İçeriğe Yönlendir

Castrol Edge & Magnatec

Alptuğ Özcan

Recommended Posts

Alptuğ Özcan

Merhaba herkese,

Aracım 2013 Focus TDCİ motor. Bakımı geldi ve kitapçığında Castrol öneriyor. 
Peki EDGE mi kullanmak gerekiyor yoksa MAGNATEC mi?

bu ikisi arasındaki farklar nelerdir? 
Bilen ve bu konuda aydınlatabilecek birisi varsa seve seve dinlerim 😀

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

edge dpf yani partiküllü yağ. Önermek diye bir şey yok aslında o yılda hangi yağ ile anlaşmalı ise o markayı önerir , ama arasında kaldıysanız edge daha iyidir.

başka marka yağ önerisi isterseniz örnek : motul efe 5,30. Liqui moly Longtime high tech , mobil esp bu yağlarda aracınıza uygundur, ama aldığınız yerden mutlaka yağın adının modelinin litresinin yazdığı fatura alınız piyasada bu yağlar castrol de dahil çok çakması var , iyi yağ alıyorum derken çakma yağ ile aracınıza zarar vermeyin. Bu arda benim tavsiyem bu yağların içinde Motul dur sesi yakıt oranı bile değişir.

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Aracınıza uygun olan Castrol Edge olsa da ben Castrol'u bıraktım. 

Bence abartılmış bir yağ. Memlekette de sahtesi çok fazla. 

Motul, Liquimoly gibi markalara bakabilirsiniz. Selenia grubunun yağları da çok kalitelidir. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Bildiğim kadarıyla magnatec Avrupa'da yarı sentetik olarak geçiyor ama ülkemizde tam sentetik olarak sunuyorlar sanayilerde genelde. Edge daha iyidir. Aralarında 40-50 lira bir fark olması lazım. Sorunuza gelirsek 2 yağı da kullanabilirsiniz o motorda ama ben edge öneririm. 

İnternetten almayın ama yetkili bayiden alın. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Murat Öngür yazdı:

Longtime high tech ,

Longtime high tech aracın kitabında yazan şartları karşılamıyor ama. Link

Leichtlauf Special F gerekli şartları karşılıyor olarak görünüyor sitede Link

Kitapçıkta "M2C913-C olması gerekiyor diye yazıyo. Longtime'da yazan 917-A

Deniz Kom yazdı:

Liquimoly gibi markalara bakabilirsiniz. 

Liqui öneren de çok oluyo ben de denemek istiyorum aslında ama kimisi de kitapta yazandan şaşma diyo.

Kararsız kalıp her seferinde Castrol ile devam ediyorum

Muhammet Ali Deli yazdı:

Bildiğim kadarıyla magnatec Avrupa'da yarı sentetik olarak geçiyor ama ülkemizde tam sentetik olarak sunuyorlar sanayilerde genelde. Edge daha iyidir. Aralarında 40-50 lira bir fark olması lazım. Sorunuza gelirsek 2 yağı da kullanabilirsiniz o motorda ama ben edge öneririm. 

İnternetten almayın ama yetkili bayiden alın. 

Yok internetten almıyorum zateni sitelerindeki yetkili satıcılardan gidip alıyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Deniz Kom yazdı:

Aracınıza uygun olan Castrol Edge olsa da ben Castrol'u bıraktım. 

Bence abartılmış bir yağ. Memlekette de sahtesi çok fazla. 

Motul, Liquimoly gibi markalara bakabilirsiniz. Selenia grubunun yağları da çok kalitelidir. 

bunlarında fiyatları abartılmış ama yağlar sahte değil sanırım...

arabada edge vardı, mecburi servis sonrası Elf kullandılar, pek hoşuma gitmedi ama işte...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

1.6 dizel focusumda 13 yılda 1 defa castrol kullandım inanılmaz sesli çalıştı araba hemen mobil 5 30a tekrar döndüm. Bir daha asla castrol kullanmadım :)

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Alptuğ Özcan yazdı:

Longtime high tech aracın kitabında yazan şartları karşılamıyor ama. Link

Leichtlauf Special F gerekli şartları karşılıyor olarak görünüyor sitede Link

Kitapçıkta "M2C913-C olması gerekiyor diye yazıyo. Longtime'da yazan 917-A

Liqui öneren de çok oluyo ben de denemek istiyorum aslında ama kimisi de kitapta yazandan şaşma diyo.

Kararsız kalıp her seferinde Castrol ile devam ediyorum

Yok internetten almıyorum zateni sitelerindeki yetkili satıcılardan gidip alıyorum

Karşılıyor c3 ve dpf uyumlu turbo olan ve olmayan tüm dizel araçlarda sıkıntı yaratmaz , ama yine diyeyim benim tavsiyem motul efe 5/30 

Mustafa Şahin2 yazdı:

1.6 dizel focusumda 13 yılda 1 defa castrol kullandım inanılmaz sesli çalıştı araba hemen mobil 5 30a tekrar döndüm. Bir daha asla castrol kullanmadım :)

castrol de fena değildir aslında orj ise , ama edge kullanmak lazım magnatec yarı sentetic olduğu için bende sevmiyorum ama edge iyidir

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Murat Öngür yazdı:

Karşılıyor c3 ve dpf uyumlu turbo olan ve olmayan tüm dizel araçlarda sıkıntı yaratmaz 

Benim linkini verdiğim ürün ile ne farkı var peki Longtime'in

Murat Öngür yazdı:

ama yine diyeyim benim tavsiyem motul efe 5/30 

Motul da sitesinde BURADAKİ yağı tavsiye etti.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Castrol magnetech abd de satılmıyor reklamı inandırıcı bulunmadığı için konusunda bir haber okumuştum.

Mondeo 1.6 tdci serviste liquiy molly f koydurdum (dışarıdan alıp servise gitmiştim) bir farkındalık oluşmadı. Forumdaki yorumlar ile liguiy molly ve motul arasında kalmıştım.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Metin Uzunoğlu yazdı:

Mondeo 1.6 tdci serviste liquiy molly f koydurdum (dışarıdan alıp servise gitmiştim) bir farkındalık oluşmadı. Forumdaki yorumlar ile liguiy molly ve motul arasında kalmıştım.

Liqui uzun zamandır aklımda vardı zaten şimdi Motul da alternatifler arasına girdi.

Böyle kararsız kalıp yine gidip EDGE koydurmasam bari :s 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Alptuğ Özcan yazdı:

Üretici firmalar o dönem hangi markayla anlaşmalılarsa onu yazarlar. Eğer yağ, istenen teknik şartları karşılıyorsa marka fark etmeden istediğiniz yağı kullanabilirsiniz. Benim Ford, FSM yağ istiyordu (adı yanlış yazmış olabilirim). Piyasada hiç bulamıyordum. Hiç de sorun etmiyordum. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

bunlarında fiyatları abartılmış ama yağlar sahte değil sanırım...

arabada edge vardı, mecburi servis sonrası Elf kullandılar, pek hoşuma gitmedi ama işte...

Ben 2 defa Elf yağ aldım, castrol'den iyi parformans göstermişti (dayanım süresi olarak). Özellikle selenia petronas ürünlerinde henüz sahteye rastlamadım. Ben de ısrarla Petronas koyduruyorum şu birkaç seferdir. 10bin km'yi hiç umursamıyor bile yağ. Geçen fırsat bulamadığım için 13bin de gittim yağ hala iyiydi. Şimdiki de 9bin oldu, ay sonuna doğru değişime giderim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Deniz Kom yazdı:

Üretici firmalar o dönem hangi markayla anlaşmalılarsa onu yazarlar. Eğer yağ, istenen teknik şartları karşılıyorsa marka fark etmeden istediğiniz yağı kullanabilirsiniz. Benim Ford, FSM yağ istiyordu (adı yanlış yazmış olabilirim). Piyasada hiç bulamıyordum. Hiç de sorun etmiyordum. 

Ben 2 defa Elf yağ aldım, castrol'den iyi parformans göstermişti (dayanım süresi olarak). Özellikle selenia petronas ürünlerinde henüz sahteye rastlamadım. Ben de ısrarla Petronas koyduruyorum şu birkaç seferdir. 10bin km'yi hiç umursamıyor bile yağ. Geçen fırsat bulamadığım için 13bin de gittim yağ hala iyiydi. Şimdiki de 9bin oldu, ay sonuna doğru değişime giderim. 

FMY olabilir dediğiniz.

İllaki her markanın gerekli teknin şartları sağlayan bir yağı oluyor. Bu zamana kadar Castrol kullandım %90. Yanılmıyorsam 1 defa FMY koydu yetkili servis.

Normalde ben de 12bin km civarı sokardım bakıma hep bu sefer ilk defa 14.500 km oldu son bakımdan beri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Alptuğ Özcan yazdı:

Benim linkini verdiğim ürün ile ne farkı var peki Longtime'in

Motul da sitesinde BURADAKİ yağı tavsiye etti.

Benim dediğim yağ daha iyidir bilginiz olsun. Spesicif adı altında satılan motul yağlar daha pahalı , efe olan yağ ile bunun bir farkı yok . Boşuna fazla para verirsiniz , karar sizin

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Murat Öngür yazdı:

Benim dediğim yağ daha iyidir bilginiz olsun. Spesicif adı altında satılan motul yağlar daha pahalı , efe olan yağ ile bunun bir farkı yok . Boşuna fazla para verirsiniz , karar sizin

Anladım teşekkürler bilgilendirme için 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Emre Şimşek

Castrol’un yetkili satıcıları vardır internette. Bana bir iki örnek verebilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Alptuğ Özcan yazdı:

Böyle kararsız kalıp yine gidip EDGE koydurmasam bari :s 

Burda da yazdığım gibi oldu MAGNATECH koydurdum yine.

Bu bakım öncesi detaylı araştırma imkanım olmadı ve bildiğimiz yoldan devam ettik ama kafayı taktım sonraki bakıma farklı marka kullanacağım

Emre Şimşek yazdı:

Castrol’un yetkili satıcıları vardır internette. Bana bir iki örnek verebilir misiniz?

Castrol'ün internet sitesinde yazan bir yetkili satıcıdan kendim aldım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...