İçeriğe Yönlendir

Kia Sportage 2012 - Sağ Önden Gelen Lokurtu

Mahmut Kocaman

Recommended Posts

Mahmut Kocaman

Herkese hayırlı günler. Aracım Sportage 2012 benzinli, tüp de takılı araçta. Aracımı yaklaşık 5 ay önce aldım ve aldığımda çok memnundum. 10 gün önce bozuk arazide 2 gün kullanmıştım çukurlara vs çok girdim, sonrasında aracımın sağ ön teker bölgesinden lokurtu gelmeye başladı. Kasislerden inerken, hafif çukur yollarda yavaş ve orta hızda giderken lokurtu yapıyor. Sağ teker de salıncak, Z rot, amortisör, viraj Demir lastiği değişti fakat ses kesilmedi aksine daha düzgün yollarda da yapmaya başladı. Artık canımı çok sıkmaya başladı bu ses, aracımdan soğudum, Allah rızası için yardımcı olun Kocaeli’de yaşıyorum gitmediğim usta kalmadı neredeyse.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Hoşgeldiniz. Bunları yaptırdığınız yere tekrar gidip bir sorun. Başka değiştireceği bir şeyler var mıymış? Ne var ne yok değişmiş maşallah. Rotil ve aks kafasına bakıldı mı?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

Amortisör takozunda bir bozukluk vardı giderdim dedi usta, yaptıklarım haricinde alt takım sapasağlam dedi ben de güvendim. Ama ses hala aynı

Rotil ve aks kafasına özel olarak bakıldı mı bilmiyorum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rot balansçı baktı mı? Arızalı parça tespitini kim yaptı ?

Muhtemelen nokta atışı bulacaktır arızayı. 

Garç gurç sesler varsa travers burçları olabilir.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

Bu sayfada olup da Kocaeli’de yaşayan varsa bana yardımcı olabilir mi ben çok yoruldum sanayiye gidip gelmekten gerçekten :(

Garç gurç tarzı bşr ses yok, sadece lokurtu var, kasis inişlerinde ve sağ teker çukura girdiğinde lokurtu bariz, hafif bozuk yolda giderken lokurtu stabil şekilde lok lok lok lok tarzı devam ediyor 

Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

Aracımın lastiklerini yeni değiştirdim aracıma rot ayarı yeni yapıldı bana herhangi bşr sıkıntı var demedi, ayrıca rot balansçıya mı gitmem gerekiyor gidince ne demeliyim rot balansçıya

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Kocaman yazdı:

Aracımın lastiklerini yeni değiştirdim aracıma rot ayarı yeni yapıldı bana herhangi bşr sıkıntı var demedi, ayrıca rot balansçıya mı gitmem gerekiyor gidince ne demeliyim rot balansçıya

rot ayarı ile ses kontrolü ayrı şeyler.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

Benim şimdi ne yapmam gerekiyor nereye gitmeliyim ve ne söylemeliyim 

Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

Arızalı parçanın hangisi olduğu tespit edilemedi, kianın 2 tane özel servisine gittim ikisi de sorunu bulamadı, değişen parçaları yukarı da belirttim. Sorun hala devam ediyor. Amortisör takozunu da soracağım, teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Murat Ekinci
Mahmut Kocaman yazdı:

Amortisör takozunda bir bozukluk vardı giderdim dedi usta

lokurtu diye tabir ettiğiniz ses amortisör takozu veya z rot lar dan gelme olasılığı yüksek.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

@Murat Ekinci sağdaki Z rot değişti ama amortisör takozunun değişip değişmediğini tam bilmiyorum, verilen fatura da takozun değiştiğini gösteren bir ibare yok yani muhtemelen amortisör takozu değişmedi.

Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

1 saat önce ustayla konuştum, tekrar teste çıktık, sesler bana bariz geliyor ama usta çok fazla takılacak bir ses duymadım diyor, amortisör takozundan gelecek bir ses alamıyorum diyor, ses artınca gel tekrar kontrol edelim diyor.

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Bende aynı problemlerde sorun yok diyen ustalara kızıp Dayıoğlu rot balans (Gebze) a götürmüştüm aracımı. Eleman 2 tur salladı arabayı, arızalı parçaları şak diye buldu. Değişim yapıldı ve sorun düzeldi. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

@Deniz Komhocam sizde nasıl sorunlar vardı, gerçekten çözebilirlerse sorunumu ellerinden öperim, haftaya gideceğim inşallah bakalım.

Yorum bağlantısı
Deniz Kom
Mahmut Kocaman yazdı:

@Deniz Komhocam sizde nasıl sorunlar vardı, gerçekten çözebilirlerse sorunumu ellerinden öperim, haftaya gideceğim inşallah bakalım.

Başlarda kasislerde ses vardı. Sonra bir ustaya gösterdim (ustalığına üfleyeyim onun), test için arabayı saatte 110'la çukurlara soktu. Bir şey yok dedi verdi arabayı. 

Ondan sonra ses hep olmaya başladı. Yine aynı ustaya götürdüm (burada da kendi kafama üfleyeyim). O da beni size söylediğim yere gönderdi. Oradaki elemanlar arabayı dediğim gibi 2 defa salladı, reçeteyi yazıp yolladılar beni bir ustaya. Ön takımda salıncaklar, rotlar, rotiller ve birkaç parça daha değişti. Sonra iyi bir rot balans ayarı ve direksiyon kutusu ayarı yapıldı. Sorunum çözüldü. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Rot balansçıya gitmelisiniz.. 

Kanala alır aracı ve araç sağa sola sallanır.

Aracın altından sesin nereden geldiği net olarak tespit edilir.

Lastik değişince yapılan balanstır. Bu derde çare olmaz. 

Rot balasçıya gidin ve durumu anlatın. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mahmut Kocaman yazdı:

1 saat önce ustayla konuştum, tekrar teste çıktık, sesler bana bariz geliyor ama usta çok fazla takılacak bir ses duymadım diyor, amortisör takozundan gelecek bir ses alamıyorum diyor, ses artınca gel tekrar kontrol edelim diyor.

o usta bayağı tok muş, daha heyacanlı bir usta bulmalı

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Yapan usta yeri geldiği zaman önde bando çalsa duymaz. Rot balançıya gidin, önden ses geliyor deyin. 5 dakkaya elinize listeyi verir. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

@Deniz Komhocam çok teşekkür ederim tavsiyeniz için, haftaya gideceğim, sorunum çözülür inşallah, gelişmeleri buradan yazacağım, aynı sıkıntıları yaşayanlara da çözüm olur umarım.

Cevap veren herkese çok teşekkür ederim, ilk işim güzel bir rot balansçıya gitmek olacak, derdimi anlatacağım ve inşallah çözüme ulaşacağım. İnşallah çözülürse burada paylaşacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

Herkese tekrardan hayırlı günler, bugün rot balansçıya gittim derdimi ve değişen parçaları söyledim, aracı salladı, amortisör üst takozunu bilyasıyla birlikte değiştir ses kesilir diye çok emin konuştu. Yarın değiştireceğim umarım işe yarar.

Ek olarak rot balansçı, ustamın amortisörü değiştirdiği halde neden üst takozu değiştirmediğini anlayamadı, ustama bu durumu anlattım, sese amortisör takozunun sebep olmayacağını söyledi ama yine de değiştirelim dedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Değiştirin bakalım, tespiti, tespit etmesini bilene kolaydır zaten.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Kocaman

Neden bilyasıyla birlikte değiştir demesini anlayamadım, sadece takozu değiştirsem bilyasını değiştirmesem ne farkedecek ? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2
Mahmut Kocaman yazdı:

Neden bilyasıyla birlikte değiştir demesini anlayamadım, sadece takozu değiştirsem bilyasını değiştirmesem ne farkedecek ? 

Her iki aracımda da başıma geldi. Takozu tek başına değiştirdiğimde sağa sola çevirmelerde gacır gucur sesler çıkarmaya başladı ve direksiyon zor dönüyordu. İkisi beraber değişimde bu sorun olmayacak hemde iki kere işçilik yapılmayacak. Aslında takozla bilya beraber değişmeli

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...