İçeriğe Yönlendir

Mondeo 3 2.0 TDCi Otomatik - Usta Tercihi ile Faciadan Kurtuluş

Özgün Önder

Recommended Posts

Özgün Önder

Arkadaşlar herkese selamlar,

Arada sorunlarımla ilgili buraya yazarım ve çok da yardımlarınızı gördüm. Şimdi konuya geçip İstanbul'da nasıl bir usta sıkıntısı yaşadığımı ve aracımı faciadan kurtardığımı anlatacağım.

1 ay kadar önce aracımın sağ ön tarafından araç ısındığı zaman ses gelmeye başladı. İstanbul'da 1 er yıl arayla 2 defa krank kasnağı değiştirmiş biri olarak (sonradan öğrendim ki krankı değiştiren kişi en dandik parçaları kullanan bir servismiş) sesin yine krank kasnağından geldiğini düşünüyordum.

İstanbul'da burada daha önce tavisye edilen ve ismini vermek istemediğim bir usta ile telefon görüşmesi yaptım ve durumu anlattım. Akabinde video yolladım, Video sesi ile anlamanın zor olduğunu bilmeme rağmen sormak istedim ve kendisi bana "yatak sesi gibi geliyor" dedi. Aynı sesi Ankara'dan Tuncay usta ile de paylaştım ve Tuncay usta da bana "yatak gibi gelmiyor, kranka benziyor ama görmeden bir şey diyemeyiz" dedi haklı olarak.

Tabi ben yatak kelimesini duyunca buz gibi olmuştum, müsait olduğum ilk cumartesi günü "yatak olma ihtimalini göz önünde bulundurarak ve durum oysa daha fazla zarar vermemek için" aracımı çekiciye yükleyip maslak oto sanayiye götürdüm. Oradaki "yatak olabilir" diyen usta arabayı çalıştırdı, bekledi bekledi, ses gelince dedi ki "üst egzantriğe benziyor, ancak motorun açılması lazım, motor açmadan belli olmaz, motoru açınca da 6000 den başlar 10000 e kadar gider, artabilir de, ayrıca şöyle bir sorun var, bunların parçaları da bulunmuyor, kaynak yapmak gerekebilir, sağlam olur ama garanti verilmez, bir de benim bakmaya zamanım yok, benim kadar anlayan Kağıthane'de bir arkadaşım var sen arabayı ona götür" dedi...

Çıktım Kağıthane'deki ustaya gittim, bana aynı şeyleri söyledi, açmadan bilemeyiz, tek tek söküp takacağız vb vb. Bir de ekledi "yoğunum salı akşamı arabayı buraya iş çıkışı bırak ben çarşamba sabahı bakmaya başlarım."

Bende tabii ki moraller bozuldu, nerden çıktı şimdi 6-10k arası masraf falan diye düşünürken Ankara Tuncay Ustayı aradım, daha önce de kendisine defalarca gittiğim için beni tanır. Bana telefonda dedi ki "abi sen nasıl istiyorsan öyle yapalım, öyle kafadan 6k ile fiyat verilerek masraf söylenmez, parça bulunmuyor diye bir şey de yok, sen oraya vereceksen ve parça bulamazlarsa bana söyle gerekirse sana parça da yollarız" dedi, ben de kendisine "abi ben arabayı sana yollayamaz mıyım?" diye sordum, o da "yollarsın araba oradan 1000 tl'ye gelir" dedi. Tamam diyip kapattık.

Ben zaten pimpirikli adamım, arabayı bilmediğim yere bırakacam, motoru açacaklar içinden ne çıkacak diye kafayı takarken arabayı Tuncay ustaya yollamaya karar verdim.

Sonuç ne çıktı biliyor musunuz?

Krank Kasnağı... ve hafif de ses yapıyordu şanzıman alt kelebeğini değiştirdim arabada hiç bir sorun yok dedi. Hatta üzerine ben şanzıman yağını da değiştirttim, bana servis maliyeti sadece 1670 TL tuttu (içinde de Tuncay usta arabayla gezerken attığı 100tl lik yakıt var, ben kendisine 1 hafta boyunca bin de abi neyi var neyi yok yapıver demiştim). Resmen bedavadan biraz pahalı.

Yani aracım tamamen ipten döndü, bu usta konularında kime güveneceğiz ne yapacağız bilmiyorum. Çekici ücreti, dönüş yakıtım, yediğim içtiğim bana yine belki 5000 e mal oldu ama kafam rahat aracıma biniyorum, saat gibi çalışıyor. ve içimi rahatlatan cümle Tuncay Usta'dan şu oldu "abi araban o kadar temiz ki, satacak olursan bana söyle"...

Herkese iyi günler.

• Beğen 16
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Geçmiş olsun. Birçok usta artık bizim arabalara bakmak istemiyor. Bu sebeple İstanbul'dan Ankara'ya bakıma giden çok var. İstanbul'da genel bakım için usta ihtiyacınız olursa ben size birkaç tavsiye verebilirim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Geçmiş olsun. Birçok usta artık bizim arabalara bakmak istemiyor. Bu sebeple İstanbul'dan Ankara'ya bakıma giden çok var. İstanbul'da genel bakım için usta ihtiyacınız olursa ben size birkaç tavsiye verebilirim. 

teşekkürler, umarım rutin bakımlar dışında ihtiyacım olmaz.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Geçmiş olsun. Bu yüzden piyasada düzgün MK3 pek yok. Reçete belli, orjinal parça ve MK3 dilinden anlayan usta.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Maslakta güvendiğimiz osman usta var, bir dahaya onu da denemenizi tavsiye ederim. Ford’un kitabını yazmıştır..

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Cem Işık yazdı:

Maslakta güvendiğimiz osman usta var, bir dahaya onu da denemenizi tavsiye ederim. Ford’un kitabını yazmıştır..

İsmini vermek istemedim ancak İstanbul'da anlattıklarım için oraya gitmiştim.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

güzel örnek işte bu yüzden sökülmeden anlaşılmaz, videodan ses ile teşhis ben de hiç sevmem zira çok yanıltır. motor mekaniğinde bulunmayan (zor veya çok beklenen ) parça var artık ithalat kolay iş değil, raftaki malzeme ile şansa kalmış

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Bu arabadan ben de de var geçen termostad değiştirdim 150tl ye de 650 ye de hatta servis 1300 istedi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Osmana gittiğinizden emin misiniz.. osman mk3 mondeodaki krank kasnağı sesini kulakları kapalı bilir.. 

Şayet Osman kesin ise, yapmak istememiş bu da kesin. Klasik usta gibi davranmış. Zira işi yapmak istemeyen ustalar kibarca bu şekilde söylüyor yapmak istemediğini. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Çağlar Bayur yazdı:

vesile ile başlıktaki facia kısmını anlamadım

sadece krank kasnağı değiştirerek çözülen problemi bulmak için motor açılacaktı nerdeyse, 1670 tl ye hallolan sorunum için kapıyı 6000 den açtılar.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Osmana gittiğinizden emin misiniz.. osman mk3 mondeodaki krank kasnağı sesini kulakları kapalı bilir.. 

Şayet Osman kesin ise, yapmak istememiş bu da kesin. Klasik usta gibi davranmış. Zira işi yapmak istemeyen ustalar kibarca bu şekilde söylüyor yapmak istemediğini. 

tabii ki eminim, daha önce de bir kaç gez gitmiştim buradakilerin tavsiyesiyle ve iletişim bilgileriyle. ben de çok şaşırdım maalesef.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Zira işi yapmak istemeyen ustalar kibarca bu şekilde söylüyor yapmak istemediğini. 

Kibarca olduğuna emin miyiz? :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Özgün Önder yazdı:

sadece krank kasnağı değiştirerek çözülen problemi bulmak için motor açılacaktı nerdeyse,

yaızyı 2 defa okudum da her 3 yerde de aynısı söylenmiş, sonra sizin tercih ettiğinz yer sökmeye başlayınca ilk parça olan kasnakta sorunu bulmuş, şanslı bir arıza imiş. yani her yerde aynı sı olacaktı? ben mi yanlılş anladım? aracı sökmeden bu kesin kasnaktır denmemiş

şöyle bakalım: (bunu piyasada sıkça yaparlar) abi bu ses 1000 tl lik iş hallolır derler, siz aracı bırakırsınız, motorun yarısı yerde iken abi masraf 10 bin oldu ses başka yerdeymiş derler.

her 3 yerde doğru olanı yapmış, sesin kaynağı motora kadar gidebilir, bu iş 10 binleri bulabilir diye ön bilgi vermiş.

sihirli değnek ile saniyesinde nokta teşhisi olmaz bazen,

KA gibi basit bir arabada bizi deli eden bir ses vardı, her gün kullandık, 2 ayrı usta evine gitti geldi o kadar test ettik 1 hafta uğraştık, arka bijon somunundan çıktı sorun. ka ki en basit mekaniğe en az parçaya sahip bir araba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selim Bilgin yazdı:

Kibarca olduğuna emin miyiz? :) 

Sanayi kibarı :)

Usta şurdan ses geliyor, bi bakar mısın.. 

Ooo bunun işi çok, motoru açmak gerek, sesi 10 bin liradan gelir 

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Çağlar Bayur yazdı:

yaızyı 2 defa okudum da her 3 yerde de aynısı söylenmiş, sonra sizin tercih ettiğinz yer sökmeye başlayınca ilk parça olan kasnakta sorunu bulmuş, şanslı bir arıza imiş. yani her yerde aynı sı olacaktı? ben mi yanlılş anladım? aracı sökmeden bu kesin kasnaktır denmemiş

şöyle bakalım: (bunu piyasada sıkça yaparlar) abi bu ses 1000 tl lik iş hallolır derler, siz aracı bırakırsınız, motorun yarısı yerde iken abi masraf 10 bin oldu ses başka yerdeymiş derler.

her 3 yerde doğru olanı yapmış, sesin kaynağı motora kadar gidebilir, bu iş 10 binleri bulabilir diye ön bilgi vermiş.

sihirli değnek ile saniyesinde nokta teşhisi olmaz bazen,

KA gibi basit bir arabada bizi deli eden bir ses vardı, her gün kullandık, 2 ayrı usta evine gitti geldi o kadar test ettik 1 hafta uğraştık, arka bijon somunundan çıktı sorun. ka ki en basit mekaniğe en az parçaya sahip bir araba

tabii ki step by step giderek çözümün bulunması kadar doğal bir şey yok, ancak bana Osman usta da sonra yönlendirdiği kişi de sorun kasnak değil diyerek direkt motora girileceğini söylediler.

Mehmet Ozyurek yazdı:

bakmak istemeyen kişiyle salı günü konuştum, ardından defalarca tekrar konu üzerinde fikir birliği yapmaya çalıştık, onun tavsiyesiyle çekici ile aracı cumartesi günü söylediği saatte dükkana götürdüm, madem öyle bakamam diyebilirdi konuşmalarda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mk3 ün de 1 kasnağı 2 şarj kasnağı dertlidir, bu 2 parçanın revizeli halini de türkiyeye getirmedi parçacılar, benzinli gibi çalışıyor bunları değişince

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Çağlar Bayur yazdı:

mk3 ün de 1 kasnağı 2 şarj kasnağı dertlidir, bu 2 parçanın revizeli halini de türkiyeye getirmedi parçacılar, benzinli gibi çalışıyor bunları değişince

gerçekten arabanın çalışması o kadar farketti ki anlatamam. park halindeyken karanlıkta farlarım tir tir titrerdi motorun sarsıntısından, şimdi araba çalışmıyor gibi sabit duruyor ve aracın sesi çok değişti. sessiz bir hal aldı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çağların dediği kasnakları biz keyfi değiştik hep.. 

Özellikle şarj kasnağı bela. 

Krank kasnağı zaten kronik sorunlu. 

Özgün Önder yazdı:

gerçekten arabanın çalışması o kadar farketti ki anlatamam. park halindeyken karanlıkta farlarım tir tir titrerdi motorun sarsıntısından, 

Motor kulağına da bakın derim.. 

Yada far içindeki ayaklara.. 

O kasnak koca kasayı sallıyorsa başka sorunlar da vardır.. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Mehmet Ozyurek yazdı:

Çağların dediği kasnakları biz keyfi değiştik hep.. 

Özellikle şarj kasnağı bela. 

Krank kasnağı zaten kronik sorunlu. 

Motor kulağına da bakın derim.. 

Yada far içindeki ayaklara.. 

O kasnak koca kasayı sallıyorsa başka sorunlar da vardır.. 

şu anda bir sarsıntı ve sorun yok şükür

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Mehmet Ozyurek yazdı:

Valla bakmak istemiyorsa açık açık zamanım yok ya da bakmak istemiyorum vs. demesini tercih ederim ben, diğeri bence daha kötü. Diğerini yapan uzun vadede çok müşteri kaybeder.

Bu olay için değil genel konuşuyorum bu arada.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selim Bilgin yazdı:

Valla bakmak istemiyorsa açık açık zamanım yok ya da bakmak istemiyorum vs. demesini tercih ederim ben, diğeri bence daha kötü.

Katılıyorum.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu ve buna benzer konular oldu forumda. Hepsinde benzer durumlar, benzer yorumlar. Usta bakmak istememiş, net fiyat için açmak lazim tutar şu civarlar vs. Sonuç olarak sanayi dili müşteriyi rahatsız ediyor veya kazıklanmak olarak algılanıyor demek ki. Müşterinin sanayi dilini anlamasını beklemek yerine ustaların dillerini değiştirmesi daha doğru olacak bence. Hele ki fiyatların arşa vardığı, insanların dar bütçelerle birseyler yaptırmaya çalıştığı, sürekli bir kazıklanma hikayesi duyduğumuz şu dönemde. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Doktora gittiğimizde size bir test yapalım bir bakalım neyiniz var deyince itiraz etmiyoruz. Testleri yaptırıyoruz. Hatta doktor direkt teşhis koyarsa, bu doktor anlamadı beni deyip başka doktora gidiyoruz emin olmak için.

Ama iş araba olunca telefonla ses gönderip ustalardan nokta atışı teşhis koymasını bekliyoruz. O zaman doktorları da görüntülü arayalım bize teşhis koysunlar. 

Bu noktada ustalar şu konuda kendilerince haklı. Şimdi bir araba geliyor ne olduğu belli değil, söküldüğünde neler çıkacak belli değil. Ben olsam ben de söküp uğraşmak istemem. Giderim 2 arabanın yağını değiştiririm aynı parayı alırım zaten. Ya da öyle bir afaki rakamlar söylerim ki kafamdan adam düşünmek için gider sonra da geri gelmez zaten. Sanayi de şu an öyle bir yığılma var ki zaten mhrs'yi geçmiş durumda. İyi ustalardan randevu almak bazen mümkün olmuyor. 

Ustalar gelen müşteriye direkt olarak ben buna bakamam diyemiyor. Başından savma yollu çeşitli laflar ediyorlar. Benim de başıma Fan konusunda geldi aynısı. Adam bana bekle 3-4 saat sonra bakarız dedi. Tabi ben anladım mesajı ve ayrıldım :D

Şu an benim gibi eski araç sahiplerinin yapması gereken en önemli şey bu gibi sorunlarda yerli yabancı tüm forum ve sosyal medya hesaplarını tarayarak benzer sorunla karşılaşmış kişilerden görüş almak, ya da onların bulduğu çözümlerle hedefi daraltmaktır. Bizim arabalar özelinde zaten sorunların hemen hepsi belli ve daha önce başkası da yaşamıştır. Hatta ustaların bazıları bile bu bilgilerden öğrendiler. Daha önce ne şarj dinamosu kasnağı değiştiren vardı, ne şanzıman yağı değiştiren vardı. 

Şu an benim arabanın motorundan mesela cırcır böceği gibi bir ses geliyor çalışırken bazen. Şimdi ustaya bundan bir ses geliyor desem adam bir şey diyemez. Ben 10 defa baktım anlamadım nereden geldiğini. Kendim şimdi sırayla deneyeceğim. İlk önce direksiyon kayış gergisinden başlayacağım. 

Osman Usta özelinde konuşacak olursak madem isim verilmiş kendisi bu arabalar hakkında oldukça bilgili ve usta birisidir. Benim de birçok defa enteresan sorunlarımı çözmüştür. Çözemediği sorunlarım da olmuştur. Mesela enjektörlerimde sorun olduğunu söylemişti ancak bunu diyen kendisi değildi sadece. İstanbul'daki en iyi 3 Ford ustasına da sordum. Hatta Intercity'nin eski baş ustalarından birine bile sordum. Hepsi de enjektör dedi. Sonuç olarak sorunu 50 liralık bir enjektör temizleyicisiyle hallettik. Şimdi bu 3 usta da beni kandırmaya mı çalıştı? Zannetmiyorum. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Özgün Önder yazdı:

park halindeyken karanlıkta farlarım tir tir titrerdi motorun sarsıntısından

mesela arıza tarifinde bunun gibi bilgiler de verilmeli ustaya

Mehmet Ozyurek yazdı:

biz keyfi değiştik hep.. 

zenginmişsin

Tahir İlter yazdı:

müşteriyi rahatsız ediyor veya kazıklanmak olarak algılanıyor demek ki.

ve aslında tam tersini yapan kazıklar, 1000 tl den başlar işi alır, motorun yarısın söküp tezgaha almışken masraf 5 olur, vs.

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Sanayi de şu an öyle bir yığılma var ki zaten mhrs'yi geçmiş durumda.

2 haftadır parça (zam geldi parça gelmedi) 1 aydır lift sırası bekliom.. artık eldeki değerli, yenisi zor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...