İçeriğe Yönlendir

Kamp Mutfak Projem

Burak Kuşçu

Recommended Posts

Burak Kuşçu
(düzenlendi)

Herkese Selamlar,

Yıllardır kamp karavan merakı ve üzerine de biraz makine tasarımcılığı geçmişi olunca kendi kendime icat çıkartmamda zor olmadı.

Navara aldıktan sonra bazı nakit ihtiyacı sebebiyle pino karavanı satmıştım. Yerine araç üstü çadır geldi. Tabi tabak çanak el yıkama pişirme isteği derken bir mutfak yapayım dedim.

Biraz internet araştırması yurt dışından örnek modellerden esinlendim derken tasarım sürecine başladım. Aslında ürün haline gelmesi burada başladı işten arta kalan zamanlarda çalışarak yaklaşık 3 aylık bir vaktimi aldı.

Düşünürken ya bunu ticari ürün haline getirebilirim aslında diyerek ölçüleri tüm pickuplar için uygun seviyelere taşıdım. Tabi tasarlarken bunu yaparım yarın öbür gün araba satılır ona da uygun olsun diye biraz daha ortaklaştırdım. Sanayide bir arkadaşımın desteğiyle kestirdim büktürdüm evin altında topladım.

Geçtiğimiz yaz abimle beraber  Bursa dan çıkıp gezerek muğla tarafına kamp yapmaya gittik. Babamın sağlık sorunu sebebiyle çok uzun metrajlı olamadı hemen döndük fakat deneme şansım oldu.

Arabayı satınca kenarda atıl kaldı. Boyasız kullandığım için bazı noktaları paslandı.

O kadar emek ve para boşa gitmesin şunu boyatayım da isteyen olursa satarım diye tekrar söktüm zımparaladım ve toz boya ile boyattım. Boyandıktan sonra gözüme bambaşka gözüktü ve kullanmaya devam etme kararı aldım.

Üniversal bir tasarım olduğu için pickupa uyduğu gibi cherokenin bagajındada gayet stabil duruyor ve çalışıyor. Tüm kamp dağınıklığını 2 göz içerisinde toparlayabiliyorum.

1.       Aşama Tasarım

En büyük vaktimi alan bazen sıkılıp yarıda bıraktığım karar değiştirdiğim kısım oldu. Biraz üzerinde düşündükten sonra nihai sonuca vardım ve malzemelerin siparişini geçtim.

kh2401h.jpeg

44cmvy7.jpeg

2.       Gelen malzemeleri yavaş yavaş montaja başladım. Yavaş ve dikkat ederek gittiğim için herhangi bir aksaklık yaşamadım. Bu süreçte çırak Tork her zaman yanımdaydı 😊

eii21a6.jpeg

4hi8rxg.jpeg

ex20oeg.jpeg

3.       Montaj sonrası ürünü ilk kampımızda denedik. Burada yaptığım hata boyatmadan yola çıkmak oldu su ile beraber bazı parçalar paslandı ve boya öncesi ilave iş yapmam gerekti.

a3nfp53.jpeg

4.       Boyalı halide bu şekilde

b1suxbp.jpeg

2ududwd.jpeg

Teknik olarak kısaca açıklayacak olursam;

12 V hidrafor ve basit bir musluk bağlantısı kullandım 2 metre hortum bıraktım ve herhangi bir depo yapmadım. Tüm ihtiyacımı 10 lt su bidonları ile çözdüm böylelikle yakında ki su kaynaklarını kolayca kullandım. Pickup ın bagajında 12V çıkış almıştım bu şekilde sorunsuz kullandım. Hidrofor sadece musluğu açınca devreye giriyor bu yüzden enerji kaynaklı herhangi bir sorun yaşamadım.

Tüm boyanan parçaların montajı tamamlanınca araç arkasında ki yeni fotoğraflarını da paylaşacağım.

tarihinde Burak Kuşçu tarafından düzenlendi
  • Beğen 18
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

köpek müthiş bana versene? :)

bu arada işçilik çok iyi olmuş. tebriks.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Doğan Arşiray yazdı:

köpek müthiş bana versene? :)

bu arada işçilik çok iyi olmuş. tebriks.

Teşekkür ederim :) Köpeği ne yazık ki veremem, 1 aylıktan beri bizimle beraber , yere düşen tornavida pense vb el aletlerini yerden alıp veriyor. oldukça kalifiye bir eleman :D

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Burak Kuşçu yazdı:

böylelikle yakında ki su kaynaklarını kolayca kullandım.

hepsi şahane bu harika :nazar:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çok şık olmuş ve aşırı işlevsel görünüyor. 

Güle güle kullan :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

tebrikler valla. tasarım süper ve işlevsel. bu işlerle youtube ortamında olmanız gerekmez mi? finansal faydası olur diye şeettim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Haluk Şentürk yazdı:

tebrikler valla. tasarım süper ve işlevsel. bu işlerle youtube ortamında olmanız gerekmez mi? finansal faydası olur diye şeettim

Bende projeler iş yoğunluğundan çok sürüncemeli geçiyor. Bu yüzden bana pek uygun bir platform değil diye düşünüyorum 🙂 1968 model jawa topluyor abim onu yaparken çekelim dedik elimize yüzümüze bulaştı bazı videolar kayboldu 🙂 sonuç olarak oda henüz bitmedi yaklaşık 2 yıl oldu

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu

Tebrikler gerçekten  çok güzel olmuş maşallah. Bayağı zamandır bu tip mutfak araştırıp kafa yoruyorum. Ticari bir faaliyete dönüşebilir. Bu şekil metal yapan bir firma var. Bugün minibüsün arka tarafı için kontra malzemeden yapılmışına baktım. Kaça mal oldu problem olmaz ise özelden yazabilir misiniz? Bende 140 cm eninde bir 60 cm derinlik ve 40 cm yükseklik olacak şekilde bu hafta bir şeyler çıkartmaya çalışacağım. Malzeme kayın kontra olacak.

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Tebrikler gerçekten  çok güzel olmuş maşallah. Bayağı zamandır bu tip mutfak araştırıp kafa yoruyorum. Ticari bir faaliyete dönüşebilir. Bu şekil metal yapan bir firma var. Bugün minibüsün arka tarafı için kontra malzemeden yapılmışına baktım. Kaça mal oldu problem olmaz ise özelden yazabilir misiniz? Bende 140 cm eninde bir 60 cm derinlik ve 40 cm yükseklik olacak şekilde bu hafta bir şeyler çıkartmaya çalışacağım. Malzeme kayın kontra olacak.

2021 şubat ayında sacları kestirdim, hazır malzeme sacı boyası bugüne kadar olan maliyeti 6.000 tl civarı maliyeti oldu bana, hazır yapıp satan firmadan o dönem fiyat almıştım 15 bin civarı bir rakamdan bahsettiler. Böyle birşey için gereksiz bir maliyet gibi görülebilir ama benim ki biraz hobi amaçlı, hemde program bilgimi sürekli güncel tutmak. Bugünün malzeme fiyatları ile 10 bin tl civarı bir maliyet olur, bu arada resimde sadece 2 gözü var bahsettiğim rakam 3 göz için olan fiyat.

Ahşaptada rakamlar çok arttı, kayın kontradan tabaka fiyatı nedir hiç fiyat aldınız mı ? 

Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Konuyu okumaya başladığım zaman gözümde canlanan ve fotoğraflarda gördüğüm ürün bambaşka. Gerçekten mükemmel olmuş, keyifle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Burak Kuşçu yazdı:

Ahşaptada rakamlar çok arttı, kayın kontradan tabaka fiyatı nedir hiç fiyat aldınız mı ?

Bugün usta arkadaşın biri 650 TL gibi bir rakam söyledi. Fakat yarın alışveriş yapacağım yazayım. 

Burak Kuşçu yazdı:

malzeme fiyatları ile 10 bin tl civarı bir maliyet olur, bu arada resimde sadece 2 gözü var bahsettiğim rakam 3 göz için olan fiyat.

Bende fiyat aldım bir ay önce filan .Elektrik tesisatı ile 4400 dolares gibi bir fiyat çıktı .

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Elinize sağlık Burak bey harika olmuş :)

Mehmet Göktürk yazdı:

İhtiyar heyeti test etmeli bunu

İhtiyarlar göreve hazır ve nazır :D 

353_071120141409_186924276.JPG

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Bugün usta arkadaşın biri 650 TL gibi bir rakam söyledi. Fakat yarın alışveriş yapacağım yazayım. 

Bende fiyat aldım bir ay önce filan .Elektrik tesisatı ile 4400 dolares gibi bir fiyat çıktı .

Epey pahalanmış o üründe, 

Mehmet Göktürk yazdı:

İhtiyar heyeti test etmeli bunu

Mehmet hocam ne zaman isterseniz :) Tiguanın arkasına da sığıyor eski şirket aracımda denemiştim. sadece küçük bir set kalıyor  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Çok güzel olmuş Burak. Eline sağlık, Cherokee'nin arkasında denedin mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Çok güzel olmuş Burak. Eline sağlık, Cherokee'nin arkasında denedin mi?

Teşekkürler hocam, cherokee nin arkasına da sığıyor sadece pickup için 3 göz yapmıştım,1 tanesi boşa çıktı, mutfak ve dolap olmak üzere iki gözünü kullanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Tuna

Ihtiyar heyeti diyince benim aklima bir sakiz markasi reklamindaki asagidaki ekip geldi 🙂

Yurdaer Elay yazdı:

Elinize sağlık Burak bey harika olmuş :)

İhtiyarlar göreve hazır ve nazır :D 

s-a74dae633cda23482661399e95647a2a00859a

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Burak Kuşçu yazdı:

Teşekkürler hocam, cherokee nin arkasına da sığıyor sadece pickup için 3 göz yapmıştım,1 tanesi boşa çıktı, mutfak ve dolap olmak üzere iki gözünü kullanıyorum. 

Grand cherokee yahu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Doğan Arşiray yazdı:

Grand cherokee yahu?

İsim konusu bende pek oturmadı :) 

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Doğan Arşiray yazdı:

Grand cherokee yahu?

Cherokee ye daha rahat sığmaz mı?

Cavit Çırakoğlu yazdı:

Bugün 12 mmlik kayın marin kontrayı 675 TL  ye aldım. Alüminyum fiyatları altın gibi sürekli değişiyor.

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Cherokee ye daha rahat sığmaz mı?

Bugün 12 mmlik kayın marin kontrayı 675 TL  ye aldım. Alüminyum fiyatları altın gibi sürekli değişiyor.

Geçen seneye göre 3 kata yakın bir artmış. Bir tane römork um var bunun içine sığacak bir boyutta bir kamp karavanı yapma düşüncem vardı. Sanırım artık rafa kaldırmak gerekecek. sadece 5 plaka kasaya ve mobilyalara harcarım diye düşünüyordum. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Güzel ve işlevsel olmuş. Eşyaların dağınıklığını bile ortadan kaldırıyor bu tarz ürünler. Bende de plastik kutular var, malzemeler onun içerisinde genelde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Burak Kuşçu yazdı:

Geçen seneye göre 3 kata yakın bir artmış. Bir tane römork um var bunun içine sığacak bir boyutta bir kamp karavanı yapma düşüncem vardı. Sanırım artık rafa kaldırmak gerekecek. sadece 5 plaka kasaya ve mobilyalara harcarım diye düşünüyordum. 

En iyisi hazır olan bir şeyler almak. Sıfır olmasınada gerek yok. Baştan başlamak sinir harbi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Sami Demirpaz yazdı:

Güzel ve işlevsel olmuş. Eşyaların dağınıklığını bile ortadan kaldırıyor bu tarz ürünler. Bende de plastik kutular var, malzemeler onun içerisinde genelde. 

Önceden şeffaf plastikleri kullanırdım. Geçen yıl içine koyduğum mapa bagajda sarsıntıdan kutuyu paramparça etmişti. Şimdi endüstriyel tarzda olanları kullanıyorum epey sağlamlar. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...