalarda aldığınız altın sayılardan ibaret. Yatırımınızın fiziki bir karşılığı yok. 

Altın hesaplarında vadenin anlamı yok. 150 gram altına 12 ayda 1 gram altın veriyor bankalar. 

Kuyumcularda makas büyük, ilaveten sahtesiydi, hilesiydi, riskli. Hadi kuyumcu tanıdık olsa, bu sefer fiziki olarak altını eve koymak hırsızlık açısından risk. KAsaya koysanız kasayla beraber çalıyorlar. Saklasanız elleriyle koymuş gibi buluyorlar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Bekir Çelik yazdı:

Tamamiyle deneyimsiz olduğum için soruyorum: Kesme altın dediğiniz has altın sanırım. (Nette aradım). Bunun makası, fiziki dediğinize göre kuyumcuların insafına mı kalıyor?

Gram altından daha azdır makası. Size kesip verecek adama alış satış sorun. Makas gram altından fazlaysa bırakın kaçın zaten ama böyle bir şey olmaz zaten. Biraz iş miktarı fazla kuyumcu olmalı. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Öncelikle gram altını alma yöntemi netleşmeli. Nakit karşılığı hesaptan mı yoksa kredi kartı ile kampanya vs ile fiziki mi?

Size en yakın KuveytTürk ‘e gidip bir sorun. Gişeden fiziki altın kabul ediyor mu? Bir çok şubesinde bu imkan mevcut. Bazı istisnalarda personel eksikliğinden fiziki altın kabulü olamayabiliyor. 

Ayrıca Garanti Bankasının da bir çok anlaşmalı kuyumcusu mevcut. Fizikiyi teslim edip, hesabınıza gram olarak havale ediyor kuyumcu. 

Mevcut şartlarda 5/24 çalışan bankalarda dengeli dağılım mantıklı olur. KuveytTürk ‘te 5/24 çalışıyor. Ancak hemen hemen hepsinde ani gelişen olaylarda erişim problemi yaşanabiliyor. Bankamatiklerinden gram çekebilmek ayrı bir avantaj tabiki de. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

O banka mı uygun bu banka mı uygun diye bakılmaz. Anlık olarak rakamlar tüm bankalarda değişir. x banka birkaç lira düşük alır düşük satar, y banka birkaç lira yüksek alır yüksek satar. Bir bakarsınız rakamlar yer değiştirmiş avantajlı görünen dezavantajlı olur. Hangi bankada hesabınız varsa oradan açıp alın.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Çil
Öncelikle gram altını alma yöntemi netleşmeli. Nakit karşılığı hesaptan mı yoksa kredi kartı ile kampanya vs ile fiziki mi?

Size en yakın KuveytTürk ‘e gidip bir sorun. Gişeden fiziki altın kabul ediyor mu? Bir çok şubesinde bu imkan mevcut. Bazı istisnalarda personel eksikliğinden fiziki altın kabulü olamayabiliyor. 

Ayrıca Garanti Bankasının da bir çok anlaşmalı kuyumcusu mevcut. Fizikiyi teslim edip, hesabınıza gram olarak havale ediyor kuyumcu. 

Mevcut şartlarda 5/24 çalışan bankalarda dengeli dağılım mantıklı olur. KuveytTürk ‘te 5/24 çalışıyor. Ancak hemen hemen hepsinde ani gelişen olaylarda erişim problemi yaşanabiliyor. Bankamatiklerinden gram çekebilmek ayrı bir avantaj tabiki de. 
Daha önceden nadir ve iar markalı kapalı altınları alıyorduk lakin sahte çıkmasından ötürü şu anda sadece KuveytTürk' ün vermiş olduğu altınları gişeden kabul ediyoruz onun dışında ki tüm altınları belli toplama günlerinde şubelerimizden hesabınıza 24ayara dönüştürerek yatırabilirsiniz.

ATM 'lerimizde çeyrek ve 1 gram altın mevcut fakat bunları satarken bankamızca komisyon alınır.

Hesabınızda ki altınları fiziken 24 ayar geri alabilirsiniz lakin bu fiziki alımda da 5grama kadar 6.3 TL 5gr ve üzerinde ki altında 2.8 TL gram başı komisyon çıkar.

Başka sormak istediğiniz herşeyi bi personel olarak cevaplamak isterim.
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Hasan Çil yazdı:

Daha önceden nadir ve iar markalı kapalı altınları alıyorduk lakin sahte çıkmasından ötürü şu anda sadece KuveytTürk' ün vermiş olduğu altınları gişeden kabul ediyoruz onun dışında ki tüm altınları belli toplama günlerinde şubelerimizden hesabınıza 24ayara dönüştürerek yatırabilirsiniz.

Benim hiç gişeden yatırma tecrübem olmadı ama, üzerinde seri numarası olan İAR ve Nadir kabul ediliyordu diye biliyorum.

1 GR 'larda seri no yoktur mesela.

Yorum bağlantısı
Hasan Çil

Benim hiç gişeden yatırma tecrübem olmadı ama, üzerinde seri numarası olan İAR ve Nadir kabul ediliyordu diye biliyorum.
1 GR 'larda seri no yoktur mesela.
Evet üstat onları alabiliyorduk maalesef rafineriye gönderdiğimiz zaman sahte oldukları ortaya çıkınca durduruldu insanoğlu onu da bozdu. Sadece altın toplama günlerinde alabiliyoruz veyahut KuveytTürk altınlarını geri alabiliyoruz.
  • Teşekkür 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ben uzun zaman önce her ay otomatik 1 gr alınmasına talimat vermiştim bankada. 250 lirayken başlamıştı sanırım. Halen her ay alınıyor. Faizli br hesaptı ama faizi yok gibi birşey. Denizbank ta makas azdı diye hatırlıyorum. Altın ın yanında gümüş e de bir bakın derim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bazı bankalar altın hesabına faiz veriyor. Ona bakılmalı.

bir de uluslararası gümüş fonları var onları da tavsiye edenler var mesela garanti yatırımın “gtz” 

Altın “tutmak” ekonomiye zararlı varlık içinde yokluk. En kısa zamanda inşallah güven ortamı sağlanır insanlar parasını korkmadan tl vadeliye yatırır.. yoksa bu işin sonu karakol.

Yatırılan parayı banka ihtiyacı olan sanayiciye kredi verir o da üretir kredi borcunu öder siz de o da kazanırsınız.

Çok kişi yatırırsa hem faiz düşer hem enflasyon hem kredi faizi…

Bu döngüyü kıranları kınıyorum allah gereği gibi yapsın.

islam gak guk diye olması gereken sistemi dinamitleyenlere de dargınım. Bari katılım fonuna yatırın o bile iyi.

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

hocam kendi adıma fiziki altın hırsızlık, deprem, yangın gibi nedenlerden riskli geliyo. yine kendi adıma birgün para biriktirecek kadar param olursa bi kısmıyla altın, bi kısmıyla euro dolar, bi kısmıyla temettü veren hisse senedi alacağım.   sadece bir kaleme bel bağlamak mantıklı gelmiyo. tabi bu yatırım tavsiyesi olmayıp hocalarımız dururken bize zaten laf düşmez. banka olarak da makasına bakmadan devlet bankalarından birinden işlem yapacağım, amaç birikimse al sattaki makasın çok önemi olmayacak. devlet bankası iyidir, ne olacağı belli olmuyo malesef bizim memleketimizde. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dünya için, şimdi de değil 5-6 yıl önceden de diyerek başlayayım,

mortgeyç krizini hatırlayan var ise, gelecek kriz bu altın hesaplarından çıkar, çıkıncada mortgeyçe gire 88 misli büyük olabilir. YTD .... vesile ile ilgilisi için 22 yılı altın için çok değişik olacak gibi. izlemeli yeni dersler çıkarmalı

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Bazı bankalar altın hesabına faiz veriyor. Ona bakılmalı.

bir de uluslararası gümüş fonları var onları da tavsiye edenler var mesela garanti yatırımın “gtz” 

Altın “tutmak” ekonomiye zararlı varlık içinde yokluk. En kısa zamanda inşallah güven ortamı sağlanır insanlar parasını korkmadan tl vadeliye yatırır.. yoksa bu işin sonu karakol.

Yatırılan parayı banka ihtiyacı olan sanayiciye kredi verir o da üretir kredi borcunu öder siz de o da kazanırsınız.

Çok kişi yatırırsa hem faiz düşer hem enflasyon hem kredi faizi…

Bu döngüyü kıranları kınıyorum allah gereği gibi yapsın.

islam gak guk diye olması gereken sistemi dinamitleyenlere de dargınım. Bari katılım fonuna yatırın o bile iyi.

Beyazıttaki altınlar şu an sistemde mi?

Yorum bağlantısı
Bekir Çelik
Recep Selim Kaya yazdı:

Nakit karşılığı hesaptan alınacak hocam. Teşekkür ederim.

Nihat Palolu yazdı:

O banka mı uygun bu banka mı uygun diye bakılmaz. Anlık olarak rakamlar tüm bankalarda değişir. x banka birkaç lira düşük alır düşük satar, y banka birkaç lira yüksek alır yüksek satar. Bir bakarsınız rakamlar yer değiştirmiş avantajlı görünen dezavantajlı olur. Hangi bankada hesabınız varsa oradan açıp alın.

Üstad, "hangi banka uygun?" derken o anki kuru falan sormamıştım. Kullanışlılık, güvenilirlik, mobil hizmetler, makas durumları vb bilgileri almaktı kastım. :) Teşekkür ederim.

* * *

Tüm cevaplar için teşekkür ederim. Çok faydalı oldu. Hürmetler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Bekir Çelik yazdı:

İşçiliği hurda altın alara

İşçiliği en az olan altınlar hangileri diye kuyumculara sorarsanız cevaplarlar. Ben burma bilezik olarak tutuyorum Adana burma, Trabzon burma. Satarken en az işçilik düşülenler bunlar. Kolye, düz halka bilezik taşlı yüzük vs. çok fazla işçilik düşülen altın çeşitleri. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Gram altın .

koluna takamazsın ama

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Muhammet Ali Deli yazdı:

İşçiliği en az olan altınlar hangileri diye kuyumculara sorarsanız cevaplarlar. Ben burma bilezik olarak tutuyorum Adana burma, Trabzon burma. Satarken en az işçilik düşülenler bunlar. Kolye, düz halka bilezik taşlı yüzük vs. çok fazla işçilik düşülen altın çeşitleri. 

doğrusu cumhuriyet değil mi? zaman içinde reşat ve beşibiryerde de orjinal ise altın değerinin üstünde değerlenecektir tarihi olduğu için sanırım.

Ama altını fiziksel tutmak bilemedim şimdi yatırım değil de öldürüm olur sanki.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...