İçeriğe Yönlendir

Motor Yüzde Kaç Altı Çıkarsa Problem Teşkil Eder?

Emre Ejder

Recommended Posts

Serkan Toker

Şansa kadere deyip en yakın notere gitmek lazım. Ekspertiz yüzdesine bakarak araba almam diye düşünüyorum. Ekspertizlerin bazıları eski kaportacı veya sanayi ustası. Yağsız passız temiz iş.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selim Bilgin yazdı:

5'e takıp stop ediyor mu diye bakarlardı eskiden.

Bizim sanayi rampasını 120 ile çıkan motor iyi motordu eskiden.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Berke Kaya yazdı:

Yazdıklarınızın hepsini bilecek kadar teknik bilgiye sahibim. Tek başına dyno testinin yeterli olmadığını zaten belirttim ama bu işi profesyonelce yapan yerlerin testlerinin fikir verebileceği bir gerçek.

Dyno'da bir arabanın sağlığını söylemek için o arabanın sıfırken de o dyno üzerinde ölçülmesi lazım. Ülkemizde kalibre dyno bulmak çok zor, hele ekspertizcilerde hiç bulamazsınız.

Katalog değeri 120PS olan bi araba sıfırken dyno'da 135 de çıkabilir 110 da.

Dizel araba alıyorsun, araba sorunlu, ama türlü katkı koymuşlar, yazılım yapmışlar, motor %100 diye alırsın, noterden çıkınca duman atmaya başlar.

Onun için yıllardır bu forumda büyüklerimiz de yazar, ben önce arabanın sahibine bakarım, gözüm tutmazsa almam arabayı. Hiç bir arabayı alırken de ekspertiz merkezine götürmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)

Aracın ilk önce antifiriz kutusuna bak içinde sumu kullanmıslar antifirzmi, yag sogutucu vs patlamısmı çalısması nasıl 240 binde bir araç alıyorsan en az sanayiye motor saglam olsa bile enjektördü turbo bakımdı vs idi 10 bin kenarda olmalı sabah erken gidip kimse marşına basmadan soguk motora kendin bas tek marş alırsa sorun yokdur bunlarda sıkıntı kızdırma bujisi sökülmüyor kırlırsa kötü motor açmaya kadar gidiyor , aracı lifte alıp altına vs bak koruma kapagı vs varmı altı ne durumda onlara bakıp öyle karar ver 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selim Bilgin yazdı:

Sıfırın altındaysa problem var demektir, donabilir çünkü.

uuuu beybi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Ejder
Çağlar Bayur yazdı:

dünyada böyle bir ölçüm tekinği yok, bizdeki manavlar sonradan galerici ollunca piyasaya bunu yutturdular

katkı yapayım yağ yakan motorun beygiri daha çok bile çıkabilir

Anladım abi iyi çıkması motorun iyi olduğu anlamına gelmiyor. Pekii motor testte %65 çıkarsa o vakit bunu bir gösterge kabul edelim mi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Ejder yazdı:

Pekii motor testte %65 çıkarsa o vakit bunu bir gösterge kabul edelim mi ?

hava filtresi tıkalı olabilir? kat dağılmış olabilir gibi bir yelpaze çıkar, yine pek bi r şey ifade etmez, lakin %35 güç kaybı garip biri durumdur , o araba yokuş çıkmaz, bu durumda ölçümöü yapan yer sorgulanmalı. dyno yu bilerek kullananı ben göreemedim o tip ekspertizçilerde

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Emre Ejder yazdı:

Anladım abi iyi çıkması motorun iyi olduğu anlamına gelmiyor. Pekii motor testte %65 çıkarsa o vakit bunu bir gösterge kabul edelim mi ?

Motor dynoda ölçmek çok anlamlı degil bence tek tek kompresyon basınc aleti ile ölçmek lazım emre alacagın aracın ilanı varmı sahıbınde koyda bir görelim şöyle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Araç taksi çıkması km orjinal degildir istanbuldan gelme ise en az 700 çevirmişdir herşeyi kabul edip alınabilir taksi cıkması aldıkdan sonra 75 e de var yada 75 lik bişi alıp aradaki farkı kendin harcayacaksın birsey cıkarsa 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Dertli bir focusum vardı yağ eksiltiyordu. Satarken adama dedim böyle böyle sorunu var diye ama çocuk arabaya bakmaya gelirken eski arabasından çıkan abart egzozunu da getirmişti ekspere soktu %98 çıktı motor verimi. Çocuğun gözleri kamaştı. Kolunun altındaki abart egzozuna bakarak ''iyi seçim olduğunu biliyordum'' dedi :D 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

170 bg aracımı 126 bg çıkarttıklarından beri kendilerine uğramıyorum. Pişkin pişkin bir de diyor abi 126 az mı diye 😊 Satarken de bunu özellikle belirtirim, dynoda çıkacak sonuca göre alacak adam gelmesin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...