İçeriğe Yönlendir

Honda 1.5 Motor HR-V Hybrid

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Bu araç satışa çıktı. Test videoları da yayınlandı. Ama teknik anlamda kimse bir şey anlatmıyor.

motor 1.5 atkinson çevrimli atmosferik 107 beygir-131nm 

elektrik motor 131 beygir-253nm tork

Benim anladığım ise bu arabada normalde güçlü iki elektrik motoru kullanılmış. Biri teker için diğeri jeneratör görevli. Tabi tali görevleri de var bu motorların. 

toyota iki elektrik motoru bir benzinli motoru gezegen dişli sistemiyle birbirine bağlıyor. Böylece daha fazla şanzıman oranını elektronik olarak ayarlıyor. Bu toyota’ya düşük hızlarda ve dur kalkta avantaj sağlıyor. 

honda ise seri bağlamaya benzer bir birleşim yapmış. Gezegen yok diye anladım. Bunun avantajını düşük hızlı çevre yollarında alıyor. Yani şehir içi yoğun trafik ve dur kalkta az verimli ama sabit hızlarda çok verimli. Ama bu şanzıman oranı azlığının getirisi olarak son hızı bile 170 km’de sabit kalmış. 170 zaten az değil. Fazla fazla yeter. Yasaklı hız. 

ayrıca honda bu arabayla, plugin (yani şarj olabilir) hibrit arabaya hazırlık yapmış. Yani bu hrv biraz modifiye ile plugin hibrite dönüşebiliyor. Çünkü elektrik motorları güçlü.  

motoru 1.5 olduğu için mtv daha uygun. Bu benzin fiyatlarıyla 1.8 toyota mtv’si de ucuz kalıyor. yakıtı ise corolla kadar. Şehir içinde istanbul’da 4,5-5 civarı yakıyor. Ama corolla’dan daha güçlü

İnceleme videosu 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

listemde ama fiyatı zaten uçuktu şimdi dahada uçmuş gitmiş, sen bunu bırak hayalde kaldı...

şu nasıl kaç para ve ne zaman geliyor...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

tek renk araçtamı atma olmuş Mert, kötü bir durum, iadeye kadar gider o iş..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

son hızı bile 170 km’de sabit kalmış.

şahana yol verecek yani? kaç TL idi bu?

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Cihangiroğlu yazdı:

700-740 seç, sudan ucuz...

çokpara. 40 dönüm tarfla parası :D

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Doğan Arşiray yazdı:

çokpara. 40 dönüm tarfla parası :D

o para şuan bende olucak çok değil birkaç aya arabayı bedavaya getiririm, sonra üstüne tarlayı alırız :D

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
Ali Cihangiroğlu yazdı:

o para şuan bende olucak çok değil birkaç aya arabayı bedavaya getiririm, sonra üstüne tarlayı alırız :D

bikaç ay sonra clio'yu satarsan, o parayı bedavaya getirirsin zaten abi 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

700-740 seç, sudan ucuz...

600 küsürden başlayan yazıyor :) 

ama bu arabaya servet abi pil atarsa, bi de inverter converter güncellenirse tam elektrikli olabiliyor. Sadece elektrik motoru epey güçlü. O yüzden bunu da düşünmek lazım

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Umut Taşlı yazdı:

bikaç ay sonra clio'yu satarsan, o parayı bedavaya getirirsin zaten abi 

onu satmadan parayı katlarım diyordum bende :) clio satılmaz hem, şuan satılsa 500 kaat rahat, kime satacak kim alacak, dediğim gibi, alan olmadımı değeri sıfırdır bir malın....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

onu satmadan parayı katlarım diyordum bende :) clio satılmaz hem, şuan satılsa 500 kaat rahat, kime satacak kim alacak, dediğim gibi, alan olmadımı değeri sıfırdır bir malın....

Değeri sıfır cliolariniz öldüm fiyatına alınır 🙂

Bu arada tespitin tüm piyasa için geçerli abi. Aynı arabalar ilanda dönüp duruyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Murat Sahın yazdı:

Değeri sıfır cliolariniz öldüm fiyatına alınır 🙂

Bu arada tespitin tüm piyasa için geçerli abi. Aynı arabalar ilanda dönüp duruyor.

piyasa durdu gibi artık, şimdi gerçekten param olsa araba eğer şart değilse almazdım, alınacak şey mülk sanırım, eskiyen demode olan şeyler alınmamalı, paran varsa değer kaybetmemesini sağlayacak birşeyler yap, başkada birşey olmaz zaten...

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
Ali Cihangiroğlu yazdı:

listemde ama fiyatı zaten uçuktu şimdi dahada uçmuş gitmiş, sen bunu bırak hayalde kaldı...

şu nasıl kaç para ve ne zaman geliyor...

Şehir işi binmek için ideal 170-300km arası menzil,fiyat uygun olursa alınır...

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Ali Cihangiroğlu yazdı:

piyasa durdu gibi artık, şimdi gerçekten param olsa araba eğer şart değilse almazdım, alınacak şey mülk sanırım, eskiyen demode olan şeyler alınmamalı, paran varsa değer kaybetmemesini sağlayacak birşeyler yap, başkada birşey olmaz zaten...

Altın bolca altın almalı

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Abi araba elzem günümüzde. Aslında elzem olmasından ziyade, alışkanlık. Cep telefonum olmazsa işlerimi yürütemem. Cep telefonu olmadan da aynı işler yürüyordu :) Zaten mevcut ekonomik durumda otomobilin zarar etmesi olası değil. Grafik biraz durdu ama durmasının kaynağı bence çok basit. Pandemi, sonrasında sıfır araç bulunmaması, karaborsa araçlar falan derken, affordable olmaktan çıktı, fiyatlar gelir seviyesinin zaten üzerinde arttı üzerine bir de enflasyondan da fazla arttı. Akaryakıtın uçuk fiyatları da cabası oldu. Bir müddet daha buralarda durur, sonrasında yine yükselmeye devam eder. Grafik aşağı yönlü değil zaten, düz çizgi. 

Hamit inan yazdı:

Altın bolca altın almalı

Yatırım tavsiyesi mi? :) 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Murat Sahın yazdı:

Yatırım tavsiyesi mi? :)

Kesinlikle :)

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Honda’nın hibritinde şanzımanında iki tane kavrama varmış. Mındar bu. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

piyasa durdu gibi artık,

hans ı düşün, yılda 100 den 104 e çıkıyor rakamlar sıkılmasın da ne yapsın bu durgunluktan bıkar insan

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...