İçeriğe Yönlendir

1.5 ve 1.6 TDCI Motor Farklılıkları

Murat Kırçal

Recommended Posts

Murat Kırçal

Arkadaşlar 1.6 tdci (peugeot , ford, volvo,) gibi araçların kullandığı motorlar psa üretimi , ama yeni nesil 1.5 tdci motorların 100 hp 120 hatta 130 hp gücünde olan serisi var. Yeni nesil 1.5 tdci motorlar fordun kendi yapmış olduğu motorlar olduğu söyleniyor. Ama 1.6 tdci den hiç kalır yanı yok. fordun connectte kullanmış olduğu 1.8 tdci motor avrupada şuan bütün yeni dizellerinde var. Bana kalırsa 1.8 tdci motor bu her iki motoru sağlamlık konusunda yer. Sizce 1.5 tdci motor mu yoksa 1.6 tdci motor mu sağlıklı.  

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

O bunu ısırır, bu şunu ham yapar şeklinde karşılaştırma yapmak zor olur tabi ama 1.8 motor olmasının sebebi büyük ihtimalle emisyon içindir. Hacim artırıp co2 salma sınırı yükseltiliyor. 

Mesela yeni golf’te dizel motor 2.0 tdi. Daha altı yok. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1.8 motor olmasının sebebi büyük ihtimalle emisyon içindir

yok tam tersine en eski tdi dan gelen tdci idi

Murat Kırçal yazdı:

1.5 tdci motorlar fordun kendi yapmış olduğu motorlar olduğu söyleniyor. Ama 1.6 tdci den hiç kalır yanı yok.

motorları sadece hacim ile iyidir kötüdür denemez, zamane emisyonları , piyasa şartları vergiler vs. ile tasarım değişikliği diyelim, şu denebilir ama, yeni nesilller geldikçe tamir masrafları da maaşallah zirve yapıyor.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Motor geliştirirken 8 sübap 1500 cc yapıyor,  sübapları 16 ya cikarıp 1500 ccye gidiyor turbo büyük takıp 110 ps güç alıyor motorun mühendisigini bilmek lazım günümüzde ticarilerde 2200 cc 170 ps -190 ps gibi güç alıyor lar çift turbo ekliyorlar ama işde kullandıkca şu iyiymiş bu kötüymüş oluyor aman aman oluyor , japonlar çok motorları sıkıstırmıyrolar büyük hacım düşük beygir sonuc uzun ömür masrafsızlık olarak dönüyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkan Işık yazdı:

japonlar çok motorları sıkıstırmıyrolar büyük hacım düşük beygir sonuc uzun ömür masrafsızlık olarak dönüyor 

orada 600-800cc motor çoktur?

ihraç ettiklerine bakma, kendilerine saklıyorlar asıl motorları

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

orada 600-800cc motor çoktur?

ihraç ettiklerine bakma, kendilerine saklıyorlar asıl motorları

0w8 yağ da kullanıyorlarmış?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

1.5 tdci motorlar fordun kendi yapmış olduğu motorlar olduğu söyleniyor. !

Ford motorlarını kendisi üretiyor 1,5 olunca renault akla geliyor ama ford renault dan motor satın almaz.

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Focus 3.5 da kullandım 1.5 tdci’yi
1.6 tdci’den çok farklı, başka bir şey olmuş.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

1.5 ve 1.8 TDCİ bambaşka motorlar. Bambaşka derken Ford'un en sağlam motorları. 

1.6 aynı 1.4 TDCİ gibi eski üretim sayılan bir motor. 2000kerin başı. 

1.5 mesela 1.6 dan iyidir. 1.8 de 2.0 dan. 

Yeni motor bir kere. 

Yeni teknoloji. 

Ford dizelde en iyi üreticilerden biri. Renault ta öyledir mesela. Bi Toyota bi vw bu markalar kadar iyi değiller dizelde. Toyota dizelden en erken vazgeçip hibrite döndü vw de hiçbir zaman sessiz ve performanslı bir ürün sunamadı kullanıcılarına dizelde. Ya traktör oldu ya hata verdi. 

PSA da dizel konusunda kötü değil. Sağlam araçlar ürettiler. 

Volvo şu an çinlilerde ne motor kullanıyor ne yapıyor bilmiyorum açıkçası ama geçmişte Ford kullanmışlardı o kasaya en iyi motor Ford'un dizeliydi. İyi de tuttu sattılar da. 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Muhammet Ali Deli yazdı:

1.5 ve 1.8 TDCİ bambaşka motorlar. Bambaşka derken Ford'un en sağlam motorları. 

1.6 aynı 1.4 TDCİ gibi eski üretim sayılan bir motor. 2000kerin başı. 

1.5 mesela 1.6 dan iyidir. 1.8 de 2.0 dan. 

Yeni motor bir kere. 

Yeni teknoloji. 

Ford dizelde en iyi üreticilerden biri. Renault ta öyledir mesela. Bi Toyota bi vw bu markalar kadar iyi değiller dizelde. Toyota dizelden en erken vazgeçip hibrite döndü vw de hiçbir zaman sessiz ve performanslı bir ürün sunamadı kullanıcılarına dizelde. Ya traktör oldu ya hata verdi. 

PSA da dizel konusunda kötü değil. Sağlam araçlar ürettiler. 

Volvo şu an çinlilerde ne motor kullanıyor ne yapıyor bilmiyorum açıkçası ama geçmişte Ford kullanmışlardı o kasaya en iyi motor Ford'un dizeliydi. İyi de tuttu sattılar da. 

Fordun 1.4 ve 1.6 dizelleri PSA üretimiydi haliyle Volvo 1.6 tdci lerde PSA motorluydu..

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Serkan Toker yazdı:

Fordun 1.4 ve 1.6 dizelleri PSA üretimiydi haliyle Volvo 1.6 tdci lerde PSA motorluydu..

1.5 dizellerde bunların birleşimi gibi. Birçok parçası aynı, hatta motor hacimi 1.5 dense de 1.6 ile aynı olduğunu duymuştum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...