İçeriğe Yönlendir

Sahte Motor Yağı Şüphesi

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhaba herkese, öncelikle internetten bilindik bir yerden (oldukça yaygın satış yapıyor) Shell 0w30 pure plus 4 lt motor yağı aldım. Ürün elime bugün ulaştı, ancak sahte mi değil mi anlamadım. Ürünle beraber faturası geldi, faturada modeli vs herşey yazmakta. Neden internetten aldın derseniz, gezmediğim shell istasyonu kalmadı, hiçbirinde yok. 1 yerde buldum o da hem 5 litre hem de fiyat olarak çok çok yüksekti.

Ürünün şişe rengi kahverengi, internetten bakıyorum kahverengi olan var daha açık gri/bej tonu olan var. Ürünün üzerinde üretim tarihi yazısı elle ufak bir ovalama ile çıkacak gibi, hafif yokladım silikleşti.

WhatsApp-Image-2022-02-22-at-22.12.43-1.

WhatsApp-Image-2022-02-22-at-22.12.43-2.

WhatsApp-Image-2022-02-22-at-22.12.43-3.WhatsApp-Image-2022-02-22-at-22.12.43.jp

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ü.Emre Kartal yazdı:

üretim tarihi yazısı elle ufak bir ovalama ile çıkacak gibi, hafif yokladım silikleşti.

en belirgin sahte matbaa basımı işareti.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

en belirgin sahte matbaa basımı işareti.

resimdeki yazıların sol tarafını biraz kurcaladım, öyle dökülme şeklinde bir silinme yok. Sadece soluklaşmaya doğru gider  biraz uğraşırsam

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Şüphe varsa ki var hemen iade edilmeli. Belki 3 5 daha fazla verip castrolün kendi sitesinden alınmalı bence. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

Yok hayır değil, bu helix ultra serisi, benim aldığım pure plus serisi (doğalgazdan üretilen yağların olduğu seri)

https://www.skoda-parts.com/spare-part/shhue0w30-shell-helix-ultra-ect-c2-c3-0w-30-long-life-engine-oil-25530.html

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Yarın Shell'i arayıp aldığınız yerin yetkili satıcı olup olmadığını sorun, değilse nereden alabileceğinizi sorun ve bunu iade edin.

Mobil'in, 0w30 yağı var bu arada, yetkili satıcı sitesinden alabilirsiniz, cleanpex idi sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selim Bilgin yazdı:

Yarın Shell'i arayıp aldığınız yerin yetkili satıcı olup olmadığını sorun, değilse nereden alabileceğinizi sorun ve bunu iade edin.

Mobil'in, 0w30 yağı var bu arada, yetkili satıcı sitesinden alabilirsiniz, cleanpex idi sanırım.

Aldığım yer çok eskiden beri satış yapan bir yer. Shell satıcı kayıtlarını tutamaz sanıyorum fakat distribütörlerden öğrenme imkanım olabilir. Aldığım yeri arayıp hangi distribütörden aldığını öğrenerek.

Yurtdışı sitelerde özellikle baktığımda aynı ambalaj ile satıldığını gördüm, fakat teyit konusunda bir bilgi edinemedim.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağlar Bayur yazdı:

shell lakin bu :)

Öyle tabi 😃 yağ ve sahte kelimesi aynı konuda olunca elim öyle yazmış abi ben değil 😃

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

fiestaya 0-30 mu koyacaksın  kutunun seri barkod nolarını shele yolla dönüş yaparlar ben mobile yolladım orjinal diye dönüş yapılmışdı kim hangi bayiye kadar dökümü vermişlerdi

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

türk shell linki var mı sizdeki yağın?

Türkiye sayfasında genel grup olarak yazıyor. Ürün bazında güncelleme yapılmamış ne yazıkki. 

Erkan Işık yazdı:

fiestaya 0-30 mu koyacaksın  kutunun seri barkod nolarını shele yolla dönüş yaparlar ben mobile yolladım orjinal diye dönüş yapılmışdı kim hangi bayiye kadar dökümü vermişlerdi

Evet 0-30 a geçiş yapma kararı aldım. Shell neden bilmiyorum sürekli ambalaj değiştirmiş. Kutu ülke bazında bile değişiyor. Bugün sormaya çalışacağım bakalım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Oğuzkan Erışık yazdı:

Öyle tabi 😃 yağ ve sahte kelimesi aynı konuda olunca elim öyle yazmış abi ben değil 😃

sosyal medyanı gücü

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Olayı müşteri hizmetlerini arayarak öğrenmeye çalıştım. Ne yazıkki mh club card işlemleri ötesinde bilgi sağlayamıyor. Kalite kontrol biriminin numarasını verdi, orası ile görüştüğümde sadece analizleri görebildiklerini ve sistemde kayıtlı mı ona bakabileceklerini ilettiler. Normalde bu şekilde bir görevleri olmadığından orjinal ambalaj şekli formu konusunda bilgi veremiyorlar. 

Verdiğim seri no sistemde kayıtlı, yağ Almanya üretimi ve orada dolum yapılmış. Üzerindeki gibi. Şişenin rengi de son seride böyle yapılmış. 

Bilgi olması açısından, eskiden Türkiyede dolum yapılan şişelerde kapak içinde etiket varken artık yokmuş, kaldırmışlar. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ü.Emre Kartal yazdı:

orjinal ambalaj şekli formu konusunda bilgi veremiyorlar. 

başka ne işleri varmış ki maaş alıyorlar müşteri mi bilecek oradaki ilgili mi , bu cevap çok acaip.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

başka ne işleri varmış ki maaş alıyorlar müşteri mi bilecek oradaki ilgili mi , bu cevap çok acaip.

Websitesinde ürünün bilgisi dahi yok. Ama satışı yapılıyor 🙂

Ülkelere göre bile değişiyor kutu rengi ve etiketler vs. Ürünün orjinalliğini teyit etme konusunda ne yazıkki bireysel çalışmak gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ü.Emre Kartal yazdı:

Websitesinde ürünün bilgisi dahi yok. Ama satışı yapılıyor 🙂

Ülkelere göre bile değişiyor kutu rengi ve etiketler vs. Ürünün orjinalliğini teyit etme konusunda ne yazıkki bireysel çalışmak gerekiyor. 

ben olsam başka birşey seçerdim,bir sürü seçenek var.  nasıl bir yağ bu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Arkadaş nereden alacağız bu yağları,

2 ayrı Castrol satış noktasını aradım, "Edge 5w30 LL 4 litre"

birinde 440 TL, diğerinde 660 TL. satış noktasında bile böyle fark var.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Osman Ünal yazdı:

nereden alacağız bu yağları,

po alınabilir sahtesi ile kim uğraşacak mesela

Yorum bağlantısı
Osman Ünal
Çağlar Bayur yazdı:

po alınabilir sahtesi ile kim uğraşacak mesela

İstasyondan mı alıcaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

ben olsam başka birşey seçerdim,bir sürü seçenek var.  nasıl bir yağ bu

Yağda problem yok, problem Türkiye temsilciliğnde. Bilgi yok, ulaşılabilir kanal yok. Yurtdışındaki sitelerde aynı ürün mevcut. Zaten istasyonlarda da satışı var, sadece bilgi eksik 😅

Osman Ünal yazdı:

Arkadaş nereden alacağız bu yağları,

2 ayrı Castrol satış noktasını aradım, "Edge 5w30 LL 4 litre"

birinde 440 TL, diğerinde 660 TL. satış noktasında bile böyle fark var.

Yani fiyat farkı çok ve bulmakta zor. Ben onayı aldım sıkıntı yok. Ama bu kadar zor olmamalıydı tabi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ü.Emre Kartal yazdı:

Yağda problem yok, problem Türkiye temsilciliğnde. Bilgi yok, ulaşılabilir kanal yok. Yurtdışındaki sitelerde aynı ürün mevcut. Zaten istasyonlarda da satışı var, sadece bilgi eksik

müşterisine gerekli hizmeti sunmayan firmalar ayakta kalmamalı.  heleki yurt dışı içi farklı davranıyor ise. o bakımdan. ürüne birşey diyemem. bazı motorlarda yağ lambası yanık kaldı ilk gazdan üretilenlerde

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Çağlar Bayur yazdı:

müşterisine gerekli hizmeti sunmayan firmalar ayakta kalmamalı.

Bu gerçekten ciddi bir problem. Ürün satılıyor ama sayfasında yer almıyor. Stabil bir ürün ambalajı yok, kontrol etmek çok güç.

Çağlar Bayur yazdı:

Bazı motorlarda yağ lambası yanık kaldı ilk gazdan üretilenlerde

Yağın birçok marka için sertifikası var. Yağ lambasının sönmemesi ilginç bir durum. ACEA C2/C3 sertifikası olan bir yağın viskozitesi doğru olduğu sürece araçta probleme sebep olması tuhaf. İçerisinde daha az karbon ve kül var, uzun vadede özellikle dizel motorda fayda sağlar diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Eskiden uğraşırdım, sırf Motul için Adana’ya, websitesinden teyit ettiğim bayisine gider alır, bakıma götürürdüm aracımı.
Ne enerjikmişim o zamanlar [emoji1]

Şimdi hiç umursamıyorum, Ford özel servisime götürüyorum, Castrol yetkili bayii aynı zamanda, önümde açıyor yağı, sahte olma şüphesi olmadan içim rahat biniyorum araca diğer bakıma kadar.
Balya balya Castrol yağ dolu her taraf. Yüzlerce araç geliyor bakıma, sahte yağ kullanma riskini göze alamazlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...