İçeriğe Yönlendir

Büyük Lastik Testi- Autobild 2022 Yaz Lastikleri 215/55/17 Ebat

Evren Erakçora

Recommended Posts

Murat Sürmeli
Emrah Altun yazdı:

Lastik ebatlarının test sonuçlarına bir etkisi var mıdır? Mesela bu teste bir markanın 17 inç lastiği girmiş ve 1. olmuştur. Bu sonuca bakarak aynı marka ve modelin 15 ve 16 inç ebatlarına da güvenmek yanlış mı olur?

Yanlış olur

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Emrah Altun yazdı:

Lastik ebatlarının test sonuçlarına bir etkisi var mıdır? Mesela bu teste bir markanın 17 inç lastiği girmiş ve 1. olmuştur. Bu sonuca bakarak aynı marka ve modelin 15 ve 16 inç ebatlarına da güvenmek yanlış mı olur?

Bir ebat yukarı aşağı benzer sonuç çıkar yazardı. Ama 5 sene önce birinci olan lastik vasat sonuç alabiliyor, çünkü sürekli geliştirme ve rekabet var.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun
Murat Sürmeli yazdı:

Yanlış olur

Evren Erakçora yazdı:

Bir ebat yukarı aşağı benzer sonuç çıkar yazardı. Ama 5 sene önce birinci olan lastik vasat sonuç alabiliyor, çünkü sürekli geliştirme ve rekabet var.

🤔 Hmm.. 2 farklı cevap.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Emrah Altun yazdı:

Bence model olarak bire bir aynı ama ebat olarak farklı olan 2 lastiğin aralarında çok fazla fark olmasa gerek. Yani 17 inç lastik birinci oldu diyelim, 15 inç olan modeli sonuncu olmaz genelde. Şahsen tercih ederken lastiğin aynı modelinin diğer ebatlarının sonuçlarına da bakıyorum ona göre ortalama bir karar veriyorum. Ama ebatlar ve jant çapı değiştikçe lastiklerin modelleri de değişiyor. Örneğin 185 65 15 ebatta conti eco contact test edilirken 205 55 16 da conti premium contact modeli test ediliyor. Bu iki modelin hamurları zaten farklı olduğundan sonuçları da değilebilir. Buna da dikkat etmek gerek. Sadece tek bir harfler farklı modele geçilebiliyor. Mesela laufen s fit ve laufen g fit farklı modeller.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Emrah Altun yazdı:

🤔 Hmm.. 2 farklı cevap.

Adac öyle derdi ama 2 jant büyük küçük sonucu değiştirebilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her ebada ayrı test yapılmaz, yapılmışı da yok, 17 deki marka sıralaması, 16 için de geçerli dir bence, 17 kötü sonucu olan bir markanın 16 lar içinde öne çıkması garip olurdu zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Ama testlerde farklı boyutlarda farklı sonuçlar elde edenler mevcut. Bilemedim, üstadlar fark yok diyorsa hatalı düşünmüşüm demek ki

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Adac öyle derdi ama 2 jant büyük küçük sonucu değiştirebilir.
Adac da mı sadece bilemiyorum ama ben her lastik alacağımda benzer jant boyutundaki testleri bulup sıralamasına bakardım. Halen farklı jant boyutu için farklı sonuçlar var internette. Sebebi nedendir farklı sıralamaların?
Mesela aşağıdaki örnekler
9d278d949645cb92e6caf75d276874dc.jpgd03734bcb87d3187adc93e4ca07c35eb.jpg
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Ben çok fark göremedim bu testte. İlkinde olan markaların bazısı ikincisinde yok, bu da sıralamayı değiştirir. Ayrıca aynı marka model lastik benzer sonuç almış. Bir veya iki sıra fark çok önemli değil bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Zaten çok fark olmaması gerek ama fark var diye düşünüyordum. Sanırım pazarlama stratejisi de var. 15 jant birincisi 16 jant birincisi vs diye. Birinciler çoğalsın reklamlar artsın :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Testteki suyun derinliği bile sıralamayı değiştirir. Derin suda geniş kanallı lastik avantaj sağlarken sığ suda hamuru iyi lastik daha iyi tutar. Mesela conti ıslakta çok iyi frene sahip modeli vardı suda kızaklama puanı düşüktü. Yani derin suda çok güvendiğin conti lastik zayıf kalabilir. Çok fazla teknoloji ve detay içeren bir sektör. Basit bir malzeme değil yani.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...