İçeriğe Yönlendir

Hyundai Bayon 1.4

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan
Çağlar Bayur yazdı:

alan şanslıymış

Güle güle kullanır inşallah temiz bir arkadaşa nasip oldu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mustafa Arıkan yazdı:

Güle güle kullanır inşallah temiz bir arkadaşa nasip oldu.

tüketimi nasıldı ? en en yüksek çok sıkışık falan trafiğe girerse? 77 sabit km ile sürünce olmayan

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Çağlar Bayur yazdı:

tüketimi nasıldı ? en en yüksek çok sıkışık falan trafiğe girerse? 77 sabit km ile sürünce olmayan

Sadece şehir içi sabah 3km akşam 3km yaz kış karma kullanımın ortalaması 12lt idi yol bilgisayarında. Ortalama hız da 25-30 civarı oluyor. Uzun yolda ben çokca defa ölçtüm 110 sabit ile 7lt idi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Baban vites göstergesi falan takmıştı buna değil mi Mustafa. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Baban vites göstergesi falan takmıştı buna değil mi Mustafa. 

Evet abi el emeği işlerimiz vardı :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Atiker Grand LPG döşümünü yaptırdım. 
Biraz antifriz eksilmiş. Antifriz ekledim. 
Aracı babama tamamen devrettim bugünden itibaren. 
Ufak tefek gelişmeleri buradan güncellerim yine.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Lpg şu an hayat kurtarıyor resmen

hatta firmalar bu petrol fiyatlarını görüyor. Emisyon için dizellerde sorunlar yaşıyorlar. Hala neden tamamen lpg uyumlu motorlar tasarlanmıyor anlamak güç. 

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Lpg şu an hayat kurtarıyor resmen

hatta firmalar bu petrol fiyatlarını görüyor. Emisyon için dizellerde sorunlar yaşıyorlar. Hala neden tamamen lpg uyumlu motorlar tasarlanmıyor anlamak güç. 
Muhtemelen sorunsuz olacakları içindir. Birde büyükşehirlerde ki büyük zenginler petrol ve türevi görmek istemiyorlar. Ondandır belki. Yokse mesela Dacia ciddi ucuza araç üretmeye baslamisti. Dışlamak için elektrik güzel bir bahane sanki.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Dün fırsat bulunca LPG montajında kafama takılan yerleri biraz toparladım. LPG ecusunu motor ecusunun arkasına sabitlemişlerdi. Bir tane de röle var. O ve kutup başına yaptıkları bağlantılar hoşuma gitmiyordu. Önce kutup başlarına yaptıkları bağlantıları düzelttim. Şaseyi kutup başından çıkarıp ecunun yanındaki şase bağlantısına aldım. Rölenin soketinde bağlantı deliği varmış. Onu da kutup başınının plastiğine tutturdum. Eski halleri yok ama buralar biraz amatör duruyordu toplarladım.

52176181461_c4aaa95d29_c.jpg

LPG filtresini gelişi güzel klipslemişlerdi. Motorun yanındaki şase kablosunu alttaki deliklerden birine alıp, LPG filtresini amortisör kulesindeki orijinal dişli somunlardan birine sabitledim. Hortum bir tık kısa geldi onları yenileyip alarm kornasının arkasından daha az görünecek şekle getireceğim.

52175149392_a3a423f5e7_c.jpg

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

5,5 ayda 1100km. Sigorta, kasko, muayane, vergi çok masraflı olur hocam. Araç yatırımlık mı acaba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

5,5 ayda 1100km. Sigorta, kasko, muayane, vergi çok masraflı olur hocam. Araç yatırımlık mı acaba

Babamın mevcut aracını sattık. Bayon artık babamın. 
Araçtan yatırım olmaz bence. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Arıkan yazdı:

Babamın mevcut aracını sattık. Bayon artık babamın. 
Araçtan yatırım olmaz bence. :) 

nasıl olmaz. 2020’de alınan arabalar bugün 3 katına satılıyor. Ama dolar 2 katına çıktı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

nasıl olmaz. 2020’de alınan arabalar bugün 3 katına satılıyor. Ama dolar 2 katına çıktı :) 

Benzer tarihlerde 400k alınan evin şu an değeri 1.5M. Kirası 3.5k :) 

Benim bu aracı alma sebebim de bir fırsatı değerlendirmekti. Fırsatı cebe koyduk. Arabayı da babaya devrettik. Win-win oldu anlayacağın :) 

Demek istediğim daha güzel fırsatlar varken araç alıp yatırım yapılmaz bence. 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Arıkan yazdı:

Benzer tarihlerde 400k alınan evin şu an değeri 1.5M. Kirası 3.5k :) 

Benim bu aracı alma sebebim de bir fırsatı değerlendirmekti. Fırsatı cebe koyduk. Arabayı da babaya devrettik. Win-win oldu anlayacağın :) 

Demek istediğim daha güzel fırsatlar varken araç alıp yatırım yapılmaz bence. 

o konuya girersek ev almak da yatırım aracı değil 😁 hatta ev alıp kiraya veriyorum deyince bir kesim entellektüeller hemen tepki koyuyor 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

o konuya girersek ev almak da yatırım aracı değil 😁 hatta ev alıp kiraya veriyorum deyince bir kesim entellektüeller hemen tepki koyuyor 

Demekki yatırımlar kişiden kişiye değişiyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

İlk uzun yolunu yapmak nasip oldu.

Nevşehir - Ankara - Nevşehir yaptım.

Hayatımda ilk defa bu kadar güçsüz bir araçla uzun yol yaptım. 
CC kullanayım dedim. Araç az yokuş görsün hızı koruyamadığı için başlıyor sırayla vites küçültmeye. Devir 5000’lere çıkıyor. Hiç alışık olduğum şeyler değil. Biz 2000 devir son viteste yokuş tırmanmaya alışkınız :) 

CC kullanmayayım dedim hız her rampada 80’e düşüyor. 
Neyse dedik az yakar belki o da yok. :)

Allah’tan LPG var cepten para az çıkıyor. Yoksa bu araba çok yakıyor. Yaktığı kadar gitmiyor. 
Kullanıcı yorumlarında 2000km’den sonra hem yakıtın düştüğünü hemde performansın arttığını söylüyorlar. Tek umudum o şu an. 

52222962271_bf271217f7_c.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bu motor bu şanzımanda yalnız 4 ncü oranda tc var. Ayak gazdan çekildğinde hız uygunsa 4 de takıp tc kitler. Power tech şanzımanlarda yeni bir güncelleme yok ise sistem 8 yıldır bu şekilde çalışıyor. 
düzeltme bayon 1.4 6 ileri otomatikmiş. Bu şanzımanı tanımıyorum. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kia Hyundai az yaktığı hiç görüşmemiştir. 1.5 dizel uçan tabut era ne biçim giderdi ama iyi yakadı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Kia Hyundai az yaktığı hiç görüşmemiştir. 1.5 dizel uçan tabut era ne biçim giderdi ama iyi yakadı [emoji4] 
O değilde Getz dizel ne giderdi be. Ama şey durması orası durdu durdu durmadı öbür tarafa gibi biseydi.
  • Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Arıkan

Kışlık lastik takmak için 4 tane sıfır i20 jantı buldum. 16 inç. 205/55/16 lastik ile kullanacağım. 

Yetkili serviste 1 tane fiyatına takım almak nasip oldu :)

D34F44F1-4EA6-41E9-A5FE-C320C5497F94.jpeg

89F35540-9F3F-4A11-9134-F198774A4DD9.jpeg

8B5C0D09-A7BA-4C1A-A09B-16565843C634.jpeg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Hadi iyisin Mustafa hoca 👍

Ama şu yönsüz jantları görünce Simetri takıntısı baslıyor... 😒

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Alpay Sumer yazdı:

Hadi iyisin Mustafa hoca 👍

Ama şu yönsüz jantları görünce Simetri takıntısı baslıyor... 😒

VW gibi envai çeşit seçenek yok malesef. Seçenekler kısıtlı. En makulu de bu jantlardı. Oem harici istemiyordum zaten. Orijinal jantlarda 17 inç 215/55/17 diye az kullanılan ölçüde bir lastiği var. Kullanım kılavuzunda yazan alternatifi tercih ettik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...