İçeriğe Yönlendir

Arabada Hangi Araç-Gereç Bulunmalı?

Selim Bilgin

Recommended Posts

Selim Bilgin

Malum havalar soğuk, saatlerce yolda kalıyor insanlar.

Uzun yolda her zaman her şey olabilir, lastik patlar, akü biter, ampül patlar vs.

Bu tür durumlara karşın aracınızda ne tür ekipmanlar taşıyorsunuz?

Takviye kablosu, çekme halatı, yedek ampül, alet takımı, eldiven, ısıtıcı vs. vs. gibi?

Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

Bende her zaman çekme halatı ilk yardım çantası akü takviye kablosu pense tornavida su  bulundurum 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
(düzenlendi)

2 Adet yedek sinyal lambası , 2 adet ön far ampulü (halojen) çekme halatı 2 adet yangın tüpü var, biri kabin içinde diğeri bagajda.

diğer yandan araçla gelen lastik tamir sıvısı ve hava kompresörü var. ilk yardım çantası da var tabi.

tarihinde Murat Azalma tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selim Bilgin yazdı:

Malum havalar soğuk, saatlerce yolda kalıyor insanlar.

Uzun yolda her zaman her şey olabilir, lastik patlar, akü biter, ampül patlar vs.

Bu tür durumlara karşın aracınızda ne tür ekipmanlar taşıyorsunuz?

Takviye kablosu, çekme halatı, yedek ampül, alet takımı, eldiven, ısıtıcı vs. vs. gibi?

takviye kablosu, battaniye, su, çikolata, bisküvi, powerbank. mümkünse kamp ocağı, yedek sağlam ayakkabı, fener, küçük kürek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

Küçük su için uygun bir kap listede olmalı

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Stepne, kriko, bijon anahtarı, zincir, lastik tamir spreyleri, 4 adet ön far ampulü, ufak takım çantası, çeki halatı, takviye kablosu, tam set ilkyardım kiti,bar çikolatalar, içme suyu, piknik tüpü, çıra, kibrit, su kaynatmak için kap, el feneri, reflektörlü yelek, düdük, battaniye (uçuş tipi, küçük, polar malzemeden) yedek ayakkabı. daha çok bar çikolata (su kar eritilerek elde edilebilir, ama yeme kısmı önemli.) ve son olarak, yedek yakıt bidonum ve tamamen dolu olacak. 

En önemlisi, hangi güzergahtan nereye gittiğimi, tahmini olarak hangi saat aralığında hangi mevkide bulunmam gerektiğini az çok bilen bir kaç aile üyesi. Bu özellikle önemli. Nerede aranmanız gerektiğini onlar söyleyecek :) 

Doğan Arşiray yazdı:

küçük kürek.

Katlanır kamp kürekleri var, bir türlü iyi bir örneğine denk gelemedim, bagajda bir tane olması iyi olur aslında.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Bunların derli toplu durması için bir de düzgün çanta vs. lazım tabi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bendekiler;

- Deprem valizi (İçinde çeşitli kıyafet, battaniye, su vs. var)

- Muayeneden geçme çantası

- İnce Stepne, Kriko, 2 tane bijon anahtarı.

- Yangın tüpü (havası kaçmış)

- Zincir, Kar çorabı

- 2 tane halı paspas benzeri bir şey (arabanın altına yatmam gerekirse iyi oluyor)

- Alet çantası (İçinde ne ararsan var say say bitmez ama tornavida dışındakileri pek kullanmıyorum :D)

- *** WD-40 ***

- Çocuğun scooterı

- Telefonlar için şarj kablosu, 1 el feneri, 1 tane kemer kesici cam kırıcı el feneri, 2 tane acil durum uyarı sinyali (Böyle ışıl ışıl dönenlerden)

- Sakız, Bir sürü bez, Arabanın belgeleri, yedek sigortalar vs., Yedek V kayışı, ELM327 cihazı

- İş eldiveni

Aklıma gelmedi şu an inşallah kullanmak nasip olmaz bir çoğunu. Ama Mondeo'ya biniyosan her şeye hazır olacan :D

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Önder Başböyük

1 adet plastik kar zinciri var, katlanır sandalye 3 adet, 1 adet küçük masa, 1 adet eldiven, minimum 2 tane 1.5 litre su, çakı, ilkyardim seti ve yangın tüpü zaten var. Bunun dışında çok kar olan yerlerde saklama süresi uzun olduğu için birkaç bisküvi vb. bulundurulabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Sivas sınırları içerisinde pek bir şey taşımam ama şehir dışına giderken alet çantası pompa stepne cam suyu ve içme suyu olur yanımda. Biraz güzergaha göre tedarik durumu var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

alıntı:

Herkesin aracında, “El altında olması gerekenler” i vardır.

Kısa ve uzun yolculuklarda ihtiyaç olacağına inandığımız çeşitli eşya ve malzemeleri, araçlarımızda bulundururuz.

Kendi aracımdaki durum da buna paralel olmakla birlikte, iki sene kadar önce, aracı yeni aldığımda gelen heves, araçta bulundurduğum eşyaların miktarında güzel bir artışa yol açtı :)

Diğer taraftan, kullanım kitabında, her 100 kg ağırlıkta tüketim değerinin 0.3lt/100km kadar artacağı yazıyor.

Sonunda, el altında olması gerekenleri hafiften abarttığımı düşünerek, kendimce bazı önlemler aldım:
- İstepneyi ufalttım.
- Küçülen eşya gözlerine göre, sürekli bagajda taşıdığım eşyaların bir kısmından feragat edip, onları evimin bodrumunda bıraktım.
- Yakın zamanda da, orta koltuğu araçtan çıkartmak düşüncesindeyim.

Konuya dönersem , araçta neleri taşımanın gerekli olabileceği konusunda  bir fikir alışverişi oluşturmak adına, bu başlığı açtım.

Aşağıdaki listelediğim arkadaşlar, araçta benimle birlikte daimi olarak yolculuk etmekteler.. bulundukları yerleri belirterek yazmaya çalıştım.

* Sol ön kapı cebi,
Islak mendil, (mini) şemsiye, isviçre çakısı,

* Konsol üstü göz,
Güneş gözlüğü, USB-mikro USB kablo, (3.5mm jaklı) aux kablo,

* Konsol üstü,
Pusula, Vantuzlu kamera tutucu, Model Yeti

* Orta kol dayama bölmesi,
Kart taşıma cüzdanı, kolonya, parfüm, şarj edilir kalem piller

* Sol ön koltuk altı,
İnverter, 12V-2xUSB  şarj adaptörü, (kamera sabitleyici) yedek vantuz, yangın söndürücü, araç parfümü, (bozuk para taşıma amaçlı kullanılan orjinal) küllük,

* Sağ ön koltuk altı,
Araç kullanım kılavuzları, Not ve kayıt klasörü,

* Torpido gözü,
Küçük not defteri, kalem, bisküvi

* Sağ ön kapı cebi,
Çöp kutusu, Kağıt mendil

* Sol-Sağ arka kapı cepleri,
Çöp kutusu, 3.5 mm jaklı Kulaklık, Kağıt mendil, 3d gözlükler, Pet şişe su

* Ön koltuk arka cepleri,
(iki adet) Şişme minder, şişme boyun minderi,

* Bagaj,

Pandizot:
Vantuzlu mini uyku yastığı, hava ionizer cihazı, (pandizot altı filenin içinde) eşya sabitleme bantları.

Çanta 1:  
(sprey şişeli) su, (sprey şişeli) şampuanlı su, şampuan, saf su, (sprey) cila, (sprey) kauçuk bakım köpüğü, demirtozu sökücü, şarjlı süpürge hortum ve uçları

Çanta 2:
(Mikro fiber uçlu) temizlik başlığı, (çeşitli boylarda) detay temizlik fırçaları, tekerlek işaretleme kalemi, cam silme lastiği, buz kırıcı, Kancalı lastikler

Bagaj Döşeme üstü (filelerde):
Yağmurluk, Şapka (2 adet), yangın söndürücü 2, Şarjlı Araç Süpürgesi, (süpürge için) yedek batarya, jant temizlik fırçası, jant temizlik sopası (mikro fiber uçlu),  ıslak mendil, basınçlı Köpük pompası, saf su, normal su, cam suyu, trafik seti, (dört adet) eşya sabitleme aparatı, (uçları cırtlı, çeşitli sayıda),

Bagaj Döşeme Altı:
Yag (1lt), Soğutma sıvısı (1:1 sulandırılmış G13, 0.5lt), mini istepne, kriko, (12V elektrikli) lastik pompası, lastik tamir spreyi, (elbise/mobilya) temizlik fırçası, makyaj temizleme pamuğu (paket), kulak temizleme pamuğu (paket), cırt bant, bez bant, izolasyonlu bant, maket bıçağı, asetat kalemi, manyetolu fener, (çakı içeren, çok fonksiyonlu) el aleti, (mini) lokma seti, (mini) bisiklet pompası, toz bezleri (4-5 adet), cam cilası, kauçuk/lastik temizleyici, plastik temizleyici, hamur yapıştırıcı, normal yapıştırıcı (Bali tarzı), (mini) şerit metre

kaynak

https://www.skodaturkey.com/index.php?topic=40552.0

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Yazmayayım ben. 5 arabalık malzeme var..

🤭

2 takım silecek. 2 takım ilkyardim set.. Yedek, yedeğin yedeğinin yedeği ampuller. 3 arabalık Paspas..

Alyan seti, penseler. Bant, bez bant, silikonlu bant.. Diger seyleri Vallaha yazmiiim ya.. Bian kötü oldum. 😄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

maşallah herkes bi tezgahlık malzemeyi taşıyor. Bazı arkadaşlar piknik masasını taşıyormuş 😁

kimsede kaza tutanağı yok mu? Benim için çok önemli mesela :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

maşallah herkes bi tezgahlık malzemeyi taşıyor. Bazı arkadaşlar piknik masasını taşıyormuş 😁

kimsede kaza tutanağı yok mu? Benim için çok önemli mesela :) 

Diger arabada cadır var. 4 sandalye okey takımı. 🤭

Kerem Kurluva yazdı:

eksik iyonizer cihazı. fazlalık olarak silgi var 😂

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Şöyle desem olabilir; siz sorun ben var, yok diyeyim. Desem inanın abartmamış olurum. Kendimce ihtiyaç gördüğüm her şey.
Örnek son arkadaş iyonizer demiş ya; var var.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Selim Bilgin yazdı:

+ İlkYardım Seti, Battaniye,KarÇorabı,Yağmurluk,Nacak/KüçükBalta,Çakı,Outdoor Kibrit, El Feneri, Su, İlla Piskevit, 2.5MT paracord, 2mt 0.75Kablo

Daha vardır da aklıma gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
kasko acentamın telefonu.... kafi
Bu kadar , gerisine gerek yok . Çakmaklığa takılan şarj aleti olmalı ki şarj biter belki [emoji846][emoji846] .
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kaza tutanağı

Cep telefonu var, tutanak yetmiyor bir süre sonra 😅

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Maşallah millette ne bagajlar var 3 oda 1 salon 🤔😃😃

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Mantık basit benim için, olup lazım olmaması lazım olup olmamasından iyidir.

Arkadaş mangal yakmaya yaylaya gittiğinde kırık taş parçasının sivri ucu denk gelip yanaktan yırtıyor lastiği. Stepne yok, yeni sistem sprey ve pompa var arabada, ama lastik yarılınca bunlar işe yaramıyor. Telefon da çekmiyor. 5 saat sonra denk gelen bir köylü hacı dayının yardımıyla köye inip telefon açıp yardım isteyebilmiş. Tabi yardım geldi etti diyene kadar yine 2 saat daha beklemiş. 

5 saat beklediği yer ilçeye 70 dakika sürüş mesafesinde :D 10 dk'da da lastik değiştirsen, 80 dk eder :D Yani bir buçuk saat sonra okeye 4. olmuş olabilirdi, bekledik, gelmeyince başkasını oturtmuştuk yerine :D 

Bir çoğu başkalarının tecrübelerinden edindiğim; özellikle uzun yolda hele benim gibi otoyoldan basıp gitmek yerine geze geze etrafı seyrede seyrede yol gitmeyi seven kişi tedbirli olacak abi, her an her şey olabilir. Mesela tam böyle buz gibi bir zamanda arkadaşımın saçma sapan bir yerde trigeri kopmuştu. Çalı çırpı toplamış ama ateş yakamamıştı. Yanında çakmak var, çıra yok, araba tüplü, içinde insanlık namına benzin yok  :) Netice olarak biz gidip bunu alana kadar öyle üşümüştü ki 1 hafta yorganın altında titremişti. 

Tolgahan Doğru yazdı:

Maşallah millette ne bagajlar var 3 oda 1 salon 🤔😃😃

İyi bir tasarım ile bir çoğu bir kabin boy valize sığabiliyor, bilginize :) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Bende  proplu Pense ampermetre Kurbağacık , Kablo bağı , Yanmaz Bant , Tork ve Düz alyan takımı , tam set tornavida WD40 , Isıya dayanıklı eldiven , iş Montu , 5 Lt Yakıt Bidonu , Sunfix , Kablo , Stepne Kriko seti , İlk yardım seti , Klemens , Pense , Yankeski , Kargaburun , Fener var.

Ölçü aleti ne olacak demeyin çok kullandım 🙂.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

İlçeye giderken muhakkak ekmek su olur yanimda. Bu pazar yolda kaldım trafik tıkandı 1 saatlik yolu 5 saatte gelebildim. 4 ekmek almıştım 2 tanesi yendi 2 tanesi de sabah kahvaltisina kaldı [emoji4]

Sigorta olur yanımda bir kere cam suyu sigortası atmıştı rezil olacaktım kablo sıkıştırdım sigortaya öyle hallettim.

+ var bijon sokmek için lakin birde kol lazım lastikciler sokulmemek üzere takıyorlar.

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lastik tamir kiti. Hani şu lastiğe basılıp delikleri tıkayandan. 

Çakmaklıktan çalışan kompresör. 

Sağlam bir çekme halatı 

Stepne

Tamir bantı 

Wd40

Yolda kalırsam çalışabilmek için inverter, Tablet yada notebok

Plastik ve dayanıklı iş eldiveni

Çakı bıçak ve bağ bıçağı

Cırt kelepçe

Yan keski, pense, gerekli olabilecek çeşitli tornavidalar. Çeşitli anahtarlar. 

Akıllı akılsız çeşitli vidalar. 

1,5 litre su, kağıt peçete, tuvalet kağıdı, ıslak mendil. sıvı sabun. 

3-5 metre kablo

Açınca bagajı koruyacak kadar naylon örtü

Bally yapıştırıcı

Bez, çift taraflı, elektrik bandı gibi çeşitli bantlar. 

Acil durumda önem arzeden birer tane yedek ampul. 

Kafa feneri. 

12 volt kontrol kalemi. 

Yedek cep telefonu, yedek şarj kablosu. powerbank 

Elm 327 Odb arıza okuma 

Yedek sigortalar. 

Çakmak. 

Kışın uzun yola gidiyorsam, 50 cm boyunda bir kürek, takmatik zincir, acil durumlar için plastik zincirimsi bir şey.. Şapka, yedek ayakkabı, battaniye. 

Yine uzun yola giderken yenmeyeceğini bilsem bile yeteri kadar ıvır zıvır yiyecek içecek. 

Kış boyunca arabada taşıdığım teleskobik çekçek

Zorunlu olanları saymadım onlar zaten var. 

Aklıma gelenler bunlar. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...