İçeriğe Yönlendir

Akü Seçimi

Çağrı Alaf
Çözüme git Murat Öngür tarafından,

Recommended Posts

Çağrı Alaf

İş ve eğitim nedeniyle gurbetteyim aracımın bugün aküsü bitmiş ev ahalisi haber verdi. Marş bastık ancak tık sesi geldi sadece çalışmadı dediler bende aküye yordum zaten son zamanlarda geç marş alma da yapıyordu.

Üzerinde şu an 60 amperlik ne idüğü bellisiz bir marka var eski sahibinden kalma ben adam gibi bir şey takmak istiyorum markalardan çok anlamam ancak pilleri gibi kaliteliyse Duracell alayım diye geçirdim aklımdan. 

- Duracell nasıl bir akü sizce ? 

- Kendi deneyimlediğiniz güzel markalar neler  ?

- Üzerinde 60 Amperlik akü vardı ben bunun yerine aynı Voltajda 72 Amper taksam bir zarar verir miyim ? Yüksek amper daha mı iyi olur. Direksiyonu çevirirken farların ve iç ışıkların kısılması gibi bir problem vardı yüksek amper bunu çözer mi ? Teşekkürler ^^ 

Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

Varta veya Mutlu Akü iyidir, uzun süre sıkıntı çıkartmaz. Start stop varsa araçta akünün de start stoplu araçlara uygun olması gerekmektedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Önder Başböyük yazdı:

Start stop varsa araçta akünün de start stoplu araçlara uygun olması gerekmektedir.

Start & Stop yok aracımda Önder Abi normal düz akü gerek bana :D 

Önder Başböyük yazdı:

Varta veya Mutlu Akü iyidir

Teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Uzun süre araç çalıştırılmadı ise derin desarja girmiştir akü, düşük amperde şarj edilip bi denenirse almadan önce, bi ihtimal kurtulabilir

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Uzun süre araç çalıştırılmadı ise derin desarja girmiştir akü, düşük amperde şarj edilip bi denenirse almadan önce, bi ihtimal kurtulabilir

Doğru yöntem bu. [emoji106]

Veya takviye ile çalıştırıp bi yarım saat kadar çalıştırın aracı. Sonrasında marşa basın stop edin. Eğer ki marşı rahat çalışıyor ise akü toparlar.

Diğer yöntem ise aküyü akü servisine götürüp harici olarak şarj ettirmeniz. Onlar şarj yapıp sonra da güç testi yaparlar
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Murat Öngür

Varta .bosch, tudor ve ya mutlu akü alabilirsiniz , tudor aküyü herkes bilmeye bilir ama varta ve bosch dan aşağı kalır yeri yok hatta daha uzun ömürlü , mutlu akü de diğerlerinden ucuza bulunur ise alınabilir F/P olarak yani. 

Not : bende varta akü var . 

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Mutlu almıştım ben orijinal aküsü bitince. 2.5 yıl dayanmadı. Hiç bir belirti vermeden birden bire gitti. 

Şimdi üzerinde Bosch akü var gayet memnunum. Uzun süre gideceğe benziyor. Voltajı kışın bile 12.4'ün altına düşmedi. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

60 lık yerine 72 lik takmak demek şarj dinamosu un daha fazla çalışması demek. Ali Darbaz dan ogrendim. O yuzden aynısından devam. 72 lik akünün avantaji kontak kapalı daha uzun süre müzik dinlemek olur calismasina vs avantaj olmaz.

Hella ve Varta kullandım. Soğukta marş basma gücü değeri önemli. Şok markette Hugel akü vardı o mesela yanlış hatırlamıyorsam 480 idi. Bende Mayıs ta Varta aldım 530 idi değer. Yüksek olan kışın marş basması daha kolay olur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

60 lık yerine 72 lik takmak demek şarj dinamosu un daha fazla çalışması demek.

suyu damacana dan mı içersen çok içmiş olursun, bardaktan içersen mi?

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Baba ile oğl6nun bugünkü yaşları toplamı 56 dır. 4 sene önce yaşları toplamı 48 olduğuna göre annenin emekli maaşı kaç paradır?
  • Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Metin Akbal yazdı:

60 lık yerine 72 lik takmak demek şarj dinamosu un daha fazla çalışması demek

Çağlar abi gibi bir soru da ben sorayım.

Günde 4 bardak su (1 litre) içiyoruz, 1.5 litrelik şişe kullansak mi doldurması daha uzun sürer yoksa 2.5 litre kullansak mi?

İlkay Başaran yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Baba ile oğl6nun bugünkü yaşları toplamı 56 dır. 4 sene önce yaşları toplamı 48 olduğuna göre annenin emekli maaşı kaç paradır?

2500 TL 😁

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Günde 4 bardak su (1 litre) içiyoruz, 1.5 litrelik şişe kullansak mi doldurması daha uzun sürer yoksa 2.5 litre kullansak mi?

ama seninki çok belli oldu :mangal:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
2500 TL [emoji16]
1 litre içtikten sonra kalanı da döküyorsak eğer anne de doğum borçlanması yaparsa erken seçim kapıda demektir :crazy:
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Beyler Darbaz haklı. Akü kapasitesi arttıkça şarj için gereken karşıt direnç fazla olur.
60ah aküden marş anında sae 540 amper çektik. Aküyü 14volt yapmak için 15 dakika kafi diyelim.
75 amper aküden sae 540 amper çektik. 14volt yapmak için 25 dakika gerekir.

Sıcak iklimde düşük kapasite akü en ideal olanıdır. 60 yerine 40 ah gibi. Gözle görülür tüketim düşümü yaşanır.

Ve ilave gelen akü ağırlığı. Sineğin yağı hesabı [emoji16]

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Akü mü? Not defined. Diğer başlığa geçeyim :coffee:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Akü mü? Not defined. Diğer başlığa geçeyim :coffee:

Sendeki ne biber salatası mı [emoji533]
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Sendeki ne biber salatası mı emoji533.png

Bendeki mi 🤔 boşuna uğraşmayın. İnmiyeceğim oraya. Akü ne yaağğ. Pil, batarya, battery, cell 😚

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Kangooya 2 yıl önce mutlu aldım 72 amper marşta 9.8 volta kadar düşüyor. Mutlu almam sorana da al demem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Akbal yazdı:

60 lık yerine 72 lik takmak demek şarj dinamosu un daha fazla çalışması demek. Ali Darbaz dan ogrendim. O yuzden aynısından devam. 72 lik akünün avantaji kontak kapalı daha uzun süre müzik dinlemek olur calismasina vs avantaj olmaz.

Hella ve Varta kullandım. Soğukta marş basma gücü değeri önemli. Şok markette Hugel akü vardı o mesela yanlış hatırlamıyorsam 480 idi. Bende Mayıs ta Varta aldım 530 idi değer. Yüksek olan kışın marş basması daha kolay olur.

Yanlış.. 72 boşalmıyor ki? Bkz damacana sorusu..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Çağlar abi gibi bir soru da ben sorayım.

2500 TL 😁

Dibinde su kalıyor şişenin ;)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...