İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 Sorunu

Emirhan Sarıöz
Çözüme git Mehmet Ozyurek tarafından,

Recommended Posts

Emirhan Sarıöz

Mondeo Mk2 98 Glx 2.0 sahibiyim.

Dun motorumun rolantide asiri sarsintili çalışması ve yakıtının 22-25lt lere çıkmasından dolayi bıraktığım servisten teslim aldim.

Öncesi :

Motor bu hale gelmeden once

Elektrik kaçaklarını kendim onarıp ugrasamadigim yerler icinde elektrikciye hallettirdim.

Hicbir sorunu olmayıp hava akismetreden kaynaklanan 2-2.5 devirlerde arada bir bi ince sarsıntı yapip hemen duzeliyordu.

Bunu düzeltmek icin ;

Hava akismetreyi yan sanayi ile değiştirdim. Randıman alamayınca, Orjinal hava akismetre, bogaz kelebegi ve emme manifoldunu "Liqui Moly Pro-Line" ile temizledim.

Oksijen sensorunu de "Denso" marka ile degistirdim.

Rolanti motoruna giden kablolar çıplaktı onlarında izolesini sagladim.

Egr valfinin temizligini de yapip butun parcalari yerine yerleştirdim.

Bundan sonra gaz verdiğim surece arac fisek gibi hicbir sorun olmayıp rolantide ciddi sarsıntı yapmakta ve yakıtı asiri artmaktaydi. Her ihtimale karsin bujilerinide "Bosch İridyum HR7NII332W" ile degistirdim.

Cozemeyecegimi düşünerek servis e götürdüm. Araci benzinde kullaniyorum. Lpg ustunde var lakin 4000km dir tercih etmiyorum.

Motora bakıp 2 gun araci yatirdiktan sonra 3. Gunu tesliminde enjektorlerin arizali oldugu, Lpg de devre kesici olmadigi, fazla yakıtla çalıştığı icinde egzozun kurum dolduğu soylenildi. Sente ayari, kompresyon testi, buji, buji kablolari, atesleme bobini kontrol edilmis ve sorun bulunamamis. Lpg ye devre kesici eklendi hazir gitmişken yağında değiştirip teslim aldim. Enjektor bekliyorum. Lakin Lpg de suan dahada kotu. Sorun aynen devam etmekte Lpg oldugu icinde rolantide stop etmekte, Gaza bastığımda tepkisiz hantal ve pedalim sondayken bile arac hizlanamamaktadir.

Sabah tekrar araci biraktim. Aklima hicbirsey gelmiyor artik. Ustalara kendimizi teslim ettik anlaşılan.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Emirhan bey merhaba. Bakılacak yerlere zaten baktırmışsınız. Benzin enjektörleriniz yenilensin büyük ihtimal sonunlar sona erecek inşallah.

Yazdıklarınızı okuduktan sonra aklıma gelen ilk şey sübapları kontrol ettirdiniz mi oldu.  Ancak kompresyon testi yapıldı yazmışsınız. Hem benzin, hem lpg de titreşimli çalışma ilk olarak ateşleme - bobin sonra sübap arızasını akla getiriyor. rolantide aşırı titreme stop etme kontrolsüz hava emişini akla getirir. Birde aracınızda sıcak motorda geç çalışma sorunu varsa egzantrik konum sensörü arızası aklıma geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg ye geçince de benzin işemeye devam edip aracı boğuyor olabilir.. 

Benzin enjektörlerini besleyen kütüğün soketini söküp deneyin. 

Yorum bağlantısı
Alpay Köse

Benzinde ilk çalışmada tekleme, LPG'de rölanti düzensizliği,arada tekleme ayrıca sarsıntılı çalışma bu sorunlarla bir süredir uğraşıyordum.en son iyi bir LPG servisne gittim.aracim manifolttan hava alıyormuş LPG nozulleri dibinden.ayrica LPG'de  afr(yol) ayarı yaptırdım.bütün sorunlarım çözüldü.bu arada afr ayarına inanmazdım zaten araç yapıyor derdim ama gerçekten gerekliymiş.bunca zaman boşuna ızdırap çekmişim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tüm işlemler gayet güzel yapılmış, sadece bujiyi otjinal motorcraft takın, zetec diğer bujileri sevmez, benim kalıma gelen emme manifoldunun kontrolsüz hava alması, fren pedalı ilk basışta yumuşak sonra aniden sertleşiyor mu mesela?

Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz

Aracin cikisinin yapilmasini istedim.
Yanma odasinda sorun olabilir fazla benzin gittiginden dolayi iceride sorun olabilir gecmis olsun motorun inmesi gerek denildi.
Orjinal motocraft buji takilip denendi sorun gene ayni. Emme manifoldundan hava alip almadigini kontrol ettiklerini dusunmuyorum. Elimde patlak aracla kaldim. Yanma odasi icinde oldugu ihtimalini dusunmuyorum. Enjektor kutugu kac bar da cevap alamiyorum. Sakaryada baska baktirabilecegim biryerde yok. Saglik olsun enjektoride iptal ettirdim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Emirhan bey Bursada uludağ otomotiv var. Youtube ta kanalıları var. Sizin gibi karışık sorunları olan bir çok aracı tamir ettiklerini izledim. Emrah diye bir arkadaş var kanalı sunan . İsterseniz bir görüşüp randevü alın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Ozyurek yazdı:

Lpg ye geçince de benzin işemeye devam edip aracı boğuyor olabilir.. 

Benzin enjektörlerini besleyen kütüğün soketini söküp deneyin. 

Devre kesici denilen şey benzin pompasını kapatan şey galiba.. Şimdi tekrar okuyunca fark ettim. 

Bu durumda yukardaki cevabım hükümsüz kalır. 

Bence yeniden bir kompresyon testi yaptırın, yağlı ve yağsız yapılsın. 

Ayrı ayrı değerleri not alın.. Ben subapların yandığını düşünüyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz

Devre kesici denilen şey benzin pompasını kapatan şey galiba.. Şimdi tekrar okuyunca fark ettim. 
Bu durumda yukardaki cevabım hükümsüz kalır. 

Bence yeniden bir kompresyon testi yaptırın, yağlı ve yağsız yapılsın. 
Ayrı ayrı değerleri not alın.. Ben subapların yandığını düşünüyorum. 

Evet Mehmet bey subaplar gitmis. Telefon desteğiniz den dolayıda cok tesekkur ederim.
Testte nasil cikmadi diyerek yüklendim. Benim öngörüm biraz tahminler üzerine gidiyorlar. Piston segman durumu belirsiz. Kaldiki segman her türlü artırım. Bir enjektor yuzunden motor yapilacak. 10-12 civari fiyat biçildi belirsiz olmakla beraber. Araci garajima cektim. 9000km once motor yapilmis bir araca tekrar yaptirmak kaldiki 74000 e malolan bir araca bu masrafı suan yapmak beni cok geriye götürür.
Bu halde duzgun alicisi cikarsa vericem. İlerleyen zamanlarda da belki yaptirabilirim. Canim baya sıkıldı kusura bakmayın.

Mustafa bey Uludag motor u takip ediyorum bende. Cok guzel kapak videosu var. Yanima arguman destegi bulabilirsem belki de kendim söküp kapakciya gonderedebilirim. Lakin daha fazla masraf suanda bıktırdı beni

Hepinize desteklerinizden dolayi teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun Emirhan bey. 
Herşey çok pahalandı.  Sadece subap değişimi bile 7-8 bin tutuyor.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ben hala ikna olmadım, elden geçen yerlerde gözden kaçan birşey var bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
Kendim bi tesisatina bakarak tek tek gidecegim. Nasilsa artik sonucu belli. Enjektor kablolari ciplak birakmislar aracta. Sase vs durumundan da olabilir. Enjektorlerin bile gittiginden emin degilim. Paranoyak oldum sanki. Lakin kendi yaptigimi biliyorum. Nasil bu hale geldiginide biliyorum. Nedenini bulmalari icin birakiyorum sonuc. Saka gibi.

Tesekkurler Mehmet bey.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emirhan Sarıöz yazdı:

Enjektor kablolari ciplak birakmislar aracta.

facede riza soket yilmaz aratın, komple hazır yenisi var o bölümün. bence alıp takın . o bölüm yeni olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
facede riza soket yilmaz aratın, komple hazır yenisi var o bölümün. bence alıp takın . o bölüm yeni olsun
Teşekkür ederim Çağlar bey. Diğer motor kablolarım ve soketlerimde gidik. Hazir arac artik kullanilmiyor onları da halletmek istiyorum. Butce ayarladigimda da bana adam gibi bir usta lazim olacak. Boyası, döşemesi dahil komple yaptırmak istiyorum. Mal olus fiyati ve yapilan işlemler fazla oldugundan araci yok parasına ciddi zararla vermek pek akil isi gelmedi.
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
Emirhan bey Bursada uludağ otomotiv var. Youtube ta kanalıları var. Sizin gibi karışık sorunları olan bir çok aracı tamir ettiklerini izledim. Emrah diye bir arkadaş var kanalı sunan . İsterseniz bir görüşüp randevü alın.
Uludag motor u az once aradim. 3 aylik bir doluluk soz konusu. Randevuya gelmeyen yerine bir ihtimal alınabileceğini söyledi. Hayat zorla kendin sök diyor bana.

Kendimizin yapabilme olanağı nedir?
Yorum bağlantısı
Zafer Oflu

Oksijen sensörünü "denso" marka taktığınız için olabilir mi? diye sormadan edemedim. Orjinali hala elinizde ise eskisini tekrar geri takın, bir de öyle deneyin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağlar Bayur yazdı:

Bir anda oluşmuş olması sebebiyle değil mi ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz

Bu araçta tecrübesi olan sizlersiniz. Yonlendirmenizle motor açılmadan ne yapılabilirse yapacagim. Bugun servis ile görüştük sordu araci inanmadığımı soyledim onada. Benim tahminim bu yönde diyor.

İs cikisi enjektor kablolarini sökeyim dedim.
Benim tahminim bogaz kelebeğini ve diğer bileşenleri temizlerken dışı sarılı lakin içi bitik enjektor kablolari birbirine temas etti ve buralara kadar geldi. Foto atayim daha rahat gozukuyor.

IMG_20220301_194553.jpgIMG_20220301_183442.jpgIMG_20220301_183507.jpg

Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
Oksijen sensörünü "denso" marka taktığınız için olabilir mi? diye sormadan edemedim. Orjinali hala elinizde ise eskisini tekrar geri takın, bir de öyle deneyin.
Üstünden cikan elimde. Onuda deneyeceğim. Allah'tan atma huyum yok :) Suan elektrik üzerinde duruyorum.
Bu son hali değil demi ?

Simdi ustunden soktugum hali. Suan eve getirdim temizleyip elden gecirecegim. 3 elektrikci elinden gecmis aracin tesisati bu arada.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağlar Bayur yazdı:

siz rızayı bulun facede

Emirhan Sarıöz yazdı:

Bu araçta tecrübesi olan sizlersiniz. Yonlendirmenizle motor açılmadan ne yapılabilirse yapacagim. Bugun servis ile görüştük sordu araci inanmadığımı soyledim onada. Benim tahminim bu yönde diyor.

İs cikisi enjektor kablolarini sökeyim dedim.
Benim tahminim bogaz kelebeğini ve diğer bileşenleri temizlerken dışı sarılı lakin içi bitik enjektor kablolari birbirine temas etti ve buralara kadar geldi. Foto atayim daha rahat gozukuyor.

IMG_20220301_194553.jpgIMG_20220301_183442.jpgIMG_20220301_183507.jpg

vesile ile sonra yok bu araba kötü yok falanca marka yaramaz derler... araba ne yapsın bu halde iken . geçmiş olsun, ustalar da gitsin limon satsın manav açsınlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mehmet Ozyurek
Emirhan Sarıöz yazdı:

Simdi ustunden soktugum hali. Suan eve getirdim temizleyip elden gecirecegim. 3 elektrikci elinden gecmis aracin tesisati bu arada.

Bu tesisatla bu araba çalışmaz.. 

Bunu düzeltmeden motor falan söktürmeyin. 

Tesisatın gördüğüm her yeri sorun. Ya komple tesisat bulun yada komple tesisat yapın. 

Kapalı yerleri de açmalısınız. 

Onların içinde de kırık ve kısa devre olan yerler olabilir.. 

Elektrik bandı ile izole edin, kontrol edin. sağlam yaptığınızden emin olunca bez bant ile üstünü tekrar sarın.. 

Bez bantı tekrar açamazsınız, bu sebeple emin olmadan bez bant kullanmayın. 

tesisat.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz
Çağlar Bayur yazdı:

siz rızayı bulun facede

vesile ile sonra yok bu araba kötü yok falanca marka yaramaz derler... araba ne yapsın bu halde iken . geçmiş olsun, ustalar da gitsin limon satsın manav açsınlar

Buldum. Lakin önce emin olmam lazım. Gerekirse tesisatı söker direk gönderirim kendisine. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu tesisatla bu araba çalışmaz.. 

Bunu düzeltmeden motor falan söktürmeyin. 

Tesisatın gördüğüm her yeri sorun. Ya komple tesisat bulun yada komple tesisat yapın. 

Kapalı yerleri de açmalısınız. 

Onların içinde de kırık ve kısa devre olan yerler olabilir.. 

Elektrik bandı ile izole edin, kontrol edin. sağlam yaptığınızden emin olunca bez bant ile üstünü tekrar sarın.. 

Bez bantı tekrar açamazsınız, bu sebeple emin olmadan bez bant kullanmayın. 

tesisat.jpg

Enjektör kablosu devamınıda sökmeye devam ettim. Sonrasındaki kabloları güzel eksiz ve sağlam kaplamalı. O yüzden durdum. Enjektör kablolarını temizliyorum şuanda. Yarın akşama bitiririm. Bitince araca bağlayacağım. Bağlantı yaparkende tesisatın diğer bölümlerinede bakıp start vericem. Ne olacağını merak etmiyor değilim.  Bez bandım var elektrik bandımda var. İnş motor açılmadan çözüm olur.

Çağlar bey en basitinden ben dedim. Bu nasıl araç diye. Aldığım günden beri 1 gün rahat kullanamadım. Kendim yapmadığım bütün noktalarda hep sorun sıkıntı. Memlekette usta yok. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sökerken bol foto çekin, sağdan soldan üstten alttan her zaman toplarken yardımcı olur. bol foto her zaman işe yarar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emirhan Sarıöz

Soket kisminda dibine kadar giremiyorum. Bu dip bolumu sivi conta ile kapatsam olurmu? İsim bitince contasini sıkar birakirim.IMG_20220301_233306.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...