İçeriğe Yönlendir

Hararet 88 90 Arası Yedek Su Deposundan Su Kaynatıp Atıyor

Cihat Korkmaz

Recommended Posts

Cihat Korkmaz

Selamun aleyküm arkadaşlar mondeo mk3 aracım yedek su deposundan su kaynatıp atıyor hararet normal görünüyor ama sürekli bunu yapıyor ihtimaller arasında neler olabilir. Aracım yeni rektefiye yapıldı denebilir ankaradan adanaya geldim rektefeden sonra burada birkaç gün durduktan sonra bu sorun olmaya başladı. Termostat ve devirdaim yeni. Radyatör tıkanmış olabilir mi, termostat açık kalırsa yapar mı hararet müşürü arızalı oluesa yapar mı, depo kapağı ve yedek su deposunu orjinal olmayan ile değiştim ondan olabilir diye ama hâlâ yapıyor ondan olabilir mi fan bi tık geç devreye giriyor gibi geldi bana fanla alakalı müşür filan arızalı olabilir mi bunlardan hangisinden kaynaklı olabilir aklıma gelenleri yazdım farklı birşey düşünen varsa yorumlarınızı bekliyorum. Ha bu arada aracım 20 gün önce üst kapağı çatlatmıştı ondan rektefe oldu üst kapak değişti acaba radyatöre yağ pislik falan girmiş olabilir mi diye düşünüp onu da seçenekleri arasında sundum

Yorum bağlantısı
Umut Kaya1

Ya depo kapago basıncı tutmuyor o yüzden kaynıyor su ve bu su kaynamasinust kapak contası mi yine yakmış olabilir

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Selamun aleyküm arkadaşlar mondeo mk3 aracım yedek su deposundan su kaynatıp atıyor hararet normal görünüyor ama sürekli bunu yapıyor ihtimaller arasında neler olabilir. Aracım yeni rektefiye yapıldı denebilir ankaradan adanaya geldim rektefeden sonra burada birkaç gün durduktan sonra bu sorun olmaya başladı. Termostat ve devirdaim yeni. Radyatör tıkanmış olabilir mi, termostat açık kalırsa yapar mı hararet müşürü arızalı oluesa yapar mı, depo kapağı ve yedek su deposunu orjinal olmayan ile değiştim ondan olabilir diye ama hâlâ yapıyor ondan olabilir mi fan bi tık geç devreye giriyor gibi geldi bana fanla alakalı müşür filan arızalı olabilir mi bunlardan hangisinden kaynaklı olabilir aklıma gelenleri yazdım farklı birşey düşünen varsa yorumlarınızı bekliyorum. Ha bu arada aracım 20 gün önce üst kapağı çatlatmıştı ondan rektefe oldu üst kapak değişti acaba radyatöre yağ pislik falan girmiş olabilir mi diye düşünüp onu da seçenekleri arasında sundum
Insallah conta degildir . Su atmasinin sebebi isi degilde basinc olabilir.
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Kapağınız basıncı tutamıyor o yüzden su kaynatıyor olabilir. Ucuzdan başlayın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

eğer üstkapakta bir sorun yoksa yada başka yerlerde basınç kaçağı yoksa:

su deposunun kapağı eskimiştir, yada benim bir kere başıma geldiği gibi genleşme kabının tahliye hortumu ile geri dönüş hortumunun yer karışmıştır.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Su fokur fokur kaynıyor mu yoksa sadece kapaktan dışarı mı basıyor?

Mondilerde hava kalma problemi görülüyor mu? Soğutma sisteminde hava kalmış olabilir, havasını aldırmayı deneyin?

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Kapak denenebilir belki de basınç kaçırıyor 

Yorum bağlantısı
Cihat Korkmaz

Arkadaşlar başka kapak aldım taktım tamamen çözülmedi ama eskisi kadar olmuyor orjinal kapak depo alsam belki de tamamen düzelecek 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Antifriz seviyeniz düşük olabilir kaynama derecesi de bu sebepten düşük olabilir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Zafer Oflu

Yedek su deposunun geri dönüşündeki hortum üzerinde geri tepme ventili olması gerekiyor. Eğer o düzgün çalışmıyor ise kaynama yaptırabilir. Ben o hortumu yenisi ile değiştirdim, ama geri tepme ventilini takmadım yerine.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Arif Şayakdokuyan

Sorun çözüldü mü bilmiyorum ama benzer sorunu ben depo kapağının contasını değiştirerek çözdüm. Bu arada benim de radyatör, termostat değiştiği halde su kaynatıyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Yener1

suyun kaynama sıcaklığı (normal atmosfer basıncında) 100 derece. ama araçta 120 derece ye kadar çıkar ama kaynatmaz. sebebi ise düdüklü tencere gibi basınç altında kalmasıdır. yani uzun lafın kısası araç su soğutma sisteminde kesinlikle bir yerden hava alıyordur. büyük ihtimal depo kapağı.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...