İçeriğe Yönlendir

Samsung Notebook Donma Sorunu

Mustafa Çiçek

Recommended Posts

Mustafa Çiçek

Herkese iyi günler dilerim. Elimde Samsung np350v5c model bir notebook var. Bu bilgisayarın ekranı kırıktı uğraş olsun diyerekten ikinci el olarak aldım. Ekranı değiştirdim , format attım, termal macunlarını yeniledim buraya kadar çalışmasında herhangi bir sorun yoktu. Şu an açıyorum 3 4 dk sonra donuyor ekran klavye mouse kesinlikle çalışmıyor. Resetlediğimde aynı sorun devam ediyor. Farklı harddiskle (SSD) denedim sonuç aynı. Ayrıca klavye farklı tuşlara basıyordu onu da değiştirdim ama yeni klavyede de aynı sorun var. Nadiren doğru çalışıyor. Harici klavyede sorun yok. Flexleri defalarca çıkarıp taktım sonuç değişmedi.

Anakartı at diyen var, tamir olur ama garanti veremem diyen var. Amacım eskiyi işler hale getirmek. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ya da tavsiye edebileceğiniz teknik servis varsa çok iyi olur.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence cpu ısıyı tahliye edemiyor. yeniden açıp kontrol etmek lazım.

fan dönüyormu?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Fan dönüyor.temizledim hepsini. Ortadaki Kate parça çok ısınıyor ama soğutucu parçalar kartın arka kısmında. İşlemci de arkada.f6d60b88a26ffd09ea17c87238f396a8.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Çiçek yazdı:

Şu an açıyorum 3 4 dk sonra donuyor ekran klavye mouse kesinlikle çalışmıyor.

denemelik usb den linux ile deneseniz, driver sorunu olmasın

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hamit inan

İşlemciyi yeniden macunlayin tabi ekran kartınida  hala duzelmez ise farklı ram ile denenmesi lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Çiçek yazdı:

Deneyeyim bakalım. Teşekkür ederim

zorin linux uygun deneme için. çok başarılı bir sistem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

"Speed fan" uygulamasını yükleyip işlemcinin ısısını kontrol eder misiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ben olsam bi ubuntu vs. kurup bi denerdim aynı sorun işletim sisteminden bağımsız oluyor mu diye. Çağlar abinin dediği gibi USB'den de boot edilebilir.

Böyle anlık donmalar ram kaynaklı da olabiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Benim i5 işlemcili Zenbook da arada donuyor. Sürücü hatası mı yoksa Ram ya da HDD kaynaklı mı bilemiyorum. Donduktan sonra ellemezsem belli bir zaman sonra "UNEXPECTED STORE EXCEPTION" diye mavi ekran çıkıyor. Birileri SSD kablosunu söküp takınca düzelir diye yazmış forumlarda. HDD'ye baktık hiçbir sorunu yok gibi. Macunu falan da yeni sayılır. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek

Evet Servet abi. Ama bunu soğutucal bişey yok etrafında

"Speed fan" uygulamasını yükleyip işlemcinin ısısını kontrol eder misiniz?
Program kurmaya fırssat olmdan donuyor
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mustafa Çiçek yazdı:

O parça kuzey yada güney köprüsüne benziyor. Üzerinde macun olduğuna göre bakır bir soğutma kanalının üzerinden buna temas ederek geçmesi gerekir. Bir anormallik var gibi. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

" En azından;İşe şuradan uyanmanız lazım.Güney köprüsünün üstüne 2.5-3mm kalınlığında pad var.Bu buraya neden konuldu acaba?Kasap diye tabir ettiğiniz servislere gittiğinizde pad yerine macun sıkan olur.Birçok kez de gördüm bu durumu bu modelde.Sonra birden kapanıyor cihaz oluyor.Kapanır tabi:)Bugüne kadar 50 civarı yapmışımdır bu cihazdan,2 veya 3 kez ekran kartının sorunlu olduğunu gördüm..."

https://diplomalibilgisayarci.blogspot.com/2016/10/samsun-np350e-la-8861p-goruntu-gelmiyor.html

Sanki bir şey  yakaladık gibi. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Termal macun tek başına işe yaramaz. Termal ped gerekli olabilir ama termal ped de tercihen bi yere değse iyi olur. Mesela üst kasaya var.

Termal pedin kalınlığına göre alınması lazım. Çok ince ya da çok kalın olursa işe yaramaz. Göz kararı alabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Çiçek
" En azından;İşe şuradan uyanmanız lazım.Güney köprüsünün üstüne 2.5-3mm kalınlığında pad var.Bu buraya neden konuldu acaba?Kasap diye tabir ettiğiniz servislere gittiğinizde pad yerine macun sıkan olur.Birçok kez de gördüm bu durumu bu modelde.Sonra birden kapanıyor cihaz oluyor.Kapanır tabi:)Bugüne kadar 50 civarı yapmışımdır bu cihazdan,2 veya 3 kez ekran kartının sorunlu olduğunu gördüm..."

https://diplomalibilgisayarci.blogspot.com/2016/10/samsun-np350e-la-8861p-goruntu-gelmiyor.html

Sanki bir şey  yakaladık gibi. 
Termal macunu ben sürdüm o kasap benim galiba[emoji16] üstünde bişey yoktu. Acaba yanmış olabilir mi. Anakartı at gitsin diyen de var.
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

Belirtiken kuzey köprüsü üzerinde orjinalinde de ped vs yok anlaşılan sizlik Bi Durum yok yani.
Yapmanız gereken hk. En basitten zora gidebilirsiniz. Örn. Pcye format atın driver yüklemeyin İnternete bağlamayın. Bu şekilde donma oluyor mu deneyin
2.si ana karta bağlı extra kabloları çıkartın örn klavye tohcpad wyless antenn usb soketi vs. Aynı donma yağıyor mu
3. Zor kısımlar malesef mospad kondansatör vs ölçüm işi9de47e02aac7a82be0d6fee960111945.jpg

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Geçmiş olsun aynı sorun masa üstü bilgisayarımda vardı. Ram problemi çıktı. Bilginize..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Çiçek yazdı:

soğutucu teması yok ise macun da olmamalı orda :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Yurdaer Elay yazdı:

Benim i5 işlemcili Zenbook da arada donuyor. Sürücü hatası mı yoksa Ram ya da HDD kaynaklı mı bilemiyorum. Donduktan sonra ellemezsem belli bir zaman sonra "UNEXPECTED STORE EXCEPTION" diye mavi ekran çıkıyor. Birileri SSD kablosunu söküp takınca düzelir diye yazmış forumlarda. HDD'ye baktık hiçbir sorunu yok gibi. Macunu falan da yeni sayılır. 

Mavi ekran gördüğümde ilk şüphelendiğim parça ram ve HDD olur. Genelde sorunların çoğu ram kaynaklı çıkıyor.

Ben olsam öncelikle Windows u tekrar kurarım. sorun tekrarlarsa ram- HDD kontrolü ile devam ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Erhan Doruk yazdı:

Mavi ekran gördüğümde ilk şüphelendiğim parça ram ve HDD olur. Genelde sorunların çoğu ram kaynaklı çıkıyor.

Ben olsam öncelikle Windows u tekrar kurarım. sorun tekrarlarsa ram- HDD kontrolü ile devam ederim.

Benim kuzen de aynısını söyledi. Sıfırdan temiz kurulum yapalım önce diyor :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Çok temiz eski bir thinkpad bunu çözer bence :D reklamları izlediniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...