İçeriğe Yönlendir

Boğaz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, 10 gündür boğazım acıyor. Bir şeyler yerken içerken yutkunurken aşırı derecede ağrı oluyor. Kulağıma da vurdu ağrısı. Tabiki bu durum ateş de yapıyor. Acile gittim kbb ye gittim antibiyotik verdiler ama yine geçmiyor. 10 gündür böyle bu ağrıyı çekiyorum. Tuzlu su ile gargara yapıyorum. Su tüketiyorum az ve sık yiyorum ama geçmiyor. İlaçla geçmeyeceğini anladım artık, peki ne yapabilirim nasıl geçer bu illet şey? 

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Bi zamanlar başıma gelmişti. Hap olarak antibiyotik fayda etmedi  2 antibiyotik karışımı 5 gün  iğne ile anca düzeldi. En temizi boğaz kültürü yapıp ona göre antibiyotik vermeleri ama ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

O kadar enfeksiyonu yine antibiyotikten başka geçiremezsiniz. Daha ağır bi antibiyotik kullanmanız gerekecek. Kronik olursa yani boğaz ağrısı 3-5 ay hatt bir sene geçmezse bademciler alınır. Fakat kulak ağrısı sıkıntı. Kalıcı hasar vermeden müdahale etmek lazım

geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

4 gün 1g lık augmentin kullandım ciğerlerime indi iltahap. Gidip 9 tane 1 g lık iğne yaptırdım sabah akşam. İğne bitince yine geçmedi sonrasında 3 4 güne azalma oldu 3 haftadır hala hafif iltahaplı öksürük oluyor. Bu seneki hastalıklar bir garip geçmek bilmiyor. Geçmiş olsun 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağatay Kılınç yazdı:

4 gün 1g lık augmentin kullandım ciğerlerime indi iltahap. Gidip 9 tane 1 g lık iğne yaptırdım sabah akşam. İğne bitince yine geçmedi sonrasında 3 4 güne azalma oldu 3 haftadır hala hafif iltahaplı öksürük oluyor. Bu seneki hastalıklar bir garip geçmek bilmiyor. Geçmiş olsun 

Penadur diye bir iğne var. İlk etapta felç yapar ama sonrası iyidir

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Tahrişin yatışması için sıcak bitki çaylarını ve bal ile zencefil tozunu karıştırıp macununu yiyerek kullanabilirsiniz. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Haşmet Güngör yazdı:

Son gittiğim doktor bana da 10 iğne yazdı. Boğaz kültürü yapıp ilaç yazacak kadar ilgili doktor denk gelmedi henüz. Teşekkür ederim. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Daha hafif ağrı başlar başlamaz ilaçları aldım. Antibiyotik fayda etmedi bu seferde iğneye geçtik ama düzelecek gibi gelmiyor. Fayda ettiğini hissetmiyorum. Doktor kulaklarıma baktı temiz dedi boğaz ağrısını çözersek o da düzelir dedi 

Çağatay Kılınç yazdı:

Agumentin kullandım işe yaramıyor diğer ilaçlar da  öyle fayda etmiyor. Normalde nane limon ile geçen hastalık şimdi bana mısın demiyor 

Çağrı Alaf yazdı:

Tahrişin yatışması için sıcak bitki çaylarını ve bal ile zencefil tozunu karıştırıp macununu yiyerek kullanabilirsiniz. 

Bol bol sıvı tüketmeye çalışıyorum papatya çayı içiyorum ama henüz fayda etmedi. Ne iyi ne kötü sürekli hastalık hali

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Öncelikle dr a gidin. Biz ailecek hemen hemen hiç ilaç kullanmıyoruz. Elimiz yanarsa bal sürüyoruz, hasta gibi olursak bol mevye yiyoruz, hastalanınca taze zencefil ile balı karıştırıp günde iki kere yiyoruz. Boğaz enfeksiyonlarında rahatlatsın diye sirkeli su ile gargara yapıyoruz. Nazar değmesin ilk çocuk böyle büyüdüğü için çok dayanıklı kolay kolay hasta olmaz, yeni ufaklığı da aynı şekilde büyütüyoruz. Bence ilaçların faydaları olduğu kadar yan etkileri de çok, insan vücuduna müdahale etmezsek hastalıklarla bir şekilde başa çıkıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Şiddetli fatanjitiniz var büyük ihtimal. COVID ile tetiklenmistir. İlaçlarınızı kullanın. Çok sıcak ve çok soğuk yemek içmekten kaçının. Bir ay kadar sürecektir. 21 gün kesin. Sonrası düzelir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Erhan Doruk yazdı:

Doktora gittim hem uzman hem pratisyen hekimler gördü. İlaç yazıp gönderiyorlar. Bence onlarda farkında ilaçların işe yaramadığının. Kendi bağışıklık sistemin çözecek bu işi dediler. Bende bu yüzden destekleyici ne yapabilirim onu düşünüyorum.

Hacı Şenyurt yazdı:

Şiddetli fatanjitiniz var büyük ihtimal. COVID ile tetiklenmistir. İlaçlarınızı kullanın. Çok sıcak ve çok soğuk yemek içmekten kaçının. Bir ay kadar sürecektir. 21 gün kesin. Sonrası düzelir.

Eskiden bi faranjit geçmişim vardı. Tetiklemiş olabilir. İlaç alıyorum ama ağrı kesici harici etkisini gördüğümü söyleyemem. Suyu da ılıştırıp içiyorum ama o bile zor gidiyor

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Hafif sıcak ada çayı iyi gelebilir limon ve balla birlikte ben ne zaman boğaz ağrım olsa bol bol ada çayı içerim ama aktardan alınan uzun çırpı gibi olandan alacaksınız bu hazır olanlar pek işe yaramaz. Çok sıcak sıvı almaktan kaçının ben de çok fena körüklüyor şişkinlik ve ağrıyı. Bal, taze zencefil zerdeçal da içebilirsiniz bol bol. Geçmiş olsun Allah şifa versin inşallah. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Boğazınızı çok sıcak tutup hatta sıcak bişeyler tüketip çoğalmaya uygun sıcacık ortam yaratmanızı önermem. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Gargara yapınca ağrı geçiyor o şekilde yeme içme bir şekilde rahatlıyor ama etkisi geçince su içmek bile sıkıntı. Ada çayı içeyim ama o bir çok yerde tavsiye edildi. Teşekkür ederim 

Osman Yücel Çetin yazdı:

İlkay Başaran yazdı:

Yok genelde ılık tüketiyorum. Doğal gazlı evde sıcak tutmak imkansız 😊 ilk defa böyle ilacın etkisiz olduğunu gördüm. Sinirleniyorum hatta geçmiyor diye süründürüyor 

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Mustafa bey iki sene önce aynı şikayetler olmuştu. İki defa farklı antibiyotik verdi doktor kullandığım halde geçmedi. Ama o iki antibiyotik midemi Pert etti. 6 ay düzeltemedim midemi. Sizde dikkat edin sürekli antibiyotik kullanımı zarar verir. Mide koruyucu ile kullanın bundan sonra .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Arda Bülent Güzel yazdı:

Bende de öyle oluyor sanki. Farklı antibiyotikler fayda etmedi. Yanlız mideme değil de böbreklere vuruyor gibi. Bi geçse hemen gilaburu içeceğim böbrekler için. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İlkay Başaran yazdı:

Boğazınızı çok sıcak tutup hatta sıcak bişeyler tüketip çoğalmaya uygun sıcacık ortam yaratmanızı önermem. 

Sıcak ortam mı, nerede

Mustafa bey, geçmiyorsa doktora rica edin bir tane penadur yazsın. Ayağa zıplatır sizi. İğneyi olurken de sonrasında da

bu aralar her gün kefir, doğal turşu suyu içmeyi unntmayın. Bağırsak florasını düzeltmeniz lazım. Probiyotik takviyesi almanız lazım

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sıcak ortamı en son nerde ne zaman yaşadım bilmiyorum. Kombiyi çok da yaksam bi soba sıcağı vermez malesef.

Yazılan iğneler bitsin olmazsa dediğiniz ilacı rica ederim. Ama bu ara boğazdan dolayı pek bir şey yiyesim yok. Sıvı tüketiyorum o da mecburen 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Hocam size naçizane önerim başka bir doktora gitmeniz yönünde olur. 

Bu tarz durumlarda kulaktan dolma bilgilerle tedavi arayışı en iyi ihtimalle hastalığın daha da ilerlemesine sebep olacaktır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Murat Sahın yazdı:

İlaçlar bitsin eğer geçmezse farklı bir doktora giderim. Forumda ilaçtan çok alternatif şeyler öğrenmek için ya da acaba şu anda benim gibi olan arkadaşlar var mı diye konu açmıştım. 

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Öncelikle geçmiş olsun. Farklı farklı Antibiyotikler farklı bakteriler üzerinde etkili olduğundan bunca zamandır geçmediğine göre boğaz kültürü yapılmasını isteyin doktordan. Kültür sonucuna göre antibiyotik verilmeli. Kimse yazmamış ben de bir tavsiye de bulunayım. İngiliz karbonatı ile günde dört, beş defa gargara yapın. Boğaz enfeksiyonlarında karbonat oldukça etkilidir. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Geçmiş olsun.

Ben yatmadan önce 1 bardak sıcak süte 1 yemek kaşığı dut pekmezi ve biraz karabiber karıştırıp içiyorum, sabah kalktığımda iyileşmiş oluyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Korhan Şenörer yazdı:

Tuz biliyordum ama karbonat hiç duymamıştım. İğneler bitsin başka hastaneye gideceğim. Bitmeden hareket etmek istemiyorum. Ama geçer diye de hissetmiyorum işin gerçeği. 

Nihat Palolu yazdı:

Sağ olun. Bu karışım sanki sabah uyandığımda hem ishal hemde ter yapar gibi geldi 😊 

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

penadur yazsın.

Hastane harici kullanmamaya çalışın. Penisilin içerikli olduğu için her seferinde test yaptırarak kullanmak lazım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Ersen Tapan yazdı:

Hastane harici kullanmamaya çalışın. Penisilin içerikli olduğu için her seferinde test yaptırarak kullanmak lazım. 

Şu an için iğneler bitsin olmazsa o ilaca bakacağım. Ama biraz ağır bir ilaçmış sanırım 😊 kalça bacak uyuşuyor diyorlar vurulunca 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

İnatçı boğaz ağrılarının bir çoğunda enfeksiyon tedavisi sonuç vermiyor. Yeni yeni farkına varılıyor ki, bunların sebebi REFLÜ. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...