İçeriğe Yönlendir

Araç Orjinal Hoparlörü ile Yüksek Seste Aşırı Bozulma

Zeynel Bergel

Recommended Posts

Zeynel Bergel

Merhabalar. Bende 2019 Egea var. Sorunum şu. Aracın teybinin ses seviyesi 35 e kadar, 25 ten sonra özellikle basslarda aşırı bozulma oluyor. Müzik dinlenmeyecek hale geliyor. Benim sesten beklentim duru ve yüksek seste bile bozulma olmaması. Öyle aşırı yüksek ses yada başı ağrıtan subwooferlar vs. değil. Aracın orijinal teybi yerine android teyp taktım, ses biraz toparlardı ama yüksek seste durum yine aynı. Teybin kendi çıkışı 4x50w diyor. Bu da nominal olarak 20-22 watt a denk geliyormuş sanırım.

Size sorum şu olacak. Yüksek seste olan bu bozulma hoparlörlerin dandikliğinden mi yoksa teybin beslemesi yetersiz? Teybin beslemesi yetersizse mecbur amfi, arka pandizota yeni hoparlör  seçeneklerine yöneleceğim. Eğer hoparlörler dandikse sadece kapı hoparlörlerini değiştireceğim.

Bilgisi olup da yardımcı olacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Ek olarak önler 16, arkalar 13 cm. 2 hoparlör fiyatı 600 lirayı pek aşmayacak koaksiyel kapı hoparlörü öneriniz var mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar
(düzenlendi)

Merhabalar. Ses bozulması durumu teyp ayarları ile birlikte hoparlör kalitesinden kaynaklanabilir. Bunun tesbitini teyp ayarlarına müdahale ederek sağlayabilirsiniz. Yine eğer problem kapı hoparlörlerinde ise değişimi sizin için iyi olacaktır. Coax ürünler uygundur lakin bass seviyesi düşüktür yüksek seste yine bir bozulma olabilir. Compenant sistem tavsiye ederim fiyatları coax a göre yuksektir. İkinci el tercih edilebilir. Bir diğer etken yalıtım ve beklentilerdir. Amfi ve hoparlör işine girmek için illaki arkaya pandizota gerek yoktur kapılara da midrange ile müdahale edilebilir. Amfisiz midrange anlamsız kalacaktır. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda ilk etapta teyp ayarları ikinci etapta bütçe ön planda olmak üzere değişim kulağa hoş gelen bir müzik sistemine sahip olmanızı sağlayacaktır. Saygılarımla..

Ek olarak Pioneer tsg 1620f ve 1320f veya alpine tavsiye ederim coax olarak.

tarihinde Zafer Bakar tarafından düzenlendi
.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Zeynel Bergel yazdı:

4x50w

Android teyplerin ucuzlarinda tda7388 denen entegre var. 4*45w der ama toplam çıkış gücü 40w dolayındadır. Bir tık iyilerinde tda 7850 serisi var. Onlarda toplamda 70-80w arası 2ohm da %10 bozulma ile verirler. Yani gerçekte 4 hoparlörden 40 ile 70w arası toplam ancak alabilirsiniz . 4*40w amfiler işinizi görecektir.

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

4x50 net berrak ses veren bir cihaz olsa da dinlesek.

Kaliteli, net, berrak ses siteminden beklentiniz nedir? Maliyetlerden dolayı kaliteli ses almak şu dönemde maalesef çok zor artık. Bir diğer konu da otomobillerde kaliteli ses almak daha da zor. Hoplarlörlerin konumu, çıkan sesin araç içerisinde bulunan girinti çıkıntılarla absorbe edilmesi vs vs. İyi bir ses sistemi için kesenin ağzını açmak ve bilindik markalar yerine butik üretim yapan markalara yönelmek (Örn; Bewith), araç içine yalıtım yaptırmak gerekiyor.

Siz, kapı hoparlörlerini ve teybi değiştirin. Ufak bir DSP' li amfi eklemek işinizi görecektir. Yazık, aracın bir yerlerini kesmeyin.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tamer Topaç yazdı:

sony de ana ünite olarak var ancak o kadar pahalı ki satışta yok sanırım, veya digital anfi alınır :dance:

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kadjar'ı alınca spotify ile bluetooth üzerinden ya da usb ile müzik dinlemeye başladım ama aynı anlattığınız gibi ses bozuluyordu. Sonra sistem ayarlarından bass'ı azaltıp kablo ile bağlandım. Şu an temiz bir ses alıyorum. 

Yani ses bozuluyorsa temiz ses için para harcamak lazım ama para harcamadan iyileşme için ses kaynağı güzel olacak, kablo ile aktarılacak ve ayar yapılacak. Şu an aldığım ses profesyonel biri için güzel gelmez ama günlük kullanım için yeterli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

ne çirkin şey bu

Evet ama, iş bilen :kutlama:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zeynel Bergel

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Net berrak sesten kastım tabiki öyle aman aman kalite değil. Şuanlık bütçe 1500 lira civarı. Dolar a vurunca 110 dolar falan yapıyor. Tabiki bu paraya Seinheiser,beats kalitesi beklemiyorum :D Benim derdim son seste de kulak çırmalayan seslerden kurtulmak. Şimdilik orta halli koaksiyal hoparlörlerle işe başlayayım, duruma göre mecbur anfi vs. gideceğim o zaman. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Zeynel Bergel yazdı:

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Net berrak sesten kastım tabiki öyle aman aman kalite değil. Şuanlık bütçe 1500 lira civarı. Dolar a vurunca 110 dolar falan yapıyor. Tabiki bu paraya Seinheiser,beats kalitesi beklemiyorum :D Benim derdim son seste de kulak çırmalayan seslerden kurtulmak. Şimdilik orta halli koaksiyal hoparlörlerle işe başlayayım, duruma göre mecbur anfi vs. gideceğim o zaman. 

tam olarak o parayı hoparlöre gömünce işe yaramayacak ama

https://urun.n11.com/amplifikator/pioneer-deq-s1000a2-4-kanal-4x50-watt-dsp-oto-amfi-amplifikator-P526037841?gclsrc=aw.ds&gclid=EAIaIQobChMImJr7tM_F9QIVirrVCh14dweaEAQYASABEgKDUPD_BwE

2 ay önce 1600 idi şimdi 3400 yazmış... bunları takip edin. standart teyp ve hoparlöre en güzel ayarı çekmek için

Yorum bağlantısı
Zeynel Bergel
Çağlar Bayur yazdı:

tam olarak o parayı hoparlöre gömünce işe yaramayacak ama

https://urun.n11.com/amplifikator/pioneer-deq-s1000a2-4-kanal-4x50-watt-dsp-oto-amfi-amplifikator-P526037841?gclsrc=aw.ds&gclid=EAIaIQobChMImJr7tM_F9QIVirrVCh14dweaEAQYASABEgKDUPD_BwE

2 ay önce 1600 idi şimdi 3400 yazmış... bunları takip edin. standart teyp ve hoparlöre en güzel ayarı çekmek için

Çağlar abi daha uygun fiyatlı olarak pıoneer GM D1004 ve sony XM-S400D arasında kaldım. Önerin ne olur ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Zeynel Bergel yazdı:

pıoneer GM D1004 ve sony XM-S400D arasında kaldım. Önerin ne olur ?

ikisi de aynı mantıkta çalışan anfiler. pioneer ın kinde bir kaç bağlantı avantajı daha vardı galiba. ben sony ninkini test ettim, pioneer 4x55 ten bir tık daha iyi çıkıyor, ses bozulması da olmuyor, bağlantısı basit kablo ile yapılıyor. rakam farkları var mı?

Yorum bağlantısı
Zeynel Bergel
Çağlar Bayur yazdı:

ikisi de aynı mantıkta çalışan anfiler. pioneer ın kinde bir kaç bağlantı avantajı daha vardı galiba. ben sony ninkini test ettim, pioneer 4x55 ten bir tık daha iyi çıkıyor, ses bozulması da olmuyor, bağlantısı basit kablo ile yapılıyor. rakam farkları var mı?

Fiyat farkı yok. Sony daha 3 aylık ve garantisi devam ediyor, diğerinde yok tabi. Eğer t kablo almazsan  kesme biçme olayları oluyormuş herhalde ama yapacak bir şey yok. Daha sonra da kesmezse kapı hoparlörlerini değiştireceğim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ses sisteminde 2 kablo kesilir araya girilir bir şey olmaz güzel işçilik ile

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
Kaliteli, net, berrak ses siteminden beklentiniz nedir? Maliyetlerden dolayı kaliteli ses almak şu dönemde maalesef çok zor artık. Bir diğer konu da otomobillerde kaliteli ses almak daha da zor. Hoplarlörlerin konumu, çıkan sesin araç içerisinde bulunan girinti çıkıntılarla absorbe edilmesi vs vs. İyi bir ses sistemi için kesenin ağzını açmak ve bilindik markalar yerine butik üretim yapan markalara yönelmek (Örn; Bewith), araç içine yalıtım yaptırmak gerekiyor.
Siz, kapı hoparlörlerini ve teybi değiştirin. Ufak bir DSP' li amfi eklemek işinizi görecektir. Yazık, aracın bir yerlerini kesmeyin.
Pionner 9700 abi orjinal kolonlarda minimum yüzde 40 ses netlestiriyo [emoji23][emoji23]
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Net berrak sesten kastım tabiki öyle aman aman kalite değil. Şuanlık bütçe 1500 lira civarı. Dolar a vurunca 110 dolar falan yapıyor. Tabiki bu paraya Seinheiser,beats kalitesi beklemiyorum [emoji3] Benim derdim son seste de kulak çırmalayan seslerden kurtulmak. Şimdilik orta halli koaksiyal hoparlörlerle işe başlayayım, duruma göre mecbur anfi vs. gideceğim o zaman. 
Son ses de müzik dinlenilmez benim kanımca alinabilecek maksimum ses seviyesinde bırakılır illa. Sonuna kadar gelip net ses istersen iz kredi çekmeniz lazım [emoji23][emoji23]
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

infinity hoparlör lazım :) tekrar yazayım. aa ilanlarda var hatta.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Uğur Çınar yazdı:

Pionner 9700 abi orjinal kolonlarda minimum yüzde 40 ses netlestiriyo emoji23.pngemoji23.pngSon ses de müzik dinlenilmez benim kanımca alinabilecek maksimum ses seviyesinde bırakılır illa. Sonuna kadar gelip net ses istersen iz kredi çekmeniz lazım emoji23.pngemoji23.png

Aşıktım ona. Hala daha çok güzel. Ama Bewith dedim, Pioneer' da kimmiş.

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar
Hala kullanıyorum 9700
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Uğur Çınar yazdı:
Tamer Topaç yazdı:

Hala kullanıyorum 9700

:wub:

4500 vardı bende. Bi bakayım dedi biri sonra bozukmuş dedi. Yanlış kablo :kafa:

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bunu değerlendirin. Çok iyi

Ben olsam kaçırmazdım Ama, aracımda fabrikasyon sistem var.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Burdan sorayım bende..  aracin orj. sisteminden memnunum. Sesi akustiğı güzel.. Keyifle dinliyorum acikcasi.. fakat cok asırı güclü muzikte ses azalıyor.. Vag grubu olanlardan (benimle benzer aracı olanlardan ) ricam bi deneyebilirler mi? Onlarda da aynı durum var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Alpay Sumer yazdı:

fakat cok asırı güclü muzikte ses azalıyor.

hemn tüm markalarda var, bası kısar, sesi boğmaz ama frekanaslar gider sirkesiz kelle paça çorbası gibi olur, sarımsak ta yok

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...