İçeriğe Yönlendir

Sık Sık Araba Yenilemek Mi, Uzun Kullanmak Mı?

Tansu Kalafatoğlu

Sık Sık Araba Yenilemek Mi, Uzun Kullanmak Mı?  

92 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Çağlar Bayur
Murat Azalma yazdı:

paket farkı vardı fiyatı etkileyen ama diğer kısımda yazdığım gibi. bu piyasayı ben getirmedim bu hale . ilana girmeden esnafa verdim o rakama bahsi geçen tarihte. vesile ile sizin daha yeni az ayağı dağ taş görsün satarız elbette :) 

benim araba full+ bendeki paket imatında üstü , daha iyi o zaman

Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Çağlar Bayur yazdı:

benim araba full+ bendeki paket imatında üstü , daha iyi o zaman

hatasız boyasız Full+ başlığı ile malum sitede hayal ettim de , hemen satar :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Acaba hybrid’i satıp duster mı alsam dediydim ama onun da 4x4’de otomatiği yok

aynı ikilemi yaşadım, duster meselesi yani....

bende normalde imkanda varsa sıfır alıp 5 senede bir değişme taraftarıyım artık, eskiden 10-15 sene derdim tabii ekonmik durumda çok önemli bu iş için, ama avrupa gibi ülkemiz olsa 10-15 sene kullanırdım parayıda başka şeylere harcardım, bizde zor tabii helede bu şartlarda....

şuan ise sıfır alıp 30 sene kullanma diyorum, elimizde kalabilir yada halimiz kalmayabilir, dua edelimde bir araba bir ekmek parası edecek durumlara gelmesin memleket, gerçi bu iş duayla değil çalışarak olur ama neyse, bizim millet bilmez bu işi, anca ister...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Çelik

İmkan olsa, ne sanayide ustalarla uğraşmak isterim, ne aracı alıp-satarken paranoya derecesinde tedirginlik yaşamak isterim.

Sıfır araç alıp, 2-3 yıl binip, götürüp bayiiye takasa verip yine sıfır araç almak içimde uktedir. Şimdi ise ütopik.

Burada bayiilerin aracı takasta öldürmesi de farklı bir konu tabi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
(düzenlendi)

2004’den bu yana 4 araba değiştirdim. Son arabam  hariç hepsini sıfır aldım ve 5-6 yılda bir. 2004 yılında Ford Fusion, 2009 yılında Ford C-Max, 2015 yılında VW Tiguan Lounge aldım. Bu üçü sıfırdı. Geçen yıl 2020 Highline VW Tiguan aldım, 1256 km’de idi. Benim düşüncem 5-6 senede bir değiştirmek aracımı. Ancak şu şartlarda pek mümkün değil galiba. 2026’da ya da 2027’de Allah sağlık verirse düşünürüz. 😊

tarihinde H.Cenk Bayrakçı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

8-10 sene binmek hatta daha uzun seneler binmek mantıklıdır. Ama eski araca binmek canınız istemez. Yoksa elbette daha ekonomiktir amaç ekonomi ise. Ekonomik olmasa fakir olanlar sıfır araca binerdi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

2000 yılı civarı bi W124 almıştık, kısa süre sonra geri verdik.

Düşünüyorum da o araba dursa halen iş görürdü.

Arabanın ne olduğu da önemli yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Ben de sürekli(1-2 yıl) değiştirenlerdenim. Benim düşüncem araç bozulmadan,fazla eskimeden, garantisi bitmeden satıp garantili araba almaktır.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Macit Aliyev yazdı:

Ben de sürekli(1-2 yıl) değiştirenlerdenim. Benim düşüncem araç bozulmadan,fazla eskimeden, garantisi bitmeden satıp garantili araba almaktır.

gelir miktarı sürekli artıyorsa uygulanabilir birşey. ancak dünya kaynaklarının efektif kullanımı için çok yanlış bence.

Selim Bilgin yazdı:

2000 yılı civarı bi W124 almıştık, kısa süre sonra geri verdik.

Düşünüyorum da o araba dursa halen iş görürdü.

Arabanın ne olduğu da önemli yani.

hala alınabilir biliyormusun. ölümsüz o arabalar.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Doğan Arşiray yazdı:

Kesinlikle.

6 ocaklı dolu bi tane alasım var da evladiyelik, girişimciliğin gözü kör olsun, belirsizlikler bitmiyor. :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selim Bilgin yazdı:

Kesinlikle.

6 ocaklı dolu bi tane alasım var da evladiyelik, girişimciliğin gözü kör olsun, belirsizlikler bitmiyor. :) 

TE bulmak lazım. yada düz 300 dizel.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

2007 üretimi ruhsatta 2008 model geçen arabaya biniyorum. 2013 ten beri bende. Ne yolda bıraktı ne arıza yaşattı.  İşi bırakan ufak tefek sarf malzeme oldu tabi mesela arka sol fren kaliperi. Benim sıfır alacak imkanım olsa alır 15 sene kullanırım minimum.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Doğan Arşiray yazdı:

TE bulmak lazım. yada düz 300 dizel.

300E benzin olsa?

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)
Doğan Arşiray yazdı:

gelir miktarı sürekli artıyorsa uygulanabilir birşey. ancak dünya kaynaklarının efektif kullanımı için çok yanlış bence.

Şuan için bu şekilde değerlendiriyorum. Bakalım gelecekte yönü değiştiririm belki. Hazırlıklar başladı bile))

tarihinde Macit Aliyev tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gök yazdı:

655 dönüm tarlası var zaten 

gitmediğin yer senin değildir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Macit Aliyev yazdı:

2 senede araba garantili olsa da garantisiz olsa da bozulmuyor ki? Önemli olan 10 sene sonra nasıl bozulup nasıl tamirinin mümkün olduğu. 2 senede garantiden ne iş yapılır? Orasından burasından ses geldi demekten başka ? Çok nadir sorunlar..

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Tüketim konusunda en vahşi olunan alanların en büyüğü otomobil olabilir. Benim hayattaki prensibim aldığım eşyanın her ne olursa olsun ekonomik ömrünün sonuna kadar değerlendirmek ve kullanmaktır, otomobil, telefon, televizyon, çamaşır makinesi vs. her şey buna dahil dünya sadece bizim kuşağımıza ait değil dünya olarak birazcik tüketim konusunda frene bassak her açıdan çok daha iyi olacak. 

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

Sıfır alıp uzun yıllar değiştirmeden tertemiz binmek. 

Bir abimiz var. 2000 yılında sıfır aldığı Opel’e hala biniyor. Araba 250.000 km gibi bir şeyde. Rutin bakım dışında en fazla 4000 lira gitmiştir diyor. O da piston mu ne değiştirmiş. Bir de iki kere şoför tarafı merkezi kilit göbeği

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Mehmet Göktürk yazdı:

2 senede araba garantili olsa da garantisiz olsa da bozulmuyor ki? Önemli olan 10 sene sonra nasıl bozulup nasıl tamirinin mümkün olduğu. 2 senede garantiden ne iş yapılır? Orasından burasından ses geldi demekten başka ? Çok nadir sorunlar..

Örnek verecek olursam 3008 dizellerde ad blue depo sorunu oluyor. Garantiden değiştiriyorlar. Normdalde fiyatı 10bin tl olması lazım. 

Araç bozulacağından değil alarken de satarken de insanda bir güven hissi oluşturuyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...